WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Implanty – kiedy i dla kogo?

Brak nawet pojedynczego zęba, zwłaszcza z przodu, to poważny problem. Od ponad 30 lat idealnym rozwiązaniem problemów związanych z ubytkami są  implanty dentystyczne.

Implanty, nie tylko przywracają piękny uśmiech i zapewniają komfort psychiczny, ale również pozwalają uniknąć niedogodności związanych z tradycyjnymi uzupełnieniami protetycznymi, takimi jak wyjmowanie i czyszczenie protez, szlifowanie zębów. Stosowane dziś implanty stomatologiczne to niewielkie, tytanowe śruby umieszczane chirurgicznie w kościach szczęk, zastępujące korzeń brakującego zęba oraz tworzące podbudowę dla nowej korony zęba.

Kto może mieć wszczepione implanty?

Każda, ogólnie zdrowa osoba dorosła.  Stan zdrowia ma wpływ na powodzenie zabiegu i proces gojenia. Schorzenia takie jak nieustabilizowana cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby krwi, osteoporoza, itp. mają negatywny wpływ na proces osteointegracji (wgajania implantu) i gojenie ran.

Czy wszczepianie implantów jest bolesne?

Zabieg wszczepiania implantów jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym – jest zatem bezbolesny. Jego uciążliwość dla pacjenta jest porównywalna do zabiegu ekstrakcji zęba.

Czy implanty mogą całkowicie zastąpić naturalne uzębienie?

Tak, uzupełnienia oparte na implantach są zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ tylko one zapewniają pacjentowi trwały wynik leczenia i komfort użytkowania.

Jaka jest trwałość implantów?

Sam implant jako taki jest niezniszczalny. Jest to jednak wszczep umieszczony w organizmie, dlatego część reakcji na implant, zależy od ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Jeżeli w trakcie użytkowania wszczepu pojawią się u pacjenta jakieś nowe czynniki, na przykład choroby lub nałogi, wówczas mogą mieć one negatywny wpływ na efekt terapii. Sama część protetyczna, obejmowana jest gwarancją. Jako element materialny może ona ulegać zużyciu, co wiąże się z koniecznością okresowej wymiany niektórych jej fragmentów (np. części z porcelany).

Jak na leczenie implantami wpływa palenie papierosów?

Palenie tytoniu pogarsza zdolności regeneracji tkanek, w związku z tym obniża istotnie szanse pozytywnego rokowania co do przyjęcia i długotrwałego utrzymania wszczepu. Zwiększa odrzucenie implantu czterokrotnie. Przyczynia się również do łatwiejszego odkładania się trudnych do usunięcia osadów.

 Czy higiena jamy ustnej jest ważna w procesie wszczepiania implantów?

Higiena jamy ustnej odgrywa bardzo ważną rolę w powodzeniu leczenia implantologicznego. Jeżeli implanty dentystyczne mają długo spełniać swoją rolę, zadaniem pacjenta jest utrzymanie wzorowej higieny jamy ustnej. Zadanie to wymaga samodyscypliny i ścisłej współpracy z lekarzem, a zaczyna się tuż po zakończeniu zabiegu – przez 2 godziny nie należy jeść, a unikanie potraw gorących jest wskazane przez cały dzień. Bardzo ważne jest unikanie palenia tytoniu (przynajmniej w ciągu 48 godzin po zabiegu), ograniczenie potraw sprzyjających gromadzeniu się płytki nazębnej. Zanieczyszczenia gromadzące się wokół implantu, stanowiąc zbiorowisko bakterii, mogą doprowadzić do rozwoju zakażenia i w skrajnych przypadkach odrzucenia wszczepu. Dlatego wskazany jest jak najszybszy powrót do delikatnego mycia zębów. Pomocne w pielęgnacji jest płukanie jamy ustnej płynem dezynfekującym. Ważne jest by prawidłowa higiena jamy ustnej była utrzymywana przez cały okres korzystania z uzupełnień opartych na implantach. Sprzyja temu regularne zgłaszanie się na zabiegi profesjonalnego oczyszczania zębów, często łączone z wizytą kontrolną.

Jakie komplikacje mogą wystąpić po zabiegu?

Prawidłowo przeprowadzony zabieg, przy korzystnych warunkach zdrowotnych oraz tych panujących w jamie ustnej pacjenta, nie niesie ze sobą żadnego ryzyka. Powszechnie po zabiegu implantacji mogą pojawić się niewielkie, przejściowe dolegliwości bólowe oraz obrzęk tkanek miękkich. Aby nie dopuścić do wystąpienia poważniejszych powikłań, pacjenci przez kilka dni po zabiegu przyjmują antybiotyk.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Implanty? To się opłaca!

Czas na bezstresowe podejście do implantów zębowych. Wcale nie są tak drogie, jak się wszystkim wydaje. A ich wartość dla […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki