WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

liposukcja brzucha

Liposukcja – kompendium wiedzy przed zabiegiem

Liposukcja jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgicznych na świecie. Polega na odessaniu nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych okolic, najczęściej z brzucha, wewnętrznej strony ud i bioder. Jej celem nie jest odchudzanie, ale modelowanie i tzw. konturowanie ciała – wykonuje się ją najczęściej w obszarach opornych na dietę i ćwiczenia. Na czym polega liposukcja i co warto o niej wiedzieć? Wyjaśniamy!

• Liposukcja jest jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgicznych na świecie. Pozwala szybko i skutecznie pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.
• Zabieg polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej specjalną metalową kaniulą pod ciśnieniem.
• Nowoczesne urządzenia do liposukcji wykorzystują też lasery, ultradźwięki i infradźwięki – fale te upłynniają tłuszcz ułatwiając jego odessanie, ograniczają ubytek krwi podczas zabiegu, a jednocześnie ujędrniają skórę i zapobiegają nierównościom.
• Po zabiegu konieczne jest noszenie specjalnego ubranka uciskowego. Pełen efekt ocenia się po upływie ok. 1-3 miesięcy.
• Liposukcja najczęściej jest stosowana na brzuch, uda, ramiona. Sprawdza się też doskonale w redukcji podwójnego podbródka.

Liposukcja od lat pozostaje jednym z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej na całym świecie, a w ostatnich 2 latach przeżyła prawdziwy boom! Badania prowadzone przez Journal of the American Medical Association i University of California San Francisco wykazały, że w czasie 4-miesięcznego lockdownu w 2020 roku z powodu pandemii koronawirusa Amerykanie przybierali średnio dwa funty (ok. 0,9 kg) na miesiąc. Gdy rozluźniono obostrzenia, liposukcja – tuż za powiększaniem biustu, obok plastyki nosa i plastyki brzucha (często w połączeniu z odsysaniem tłuszczu) – stała się jednym z najbardziej popularnych zabiegów estetycznych w USA. Według corocznych międzynarodowych badań popularności zabiegów estetycznych ISAPS Global Survey – w 2020 roku wykonano na świecie ponad 1,5 mln liposukcji. To 3 razy więcej niż niechirurgicznych zabiegów modelowania ciała!

na czym polega liposukcja - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja to zabieg odsysania nadmiaru tkanki tłuszczowej metalową kaniulą

Co to jest liposukcja?

Metoda ta powstała w latach 70. XX wieku – jako sposób na pozbycie się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Jej pionierami byli lekarze z Rzymu, bracia Fischer. Do jej rozwoju przyczynił się paryski lekarz dr Illouz, który wprowadził metodą spulchniania tkanki tłuszczowej infuzją roztworu soli fizjologicznej, co pozwalało zmniejszyć urazy podczas odsysania i ograniczyć utratę krwi. Prawdziwym przełomem było jednak wprowadzenie w połowie lat 80. XX wieku znieczulenia tumescencyjnego, które zapewnia zniesienie bólu i jednocześnie hemostazę oraz obkurczenie naczyń krwionośnych. Oznaczało to znaczne zmniejszenie ubytku krwi podczas zabiegu i jego większe bezpieczeństwo, a jednocześnie umożliwiło wykorzystanie pobranej tkanki tłuszczowej w zabiegach lipotransferu i lipofillingu (przeszczepiony tłuszcz staje się naturalnym wypełniaczem i może być zastosowany np. w modelowaniu owalu twarzy czy do powiększenia biustu). Metoda ta umożliwiła również wykonywanie zabiegu przy zachowaniu pełnej świadomości pacjenta (bez konieczności narkozy) oraz obniżyła ryzyko wystąpienia zakrzepów pozabiegowych. Od nazwiska twórcy – dr. Jeffreya Kleina – podawany w obszar zabiegowy płyn nosi nazwę roztworu Kleina. Z kolei „znieczulenie tumescencyjne” pochodzi od łacińskiego słowa tumescere, czyli puchnąć – określa charakterystyczny, obrzękowy wygląd skóry i tkanki podskórnej po wprowadzeniu dużej objętości płynu.

Tradycyjna metoda liposukcji polega na mechanicznym rozbiciu i usunięciu tłuszczu specjalną kaniulą pod ciśnieniem. W ostatnich 20 latach rozwinęły się też nowoczesne metody liposukcji wspieranej innymi technologiami. Zaczęło się od liposukcji wibracyjnej (aby ułatwić pracę lekarzowi), potem pojawiła się liposukcja ultradźwiękowa (zapewnia ona lepsze rozbicie i tym samym potem łatwiejsze odessanie tkanki tłuszczowej), a następnie liposukcja laserowa, która nie tylko rozbija i upłynnia tłuszcz, ale też prowadzi do ujędrnienia i napięcia skóry.

obszary liposukcji – WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej i wymodelować ciało – nie zastąpi jednak odchudzania!

Liposukcja – na czym polega?

Liposukcja polega na odessaniu rozbitej tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów ciała. Wykonuje się to za pomocą specjalnej metalowej rurki (kaniuli), połączonej z urządzeniem wytwarzającym podciśnienie, wprowadzanej w tkanki poprzez wcześniej wykonane otwory. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, najczęściej nasiękowym (tumescencyjnym), rzadziej w sedacji i w narkozie. Przeznaczony jest dla osób, które chcą wymodelować i wysmuklić wybrane partie ciała – oporne na inne metody odchudzania, dietę i ruch. Nie jest to jednak metoda odchudzania, tylko modelowania ciała, poprawy jego proporcji – najczęściej stosuje się ją na brzuch, talię (boczki), uda, pośladki, kolana, ramiona, podbródek. Liposukcja nie jest natomiast zalecana osobom ze znaczną nadwagą czy otyłością.

Rodzaje liposukcji

Obecnie w zabiegach odsysania tkanki tłuszczowej najczęściej wykorzystuje się liposukcję wibracyjną i technologię PAL (Power Assisted Liposuction). Oznacza to, że kaniula wykorzystywana do zabiegu wykonuje regularne ruchy wibracyjne w przód i w tył (w tradycyjnej metodzie lekarz musiał to robić ręcznie), co pozwala na mniejszy uraz tkanek podczas „odrywania” tłuszczu – dzięki temu może on też być wykorzystany później do lipotransferu. Dzięki wibracjom kaniula może też dotrzeć do twardej, przerośniętej tkanki tłuszczowej. Zwykle zabieg połączony jest z podaniem dużej ilości płynu tumescencyjnego (nawet w objętości 2-3 razy większej od usuwanej tkanki tłiszczowej), który nie tylko działa znieczulająco, ale też obkurcza naczynia krwionośne i zmniejsza ubytek krwi. Rozdrobniona tkanka tłuszczowa jest odsysana pod ciśnieniem kaniulą. Coraz częściej stosuje się też bardziej zaawansowane metody liposukcji z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, które pozwalają jeszcze lepiej uzdatnić tkankę tłuszczową do odessania bez naruszania i rozrywania tkanek wokół oraz zapewniają bardziej równomierny efekt po zabiegu. Są to przede wszystkim:

Liposukcja laserowa – dodatkowo laser prowadzi do natychmiastowego obkurczenia skóry po „opróżnieniu”, a w kolejnych miesiącach do przebudowy skóry – poprawy jej jędrności i gęstości, dzięki czemu znacząco zmniejsza ryzyko pojawienia się nierówności po liposukcji i daje lepszy efekt estetyczny (np. SlimLipo 3G, LipoLife 3G);

Liposukcja ultradźwiękowa – do rozbicia tkanki tłuszczowej używane są ultradźwięki, które prowadzą też do obkurczenia i napięcia skóry (np. VaserLipo);

Liposukcja infradźwiękowa – liposukcja z wykorzystaniem infradźwięków zapewnia szybki zabieg, nie traumatyzuje okolicznych tkanek, pozwala odessać nawet większe ilości tłuszczu, poprawia napięcie skóry (N.I.L.);

Liposukcja kawitacyjna – mimo nazwy sugerującej odsysanie tłuszczu, tak naprawdę określa się nią nieinwazyjne, kosmetyczne zabiegi kawitacji, które prowadzą do uszkodzenia i lipolizy komórek tłuszczowych.

zabieg liposukcji – WirtualnaKlinika.pl
Zabieg najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym

Czy odsysanie tłuszczu boli?

Nie, dzięki znieczuleniu jest to zabieg całkowicie bezbolesny. Najczęściej liposukcję wykonuje się w miejscowym znieczuleniu nasiękowym (tumescencyjnym), ewentualnie w sedacji dożylnej – pacjent pozostaje w trakcie zabiegu w półśnie, może współpracować lekarzem. Czasami też, w szczególnych przypadkach, jeśli jest takie wskazanie lub życzenie pacjenta, można zrobić go pod pełną narkozą, wtedy jednak zabieg wykonuje się nie w warunkach ambulatoryjnych, ale szpitalnych. W przypadku liposukcji laserowej może być na etapie działania lasera odczuwane rozchodzące się w skórze ciepło, a w przypadku liposukcji wibracyjnej – delikatne drganie (przenoszone na okoliczne tkanki). Bolesne są też pierwsze dni po zabiegu i często konieczne jest wtedy zażywanie leków przeciwbólowych.

Przebieg zabiegu liposukcji

Przygotowanie i znieczulenie
Liposukcja jest zabiegiem o charakterze chirurgicznym i wymaga odpowiedniego przygotowania. Przed liposukcją konieczne jest wykonanie wszystkich badań zleconych przez lekarza podczas konsultacji (takich jak morfologia, mocz, wskaźniki krzepnięcia, wskaźniki wątrobowe ALAT, ASPAT, poziom cukru, antygeny HBS i HCV, elektrolity i inne – dokładną listę dostaniesz w klinice). Zabieg najczęściej wykonuje się w miejscowym znieczuleniu nasiękowym – wtedy w pierwszym etapie zabiegu dokonuje się infuzji płynu tumescencyjnego zawierającego sól fizjologiczną, lidokainę, adrenalinę oraz wodorowęglan sodu. Wstrzykuje się go dosyć dużo – w zależności od rozległości obszaru to nawet kilka litrów! Dochodzi wtedy do „rozpulchnienia” tłuszczu i gdy znieczulenie zacznie w pełni działać (ok. 30 min), można robić zabieg.

Wprowadzenie kaniuli i odsysanie tłuszczu
Końcówkę upłynniającą i zasysającą tłuszcz wprowadza się pod skórę przez niewielkie nacięcie (zwykle na jeden obszar zabiegowy wykonuje się 2-3 nacięcia o wielkości 3-5 mm, w zależności od wielkości kaniuli). W przypadku liposukcji laserowej wcześniej pod skórę wprowadzane jest włókno emitujące wiązkę lasera. W trakcie wysysania tłuszczu lekarz wykonuje ruchy w przód i w tył, co zapewnia jego bezpieczne i równomierne usunięcie.

Zakończenie zabiegu
Zabieg kończy się założeniem opatrunków – najczęściej otwory nie są zszywane, tylko „sklejane” specjalnymi stripami. Znieczulenie tumescencyjne utrzymuje się ok. 16-24 godzin, więc jeśli pacjent wraca od razu po zabiegu do domu, powinien być zawsze odwieziony przez kogoś bliskiego (sam nie powinien prowadzić samochodu). W niektórych klinikach możesz pozostać na noc (1 doba) na miejscu pod opieką profesjonalnego personelu medycznego. To niekonieczne, ale na pewno bardziej komfortowe dla pacjenta, zwłaszcza że przez ok. 10 godzin z otworów wejścia kaniuli może wyciekać jeszcze część płynu infiltracyjnego i płynów tkankowych, zabarwionych krwią (czasami w rany zakłada się specjalne małe dreny). Pacjent otrzymuje też specjalne ubranko uciskowe, które zapobiega komplikacjom zakrzepowo-zatorowym, zmniejsza obrzęki oraz przyśpiesza proces gojenia. Jego noszenie jest bardzo ważnym elementem rekonwalescencji.

Cały zabieg liposukcji zwykle trwa ok. 2,5-4 godzin.

liposukcja brzucha - WirtualnaKlinika.pl
Obszarem najczęściej poddawanym liposukcji jest brzuch.

Ile obszarów można poddać liposukcji?

Nie da się odessać tłuszczu z całego ciała. Pamiętaj, że nie jest to alternatywa dla odchudzania, ale metoda pozwalająca ładnie wyrzeźbić ciało i pozbyć się miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Dobrze, aby skóra pacjenta nie była bardzo wiotka i luźna – po odessaniu tłuszczu problem ten może się jeszcze nasilić. W takich przypadkach stosuje się najczęściej liposukcję wspomaganą energią ujędrniającą tkanki (np. laserową), można też potem wprowadzić inne metody obkurczające i zagęszczające skórę, jednak efekt może być daleki od ideału. Ze względu na bezpieczeństwo zwykle zabieg ogranicza się do dwóch obszarów w trakcie jednej wizyty. Najczęściej odsysanie tłuszczu wykonuje się w takich miejscach, jak:

  • brzuch i talia (liposukcja brzucha),
  • uda po wewnętrznej i zewnętrznej stronie,
  • biodra,
  • pośladki,
  • ramiona (między barkiem i łokciem),
  • podbródek (liposukcja podbródka),
  • okolica kolan,
  • plecy, tzw. bawoli kark,
  • piersi u mężczyzn w przypadku tzw. ginekomastii tłuszczowej.

Nie powinno się przekraczać odsysania 1-1,5 l (maksymalnie 3 l) podczas jednej wizyty – im większa ilość, tym większe ryzyko powikłań. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób młodszych, u których tkanka tłuszczowa jest dobrze nawodniona, a skóra bardziej elastyczna. Jeśli trzeba dokonać poprawek w miejscu wykonania liposukcji lub ma być ona przeprowadzona na innym obszarze, zabieg taki powinien być wykonany nie wcześniej niż po upływie 6 miesięcy.

liposukcja kolan
Coraz częściej też wiele kobiet poddaje się liposukcji kolan, aby usunąć tłuszczowe poduszeczki tworzące się z wiekiem w ich okolicy (zwykle w bocznej części i pod kolanami).

Zalecenia po liposukcji

  • Po zabiegu możesz odczuwać ból, podobny do „potłuczenia”. Aby go zminimalizować, możesz stosować środki przeciwbólowe.
  • Podobnie jak po operacjach, przez pierwsze kilka dni zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz antybiotyki, aby zapobiec powikłaniom z zakażenia ran.
  • Przez 6 tygodni trzeba nosić specjalne elastyczne ubranko uciskowe (można je prać w pralce) – najpierw stale, a potem tylko na noc (wedle zaleceń lekarza). Specjalistyczne ubranka są dopasowane do różnych części ciała.
  • Następnego dnia zwykle odbywa się wizyta w klinice i zmiana opatrunku.
  • Przez pierwsze 2 tygodnie zakazany jest jakikolwiek większy wysiłek, podnoszenie ciężkich rzeczy, naciąganie się. Do intensywnej aktywności sportowej (typu bieganie, pływanie) można wrócić najwcześniej po ok. 2-3 miesiącach.
  • Należy też przynajmniej przez 2 tygodnie powstrzymać się od palenia papierosów, picia dużej ilości kawy, spożywania alkoholu. Utrudniają one gojenie, zwiększają ryzyko krwawienia i zakrzepicy.
  • Po usunięciu opatrunku obszar poddany liposukcji jest opuchnięty i zasiniony. Zwykle objawy te ustępują po 2-3 tygodniach.
  • Przez minimum 6 tygodni należy unikać wystawiania miejsca poddanego liposukcji na działanie promieni UV – zwiększa to ryzyko pojawienia się przebarwień i śladów pozapalnych w miejscach wprowadzenia kaniuli.
  • Po 7-10 dniach, po zdjęciu stripów bądź szwów, można zacząć stosować kremy przyspieszające gojenie skóry w miejscach nacięć, aby zapobiec wystąpieniu blizn i złagodzić pojawiające się czasami swędzenie skóry.
  • Zalecane są też masaże limfatyczne lub zabiegi typu endermologia, które dodatkowo zapobiegają powstawaniu nierówności oraz skracają okres rekonwalescencji po zabiegu.
  • Gojenie skóry można też wspomóc naświetlaniem lampą LED.
  • Do aktywności zawodowej zwykle pacjent może wrócić po 2-3 dniach. W przypadku liposukcji podbródka, mimo że pełna rekonwalescencja trwa krócej, opaskę uciskową (której nie da się zakryć ubraniem jak np. w przypadku brzucha) nosi się do 7 dni.
lipotransfer - WirtualnaKlinika.pl
Pozyskany w czasie liposukcji brzuch może być, po odpowiednim oczyszczeniu i przygotowaniu, podany jako naturalny wypełniacz – mówimy wtedy o zabiegach lipotransferu (przeszczepu tłuszczu) i lipofillingu (wypełniania tłuszczem).

Jakie efekty daje liposukcja?

To utrata objętości w miejscu, w którym doszło do nadmiernego nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Liposukcja jest jedyną metodą modelowania ciała, która daje natychmiastowy efekt – inne zabiegi, takie jak lipoliza, wymagają ok. 1-3 miesięcy, w czasie których organizm usuwa uszkodzone komórki tłuszczowe w naturalnych procesach metabolicznych.

W przypadku liposukcji tłuszcz jest natychmiast usuwany z organizmu, co powoduje, że obwody zmniejszają się praktycznie od razu. Ocena rezultatu może być jednak zaburzona poprzez obrzęk pozostawionej pod skórą tkanki tłuszczowej (zwykle to ok. 30%, nigdy nie usuwamy tłuszczu do zera) oraz objętość, jaką jeszcze przez kilka godzin dają pozostałości roztworu Kleina i płynów tkankowych. Zwykle końcowy efekt wyszczuplenia można ocenić po upływie 3-4 tygodni do zabiegu.

Jeśli wykonywana była liposukcja laserowa, przez kolejne 2-3 miesiące będzie nasilać się wywołana laserem przebudowa skóry, prowadząca do poprawy jędrności i napięcia skóry, a efekt estetyczny będzie coraz lepszy (wiele pacjentek jest zaniepokojonych widoczną tuż po zabiegu wiotkością skóry). W tym czasie powinny też zmniejszać się ewentualne nierówności skóry, charakterystyczne po zabiegach liposukcji (ryzyko ich wystąpienia jest mniejsze w przypadku zastosowania liposukcji wspomaganej laserem, ultradźwiękami bądź infradźwiękami). W ich redukcji pomogą też masaże, np. endermologia.

Z jakich obszarów można odessać tkankę tłuszczową?

Liposukcję można wykonać praktycznie na dowolnym obszarze ciała wymagającym wysmuklenia i usunięcia nadmiaru tkanki tłuszczowej. Odsysanie tłuszczu najczęściej jednak wykonuje się w następującym zakresie:

  • Liposukcja brzucha – doskonała metoda pozbycia się „oponki”, która najczęściej jest związana z przebytymi ciążami bądź zmianami hormonalnymi w okresie menopauzy.
  • Liposukcja podbródka – zabieg często jest wykonywany strzykawką (tzw. liposukcja strzykawkowa) albo urządzeniem do liposukcji laserowej, ponieważ wymaga precyzyjnego odessania niewielkiej ilości tłuszczu; umożliwia pozbycie się podwójnego podbródka i wymodelowanie linii żuchwy.
  • Liposukcja ud – zabieg wykonuje się zarówno po wewnętrznej, jak i zewnętrznej stronie ud. Pozwala przywrócić ładne wcięcie między nogami, a także pozbyć się tzw. bryczesów.
  • Liposukcja ramion – zabieg polecany na mocno otłuszczone, obwisające ramiona. Szczególnie zaleca się wykonanie w tym obszarze liposukcji laserowej, która jednocześnie prowadzi do ujędrnienia i zagęszczenia wiotkiej, luźnej skóry.

Efekty liposukcji – przed-po

liposukcja brzucha – przed po - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja brzucha i boczków pozwala wymodelować ładnie talię i spłaszczyć wystający brzuch
liposukcja podbródka - przed po - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja podbródka to szybki sposób na pozbycie się podwójnego podbródka, a czasami także chomików (jeśli oprócz opadania skóry problemem jest za dużo tkanki tłuszczowej)
liposukcja ramion - przed po - WirtualnaKlinika.pl
Liposukcja ramion pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z wewnętrznej strony

Czy odsysanie tłuszczu jest bezpieczne? Czy liposukcja jest szkodliwa?

Rocznie na świecie wykonuje się ok. 1,5 mln liposukcji i jest to zabieg uważany za bezpieczny, pod warunkiem prawidłowej kwalifikacji pacjenta do zabiegu i przeprowadzenia całej procedury zgodnie z zasadami sztuki. Bardzo ważne jest też pilnowanie się zaleceń pozabiegowych, bo na wiele powikłań możesz, niestety, zapracować sama. Trzeba jednak pamiętać, że tak jak każda procedura chirurgiczna, tak i odsysanie tłuszczu jest obarczone ryzykiem poważnych powikłań. Należą do nich m.in. zakażenia skóry i tkanek miękkich w miejscu wykonywania zabiegu, zaburzenia czucia skóry, uszkodzenia nerwów i naczyń krwionośnych, asymetrie i utrzymujące się nierówności i pofałdowania, włóknienie skóry, a w przypadku odsysania zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej – omdlenia, osłabienia, a nawet wstrząs hipowolemiczny. Najgroźniejsze są powikłania zakrzepowo-zatorowe mogące nawet prowadzić do śmierci. Zdarzają się jednak niezwykle rzadko u osób obarczonych takim ryzykiem, zwykle wskutek nieodpowiedniej kwalifikacji do zabiegu.

Co to jest liposukcja twarzy?

Odsysanie tłuszczu z twarzy obejmuje dolną część twarzy, czyli przede wszystkim podbródek, czasami w połączeniu z tzw. chomikami. Zabieg polecany jest też osobom, które mają genetycznie uwarunkowane, ciężkie, opadające policzki.

Czy da się wyszczuplić twarz? Jak wyszczuplić owal twarzy?

Z wiekiem zmieniają się proporcje twarzy, co jest związane z ubytkiem objętości w środkowej i skroniowej części twarzy oraz przesuwaniem się wiotkiej skóry w dół. Skutkuje to poszerzeniem dolnej części twarzy, pojawieniem się chomików, a często też, zwłaszcza u osób z lekką nadwagą, drugiego podbródka. Te objawy powodują, że twarz wygląda na szerszą i bardziej ciężką niż w młodości. Zabieg liposukcji pomoże przywrócić jej bardziej smukły wygląd, trzeba jednak pamiętać, że metoda jest przeznaczona dla osób, u których problem związany jest z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej, a więc zwykle z lekką nadwagą lub uwarunkowaniami anatomicznymi. W przeciwnym razie skuteczne będą inne metody, pozwalające uzyskać efekt liftingu owalu, takie jak wypełniacze czy nici. Często łączy się je też z niewielką liposukcją.

Liposukcja – przeciwwskazania

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroby nowotworowe
  • Choroby wątroby i nerek
  • Niewyrównana choroba tarczycy
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie przeciwzakrzepowe
  • Aktywne zmiany na skórze (infekcje, stany zapalne)
  • Opryszczka
  • Choroby serca, schorzenia kardiologiczne

Czy liposukcja jest skuteczna?

Tak, jest to jeden z najbardziej skutecznych i dających najszybszy efekt zabiegów modelowania ciała. Nie ma innego zabiegu, który pozwalałby usunąć tkankę tłuszczową w dniu zabiegu. Lipoliza iniekcyjna czy zabiegi wykorzystujące przezskórne technologie hi-tech uszkadzające tkankę tłuszczową wymagają potem czasu, aby organizm sam pozbył się „upłynnionego” tłuszczu. Liposukcja może też być wykonywana w większym zakresie, jeśli chodzi o ilość tkanki tłuszczowej.

Czy liposukcja kawitacyjna jest skuteczna?

Mimo podobnej nazwy, liposukcja kawitacyjna nie jest tym samym co liposukcja ultradźwiękowa (a więc odsysanie tłuszczu wspierane ultradźwiękami). W przypadku zabiegu kawitacyjnego mamy do czynienia najczęściej z urządzeniami działającymi przezskórnie, które są wykorzystywane w gabinetach kosmetycznych. Polegają na przyjemnym masażu skóry głowicą emitującą ultradźwięki – przenikają one do warstwy podskórnej i powodują uszkodzenie komórek tłuszczowych, których organizm pozbywa się w naturalnych procesach metabolicznych przez układ limfatyczny i wątrobę. Na efekty musisz więc poczekać ok. 1-3 miesięcy. Zabieg pozwala skutecznie wymodelować ciało, ale na pewno efekty nie będą tak spektakularne jak w przypadku odsysania tłuszczu, szczególnie gdy mówimy o jego większych objętościach.

liposukcja kawiracyjna - WirtualnaKliniika.pl
Liposukcja kawitacyjna tak naprawdę jest zabiegiem kosmetycznym i mimo nazwy nie polega na odsysaniu tłuszczu – to bardziej lipoliza.

Jaki zabieg na odsysanie tłuszczu?

Zastanawiasz się być może, która metoda liposukcji jest najlepsza. Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi – wielu lekarzy wykonuje klasyczną liposukcję z bardzo dobrymi efektami, inni mają do dyspozycji nowoczesne technologie liposukcji wspieranej laserem, ultradźwiękami bądź infradźwiękami. Na pewno te zaawansowane technologie będą lepsze w przypadku większych liposukcji, które wiążą się z ryzykiem dużej wiotkości skóry po zabiegu. Zastosowana w nich energia pomaga obkurczyć i ujędrnić skórę, zmniejsza też ryzyko pojawienia się nierówności. Natomiast w przypadku niewielkich liposukcji np. w obrębie podbródka czy kolan bardzo dobrze sprawdza się też stosowana przez wielu lekarzy tzw. liposukcja strzykawkowa (strzykawka połączona z cienką kaniulą, ciśnienie jest wytwarzane podczas przesuwania tłoku).

Liposukcja a przeszczep tłuszczu

Nowoczesne zabiegi liposukcji pozwalają wykorzystać pobrany tłuszcz do zabiegów modelowania owalu czy powiększania piersi. Mówimy wtedy o lipotransferze oraz o zabiegach lipofillingu (wypełniania tłuszczem). Odessany tłuszcz musi być odpowiednio przygotowany w specjalnym urządzeniu, które umożliwia odfiltrować od niego zanieczyszczenia, np. fragmenty tkanek, krwi, lipidów. Tak oczyszczony jest podawany cienką kaniulą w miejsca wymagające wypełnienia i dodania objętości. Autologiczny przeszczep łatwo się przyjmuje, ponieważ tłuszcz jest bogaty w komórki macierzyste, które mają działanie regeneracyjne. Warto jednak pamiętać, że część podanego materiału zniknie – dlatego często lekarze robią lekką nadkorektę i zaraz po zabiegu może ci się wydawać, że objętość jest lekko przesadzona. Komórki tłuszczowe w nowym miejscu zaczynają funkcjonować jak pozostałe i zapewniają trwały efekt. Oczywiście pamiętaj, że przeszczepiony tłuszcz będzie reagować na wahnięcia wagi, więc gdy mocno schudniesz, on też zmieni swoją objętość.

Ile kosztuje zabieg odsysania tłuszczu?

Cena uzależniona jest od metody liposukcji i obszaru poddawanemu zabiegowi.
Ceny liposukcji wynoszą przykładowo:
Liposukcja brzucha – ok. 6000-7000 zł, z boczkami – ok. 9000-10000 zł
Liposukcja ud (jedna strona) – ok. 5000 zł
Liposukcja ramion – ok. 4000-5000 zł

Ile kosztuje liposukcja twarzy?

To zwykle wydatek zaczynający się od 3000-4000 zł, średnio 5000 zł.

Źródła:
Body Weight Changes During Pandemic-Related Shelter-in-Place in a Longitudinal Cohort Study
Anthony L. Lin, MD1; Eric Vittinghoff, PhD2; Jeffrey E. Olgin, MD3; et alMark J. Pletcher, MD, MPH2; Gregory M. Marcus, MD, MAS3; JAMA Netw Open. 2021;4(3):e212536
Raport: The results of ISAPS Global Survey for aesthetic procedures in 2020
Kiciak A., Zabiegi chirurgiczne wspomagające i zastępujące odchudzanie, Kosmos – Problemy nauk biologicznych, tom 59, 2010, nr 3-4: 413-419
Podstawy medycyny estetycznej, podręcznik pod redakcją Andrzeja Przylipiaka, Uniwerystet Medyczny w Białymstoku, Białystok 2014

Dodaj komentarz