WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Kriolipoliza

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Kriolipoliza to lipoliza z użyciem niskiej temperatury. Oddziałuje ona na głęboko położone komórki tłuszczowe, powodując ich zniszczenie i następnie usunięcie, co przekłada się na zmniejszenie obwodów i wymodelowanie sylwetki. Zabieg jest skuteczny i nie wymaga powtórzeń – najczęściej wykonuje się 1-2 sesje dla uzyskania pożądanego efektu.

Średnia cena:

ok. 700 zł / jedna głowica

Ile trwa zabieg:

ok. 60-70 minut

Ilość zabiegów:

najczęściej 1-2

Po zabiegu:

bez długiej rekonwalescencji

Kriolipoliza to zabieg „wymrażania” komórek tłuszczowych – zimno pozwala pozbyć się tłuszczyku nagromadzonego miejscowo np. na brzuchu, udach, plecach czy ramionach. Jest to rodzaj lipolizy, a więc zabiegu prowadzącego do rozerwania błon komórek tłuszczowych, tak aby następnie organizm mógł samodzielnie pozbyć się ich zawartości w procesach fizjologicznych. Bardzo szybko daje widoczne efekty!

Czym jest kriolipoliza?

Komórki tłuszczowe (adipocyty) są wrażliwe na działania zimna i ulegają apoptozie (czyli zaprogramowanej śmierci komórki) w temperaturze 0°C. Odkrycia takiego dokonali w 2008 r. dwaj amerykańscy dermatolodzy – dr Dieter Manstein i dr R. Rox Anderson z Massachusetts General Hospital w Bostonie, którzy wykorzystali tę wiedzę do stworzenia jednej z najbardziej efektywnych metod redukcji nadmiaru tkanki tłuszczowej.

Na czym polega dokładnie kriolipoliza? Zimno powoduje pękniecie błony komórkowej adipocytów i krystalizację, następnie rozpad zawartych w nich trójglicerydów. Uwolnione z adipocytów trójglicerydy w wyniku działania lipazy lipoproteinowej LPL (lipoprotein lipase) ulegają hydrolizie do wolnych kwasów tłuszczowych (WKT, FFA – free fatty acids) oraz glicerolu, a następnie są usuwane z organizmu przez naturalne procesy metaboliczne w ciągu kolejnych 8-12 tygodni. Czas ten jest zależny od tempa metabolizmu lipidów, można go też przyspieszyć pijąc większe ilości wody (nawet 2-3 l dziennie) i korzystając z masaży drenujących.

Co ważne, inne tkanki otaczające komórki tłuszczowe, takie jak skóra, nerwy i naczynia krwionośne, nie ulegają zniszczeniu, ponieważ nie są wrażliwe na działanie zimna. Uważa się, że w trakcie jednego zabiegu usuwane jest ok. 20-30% komórek tłuszczowych z danego obszaru, co zwykle daje zadowalający efekt zmniejszenia obwodów w tym miejscu.

pomiar fałdu tłuszczowego - kriolipoliza
Bardzo ważny jest pomiar tkanki tłuszczowej przed zabiegiem – nie może jej być za mało ani za dużo

Jak przebiega kriolipoliza, czyli wymrażanie tkanki tłuszczowej?

Zabieg jest mało inwazyjny i bezbolesny dla pacjenta:

 • Zaczyna się od precyzyjnego wyznaczenia obszaru zabiegowego i dobraniu do niego odpowiedniego aplikatora (większość urządzeń do kriolipolizy jest wyposażone w różne głowice, pozwalające wykonać zabieg na obszarach o różnych wielkościach i kształtach).
 • Następnie na skórę nakładana jest specjalna, jednorazowa, żelowa membrana (tzw. gel pad), która chroni tkanki przed odmrożeniem i rozciągnięciem, zapewniając prawidłowy proces ich mrożenia.
 • Po delikatnym zassaniu fałdu odpowiednio dobraną głowicą rozpoczyna się proces chłodzenia tkanek (wykorzystywany zakres temperatury to zwykle od 5 do –10 stopni C), który trwa zwykle ok. godziny.
 • Sam zabieg jest bardzo komfortowy dla pacjenta – głowica chłodząca pozostaje przyssana do skóry w jednej pozycji przez cały czas trwania zabiegu. Można więc w tym czasie czytać książkę, słuchać muzyki albo po prostu się relaksować. Po zdjęciu aplikatora skóra jest delikatnie masowana. Niektóre urządzenia umożliwiają wykonanie zabiegu jednocześnie na 2 obszary.

kriolipoliza - WirtualnaKlinika.pl
Zassanie fałdu, który będzie poddawany mrożeniu

Ile trwa kriolipoliza?

Czas trwania kriolipolizy to zwykle 60-70 minut, niektóre technologie pozwalają skrócić zabieg do 45 minut. Na pewno jednak nigdy nie będzie to 15 czy 20 minut – to za krótko, aby wywołać w tkankach proces lipolizy. Warto zwrócić na to uwagę.

Czy kriolipoliza boli?

Nie, jest to zabieg całkowicie bezbolesny. W momencie nakładania aplikatora może być odczuwane delikatne zasysanie, naciąganie skóry, a następnie jej delikatne chłodzenie – czasami w pierwszym momencie rzeczywiście czuć silniejsze mrożenie, po chwili jednak odczucia normują się. Są osoby, które podczas zabiegu drzemią, a nawet śpią!

kriolipoliza brzucha - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg kriolipolizy jest bezbolesny

Kriolipoliza – wskazania

Kriolipoliza jest jedną z najbardziej skutecznych metod redukcji tkanki tłuszczowej nagromadzonej na różnych obszarach ciała. Zwykle wykonuje się ją u osób, które osiągnęły prawidłową wagę, ale mają jeszcze oponkę na brzuchu, boczki, bryczesy itp. – a więc fałdki tłuszczu, które nie chcą zniknąć mimo diety i ćwiczeń. Kriolipoliza pozwoli też popracować nad proporcjami sylwetki, np. wysmuklając dolną część ciała u kobiet o figurze gruszki.

modelowanie ciała - kriolipoliza
Zabieg kriolipolizy nie jest metodą odchudzania, tylko modelowania ciała

Kriolipoliza – jakie obszary ciała?

Zabieg najczęściej wykonuje się na takie obszary, jak:

 • pośladki (fałdy pod pośladkami, tzw. banany),
 • brzuch (po ciąży, oponka)
 • talia (boczki)
 • biodra i górna część ud (bryczesy)
 • okolice pach (fałdy nad linią biustonosza)
 • plecy
 • podwójny podbródek,
 • okolica kolan (pojawiające się z wiekiem nawet u szczupłych osób „bułeczki” tłuszczowe)
 • piersi u mężczyzn (ginekomastia tłuszczowa).

kriolipoliza - WirtualnaKlinika.pl
Najczęściej kriolipolizę wykonuje się na brzuchu, ale dzięki dostępności różnych aplikatorów zabieg może być też wykonany na niewielkim obszarze ciała

Po jakim czasie są efekty po kriolipolizie?

Zabieg nie daje natychmiastowego rezultatu, musisz na niego cierpliwie poczekać. Pierwsze rezultaty zaczynają się pojawiać po 2 tygodniach, następnie pogłębiają się do 3 miesięcy – tyle bowiem trwa proces eliminacji uszkodzonych komórek tłuszczowych przez wątrobę i nerki. Możesz liczyć na zmniejszenie obwodów nawet o kilka centymetrów i jeden rozmiar!

Kriolipoliza – co ile? Ile zabiegów wymrażania tłuszczu należy wykonać?

Ile potrzeba zabiegów kriolipolizy? U większości pacjentów jest to zabieg jednorazowy (na danym obszarze). W niektórych przypadkach wskazane jest jego powtórzenie – robi się to nie wcześniej niż po upływie 6-8 tygodni. Nie zaleca się wykonywania więcej niż 3 powtórzeń na tym samym obszarze.

Kriolipoliza – efekty

kriolipoliza brzucha - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Modelowanie talii

lipoliza brzucha - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza brzucha

lipoliza podbródka - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza podwójnego podbródka

Jaki jest koszt kriolipolizy?

Cena zabiegu jest uzależniona od stosowanej technologii i obszaru zabiegu. Średnio to ok. 600-800 zł za jedno przyłożenie głowicy.

Kriolipoliza – przeciwwskazania

 • Ciąża i okres karmienia
 • Choroby nowotworowe
 • Schorzenia wątroby, niewydolność nerek
 • Duże lub świeże blizny w obszarze zabiegowym
 • Choroba Raynauda
 • Hipoproteinemia
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
 • Nietolerancja krioterapii, nadwrażliwość na zimno
 • Stany zapalne skóry, egzema, aktywny trądzik, rany, infekcje
 • Pokrzywka z zimna
 • Zmiany zakrzepowe i zapalne w układzie naczyniowym
 • Opalanie lub inny zabieg z wykorzystaniem światła UVA na mniej niż 5 dni przed zabiegiem

Kriolipoliza – skutki uboczne

Wymrażanie tkanki tłuszczowej jest metodą nieinwazyjną i nie wymaga specjalnej rekonwalescencji, a pacjent może praktycznie od razu wrócić do codziennych aktywności. Przejściowymi skutkami ubocznymi mogą jednak być:

 • lekkie zaczerwienienie skóry, utrzymujące się przez kilka godzin po zabiegu,
 • siniaki po przyłożeniu głowicy i zassaniu nią fałdu skóry, zwłaszcza u osób z kruchymi naczynkami – siniaki zwykle znikają w ciągu kilku dni, można to przyspieszyć smarując skórę specjalnymi kremami pozabiegowymi,
 • parestezja (osłabienie odczuwania) w obszarze zabiegu – zwykle ustępuje w okresie od jednego do 2 tygodni; to jednak rzadkie przypadki,
 • tkliwość i lekka bolesność skóry w obszarze zabiegu – przez 2-3 tygodnie po zabiegu,
 • uczucie zmęczenia.

kriolipoliza - WirtualnaKlinika.pl
Zaczerwienienie i obrzęk po zdjęciu głowicy mrożącej

Zalecenia po zabiegu kriolipolizy

Po zabiegu warto zadbać o picie dużych ilości wody (najlepiej 2-3 litry dziennie), aby usprawnić pracę układu limfatycznego w usuwaniu upłynnionej tkanki tłuszczowej i toksyn.
Należy też zwiększyć aktywność fizyczną i trzymać lekką dietę – aby nie obciążać dodatkowo wątroby. Zalecane są też masaże drenujące, próżniowe bądź inne zabiegi przyspieszające wywołane zabiegiem procesy redukcji tkanki tłuszczowej.

Kriolipoliza – powikłania po zabiegu

Kriolipoliza jest zabiegiem bardzo bezpiecznym i rekomendowanym przez wielu lekarzy. Jeśli zabieg jest wykonany prawidłowo, dobrym sprzętem, ryzyko powikłań jest niewielkie, poza przejściowymi skutkami ubocznymi, opisanymi wyżej. W ostatnim czasie jednak złą sławę przyniosły kriolipolizie doniesienia medialne o wystąpieniu nietypowych powikłań po zabiegu CoolScultping u supermodelki Lindy Evangelisty – w postaci paradoksalnego przerostu tkanki tłuszczowej. PAH (Paradoxical Adipose Hyperplasia) powoduje, że w miejscu zastosowania zimna komórki tłuszczowe, zamiast obumierać, powiększają swoją objętość, tworząc bolesny przy ucisku guzek (może on przyjmować kształt aplikatora). Jest to niezwykle rzadka reakcja organizmu, występująca z częstotliwością 0,0051% lub u jednego pacjenta na 20 tys. poddających się wymrażaniu tkanki tłuszczowej (według nielicznych badań nad nią prowadzonych – częściej u mężczyzn niż u kobiet), nie wiadomo jednak, co leży u jej podłoża i jaka jest jej przyczyna. Po wystąpieniu PAH zwykle trzeba poczekać ok. 6-9 miesięcy, aby przerośnięta tkanka tłuszczowa zmiękła i wtedy można ją usunąć liposukcją.

Kriolipoliza – wady i zalety

Zalety:
• bezinwazyjność
• komfort dla pacjenta, brak bólu
• wysoka skuteczność
• brak długotrwałych skutków ubocznych i okresu rekonwalescencji
• dostępność różnych aplikatorów pozwala wymodelować w zasadzie dowolną partię ciała i okolice podbródka
• zabieg większości przypadków jednorazowy

Wady:
• ograniczona ilość obszarów, jakie można poddać zabiegowi w trakcie jednej wizyty
• zabiegu nie można wykonać, gdy nadmiar tkanki tłuszczowej jest zbyt mały i nie da się go zassać prawidłowo głowicą

Najczęstsze pytania o kriolipolizę:

• Czy kriolipoliza odchudza?
Nie, żaden zabieg modelujący ciało nie jest sposobem na schudnięcie i nie zastąpi diety ani ćwiczeń. Świetnie jednak je uzupełnia i pozwala uzyskać wymarzoną figurę poprzez redukcję krągłości opornych na odchudzanie. W przypadku znacznej nadwagi czy otyłości najpierw pacjent powinien osiągnąć prawidłową wagę, a następnie poddać się kriolipolizie i innym zabiegom modelującym ciało.

• Czy po zabiegu kriolipolizy można pić alkohol?
Picie alkoholu nie jest wskazane po żadnym zabiegu wywołującym w skórze kontrolowany stan zapalny, zwiększa to też ryzyko siniaków czy krwiaków. Poza tym alkohol będzie dodatkowo obciążał wątrobę, która odgrywa ważną rolę w procesie pozbywania się zawartości uszkodzonych chłodzeniem komórek tłuszczowych. Dlatego zalecamy unikać go przez co najmniej 6-8 tygodni, jeśli to możliwe (a na pewno ograniczyć ilość do minimum).

• Czy można ćwiczyć po kriolipolizie?
Jest to zabieg nieinwazyjny, pozwalający pacjentowi od razu wrócić do codziennych aktywności. Zaleca się jednak unikać forsowania i intensywnego wysiłku fizycznego w dniu jego wykonania. Jeśli po zabiegu odczuwasz tkliwość obszaru poddanego zabiegowi, poczekaj z ćwiczeniami, aż poczujesz się lepiej. To zwykle kwestia kilku dni.

• Co daje kriolipoliza?
Kriolipoliza daje możliwość pozbycia się zbitej i nadmiernie zlokalizowanej tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru. Jest bardzo skuteczna!

• Czy kriolipoliza może zaszkodzić?
Każdy zabieg może zaszkodzić, jeśli jest wykonany nieprawidłowo lub z wykorzystaniem urządzenia wątpliwej jakości. Dlatego zwróć uwagę, z jakiego sprzętu korzysta klinika, do jakiej się wybierasz, czy urządzenie jest certyfikowane, kto wykonuje zabieg. Technologiami wartymi polecenia są na pewno: Clatuu Alpha, Cooltech czu CoolSculpting.

• Czy istnieje ryzyko odmrożenia skóry podczas kriolipolizy?
Jeśli zabieg jest wykonany przez odpowiednio wyszkoloną osobę, na sprzęcie wysokiej jakości (najlepiej medycznym), zabieg jest bezpieczny i nie powoduje odmrożenia skóry. Chronią ją też przed tym specjalne membrany, które obowiązkowo powinny być nałożone na fałd skórny przed przyssaniem aplikatora. Ważne jest, aby klinika stosowała oryginalne membrany, zalecane przez producenta danego sprzętu, a nie ich zamienniki.

• Ile obszarów ciała można poddać kriolipolizie podczas jednej wizyty?
Zwykle maksymalnie opracowuje się 4 obszary podczas jednej wizyty. Nie zaleca się mrożenia większych powierzchni, ponieważ nasz organizm w kolejnych tygodniach musi pozbyć się zniszczonych komórek tłuszczowych w naturalnych procesach metabolicznych. Rozległe działanie na tkankę tłuszczową obciążałoby niepotrzebnie nerki i wątrobę.

membrana do kriolipolizy - kriolipoliza
W trakcie zabiegu skóra powinna być chroniona specjalną membraną

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.