WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

kobieta w laboratorium

Naturalne nutrikosmetyki – co warto o nich wiedzieć?

Nutrikosmetyki są suplementami diety ukierunkowanymi na poprawę wyglądu i jakości skóry, włosów czy paznokci. Są to środki spożywcze, doustne, więc bezpieczeństwo ich stosowania jest tutaj priorytetem. Na rynku jest wiele produktów tego typu określanych jako naturalne czy wegańskie, tymczasem po poznaniu składów okazuje się, że znajdują się w nich substancje syntetyczne, choćby witaminy, a także sztuczne barwniki czy w osłonce tabletki – żelatyna. Na co więc zwrócić uwagę kupując naturalne suplementy diety?

Czy na pewno są naturalne?

Przede wszystkim czytaj dokładnie składy! Suplementy diety są środkami spożywczymi, których celem jest uzupełnienie codziennej diety w składniki odżywcze. Zawierają skoncentrowane substancje aktywne, które w przypadku nutrikosmetyków mogą wpływać na stan skóry, włosów i paznokci. Zgodnie z przepisami na opakowaniu takich produktów powinna się znaleźć informacja, że jest to „suplement diety”, nazwy kategorii składników odżywczych lub substancji zawartych w produkcie lub ich właściwości, a także zalecana dzienna porcja do spożycia. Dlatego jeśli widzisz produkt reklamowany jako naturalny, ale bez podanego dokładnego składu – nie ufaj mu!

Naturalne są lepsze?

Oczywiście, warto pamiętać, że dobrej jakości suplementy diety nie muszą zawierać wyłącznie składników naturalnych, choć – podobnie jak w spożywanym na co dzień pożywieniu – są one dla nas na pewno korzystniejsze, pod warunkiem że pochodzą ze sprawdzonych źródeł i nie są zanieczyszczone toksynami. Według raportu Komisji Europejskiej w suplementach obecnie stosuje się ok. 400 substancji, z czego ok. 50% ogólnego rynku suplementów w Unii Europejskiej stanowią witaminy i składniki mineralne. Pozostałe suplementy klasyfikowane są w sześciu kategoriach: aminokwasy, enzymy, prebiotyki i probiotyki, niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, składniki roślinne oraz inne substancje. W nutrikosmetykach najczęściej wykorzystuje się związki biologicznie aktywne: witaminy A, E, C, witaminy z grupy B, antyoksydanty, peptydy, lipidy, makro- i mikroelementy (np. cynk i krzem), aminokwasy, enzymy, prebiotyki i probiotyki oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe. Duża grupa z nich to substancje pochodzenia naturalnego – roślinnego (np. polifenole, oleje, ekstrakty). Jeśli szukasz prawdziwie, w 100% naturalnych suplementów, uważnie sprawdź, jakie zawierają składniki i skąd one pochodzą.

D-LAB nutricosmetics
D-LAB to połączenie natury z innowacyjną technologią i… przyjemnością stosowania! Co ciekawe, kapsułki są tak zaprojektowane, aby – mimo dosyć dużych rozmiarów (bogactwo składników!) – można było je łatwo łykać!

Skąd pochodzą składniki?

Aby mieć pewność co do jakości i bezpieczeństwa stosowanych suplementów, zwróć uwagę, skąd pochodzą zawarte w nich składniki naturalne. Marka D-LAB stosuje wyłącznie certyfikowane składniki premium z pewnych źródeł, w tym z francuskiego Green-Tech – pioniera w roślinnej biotechnologii. W ich składach nie znajdziesz GMO, substancji endokrynnych, kolagenu bydlęcego ani świńskiego, nanocząsteczek, substancji napromieniowanych i ropopochodnych, smaków syntetycznych, sztucznych konserwantów, substancji testowanych na zwierzętach. Marka zapewnia czystość składników, a produkty podlegają podwójnej analizie mikrobiologicznej w celu zagwarantowania ich jakości i bezpieczeństwa. Laboratoria D-LAB posiadają ISO 22000, najwyższy międzynarodowy standard dla środków spożywczych – jest to międzynarodowa norma określająca wszystkie najistotniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa żywności, począwszy od jej produkcji, wdrażania, jak również późniejszej dystrybucji do klienta. Jej najważniejszym celem jest kontrola bezpieczeństwa żywności, a w tym przypadku nutrikosmetyków.

Twórczynią D-Lab jest Fleur Phelipeau, której rodzina prowadziła medyczne SPA w Vichy. – Woda Vichy uważana była za pierwszy nutrikosmetyk. W latach 80. reklamowana była jako „piękno, które pochodzi z wnętrza”. Moja rodzina szybko przyjęła holistyczne podejście do wellness, zdając sobie sprawę z tego, że zdrowie i uroda są ze sobą ściśle powiązane. W dorosłym życiu postanowiłam kontynuować ten kierunek, opracowując naturalne i niezwykle skuteczne formuły nutrikosmetyków D-LAB – mówi. A woda Vichy jest jednym ze składników suplementów.

Fleur Phelipeau
Fleur Phelipeau, założycielka D-LAB Nutricosmetics.

Jak są zrobione kapsułki?

Aby suplementy były skuteczne, ich składniki muszą być odpowiednio dostarczone do organizmu i wchłonięte. Dużym problemem jest to, że wiele produktów dostępnych na rynku dosłownie przez nas przelatuje albo rozpuszczają się pod wpływem kwasów żołądkowych – ich działanie jest wtedy neutralizowane, a skuteczność niewielka. To jest głównym powodem tego, że prawdopodobnie nie raz zażywałaś suplementy, które po prostu nie działały. Kapsułki stosowane przez D-LAB są „gastroodporne” i uwalniają składniki aktywne bezpośrednio do jelita. Zawierają mikrokapsułkowane składniki (sproszkowane ekstrakty bądź części roślin), co wpływa na ich ochronę i dzięki temu wysoką skuteczność. Co ważne, osłonki podawanych w ten sposób substancji są też pochodzenia roślinnego, nie zawierają np. często stosowanej w tabletkach żelatyny zwierzęcej.

Czy sama firma dba o środowisko?

W tym przypadku absolutnie powinno być zakazane stwierdzenie, że szewc bez butów chodzi :-) Firma D-LAB dba o środowisko naturalne i dobre praktyki produkcyjne. Suplementy są pakowane w szklane butelki (27% pochodzi z recyklingu), które mogą być poddawane dalej recyklingowi. Papierowe kartoniki są w 100% roślinne (z drzew iglastych), nie są lakierowane, do druku stosuje się wyłącznie farby roślinne i drukarki Green Print, które są zaangażowane w zmniejszanie wpływu na środowisko i dołączają do programu (e)CO2, aby bezpośrednio uczestniczyć w walce z globalnym ociepleniem. Od ponad 10 lat firma przekazuje 1% ze sprzedaży na rzecz EPIC, organizacji non-profit zaangażowanej na rzecz ochrony dzieci i planety. Obecnie marka D-LAB buduje nową tzw. zieloną fabrykę – zasilaną energią słoneczną, z biurami bez klimatyzatorów, z dbałością o ludzi i środowisko, z jak najkrótszym cyklem produkcyjnym.

fabryka D-LAB
Marka D-LAB powstała w rejonie Vichy i tam budowana jest jej nowa zielona fabryka.

Jaką formułę mają składniki?

Składnik składnikowi nierówny. Możesz mieć piękną listę substancji na opakowaniu, ale są one podane w takiej formule czy stężeniu, że nie wywołują żadnego wpływu na twój organizm. To też oczywiście kwestia odpowiedniego środka transportującego, czyli osłonki. Marka D-LAB dba o to, aby dostarczane składniki były najwyższej jakości – niektóre z nich mają badania kliniczne, co jest nietypowe dla suplementów. Nad walidacją składników i kontrolą ich skuteczności w D-LAB czuwa też komitet naukowy, w skład którego wchodzą uznani francuscy lekarze i naukowcy. Wśród innowacyjnych pod względem formuły składników należy wymienić m.in. SOD (dysmutaza ponadtlenkowa) uzyskany z melona – niezwykle skuteczny przeciwutleniacz o sile 37-krotnie większej niż sam melon, który chroni skórę przed stresem oksydacyjnym wywołanym przez zanieczyszczenia i i promienie UV, a także ekstrakt z wąkroty azjatyckiej o stężeniu 10-krotnie większym niż w suszonej roślinie, który skutecznie przyspiesza procesy regeneracyjne skóry. Obydwa te składniki znajdziesz w innowacyjnym kompleksie kojącym skórę Skin Calming Complex (Complexe Peau Apaisee), polecanym do skóry wrażliwej, nadreaktywnej, zaczerwienionej, podrażnionej, z objawami stanu zapalnego, wystawionej na stres, wolne rodniki i szkodliwe działanie czynników środowiskowych.

Dodaj komentarz