WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Plastyka powiek dolnych (blefaroplastyka)

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Chirurgiczna korekta dolnych powiek, czyli bleferoplastyka, to zabieg, podczas którego można się raz na zawsze (a przyjemniej na kilka lat) pozbyć nieestetycznych i postarzających worków po oczami. Wskazaniami do zabiegu są jednak nie tylko kwestie estetyczne, ale także zdrowotne. W takim wypadku zabieg może być nawet refundowany.

Kto będzie doskonałym kandydatem do blefaroplastyki powiek górnych? Jak wygląda zabieg i na jakie efekty można liczyć?

Wskazania

Blefaroplastyka najczęściej rozwiązuje problem ptozy, czyli opadania powiek, przepuklin tłuszczowych lub kombinacji wymienionych wyżej obu wad. Operacja może rozwiązywać stricte defekt kosmetyczny, albo zdrowotny – gdy opadnięte powieki powodują zawężenie pola widzenia. Dlatego bleferoplastyka może być uzupełniona o operacje zwaną kantopexie lub kantoplastykę. Kantopexie to operacja zewnętrznego kątka oka, której celem jest napięcie go, zaś kantoplastyka umożliwia rozluźnienie więzadła zewnętrznego (bocznego) kącika oka.

Na czym polega zabieg?

W przypadku plastyki powiek górnych chirurg przede wszystkim redukuje warstwę lipidową, natomiast podczas zabiegu na powiece dolnej usuwa także nadmiar skóry, który tworzy przysłowiowe worki. Powieki dolne można operować na dwa sposoby: w pierwszym przypadku lekarz dokonuje cięcia pod linią dolnych rzęs (ok. 2 mm pod nimi) , w drugim cięcie jest wykonywane laserem od spojówkowej strony powieki.

Ile trwa zabieg?

Zabieg trwa od 1 do 3 godzin i przeprowadza się go z reguły w znieczuleniu miejscowym, po podaniu środka uspokajającego. Jeżeli blefaroplastyka przebiegła bez komplikacji, pacjent nie musi pozostawać na noc w szpitalu.

Efekty zabiegu

W ciągu pierwszych tygodni blizny (prawie niewidoczne) mogą być lekko zaróżowione. Spokojnie – z czasem zupełnie zmienią barwę i staną się niezauważalne. Trwałość efektów zabiegu to sprawa indywidualna, zależna m. in. od sposobu odżywiania się i od rodzaju skóry. Niekiedy po 8 – 10 latach dochodzi do nowego uwypuklenia tłuszczu i jest konieczna reoperacja, podczas której chirurg wykorzysta te same miejsca cięć. Dostęp jest wtedy łatwiejszy niż podczas pierwszej operacji. Generalnie efekty należī ocenić po zdjęciu szwów i zejściu opuchlizny/zasinień, czyli minimum 2 tygodnie od zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Odrętwienie, zemdlenie czy zawroty głowy to naturalne objawy po tego typu operacji. W takim wypadku zalecany jest odpoczynek, czyli leżenie na plecach z lekko uniesioną głową. Przez co najmniej tydzień należy także nosić duże ciemne okulary, aby chronić oczy przed nadmierną ekspozycją na światło. Minimalnie przez 7 dni trzeba także ograniczyć aktywność fizyczną, która wywołuje podnoszenie ciśnienia krwi, co jest po operacji nieporządane. Najpóźniej dziesięć dni po operacji, w zależności od sposobu zaszycia skóry, szwy zostaną usunięte. Najbardziej wyraźna opuchlizna zniknie po stosowaniu specjalnych okładów, już w ciągu pierwszych dni pooperacyjnych. Większość klientów po 7-10 dniach wraca znów do pracy.

Przeciwwskazania

Są nimi m.in. choroby serca, nadciśnienie, nieuregulowana cukrzyca, zespół suchego oka oraz odwarstwienie siatkówki. Zabieg nie powinien być przeprowadzony także u osób, które mają aktywną opryszczkę lub aktywną infekcję wirusową/bakteryjną. Chirurg nie podejmie się go także o osoby z ogólna słabą kondycją organizmu.

Średnia cena

Rekompensowane są operacje wrodzonej ptozy, nawisów skórnych i worków pod oczami, które ograniczają zdolność widzenia – warto porozmawiać o tym z lekarzem w placówce NFZ, ponieważ w takim wypadku operacja odbędzie się na oddziale okulistycznym. Zabieg komercyjny to koszt co najmniej 5 tysięcy zł, choć rzadko przekracza 6 tysięcy.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.