
Najlepsze nieinwazyjne zabiegi redukujące tkankę tłuszczową
Jakie zabiegi najbardziej skutecznie pozwalają pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej? Wybraliśmy dla Was najlepsze technologie i metody zapewniające widoczny efekt wymodelowania ciała – zobaczcie, czego warto szukać w gabinetach!
Bardzo często, mimo diety i ćwiczeń, trudno jest pozbyć się „opornej” tkanki tłuszczowej np. z brzucha, bioder czy ud. Uzależnione to jest w dużej mierze od uwarunkowań genetycznych i hormonalnych, na które nie mamy wpływu. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą zabiegi modelujące ciało, czasami błędnie nazywane zabiegami odchudzającymi. Tymczasem trzeba pamiętać, że nie zastąpią one diety i ćwiczeń, nie służą zrzucaniu masy i kilogramów – ewentualnie można je nazwać sposobem na miejscową otyłość czy nadwagę, gdyż pozwalają skutecznie pozbyć się nadprogramowej, opornej, nagromadzonej w określonym obszarze tkanki tłuszczowej. Dzięki nim zlikwidujesz tzw. bryczesy, oponkę na brzuchu, „bułeczki” nad kolanami, fałdy na plecach czy pod piersiami. Nowoczesne technologie umożliwiają osiągnięcie takich efektów w ciągu 8-12 tygodni – tyle bowiem czasu potrzeba, aby organizm pozbył się zbędnej tkanki tłuszczowej, uwolnionej z adipocytów (komórek tłuszczowych). Czasami wystarczy jeden zabieg, inne metody będą wymagać nawet 12-16 powtórzeń. Szybszy efekt można uzyskać jedynie bardziej inwazyjną metodą liposukcji – ale tutaj z kolei musisz zarezerwować czas na dosyć uciążliwą i bolesną rekonwalescencję. Wybraliśmy dla Was najlepsze na rynku technologie i metody modelowania sylwetki – warto ich szukać w gabinetach i klinikach, polecamy!
Kriolipoliza
To inaczej „wymrażanie” tkanki tłuszczowej. Okazuje się bowiem, że komórki tłuszczowe są wrażliwe na zimno – poddane jego działaniu ulegają zniszczeniu. Zimno powoduje pęknięcie błony komórkowej adipocytów – zawarte w nich trójglicerydy rozpadają się do glicerolu i wolnych kwasów tłuszczowych, a następnie są usuwane w naturalnych procesach metabolicznych. Co ważne, zimno nie ma wpływu na inne tkanki (mięśnie, skórę, nerwy, naczynia), w trakcie zabiegu powierzchnia skóry jest dodatkowo chroniona specjalnymi membranami – kriolipoliza wykonana w prawidłowy sposób, na bezpiecznym sprzęcie, jest uznawana za bardzo bezpieczną i efektywną metodę usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej. Zwykle wystarczy wykonać jedną sesję, aby uzyskać pożądany efekt zmniejszenia obwodów w wybranym obszarze. Sam zabieg jest komfortowy – możesz w trakcie niego czytać książkę lub nawet drzemać. Na efekt trzeba jednak poczekać ok. 8-12 tygodni.
Urządzenia do kriolipolizy: Clatuu Alpha, Cooltech, Coolshaping, Coolsculpting.

HIFU
HIFU to technologia wysokoenergetycznych skoncentrowanych ultradźwięków (od ang. High Intensity Focused Ultrasound). Zasłynęła ona jako metoda napinania i ujędrniania skóry (tzw. nieinwazyjny lifting), ale niektóre urządzenia HIFU działają też głębiej, docierając do warstwy komórek tłuszczowych i prowadząc do ich uszkodzenia, a następnie usunięcia w naturalnych procesach metabolicznych. Dodatkową zaletą jest to, że zabieg pozwala też ujędrnić wiotką i luźną skórę np. na brzuchu, ramionach czy pośladkach. U większości osób już jeden zabieg daje pożądany efekt, ale będziesz mogła ocenić go w pełni dopiero po ok. 8-12 tygodniach.
Urządzenia HIFU na ciało: Scizer, Ultraformer, Ultraskin, Tightan, Ulfit.
Lipoliza iniekcyjna
To zabieg medyczny, polegający na wstrzyknięciu bezpośrednio w tkankę tłuszczową substancji aktywnych (głównie fosfatydylocholiny oraz deoksycholanu sodu), które powodują rozerwanie błon komórkowych adipocytów. Ich upłynniona zawartość jest częściowo wykorzystywana w procesach energetycznych, a częściowo usuwana z organizmu w naturalnych procesach metabolicznych. Zwykle trzeba powtórzyć kilka zabiegów (3-5) w odstępach co 4-6 tygodni dla uzyskania oczekiwanych efektów. Lipoliza iniekcyjna świetnie sprawdza się w okolicy brzucha, kolan, ramion, także podwójnego podbródka.
Preparaty stosowane w lipolizie iniekcyjnej: Aqualyx (intralipoterapia), Lipolax, Mesoaroma, Infini Premium LipoMax, Dermaheal LL, VNS Lipolytic Solution.

Fala uderzeniowa
Fala uderzeniowa (akustyczna) rozprzestrzenia się w tkance tłuszczowej i wprawia ją w „drgania” (co może być odczuwane jako lekkie, miarowe uderzanie) – prowadzi to do zwiększenia przepuszczalności błon i „opróżniania” komórek tłuszczowych, a także rozluźnienia zbitej tkanki tłuszczowej odpowiedzialnej za zaawansowany, zwłókniały cellulit. Fale akustyczne zwiększają też elastyczność i napięcie skóry, świetnie drenują. Zabieg daje szybko widoczne efekty i często jest stosowany jako metoda zwiększają efektywność innych zabiegów na ciało. Pacjentki nazywają falę uderzeniową „młotem pneumatycznym” na tłuszczyk i cellulit. Efekt luźnych ubrań pojawia się tuż po zabiegu, ale aby uzyskać trwałe wysmuklenie i zmniejszenie obwodów, warto zrobić co najmniej 6-12 powtórzeń, nawet co 3-5 dni.
Technologie wykorzystujące falę uderzeniową: Storz Medical, LipoShock (w połączeniu z ultradźwiękami), Cosmo Acoustic, Proshock Ice (w połączeniu z krioterapią), NIUU AW-500, D-Actor.
Masaż próżniowy
Wykorzystanie podciśnienia i stymulacji skóry masażem specjalną głowicą z rolkami było prawdziwą rewolucją w zabiegach na ciało! Wszystko zaczęło się od endermologii i choć dziś powszechnie nazwą tą określa się wszystkie podobnie działające urządzenia, trzeba pamiętać, że tak naprawdę jest to nazwa własna opatentowanej technologii LPG Endermologie. Obok Icoone to jeden z najbardziej skutecznych, mechanicznych, nieinwazyjnych zabiegów modelujących ciało, zmniejszających obrzęki i walczących z cellulitem. To jednak nie wszystko! Zabiegi te wykorzystują specjalne głowice z rolkami, które silnie stymulują skórę bez narażania jej na uszkodzenia czy rozciąganie (co było problemem np. popularnej bańki chińskiej). Efektem jest też ujędrnienie i zagęszczenie skóry (co jest również wykorzystywane w zabiegach na twarz) oraz działanie prozdrowotne – zmniejszenie bólów mięśniowych, stanów obrzękowych, przykurczów, przebudowa blizn.
Najbardziej popularne urządzenia wykorzystujące masaż próżniowy to: LPG Endermologie, Icoone.

Fale radiowe
Fale radiowe wykorzystywane są do thermoliftingu skóry na całym ciele. Prowadzą do natychmiastowego obkurczenia kolagenu, pobudzają produkcję nowych włókien kolagenowych i elastynowych, pobudzają też procesy lipolityczne. Wszystko zależy od ich rodzaju i częstotliwości. W zabiegach modelujących ciało najczęściej radiofrekwencję łączy się z innymi technologiami, np. ultradźwiękami,
Urządzenia wykorzystujące fale radiowe: Maximus, BodyLab (z jednoczesną aplikacją substancji aktywnych, np. kofeiny i deoksycholanu sodu), Nuera Tight,
Lipoliza ultradźwiękowa
To bezbolesny zabieg kosmetyczny wykorzystujący zjawisko kawitacji powstające w wyniku działania fal ultradźwiękowych o niskiej częstotliwości. Przenikają one do tkanki tłuszczowej i wywołują w niej drgania, które uszkadzają błony komórkowe adipocytów oraz powodują ich pęknięcie. W ten sposób zawartość komórek tłuszczowych zostaje uwolniona do przestrzeni międzykomórkowych w postaci wolnych kwasów tłuszczowych i glicerolu. „Upłynniona” w ten sposób tkanka tłuszczowa może być z łatwością odprowadzona przez układ naczyniowo-chłonny do wątroby, a następnie rozłożona w naturalnych procesach metabolicznych.
Lipoliza laserowa
Działa na podobnej zasadzie co lipoliza ultradźwiękowa – energia lasera powoduje rozerwanie błon komórek tłuszczowych i uwolnienie trójglicerydów, które następnie są zamieniane w wolne kwasy tłuszczowe i glicerol, które organizm może łatwo usunąć w naturalnych procesach metabolicznych. Na efekt trzeba jednak poczekać ok. 1-3 miesięcy. Laser może być stosowany powierzchniowo, przezskórnie (emitowana energia przenika przez naskórek i skórę aż do tkanki tłuszczowej, przez którą jest pochłaniana) bądź podskórnie, z użyciem włókna laserowego wprowadzanego specjalną mikrokaniulą. Niektóre urządzenia tego typu umożliwiają od razu odessanie upłynnionej tkanki tłuszczowej, czyli jej liposukcję – efekt pojawia się wtedy praktycznie od razu, ale zabieg wymaga rekonwalescencji i noszenia specjalnego ubranka uciskowego.
Body wrapping
To popularny zabieg kosmetyczny, w którym wykorzystuje się zwykle maski np. na bazie alg o silnym działaniu detoksykującym i modelującym – po ich nałożeniu jesteś owijana folią i przykrywana kocykiem na ok. 15-30 minut, co powoduje większą skuteczność jej działania na zasadzie okluzji. Rodzajem body wrappingu może też być tzw. bandażowanie (ciało jest owijane specjalnymi bandażami nasączonymi składnikami aktywnymi). Innowacją jest zastosowanie zamiast folii specjalnych worków próżniowych (zabieg Start&Rewind marki Lovely Cosmetics), co nie wymaga stosowania potem prysznica.