WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kobieta przy laptopie

Na co zwrócić uwagę kupując suplementy?

Suplementy nie podlegają takim regulacjom jak leki, a ich wprowadzenie na rynek nie wymaga badań skuteczności i bezpieczeństwa. To oznacza, że praktycznie każdy może je tworzyć i sprzedawać, nawet gdy… nie działają. Pięknie opakowane, często przypominające wyglądem leki i tak opisywane, polecane przez celebrytów – stają się Dlatego podpowiadamy w 10 krótkich punktach, na co szczególnie zwrócić uwagę przy ich wyborze.

1. Określ swoje potrzeby

To podstawa! Polacy kupują rocznie ponad 190 mln opakowań suplementów, co plasuje nas na jednym z pierwszych miejsc pod tym względem w Europie! Prawie połowa z nas stosuje suplementy regularnie. Czy zawsze ma to sens? Pamiętaj, że suplementy diety uzupełniając niedobory składników odżywczych, powinny więc być stosowane w okresach zwiększonego na nie zapotrzebowania. W przypadku nutrikosmetyków mówimy o składnikach wpływających na stan skóry, włosów czy paznokci. Dlatego zanim zaplanujesz jakikolwiek zakup, określ swoje potrzeby, abyś była pewna, czego potrzebujesz i nie ulegała ślepo reklamom. Dla ułatwienia marka D-LAB ma na swojej stronie wyszukiwarkę produktów właśnie wg potrzeb skóry, co ułatwi ci wybór. Jeśli masz z tym problem, poradź się lekarza, dietetyka bądź w przypadku skóry – kosmetologa.

2. Sprawdź skład

Na opakowaniu suplementu diety powinny się znaleźć informacje o wszystkich składnikach preparatu i ich dziennym zalecanym spożyciu, którego nie powinno się przekraczać. Ilości tych składników podawane są także w procentach w stosunku do Referencyjnej Wartości Spożycia (RWS). Jeśli takich informacji nie znajdziesz, możesz podejrzewać, że nie jest to wysokiej jakości produkt! Powinno się też znaleźć na nim oznaczenie „suplement diety”. Niedozwolone są natomiast określenia, że produkt leczy albo że jest dostępny bez recepty. Jeśli ktoś próbuje takich „sztuczek”, nie jest producentem godnym zaufania.

3. Pamiętaj, że suplement to nie lek

Nawet jeśli go przypomina „aptecznym” opakowaniem i postacią (tabletka, saszetka, syrop) albo jeśli widnieje na nim napis: dostępny bez recepty (to niedozwolone, każdy suplement jest dostępny bez recepty!). Część suplementów jest też sprzedawana w aptekach, co dla wielu osób jest równoznaczne z tym, że mają medyczne działanie. A tak nie jest! Ten sposób komunikacji i kanał sprzedaży nie zmienia faktu, że nie są to leki, tylko środki spożywcze. Nasze produkty kupisz w Internecie (we Francji także w aptekach) – firma spełnia jednak najwyższe standardy produkcji suplementów, a wiele produktów posiada badania kliniczne.

4. Nie łącz wielu suplementów na własną rękę

Średnio każdy Polak zużywa 6 opakowań suplementów w ciągu roku. Są też jednak osoby, które tyle produktów stosują w jednym czasie! Trzeba być jednak bardzo ostrożnym ze względu na ryzyko „przedawkowania” określonych składników bądź ich interakcje między sobą. Eksperci D-LAB opracowali – dla wygody i bezpieczeństwa konsumentów – gotowe programy, np. poprawiające wygląd skóry czy ułatwiające spalanie tkanki tłuszczowej. To zwykle 3 produkty, które działają synergicznie.

program D-LAB
Produkty D-LAB możesz kupować pojedynczo bądź jako odpowiednio skomponowane zestawy produktów z grup oznaczonych 1-2-3, gdzie 1 to preparaty aktywujące oddychanie komórkowe, 2 – odżywianie, 3 – detoks. Bezpieczne i wysoce skuteczne!

5. Nie ufaj bezkrytycznie reklamom

W okresie pandemii rynek suplementów rozwijał się niezwykle dynamicznie – w 2020 r. zgłoszono prawie 25 tys. nowych suplementów do rejestru GIS (trzy razy więcej niż rok wcześniej), a tylko w pierwszym półroczu 2021 – ponad 16 tys. nowości. Szczególnym zainteresowaniem konsumentów cieszyły się zwłaszcza preparaty wzmacniające odporność, głównie witamina C, witamina D i cynk oraz preparaty multiwitaminowe. Uważa się, że w kolejnych latach globalny rynek suplementów będzie rósł średnio o 8-9% (do tej pory to ok. 5%). Nic więc dziwnego, że przy tak szybko rosnącej konkurencji producenci inwestują milionowe kwoty w reklamę – co czwarta reklama w telewizji i co druga w radiu dotyczy właśnie suplementów. Uważnie je „filtruj” i sprawdź informacje o produkcie, zanim uwierzysz, że to naprawdę „magiczna pigułka”, której potrzebujesz. Nieuczciwe reklamy często wywołują skojarzenie suplementu diety z lekiem, czasem o podobnej nazwie, zwróć na to uwagę!

Marka D-LAB stawia na świadome piękno – chcąc zwiększać wśród konsumentów świadomość korzyści, jakie może przynieść dla zdrowia i urody stosowanie wysokiej jakości nutrikosmetyków, o starannie dobranych składach, popartych badaniami.

6. Sprawdź producenta

Postaraj się dowiedzieć więcej na temat firmy produkującej suplementy, które cię zainteresowały. Sprawdź, jaka jest jej historia, co pisze o procesie produkcji swoich preparatów, jakie wartości wyznaje. Przeanalizuj dokładnie wszystkie dostępne informacje na jej temat, poszukaj na stronie www zdjęć z fabryki, dowiedz się, skąd firma pozyskuje składniki, jacy eksperci za nią stoją. „Poważne” firmy o ugruntowanej pozycji chętnie dzielą się tymi informacjami, na stronach wątpliwych producentów znajdziesz tylko „wydmuszkę” i czysto marketingowe slogany!

Poznaj lepiej D-LAB Nutricosmetics>

7. Uwaga na oszustów

Niestety, na rynku możesz też znaleźć produkty będące podróbami znanych marek, a także preparaty łudząco je przypominające i pod nie się podszywające. To trochę tak jak z podróbkami perfum czy torebek. Z tą różnicą, że w tym przypadku to coś, co zażywasz doustnie i co może mieć szkodliwy wpływ na twój organizm. Niektóre substancje w nich stosowane mogą być niedozwolone i niebezpieczne (np. substancje dopingujące w suplementach dla sportowców), ale na opakowaniu na pewno nie znajdziesz o nich żadnej informacji! Walka z takimi oszustami jest naprawdę trudna, dlatego trzeba być bardzo uważnym i świadomie szukać wysokiej jakości suplementów. Tutaj nie niska cena, nie ładna reklama i nie opinie celebrytów powinny być najważniejszymi kryteriami wyboru! Na szali jest twoje zdrowie – i nie chodzi tylko o to, że produkt nie zadziała i wyrzucisz pieniądze do kosza!

8. Sprawdź produkt w wykazie GIS

Nie kupuj suplementów, których nie znajdziesz w rejestrze Głównego Inspektoratu Sanitarnego! jeśli nie zostały do niego zgłoszone i zweryfikowane, są sprzedawane nielegalnie!

9. Uważaj na certyfikaty

Zdarza się, że producent powołuje własną instytucję rekomendującą bądź certyfikującą – tylko po to, aby uzyskać „znak jakości” do wykorzystania w materiałach marketingowych. Zwróć uwagę przede wszystkim na certyfikaty ISO (D-LAB posiada certyfikat 22000 – system zarządzania bezpieczeństwem żywności) oraz na certyfikaty przyznawane przez instytuty państwowe i międzynarodowe organizacje certyfikujące.

10. Miej realne oczekiwania

Nie ma czegoś takiego jak „cudowna pigułka”! Żaden suplement nie zastąpi diety odchudzającej ani nie wyleczy depresji. Nutrikosmetyki z kolei nie zastąpią kremu i codziennej pielęgnacji, nie zrobią liftingu twarzy i przeszczepu włosów. Są to preparaty, które mogą ci jednak osiągnąć wymarzony cel – wtedy, gdy problem jest powiązany z niedoborem składników odżywczych w diecie lub gdy wynika z procesów fizjologicznych, np. starzenia się skóry. I uzbrój się w cierpliwość – pierwsze efekty ich działania zobaczysz zwykle po upływie 1-3 miesięcy, choć są produkty działające natychmiastowo, np. nasz ulubiony D-LAB Detoks Drenujący, który już po 2 dniach stosowania daje efekt lekkich nóg i zapobiega obrzękom np. w upały.

Dodaj komentarz