WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Rekonstrukcja piersi po mastektomii

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Rekonstrukcja piersi polega na odbudowie usuniętej piersi – z użyciem ekspandera, implantu bądź tkanki tłuszczowej pacjentki. Można ją przeprowadzić jednoczasowo z mastektomią.

Rekonstrukcja piersi po mastektomii to dla wielu kobiet ostateczny dowód zwycięstwa nad nowotworem. Istnieją różne metody, a wybór tej najlepszej powinien być zawsze indywidualny, ponieważ zależy od stanu ogólnego kobiety, uwarunkowań miejscowych po przebytym leczeniu, a także jej osobistych preferencji. Jedną z opcji jest ekspander.

Rekonstrukcja piersi może być jednoczasowa, czyli wykonana równocześnie z zabiegiem amputacji lub opóźniona, a zatem wykonana kilka tygodni/miesięcy po pierwotnej mastektomii. Zabieg można wykonać za pomocą tzw. ekspandera, który jest rozprężalnym implantem lub za pomocą tkanek autologicznych. My skupimy się na opcji z wykorzystaniem ekspandera.

Wskazania

Główne wskazania do zabiegu rekonstrukcji piersi są oczywiste i należą do nich: brak piersi po amputacji piersi z powodu nowotworu, niedorozwój piersi z powodu choroby, pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenia piersi.

Jak wygląda zabieg?

Rekonstrukcja piersi z wykorzystaniem ekspandera polega na wprowadzeniu implantu, którego zadaniem jest zwiększenie objętości skóry. Po uzyskaniu optymalnego rezultatu staje się docelową protezą (wtedy usuwa się jedynie przewód i zastawkę, służące do jego uzupełniania) lub jest wymieniany na klasyczny implant (wtedy w gr ę wchodzą dwie operacje). Trwa to jednak kilka miesięcy – tyle czasu bowiem potrzeba, aby stopniowo go rozciągnąć poprzez wstrzykiwanie roztworu soli fizjologicznej. Jeśli w miejsce przygotowanej loży tkankowej wprowadza się właściwą protezę, to zawsze wytwarza się większą lożę niż planowana proteza docelowa.

Ile trwa zabieg?

W zależności od skomplikowania przypadku zabieg rekonstrukcji trwa do 2 godzin.

Efekty zabiegu

Celem rekonstrukcji piersi jest odbudowanie prawidłowej budowy klatki piersiowej i stworzenie piersi, która jak najbardziej przypomina naturalną. Lekarz powinien uprzedzić pacjentkę, jakich efektów może się spodziewać, a na ocenę wyniku należy poczekać nawet kilka miesięcy w przypadku dwóch operacji (nawet pół roku). Tyle czasu trwa uzupełnianie ekspandera a potem gojenie się ran. Musi zejść także zasinienie oraz obrzęk.

Zalecenia po zabiegu

Rany pooperacyjne są zabezpieczane opatrunkiem, szwy zdejmowane zaś średnio po 10 dniach. Przez cały okres rekonwalescencji należy nosić specjalny stanik. Bezpośrednio po operacji może występować ból, pojawiają się także siniaki oraz opuchnięcie. Przez 2 miesiące zabronione są ćwiczenia fizyczne, a także unoszenie rąk do góry oraz dźwiganie.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania to m.in. miesiączka, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca, zapalenie skóry miejsca operowanego, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Listę wszystkich powinien przedstawić lekarz.

Średnia cena

W prywatnej klinice zabieg rekonstrukcji piersi tą metodą to koszt co najmniej 5 tysięcy za ekspander.

Uwaga: Jeśli pacjentka po usunięciu gruczołu piersiowego przeszła radioterapię, to do odtworzenia piersi wykorzystuje się jej własne tkanki. Nie da się bowiem pod mięsień piersiowy po napromienianiu wprowadzić implantu czy ekspandera, gdyż mięsień ten jest zwłókniały, osłabiony po naświetlaniach i nie będzie w stanie utrzymać protezy.

Rekonstrukcja piersi po amputacji w następstwie choroby bądź wypadku na poprawę nie tylko wyglądu zewnętrznego, ale także – a może przede wszystkim – odzyskanie przez kobietę komfortu psychicznego. Gdy niemożliwe jest zastosowanie ekspandera, w grę wchodzi rekonstrukcja tkankami własnymi.

Pod mięsień piersiowy po napromienianiu nie można wprowadzić implantu ani ekspandera, ponieważ jest on zwłókniały i osłabiony po naświetlaniach i nie będzie w stanie utrzymać protezy. Dlatego pacjentki po radioterapii powinny zastanowić się nad tzw. rekonstrukcją tkankami własnymi.

Wskazania

Główne wskazania do zabiegu rekonstrukcji piersi są oczywiste i należą do nich: brak piersi po amputacji piersi z powodu nowotworu, niedorozwój piersi z powodu choroby, pochorobowe i pooperacyjne zniekształcenia piersi.

Jak wygląda zabieg?

Tkanki własne pobiera się z jednego z dwóch miejsc. Pierwsza opcja to mięsień najszerszy grzbietu. Jest to mięsień, który biegnie od łopatki aż do miednicy. Blizna po jego pobraniu ma 12 cm, ale można ją ukryć pod ramiączkiem biustonosza. Po pobraniu jest on wszywany w ranę pooperacyjną, a pod nim umieszczana jest proteza piersi. Druga opcja to płat skórno-mięśniowy, który pobierany jest z brzucha – zwykle jest to część mięśnia prostego z fragmentem skóry i tkanki tłuszczowej. To z niego formuje się pierś. Przy takich operacjach proteza piersi nie jest już wszczepiana. Nie jest to operacja jednorazowa – poszczególne etapy przeprowadza się w kilkumiesięcznych odstępach. Gdy pierś z czasem ułoży się odpowiednio, odtwarzana jest brodawka wraz z otoczką. Istnieje także inna możliwość – jeżeli kobieta nie chce poddać się jeszcze jednemu zabiegowi, może korzystać z silikonowej brodawki, którą będzie codzienne przyklejała do nowej piersi.

Ile trwa zabieg?

Operacja jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym, trwa ok. 3 godzin w przypadku pobierania płata z pleców i nawet 8 przy wykorzystaniu płata z brzucha.

Efekty zabiegu

Widoczne są dopiero po pełnym wygojeniu, a na ile satysfakcjonują pacjentkę uzależnione jest od stanu, jaki możliwy był od osiągnięcia. Uwaga: odtworzona pierś może być mniejsza i bardziej jędrna, dlatego aby przywrócić symetrię drugiej piersi wykonywana jest operacja redukcji piersi lub jej podniesienia.

Zalecenia po zabiegu

Rekonwalescencja po operacji trwa 6-8 tygodni. Przez co najmniej miesiąc od zabiegu należy szczególnie zadbać o spokojny tryb życia, unikać nadmiernych obciążeń, nie wykonywać ćwiczeń fizycznych, nie wolna także podnosić ramion. Ponadto należy nosić specjalny stanik. Po 2-3 tyg warto masować bliznę i zacząć stosować preparaty na blizny.

Przeciwwskazania

Przeciwskazania do pobierania któregokolwiek płata ze ściany brzucha to przebyta przez pacjentkę w przeszłości abdominoplastyka lub lipektomia ściany brzucha. Przeciwskazaniem względnym jest obecność na podbrzuszu dużej poziomej lub skośnej blizny. Ponadto do przeciwwskazań należą: miesiączka, zaburzenia krzepliwości krwi, cukrzyca, zapalenie skóry miejsca operowanego, nieuregulowane nadciśnienie tętnicze. Listę wszystkich powinien przedstawić lekarz.

Średnia cena

NFZ płaci za wykonaną mastektomię, w tym także mastektomię z jednoczesną rekonstrukcją, jeśli taką właśnie decyzję podejmie lekarz. Operacja wykonana prywatnie to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.