WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Zmarszczki palacza, inaczej: kod kreskowy, to drobne pionowe zmarszczki powstające wraz z wiekiem wokół ust – niekoniecznie u palaczek, choć rzeczywiście to one są bardziej na nie narażone ze względu na częste układanie ust w dziobek, co sprzyja ich pogłębianiu i utrwalaniu. Można się ich pozbyć stosując wypełniacze kwasu hialuronowego.

Średnia cena:

ok. 700-1000 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 30 minut

Ilość zabiegów:

1 zabieg, efekt utrzymuje się ok. 12-18 miesięcy

Po zabiegu:

Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni

Zmarszczki palacza to drobne, pionowe zmarszczki pojawiające się na ustami. Mimo nazwy ich problem nie dotyczy wyłącznie osób palących tytoń. Można je szybko wypełnić kwasem hialuronowym.

Czym są i skąd się biorą zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza należą do grupy zmarszczek mimicznych, a więc związanych z pracą mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy – obok kurzych łapek czy lwiej bruzdy. Im częściej pracuje mięsień powodujący zagniatanie skóry, tym zmarszczki są wyraźniejsze, a z czasem się utrwalają. W przypadku pionowych kreseczek nad ustami, ich powstawanie jest związane z pracą mięśnia okrężnego ust, który cały czas jest aktywny podczas mówienia, jedzenia czy uśmiechania się, co powoduje nieustanne zagniatanie skóry w charakterystyczny sposób. Problem nasila się wraz z wiekiem, ponieważ w procesie starzenia dochodzi do stopniowego zaniku tkanki podskórnej, mięśniowej oraz podstawy kostnej szczęki i żuchwy, co powoduje, że zwiotczała skóra wokół ust nie ma odpowiedniego podparcia – łatwo więc o pojawienie się zmarszczek w tym miejscu. Zmarszczkom palacza sprzyja też częste układanie ust w charakterystyczny dzióbek w trakcie:

 • palenia tytoniu (stąd nazwa),
 • picia przez słomkę lub prosto z butelki,
 • żucia gumy (osłabia to mięśnie wokół ust),
 • pozowania do selfie i robienia „dzióbka”,
 • gry na flecie.

Wpływ mają też czynniki zewnętrzne, odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry – przede wszystkim promienie UV, zanieczyszczenia, źle zbilansowana dieta, brak odpowiedniego nawodnienia, zła pielęgnacja. Wszystko to skutkuje szybszą degradacją kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego, a tym samym utratą jędrności i gęstości skóry, jej przesuszeniem, wiotczeniem i marszczeniem.

Jak wyglądają zmarszczki palacza?

Zmarszczki palacza to pionowe kreseczki wokół ust, najczęściej zlokalizowane nad górną wargą. Nazywa się je zmarszczkami palacza, ponieważ są typowe dla osób palących nikotynę, a związane to jest z charakterystycznym układaniem ust podczas trzymania papierosa (trzeba też pamiętać, że dym papierosowy nasila starzenie się skóry, przyspiesza jej wiotczenie i pojawianie się zmarszczek). Jednak mimo powszechnej opinii te drobne linie pojawiają się nie tylko u palaczy – mogą być rezultatem intensywnej pracy mięśnia okrężnego ust i działania czynników zewnętrznych, przyspieszających starzenie się skóry. Dlatego wiele osób preferuje ich inne, bardziej uniwersalne i obrazowe określenie: kod kreskowy.

redukcja zmarszczek palacza - WirtualnaKlinika.pl
Zmarszczki palacza zwykle pojawiają się po 50. roku życia, u palaczek wcześniej. Z wiekiem pogłębiają się tworząc nad ustami wyraźny „kod kreskowy”.

Zmarszczki palacza – jak je zlikwidować kwasem hialuronowym?

Kwas hialuronowy jest bardzo skuteczną metodą redukcji zmarszczek palacza. Zabieg polega na podaniu niewielkich ilości odpowiednio usieciowanego kwasu hialuronowego w linie zmarszczek, aby doszło do ich wypełnienia i wygładzenia skóry w tej okolicy.

Jak się przygotować do zabiegu wypełniania zmarszczek palacza?

Zabieg nie wymaga szczególnego przygotowania – należy jednak przestrzegać ogólnych zaleceń do zabiegów z użyciem kwasu hialuronowego na twarz:

 • Minimum przez 7 dni nie powinno się przyjmować aspiryny ani innych leków wydłużających czas krzepnięcia krwi, ponieważ zwiększa to ryzyko wystąpienia siniaków po zabiegu.
 • Warto jest pić spore ilości wody, aby skóra była odpowiednio nawilżona przed zabiegiem – dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy (kwas hialuronowy wiąże wilgoć w skórze).
 • Jeśli masz skłonność do opryszczki, przez 2-3 dni przed zabiegiem powinnaś zastosować leki przeciwwirusowe typu Heviran.

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym – jak wygląda zabieg?

Zabieg wypełniania zmarszczek palacza kwasem hialuronowym przebiega podobnie do innych procedur z użyciem kwasu hialuronowego na twarz:

 • Po oczyszczeniu skóry na obszar zabiegowy nakładane jest miejscowe znieczulenie – najczęściej w postaci kremu z lidokainą (np. Emli). Na to nakładana jest folia – okluzja wzmacnia bowiem działanie środka znieczulającego. Krem powinien pozostawać na twarzy minimum 30-40 minut.
 • Po zmyciu kremu i dezynfekcji skóry lekarz ostrzykuje zmarszczki palacza niewielką ilością kwasu hialuronowego. Preparat jest odpowiednio dobrany do specyfiki tego miejsca, tak aby zapewniać naturalny efekt estetyczny bez wpływu na mimikę i ruchomość twarzy w tym miejscu (chodzi o jak najlepszą integrację kwasu hialuronowego z tkankami).
 • Preparat jest podawany punktowo i bardzo precyzyjnie cieniutką igłą – wzdłuż każdej linii. Dzięki znieczuleniu pacjent nie odczuwa żadnego bólu.
 • Ostatnim etapem jest delikatny masaż skóry, aby doszło do równomiernego rozłożenia preparatu.

Bardzo często wygładzanie zmarszczek palacza wykonuje się jednocześnie z zabiegiem modelowania lub powiększania ust kwasem hialuronowym.

redukcja zmarszczek palacza - WirtualnaKlinika.pl
Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym od razu przynosi widoczną poprawę i odmładza skórę wokół ust.

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym – wskazania

Charakterystyczne pionowe kreseczki nad ustami mogą się pojawiać dosyć wcześnie, nawet ok. 30-35. roku życia, co ma związek z natężoną pracą mięśnia okrężnego ust lub wpływem palenia. Dlatego warto już wtedy pomyśleć o ich wypełnieniu. Pamiętaj też, że podawany podczas zabiegu kwas hialuronowy wpływa na poprawę jakości i jędrności skóry w tym obszarze, zapobiegając jej szybkiemu starzeniu się i marszczeniu, więc będzie też świetną profilaktyką przeciwstarzeniową.

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym – efekt

Efekt podania kwasu hialuronowego widoczny jest natychmiast po zabiegu, jednak trzeba pamiętać, że substancja ta integruje się z tkankami przez ok. 2 tygodnie i dopiero po upływie tego czasu będzie można ocenić ostateczny rezultat i dokonać ewentualnej korekcji (np. poprzez dostrzyknięcie odrobiny HA).

Usta bardzo przyciągają uwagę, bo to na nie właśnie patrzymy, gdy ktoś do nas mówi lub się do nas uśmiecha. Zmarszczki mimiczne nad ustami trudno jest więc ukryć bądź zamaskować np. makijażem. Dlatego pozbycie się ich tak bardzo cieszy pacjentki. Dzięki temu cała twarz od razu wygląda na młodszą, bardziej promienną, świeżą i wypoczętą, a okolica ust staje się atrakcyjna, a na pewno „neutralna” dla odbiorców. Ponadto zabieg prowadzi do widocznej poprawy konturu ust. Ma to nie tylko estetyczne, ale też praktyczne skutki – zmarszczki palacza bowiem czasami wręcz „wcinają” się w kontur, utrudniając aplikację szminki i powodując jej rozpływanie się poza czerwień wargową (pigment wnika w linie nad ustami). Podanie kwasu hialuronowego błyskawicznie rozwiązuje ten problem.

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym – jak długo utrzymuje się efekt?

W zależności od użytego preparatu wygładzenie skóry zwykle utrzymuje ok. 12-18 miesięcy. U palaczek – krócej, ponieważ palenie tytoniu powoduje silny stres oksydacyjny i szybszą degradację kwasu hialuronowego w skórze, zarówno tego naturalnego, jak i podawanego iniekcyjnie. Pamiętaj też, że na trwałość uzyskanego efektu mają też wpływ inne czynniki, przede wszystkim ekspozycja na wysoką temperaturę i promieniowanie UV, gorące kąpiele, sauna, korzystanie z solarium. Rozgrzewanie tkanek przyspiesza rozkład HA, więc jeśli nie zmienisz swoich nawyków, będziesz musiała częściej powtarzać zabiegi – także z tego powodu, że są to czynniki (zwłaszcza ekspozycja na promieniowanie UV), które nasilają procesy starzenia w skórze i pojawianie się ich objawów w postaci zmarszczek, bruzd, wiotkości i opadania tkanek.

Przeciwwskazania do wypełniania zmarszczek palacza

To typowe przeciwwskazania do wszystkich zabiegów z użyciem wypełniaczy kwasu hialuronowego:

 • Ciąża i karmienie piersią.
 • Stany zapalne skóry w obrębie zabiegu, np. opryszczka, aktywny trądzik.
 • Choroby nowotworowe.
 • Alergia bądź nadwrażliwość na kwas hialuronowy.
 • Przyjmowanie antykoagulantów i leków rozrzedzających krew (np. aspiryny) na 7 dni przed zabiegiem.
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi.
 • Skłonność do powstawania blizn przerostowych.
 • Nieuregulowane choroby o podłożu autoimmunologicznym.
 • Nieuregulowana cukrzyca.

Skłonność do opryszczki nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu, natomiast aktywna opryszczka – zdecydowanie tak! Jeśli często cierpisz z jej powodu, profilaktycznie powinnaś przyjmować lek przeciwwirusowy (np. popularny Heviran) na 2-3 dni przed zabiegiem i na 3-4 dni po zabiegu. To bardzo ważne, ponieważ zabieg może aktywować wirusa i opryszczkę na świeżo nakłuwanej skórze. Wtedy jej leczenie jest trudniejsze, może dojść do pojawienia się blizn i nieestetycznych śladów.

Redukcja zmarszczek palacza kwasem hialuronowym – zalecenia po zabiegu

Odpowiednia pielęgnacja skóry po zabiegu ma wpływ na jego efekty. Dlatego zawsze dokładnie trzymaj się zaleceń lekarza. Co jest najważniejsze?

 • Dbałość o czystość miejsca zabiegowego – nie dotykaj skóry dłońmi, nie przecieraj jej ręcznikiem, dopóki nie dojdzie do wygojenia miejsc wkłucia. To właśnie przez nie możesz wprowadzić do skóry zakażenie!
 • W gabinecie na zakończenie zabiegu lekarz delikatnie układa i masuje wypełniacz w skórze. Nie rób tego jednak samodzielnie! Jeśli coś cię niepokoi, np. zgrubienie, skontaktuj się z lekarzem.
 • Przez 1-3 dni po zabiegu na skórze może utrzymywać się obrzęk i zaczerwienienie, mogą też pojawić się siniaki po wkłuciach. Aby je złagodzić, możesz delikatnie przykładać kompresy chłodzące, a następnie stosować specjalny krem przyspieszający gojenie skóry i wchłanianie siniaków po zabiegu.
 • Chroń skórę przed słońcem i ciepłem – czynniki te powodują szybszą degradację kwasu hialuronowego w skórze.
 • Pij dużo wody – kwas hialuronowy wiąże wilgoć w skórze, więc dzięki temu efekt będzie jeszcze lepszy.
 • Jeśli cokolwiek cię zaniepokoi – zmieniony kolor skóry, jej zwiększona tkliwość bądź nietypowy ból – jak najszybciej zadzwoń do swojego lekarza. W razie powikłań będzie mógł szybko włączyć odpowiednie leczenie.
 • Ponieważ zmarszczki palacza znajdują się tuż przy ustach (a często ich wypełnienie jest połączone z modelowaniem ust), przestrzegaj też zasad pielęgnacji dla tego szczególnego obszaru – przez pierwsze dni staraj się unikać nadmiernej mimiki ust (aby kwas hialuronowy dobrze ułożył się w tkankach), a w dniu zabiegu nie całuj się!

Zmarszczki palacza – kwas hialuronowy a botoks

Drugą – obok kwasu hialuronowego – popularną metodą redukcji zmarszczek palacza jest toksyna botulinowa, popularnie nazywana botoksem. Czasami metody te się łączy dla jeszcze lepszego efektu. Czym się różnią?

 • Kwas hialuronowy to wypełniacz, czyli jego podanie wypełnia drobne linie tworzące zmarszczki palacza, a przy okazji nawilża i rewitalizuje skórę.
 • Toksyna botulinowa (botoks) to substancja stosowana w celu zmniejszania zmarszczek mimicznych, poprzez hamowanie aktywności mięśnia odpowiedzialnego za ich powstawanie. Nie jest to wypełniacz i nie zwiększa objętości! Po prostu gdy mięsień pracuje słabiej, nie dochodzi do zagniatania skóry.

Zwykle w przypadku niedużych zmarszczek palacza botoks jest wystarczający, jeśli jednak kreseczki są już pogłębione i utrwalone – należy je wypełnić kwasem hialuronowym.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 8

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.