WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

liposukcja brzucha – WirtualnaKlinika.pl

Liposukcja brzucha – wskazania, przebieg zabiegu, cena

Brzuch jest jednym z obszarów najczęściej poddawanych liposukcji. Usuwanie tłuszczu z brzucha pozwala pobyć się „oponki” opornej na dietę i ćwiczenia, wymodelować brzuch po ciąży, poprawić proporcje sylwetki. Jak wygląda liposukcja brzucha?

• Brzuch jest obszarem najczęściej poddawanym zabiegowi liposukcji, a więc odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej.
• Zabieg pozwala pozbyć się oponki opornej na dietę i ćwiczenia, poprawić wygląd brzucha po ciąży, a także usunąć wystający brzuszek, który z wiekiem może stać się problemem nawet szczupłych osób.
• Najlepszym wyborem w przypadku brzucha jest liposukcja laserowa, która pozwala jednocześnie obkurczyć tkanki i ujędrnić skórę, a także zapobiega nierównościom po liposukcji.
• Proces gojenia skóry trwa ok. 3-4 tygodni i dopiero wtedy można ocenić pełen efekt zabiegu.

Czym jest liposukcja brzucha?

Odsysanie nadmiaru tłuszczu z brzucha to zabieg chirurgiczny, polegający na mechanicznym usunięciu upłynnionej tkanki tłuszczowej za pomocą specjalnej kaniuli pod ciśnieniem. Pozwala szybko i skutecznie pozbyć się otyłości brzusznej. Liposukcja to jedyny zabieg modelowania ciała, którego efekty widać praktycznie od razu, oczywiście po zakończeniu okresu rekonwalescencji. Warto jednak podkreślić, że liposukcja nie odchudza! Zabieg wykonuje się wtedy, gdy tkanka tłuszczowa jest oporna na dietę i ruch, i nie można się jej pozbyć tradycyjnym odchudzaniem, a zależy ci na wymodelowaniu proporcjonalnej sylwetki i pozbyciu się „brzuszka”.

Dlaczego to właśnie na brzuchu tak często dochodzi do nagromadzenia się trudnego do usunięcia tłuszczu i oponki – i to zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn? Tkanka tłuszczowa rozkłada się na ciele nierównomiernie, ale jej najważniejszymi lokalizacjami są brzuch i pośladki.

W przypadku brzucha mówimy o dwóch rodzajach tkanki tłuszczowej:

  • tkanka tłuszczowa brzuszna podskórna,
  • tkanka brzuszna trzewna (wisceralna), zlokalizowana między narządami.

Prawie 70% tłuszczu w organizmie gromadzi się w tkance podskórnej, a ok. 30% w okolicach trzewi oraz innych narządów. Z tego powodu otyłość brzuszna, świadcząca o gromadzeniu tłuszczu wisceralnego, jest nie tylko problemem estetycznym, ale też zdrowotnym – nadmiar tkanki trzewnej zwiększa bowiem ryzyko rozwoju insulinooporności, zespołu metabolicznego, cukrzycy typu 2, nadciśnienia tętniczego, choroby niedokrwiennej serca, a nawet problemów z płodnością czy niektórych nowotworów. Dlatego tak ważne jest, aby nie dopuszczać do gromadzenia się nadmiaru tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. A sprzyja temu, niestety, wiele czynników:

  • niezdrowa dieta (za dużo kalorii, żywność przetworzona, cukier, podjadanie między posiłkami),
  • stres (wzrost kortyzolu sprzyja gromadzeniu się tłuszczu),
  • niedobór snu (osoby śpiące ok. 6 godzin na dobę mają o 30% większe ryzyko wystąpienia otyłości brzusznej niż te, które śpią 8-9 godzin),
  • spożywanie w nadmiarze napojów alkoholowych, zwłaszcza wysokokalorycznego piwa,
  • brak aktywności fizycznej,
  • czynniki genetyczne (sprawdź, jak w twojej rodzinie odkłada się tłuszcz – jeśli na brzuchu, ty też możesz mieć taki problem),
  • czynniki hormonalne (np. w czasie ciąży czy menopauzy).

U wielu kobiet problem nadmiaru tkanki tłuszczowej na brzuchu pojawia się często po porodzie i jest związany z wiotkością i brakiem elastyczności, a czasami nadmiarem luźnej, zwisającej skóry czy rozstępów.

Najszybszą metodą pozbycia się typowej otyłości brzusznej jest liposukcja i jest to obszar najczęściej poddawany temu zabiegowi. Szczególnie polecana jest liposukcja laserowa, która dodatkowo prowadzi do poprawy jędrności i wzmocnienia skóry – wiotkość jest bowiem dużym problemem w okolicy brzucha, najczęściej pojawia się po porodzie i nasila z wiekiem wskutek naturalnych procesów starzenia się tkanek. Dobre efekty daje też zabieg liposukcji ultradźwiękowej – zastosowane ultradźwięki rozbijają tkankę tłuszczową i ułatwiają jej odessanie.

liposukcja brzucha i boczków
Liposukcja brzucha często jest łączona z liposukcją tzw. boczków.

Liposukcja brzucha – jak się ją przeprowadza?

Liposukcja brzucha to inaczej odsysanie tłuszczu z brzucha. Zabieg polega na wprowadzeniu przez niewielkie nacięcie w skórze specjalnej metalowej rurki, nazywanej kaniulą – w obszar, na którym będzie wykonane wysysanie tłuszczu z brzucha. Wykonując lekkie ruchy w przód i w tył (najczęściej stosuje się kaniulę wibracyjną, co ułatwia pracę lekarzowi i mniej traumatyzuje okoliczne tkanki), lekarz odsysa nią pod ciśnieniem nadmiar tkanki tłuszczowej. Dzięki zastosowaniu specjalnego roztworu na bazie soli fizjologicznej, adrenaliny i lidokainy komórki tłuszczowe są oddzielane od otaczających tkanek w sposób bezurazowy. Ponadto adrenalina obkurcza naczynia krwionośne, dzięki czemu zabieg nie powoduje dużej utraty krwi. Liposukcję wykonuje się w znieczuleniu miejscowym – najczęściej nasiękowym, nie jest konieczna narkoza, pacjent cały czas pozostaje w kontakcie z lekarzem.

W przypadku usuwania tkanki tłuszczowej z brzucha szczególnie zalecana jest liposukcja laserowa. Zabieg ten polega na dodatkowym wykorzystaniu energii laserowej w dwóch celach:

  • laser rozpuszcza i upłynnia tłuszcz, dzięki czemu można go łatwiej usunąć,
  • prowadzi też do ujędrnienia i zagęszczenia skóry, dzięki czemu mniejsze jest ryzyko wystąpienia wiotkości skóry na brzuchu i nierówności po liposukcji.

Laser wprowadzany jest podskórnie za pomocą cienkiego światłowodu, przez niewielkie nacięcia. Cały zabieg liposukcji brzucha trwa zwykle ok. 3-4 godzin, w trakcie można usunąć maksymalnie do 3 litrów tłuszczu. Po zabiegu otwory, przez które był wprowadzany laser, a następnie kaniula odsysająca, są zaklejane tzw. stripami (nie ma konieczności zakładania szwów, krwawienie jest niewielkie). Musisz też włożyć specjalne ubranie uciskowe (rodzaj gorsetu), które zmniejsza obrzęki, przyspiesza gojenie, zmniejsza też ryzyko powikłań zakrzepowych.

Zalety liposukcji laserowej brzucha względem tradycyjnej liposukcji:

  • mniej bolesny zabieg,
  • mniejszy uraz tkanek, mniejsze krwawienie,
  • mniejszy ból i obrzęk po zabiegu,
  • krótszy okres rekonwalescencji,
  • krótszy czas trwania zabiegu,
  • jednoczesne ujędrnienie i napięcie skóry,
  • mniejsze ryzyko wystąpienia nierówności skóry po zabiegu.
  • dzięki temu, że dzięki laserowi tłuszcz łatwo oddziela się od innych tkanek, można go od razu, po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu, wykorzystać do zabiegów lipotransferu (przeszczepu tłuszczu) w inne, wymagające tego okolice (tłuszcz może służyć jako naturalny wypełniacz w zabiegach na twarz, a także w powiększaniu piersi).

Warto wspomnieć przy tej okazji, że tłuszcz jest bogatym zasobem komórek macierzystych, dzięki czemu podanie go w inny obszar jako naturalnego wypełniacza (zabieg lipofillingu) nie tylko dodaje objętości, ale też ma działanie silnie regenerujące skórę i stymuluje jej przebudowę poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny. Jeśli więc myślisz o liposukcji brzucha, rozważ też, po konsultacji ze swoim lekarzem, zabieg lipotransferu i wykorzystania pobranego tłuszczu np. do odmłodzenia twarzy.

Warto też wiedzieć, że jeśli liposukcja jest rozległa – a tak może się zdarzyć w przypadku brzucha, zwłaszcza w połączeniu z talią – czasami zabieg trzeba rozłożyć na etapy. Nie da się tego jednak zrobić jeden po drugim – każdy etap jest oddzielną liposukcją i poważnym zabiegiem, dlatego należy zwykle odczekać minimum 6 miesięcy, aby doszło do pełnego wygojenia tkanki podskórnej. Dopiero wtedy można zabieg wykonać ponownie.

liposukcja brzucha
Tłuszcz pozyskany z brzucha może być po odpowiednim przygotowaniu wykorzystany do zabiegów lipotransferu jako naturalny wypełniacz.

Liposukcja brzucha – zalecenia po zabiegu

  • Liposukcja, zwłaszcza liposukcja laserowa brzucha, nie wymaga hospitalizacji i zaraz po zabiegu możesz wrócić do domu. Zadbaj tylko o to, aby ktoś się odwiózł – jeszcze przez kilkanaście godzin działa znieczulenie, możesz też być obolała.
  • Podobnie jak po każdej innej operacji, przez pierwsze kilka dni zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz przepisane przez lekarza antybiotyki, aby zapobiec powikłaniom z zakażenia ran.
  • Przez 6 tygodni musisz nosić specjalne elastyczne ubranko uciskowe (można je prać w pralce) – najpierw stale (przynajmniej przez 7 dni), a potem tylko na noc (wedle zaleceń lekarza). Pamiętaj, to bardzo ważne i dla gojenia pooperacyjnego, i dla efektów.
  • Przez pierwsze 2 tygodnie zakazany jest jakikolwiek większy wysiłek, podnoszenie ciężkich rzeczy, naciąganie się. Do intensywnej aktywności sportowej (typu bieganie, pływanie) można wrócić najwcześniej po ok. 2-3 miesiącach.
  • Powstrzymaj się od palenia papierosów, picia dużej ilości kawy, spożywania alkoholu. Utrudniają one proces gojenia, zwiększają ryzyko krwawienia i zakrzepicy.
  • Po usunięciu opatrunku obszar poddany liposukcji jest opuchnięty i zasiniony. Zwykle objawy te ustępują po 2-3 tygodniach, czasami może to trwać jeszcze dłużej.
  • Przez minimum 6 tygodni unikaj wystawiania brzucha na działanie promieni UV – zwiększa to ryzyko pojawienia się przebarwień i śladów pozapalnych w miejscach wprowadzenia kaniuli. Zabiegu lepiej nie robić latem także ze względu na temperaturę – ciepło sprzyja namnażaniu bakterii, a spocona skóra trudniej się goi, łatwiej o powikłania.
  • Po 7-10 dniach, po zdjęciu stripów, można zacząć stosować kremy przyspieszające gojenie skóry w miejscach nacięć, aby zapobiec wystąpieniu blizn i złagodzić pojawiające się czasami swędzenie skóry.
  • Zalecane są też masaże limfatyczne, które dodatkowo zapobiegają powstawaniu nierówności oraz skracają okres rekonwalescencji po zabiegu. Moment ich rozpoczęcia (zwykle po upływie co najmniej 3 tygodni), rodzaj i częstotliwość ustal ze swoim lekarzem.
  • Do aktywności zawodowej zwykle możesz wrócić po 2-3 dniach, pamiętaj jednak, że brzuch ciągle może być obolały (możesz się ratować środkami przeciwbólowymi).
liposukcja brzucha - WirtualnaKlinika.pl
Dobrym wskazaniem do liposukcji brzucha jest wystający fałd tłuszczowy, oporny na dietę i ruch.

Liposukcja brzucha – efekty

Zabieg może być wykonywany praktycznie w każdej części brzucha, dzięki czemu usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z okolic brzucha pozwala uzyskać następujące rezultaty:

  • bardziej płaski brzuch, zmniejszenie wystającego brzucha lub oponki,
  • w przypadku liposukcji laserowej – jednoczesne ujędrnienie i uelastycznienie skóry,
  • wymodelowanie ładnie wciętej talii,
  • uzyskanie atletycznej rzeźby brzucha – w przypadku precyzyjnej liposukcji ultradźwiękowej lub laserowej lekarz może tak intensyfikować rozbijanie tkanki tłuszczowej, aby uzyskać krzywizny i wgłębienia charakterystyczne dla sportowej sylwetki i umięśnionego brzucha (metody tej najczęściej poszukują mężczyźni).

Liposukcja jest w zasadzie jedyną metodą modelowania ciała, która pozwala natychmiastowo pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, np. w przeciwieństwie do lipolizy, gdzie uszkodzone komórki tłuszczowe są usuwane przez sam organizm w naturalnych procesach metabolicznych i proces ten trwa ok. 1-3 miesięcy. Oczywiście, pełen efekt liposukcji będziesz mogła ocenić najwcześniej po 3-4 tygodniach, gdy skóra się wygoi i zejdzie obrzęk, ale wiele pacjentek mówi, że obserwuje różnicę tuż po zabiegu – w końcu czasami lekarz „wysysa” nawet do 3 litrów tłuszczu!

W przypadku liposukcji laserowej możesz liczyć też – poza usunięciem tłuszczu – na drugą korzyść działania lasera, czyli ujędrnienie i poprawę napięcia skóry. W przypadku liposukcji brzucha, zwłaszcza dosyć rozległej, to bardzo ważne, ponieważ częstym problemem po zabiegu w tym obszarze jest wiotkość skóry, jej fałdowanie i opadanie. To dlatego po zabiegach liposukcji często zalecane są dodatkowe zabiegi ujędrniające, aby temu zapobiec. Natomiast laser obkurcza tkanki i stymuluje produkcję kolagenu i elastyny, co prowadzi do przebudowy, ujędrniania i zagęszczenia skóry – pełen efekt tego działania zobaczysz jednak dopiero po 6-12 miesiącach.

Liposukcja brzucha – przed i po

liposukcja brzucha - efekty - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja brzucha i boczków
liposukcja brzucha - przed po - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja brzucha i boczków
liposukcja – przed po - WirtualnaKlinika.pl

Liposukcja brzucha – przeciwwskazania i ryzyko

Liposukcja brzucha jest dosyć rozległym zabiegiem odsysania nadmiaru tłuszczu i przystąpienie do niej musi być poprzedzone konsultacją lekarską i wykonaniem zaleconych badań. Bardzo ważne jest wykluczenie przeciwwskazań – do najczęstszych należą:

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroby nowotworowe
  • Choroby wątroby i nerek
  • Niewyrównana choroba tarczycy
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie przeciwzakrzepowe
  • Aktywne zmiany na skórze (infekcje, stany zapalne)
  • Opryszczka
  • Choroby serca, schorzenia kardiologiczne
  • W przypadku zabiegów liposukcji ultradźwiękowej przeciwwskazaniem będzie też np. rozrusznik serca i inne implanty. Pamiętaj, że dobra kwalifikacja do zabiegu jest niezwykle ważna – przede wszystkim dla twojego bezpieczeństwa, ale też też efektów estetycznych.

Jakie powikłania mogą wystąpić liposukcji? Takie jak po każdym innym zabiegu związanym z ingerencją w tkanki, przede wszystkim siniaki, krwiaki, długo utrzymujące się obrzęki, zmiana czucia skóry. Większość z tych powikłań ma charakter przemijających skutków ubocznych. Istnieje też ryzyko infekcji (dlatego niezbędne jest przestrzeganie zaleceń pozabiegowych), a także zatorów tłuszczowych czy zakrzepicy. Oczywiście, są to niezwykle rzadkie powikłania, ale aby ich uniknąć, bardzo ważne jest, aby zabieg wykonywać w sprawdzonym miejscu, u lekarza, który ma doświadczenie w liposukcji. Zdarzały się bowiem przypadki uszkodzenia narządów wewnętrznych podczas zabiegów, co jest związane z nieznajomością techniki i anatomii. Pamiętaj, liposukcja jest zabiegiem chirurgicznym i może być wykonywana wyłącznie przez lekarzy!

Liposukcja kawitacyjna brzucha

Z tym zabiegiem możesz spotkać się w gabinetach kosmetycznych. Mimo nazwy tak naprawdę zabieg ten nie ma nic wspólnego z odsysaniem tłuszczu. Urządzenie w nim stosowane emituje ultradźwięki, które przenikają przez skórę i powodują rozbicie tkanki tłuszczowej, która potem jest usuwana w naturalnych procesach metabolicznych przez układ limfatyczny i wątrobę. Sam zabieg polega na przyjemnym masowaniu brzucha specjalną głowicą. Bez bólu, bez skutków ubocznych, bez okresu rekonwalescencji. Jeśli chodzi o efektywność, na pewno nie da się tą metodą tak szybko i tak skutecznie pozbyć otyłości brzusznej, ale na pewno da zauważalne efekty przy niedużym problemie, np. po ciąży. Niektórzy specjaliści zalecają też stosowanie liposukcji kawitacyjnej jako uzupełnienie liposukcji chirurgicznej, aby wyrównać skórę i zapobiec jej fałdowaniu.

Ile kosztuje liposukcja brzucha?

Liposukcja brzucha – cena wynosi średnio ok. 6000-7000 zł, z boczkami – ok. 9000-10000 zł.

Dodaj komentarz