WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Liposukcja podbródka

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Liposukcja podbródka pozwala pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej w obrębie podbródka i ładnie podkreślić linię brody i żuchwy.

Średnia cena:

Od ok. 3000 zł

Ile trwa zabieg:

1 godzina

Ilość zabiegów:

Liposukcja jest zabiegiem jednorazowym

Po zabiegu:

Ok. 7 dni rekonwalescencji

Podwójny podbródek jest częstym problemem estetycznym, uwarunkowanym genetycznie i anatomicznie bądź nasilającym się w procesie starzenia się tkanek. Zaburza owal i profil twarzy, nadaje twarzy niekorzystny wygląd. Jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się podwójnego podbródka jest liposukcja.

Podwójny podbródek

Zbierający się pod brodą nadmiar tłuszczu i skóry nadaje całej twarzy bardzo niekorzystny i „ciężki” wygląd. Dochodzi do rozmycia linii żuchwy i brody, z profilu widoczny jest indyczy, obwisły fałd skóry, pojawia się nie tylko drugi, ale czasami nawet trzeci podbródek. Objawy te nie tylko postarzają, ale też dodają optycznie kilogramów. Jest wiele przyczyn podwójnego podbródka – czasami taka tendencja jest uwarunkowana genetycznie i fałd pod brodą może pojawić się nawet u młodych u szczupłych osób (zwykle też wtedy nie ma wyraźnego odcięcia szyi od brody), najczęściej jednak jest związany z upływem czasu, wiotczeniem i opadaniem tkanek, grawitacją, która „ciągnie” wszystkie tkanki w dół, a także nadwagą i otyłością. Sprzyja mu też nieprawidłowa postawa ciała i częste pochylanie głowy, np. w trakcie korzystania ze smartfonów (te charakterystyczne kompleksowe zmiany zachodzące w obrębie podbródka i szyi nazywa się już nawet tzw. technologiczną lub esemesową szyją).

Jak wygląda zabieg liposukcji podbródka?

Jedną z najbardziej skutecznych i najszybszych metod pozbycia się podwójnego podbródka jest liposukcja. Zabieg polega na odsysaniu tkanki tłuszczowej specjalną cienką, metalową kaniulą. Wcześniej tkanki są nasączane płynem na bazie soli fizjologicznej, adrenaliny i lidokainy (najczęściej tzw. roztworu Kleina) – ma to na celu ich znieczulenie, a także ułatwia odsysanie rozdrobnionego i zemulsyfikowanego tłuszczu. Zabieg jest robiony w znieczuleniu miejscowym. Ze względu na to, że zwykle z podbródka usuwa się niewielką ilość tłuszczu, dosyć często w jego obrębie wykonuje się też tzw. liposukcję strzykawkową – za pomocą cienkiej kaniuli i strzykawki (nie jest konieczne podłączanie specjalnego urządzenia do odsysania, wystarczy ciśnienie wytwarzane podczas przesuwania tłoka w strzykawce).

W obszarze tym dobrze też sprawdzają się liposukcje wspomagane energią laserową (liposukcja laserowa) bądź ultradźwiękami (liposukcja ultradźwiękowa) – technologie te pomagają rozbić i upłynnić tkankę tłuszczową, a ponadto prowadzą do obkurczenia i ujędrnienia skóry – co zmniejsza ryzyko jej opadania po liposukcji, co może być problemem po zmniejszeniu zawartości tłuszczowej w okolicy podbródka. Odsysanie tłuszczu wykonuje się z niewielkich nacięć zwykle w okolicy podbródka i uszu – po zakończeniu zabiegu mogą być na nie nałożone niewielkie szwy, ale zwykle nie jest to konieczne (wystarczą tzw. stripy i opatrunek). Na koniec zakładana też jest na podbródek specjalna maska elastyczno-uciskowa, której noszenie jest obowiązkowym warunkiem rekonwalescencji.

Liposukcja podbródka

Charakterystyka zabiegu liposukcji podbródka

Liposukcja podbródka jest stosunkowo mało rozległym zabiegiem odsysania tłuszczu, który wymaga idealnej precyzji i bardzo delikatnego podejścia. Dlatego wielu lekarzy decyduje się wykonywać go metodą liposukcji strzykawkowej. Kolejnym problemem tego obszaru jest wiotkość skóry, jej opadanie, brak elastyczności, zwłaszcza przy dużej ilości skóry. Aby zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia, można zastosować liposukcję laserową (dodatkowo obkurcza, napina i ujędrnia skórę) albo wprowadzić po liposukcji dodatkowe zabiegi liftingujące. Często łączy się na przykład liposukcję podbródka z implantacją nici liftingujących z haczykami.

Wskazania do zabiegu liposukcji podbródka:

  • podwójny lub nawet potrójny podbródek,
  • zanik linii oddzielającej brodę i żuchwę od szyi,
  • indycza, wiotka szyja z nadmiarem tkanki tłuszczowej,
  • fałdy tłuszczowe pod brodą powodujące, że twarz wygląda na otyłą.

Przed zabiegiem liposukcji podbródka

Liposukcja podbródka, mimo że jest stosunkowo mało inwazyjnym zabiegiem chirurgicznym, wymaga odpowiedniego przygotowania i wykonania zestawu badań, na podstawie których lekarz będzie mógł dokonać prawidłowej kwalifikacji. To przede wszystkim:

  • grupa krwi,
  • morfologia,
  • elektrolity (Na, K, Ca),
  • poziom cukru,
  • układ krzepnięcia,
  • antygeny HBS, HCV, HIV,
  • badanie moczu,
  • ALAT, ASPAT.

Dokładną listę badań dostaniesz w klinice. Dodatkowe zalecenia przed zabiegiem to:

  • Odstawienie leków przeciwko krzepliwości krwi – jeśli zażywasz je na stałe, skonsultuj to z lekarzem.
  • Osoby palące powinny zrezygnować z papierosów na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem.
  • Przez 3 dni należy też unikać alkoholu.
  • Uważaj też na powszechnie dostępne leki (np. Aspirynę) mogące rozrzedzać krew. Nie powinno się ich stosować co najmniej przez 7 dni przed zabiegiem.

Rodzaj znieczulenia przy zabiegu liposukcji podbródka

Liposukcja podbródka najczęściej jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym. Można ją też przeprowadzić w sedacji oraz w znieczuleniu ogólnym – zwykle jednak narkozę stosuje się tylko w szczególnych przypadkach. Najczęściej wybieranym rodzajem jest miejscowe znieczulenie nasiękowe, nazywane też infiltracyjnym, podawane za pomocą igły i strzykawki. Tkanki „nasącza” się płynem – najczęściej jest to płyn Kleina na bazie soli fizjologicznej, adrenaliny i lidokainy. Nie tylko powoduje on, że zabieg jest bezbolesny, ale też obkurcza naczynia krwionośne (dzięki czemu nie dochodzi do dużego ubytku krwi) i ułatwia odessanie tkanki tłuszczowej. Dzięki zastosowaniu znieczulenia zabieg liposukcji jest całkowicie bezbolesny i umożliwia pacjentowi kontakt z lekarzem.

Czas i przebieg rekonwalescencji po zabiegu liposukcji podbródka

Liposukcja podbródka jest stosunkowo mało rozległym zabiegiem odsysania nadmiaru tłuszczu, ale pamiętaj, że ciągle jest to zabieg chirurgiczny, który wymaga rekonwalescencji. Jest ona jednak krótsza niż w przypadku np. liposukcja brzucha, ale z drugiej strony dotyczy okolicy twarzy, co trudno zakryć ubraniem. Przestrzeganie zaleceń pozwoli uniknąć powikłań i skutków niepożądanych, także estetycznych. Ważnym elementem liposukcji podbródka jest noszenie specjalnej maski uciskowej przez ok. 7 dni. Przyspiesza to ustępowanie obrzęków i pozwala modelować podbródek oraz zapewnia prawidłowego dopasowanie „opróżnionej” z tłuszczu skóry. Pełna rekonwalescencja trwa zwykle ok. tygodnia.

Zalecenia po zabiegu liposukcji

  • Liposukcja podbródka wykonywana jest w warunkach ambulatoryjnych i zaraz po zabiegu możesz wrócić do domu (ktoś powinien cię bezpiecznie odwieźć).
  • Przez pierwsze dni dolna część twarzy może być obolała i obrzęknięta, mogą też pojawić się siniaki. Ulgę przyniesie stosowanie zimnych okładów. Po zdjęciu opatrunków możesz stosować kremy przyspieszające gojenie.
  • Podobnie jak po każdej innej operacji, przez pierwsze kilka dni zalecana jest profilaktyka przeciwzakrzepowa oraz przepisane przez lekarza antybiotyki, aby zapobiec powikłaniom z zakażenia ran.
  • Przez co najmniej 7 dni musisz nosić specjalną elastyczną maskę uciskową podtrzymującą podbródek. To niezbędny etap gojenia.
  • Przez pierwsze 7-14 dni najlepiej jest spać z uniesioną głową, co przyspiesza proces gojenia.
  • Przez pierwsze 2 tygodnie zakazany jest jakikolwiek większy wysiłek, podnoszenie ciężkich rzeczy, naciąganie się. Do intensywnej aktywności sportowej (typu bieganie, pływanie) można wrócić najwcześniej po ok. 2-3 miesiącach.
  • Powstrzymaj się od palenia papierosów, picia dużej ilości kawy, spożywania alkoholu – co najmniej przez 2 tygodnie. Utrudniają one proces gojenia, zwiększają ryzyko krwawienia i zakrzepicy.
  • Przez minimum 6 tygodni unikaj wystawiania brzucha na działanie promieni UV – zwiększa to ryzyko pojawienia się przebarwień i śladów pozapalnych w miejscach wprowadzenia kaniuli. Zabiegu lepiej nie robić latem także ze względu na temperaturę – ciepło sprzyja namnażaniu bakterii, a spocona skóra trudniej się goi, łatwiej o powikłania.

Efekty zabiegu liposukcji podbródka

Rezultat odsysania tłuszczu z podbródka pojawia się praktycznie od razu po zabiegu, ale aby go dokładnie ocenić, zwykle trzeba poczekać ok. 3 tygodni, aż dojdzie do „ułożenia” się skóry w tym miejscu. Spodziewane efekty to:

  • zarysowanie ładnej linii żuchwy i wcięcia pod brodą,
  • wymodelowanie podbródka,
  • likwidacja miejscowej otyłości w tym miejscu,
  • wyszczuplenie twarzy.

Efekty tego zabiegu są naprawdę spektakularne i niezwykle satysfakcjonujące dla pacjentów. Co ważne, zabieg przynosi też niesamowitą poprawę estetyczną u młodych osób, u których genetycznie występuje tłuszczowy fałd lub szyja bez wcięcia, mimo trzymania prawidłowej wagi.

Liposukcja podbródka – przed-po

liposukcja podbródka – przed po - WirtualnaKlinika.pl
liposukcja podbródka - przed po - WirtualnaKlinika.pl
liposukcja podbródka - przed po - WirtualnaKlinika.pl
liposukcja podbródka - przed po - WirtualnaKlinika.pl
liposukcja podbródka - przed po - WirtualnaKlinika.pl

Liposukcja podbródka – co dalej?

Liposukcja podbródka jest zabiegiem jednorazowym. Trzeba jednak pamiętać, że w zabiegu odsysania tłuszczu nigdy nie usuwamy 100% komórek tłuszczowych w danym obszarze, więc jeśli przytyjesz, może dojść do powiększenia się ich objętości, co może spowodować niekorzystne zmiany w wyglądzie twarzy (zwłaszcza że w innych jej obszarach będzie tyć normalnie).

Ponieważ na podbródku i szyi często występuje problem wiotkiej, luźnej czy wręcz wiszącej skóry, liposukcję można też uzupełnić innymi zabiegami o działaniu ujędrniającym – najczęściej to lifting nićmi, które dodatkowo podtrzymują skórę na podbródku i pobudzają jej przebudowę. Czasami stosuje się też biostymulatory, a więc substancje mające na celu pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny. Chodzi o to, aby wzmocnić i zagęścić skórę, odbudować w niej funkcje podporowe.

Przeciwwskazania do zabiegu liposukcji podbródka

  • Ciąża i karmienie piersią
  • Choroby nowotworowe
  • Choroby wątroby i nerek
  • Niewyrównana choroba tarczycy
  • Nieuregulowana cukrzyca
  • Zaburzenia krzepnięcia krwi, leczenie przeciwzakrzepowe
  • Aktywne zmiany na skórze (infekcje, stany zapalne)
  • Choroby serca, schorzenia kardiologiczne

Liposukcja czy HIFU na podbródek?

HIFU to wysokoenergetyczna fala ultradźwiękowa (High Intensity Focused Ultrasound), która działa poprzez selektywne i niezwykle precyzyjne podgrzanie tkanki skórnej. Technologia ta głównie jest stosowana w zabiegach mających na celu nieinwazyjny lifting, ujędrnienie i zagęszczenie skóry z natychmiastowo widocznym efektem napięcia skóry. Skoncentrowane fale ultradźwiękowe skracają włókna kolagenowe i jednocześnie stymulują fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny w kolejnych 3-6 miesiącach (zagęszczenie skóry nasila się stopniowo). Niektóre urządzenia działają jeszcze głębiej – docierając do warstwy tłuszczowej i powodując ich rozpad. Zawartość uszkodzonych komórek tłuszczowych (w postaci wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu) jest następnie usuwana w naturalnych procesach metabolicznych. Trwa to ok. 1-3 miesięcy i dopiero wtedy można ocenić pełen rezultat zabiegu. W tym wypadku mówimy więc o zabiegu lipolizy, a nie liposukcji. Na podbródek stosuje się również lipolizę iniekcyjną i kriolipolizę. Metody te również przynoszą dobre efekty, zwłaszcza gdy ilość tłuszczu, którego chcemy się pozbyć, nie jest bardzo duża. Dodatkową zaletą HIFU jest też silne działanie ujędrniające i napinające. Metodą tą można też uzupełnić liposukcję.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.