Lipoliza laserowa
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTALipoliza laserowa to zabieg mający na celu zniszczenie i usunięcie zbędnej tkanki tłuszczowej. Jego zaletą jest to, że nie tylko pozwala zmniejszyć obwody, ale prowadzi też do ujędrnienia i poprawy napięcia skóry.
Średnia cena:
2000-7000 zł, zależy od metody
Ile trwa zabieg:
ok. 60 minut
Ilość zabiegów:
1-4
Po zabiegu:
Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni
Lipoliza laserowa jest zabiegiem mającym na celu redukcję miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej. Jest to jeden z rodzajów lipolizy, który daje dodatkową korzyść – nie tylko bowiem zmniejsza obwody, ale jednocześnie prowadzi do poprawy napięcia i ujędrnienia skóry.
Na czym polega zabieg lipolizy laserowej?
Lipoliza to zabieg mający na celu uszkodzenie i „upłynnienie” nadmiaru tkanki tłuszczowej, a dokładnie rozerwanie błon komórkowych adipocytów (komórek tłuszczowych), co prowadzi do uwolnienia trójglicerydów i ich zamianę w wolne kwasy tłuszczowe oraz glicerol, które organizm może łatwo wykorzystać jako źródło energii bądź usunąć w naturalnych procesach metabolicznych przez wątrobę i nerki. Efektem jest zmniejszenie obwodów w wybranym obszarze. Są różne rodzaje lipolizy: lipoliza iniekcyjna, lipoliza ultradźwiękowa, kriolipoliza i lipoliza laserowa, której zaletą jest to, że energia lasera dodatkowo prowadzi do napięcia włókien kolagenowych oraz stymulacji fibroblastów do produkcji nowego kolagenu i elastyny, co przekłada się na ujędrnienie i lifting skóry.
Lipoliza laserowa – jak wygląda zabieg?
W zależności od zastosowanej technologii lipoliza laserowa może być przeprowadzona na dwa sposoby:
- głowica lasera jest przystawiana do powierzchni skóry – emitowana energia przenika przez naskórek i skórę aż do warstwy tkanki tłuszczowej, przez którą jest pochłaniana, prowadząc do przerwania błon adipocytów i uwolnienia ich zawartości; zabieg jest całkowicie nieinwazyjny,
- wiązka lasera jest wprowadzana podskórnie (włókno lasera znajduje się w mikrokaniuli) – w takim systemie możliwe jest też jednoczesne przeprowadzenie liposukcji wspomaganej laserowo, a więc zabiegu odessania upłynnionej tkanki tłuszczowej.
Lipoliza laserowa – stosowana technologia
Do lipolizy laserowej stosuje się najczęściej lasery Nd:YAG o długości fali 1064 nm bądź 1440 nm (jeszcze lepiej absorbowanej przez tłuszcz), a także lasery diodowe (o długości fali 810, 940 i 980 oraz 1470nm). Czasami stosuje się również tzw. zimny laser (nieskoenergetyczny) o długości fali 635-680 nm, który zwiększa przepuszczalność błon komórkowych, co pozwala uwolnić trójglicerydy z adipocytów do przestrzeni międzykomórkowych.
Uwaga! Zabieg z użyciem laserowego światłowodu wprowadzanego podskórnie może być wykonany wyłącznie przez lekarza, gdyż jest to procedura medyczna, w dodatku oparta o pracę z wysoką energią.
Etapy lipolizy laserowej
- Przygotowanie – zabieg lipolizy laserowej z podskórnym wprowadzeniem światłowodu jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym (po ostrzyknięciu roztworem znieczulającym). Zawsze powinien być poprzedzony wcześniejszą kwalifikacją do zabiegu i precyzyjnym wyznaczeniem zakresu zabiegu.
- Wprowadzenie światłowodu lasera pod skórę – lekarz robi w skórze niewielkie nacięcia i wprowadza przez nie cienką kaniulę, w której znajduje się światłowód lasera. Delikatnymi ruchami rozprowadza energię lasera w tkance tłuszczowej, tak aby doszło do lipolizy tylko w zaplanowanym, precyzyjnie wyznaczonym obszarze.
- Endokoagulacja skóry – na zakończenie wykorzystuje się laser do koagulacji tkanek, dzięki czemu nie dochodzi do krwawienia. Etap ten prowadzi też do natychmiastowego skrócenia włókien kolagenowych, co skutkuje poprawą napięcia, sprężystości i liftingiem skóry. W kolejnych 3-6 miesiącach dochodzi też do przebudowy skóry, co jest efektem pobudzenia produkcji nowego kolagenu i elastyny przez fibroblasty.
Upłynniony laserem tłuszcz jest pozostawiany w tkankach – w kolejnych 8-12 tygodniach organizm pozbędzie się go w naturalnych procesach metabolicznych poprzez działanie wątroby i nerek. Ewentualnie można płynny tłuszcz usunąć od razu strzykawką lub specjalnym „ssakiem” – ale wtedy mówimy już o zabiegu liposukcji laserowej. Zabieg lipolizy laserowej przeprowadzany bez wprowadzania światłowodu pod skórę jest mniej inwazyjny i polega na przyłożeniu (na 30-60 min) głowicy emitującej określoną energię światła do obszaru wymagającego wysmuklenia i ujędrnienia.
Lipoliza laserowa a liposukcja laserowa
Można powiedzieć, że liposukcja laserowa jest rozszerzeniem zabiegu liposukcji laserowej. Rozbity i uwolniony działaniem lasera tłuszcz jest wtedy odsysany, a nie pozostawiany w tkankach. Efekt jest widoczny praktycznie od razu. Trzeba jednak pamiętać, że liposukcja jest bardziej rozległym i inwazyjnym zabiegiem, wymagającym noszenia później specjalnego ubranka uciskowego i okresu rekonwalescencji.
Czy zabiegi lipolizy laserowej są bolesne?
Dzięki zastosowaniu znieczulenia miejscowego zabiegi są bezbolesne. Lekki ból czy tkliwość możesz odczuwać natomiast przez pierwsze dni po zabiegu, zwłaszcza gdy był robiony w trybie endolaserowym. Przezskórne działanie lasera jest mniej inwazyjne i nie boli (może być odczuwane jedynie ciepło).
Jak przygotować się do zabiegu lipolizy laserowej?
Zabieg lipolizy laserowej nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto jest na co najmniej 7 dni wcześniej:
- zwiększyć ilość wypijanej wody (nawet do 2-3 l dziennie) – wtedy organizm lepiej poradzi sobie z usuwaniem nadmiaru tkanki tłuszczowej uwolnionej z adipocytów,
- nie zażywać leków przeciwkrzepliwych i prowadzących do rozrzedzenia krwi (np. popularnej aspiryny), aby zminimalizować ryzyko krwiaków.
Pamiętaj też, że mówimy o zabiegu laserowym, a więc wymagającym bezwzględnej ochrony przed promieniowaniem UV – laserów nie stosuje się nigdy na świeżo opaloną skórę, nie wolno też jej wystawiać na słońce min. 4 tygodnie po zabiegu! W wywiadzie lekarz zapyta cię także o przyjmowane leki (np. izotretynoinę) i substancje światłouczulające (np. niektóre zioła, chociażby dziurawiec). Trzeba je odstawić odpowiednio wcześniej, aby móc bezpiecznie przeprowadzić zabieg. U osób mających skłonność do opryszczki wskazane może być zastosowanie profilaktycznie leków z acyklowirem na 2-3 dni przed zabiegiem i po zabiegu, gdy ciepło i wywołany przez nie stan zapalny mogą aktywować wirusa.
Wskazania do lipolizy laserowej
Podobnie jak wszystkie inne rodzaje lipolizy, jest to zabieg modelujący ciało, który nie zastępuje odchudzania, ale jest dla niego doskonałym wsparciem. Pozwala pozbyć się tkanki tłuszczowej odkładającej się nadmiernie np. na brzuchu, boczkach czy udach – zwłaszcza tej opornej na dietę czy ćwiczenia. Najczęstszymi wskazaniami do lipolizy laserowej są:
- oponka na brzuchu,
- brzuch po ciąży,
- tzw. bryczesy,
- tzw. boczki,
- fałdki na plecach,
- nadmiar tkanki tłuszczowej po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
- „bułeczki” tłuszczowe po wewnętrznej stronie kolan,
- „banany” pod pośladkami,
- podwójny podbródek,
- zaburzenia linii żuchwy, nadmiar tłuszczu w tej okolicy, „ciężkie” opadające policzki.
Efekty zabiegu
Rezultatem jest zmniejszenie obwodów w obszarze poddawanym działaniu lasera. Zwykle to ok. 2-3 cm, czasami nawet 5-7 cm! Bardzo ładne efekty uzyskuje się na niewielkich obszarach, takich jak linia żuchwy i okolica podbródka – w tym przypadku zwykle stosuje się laser z technologią światłowodu wprowadzanego podskórnie, który pozwala na niezwykle precyzyjne wykonanie zabiegu i ładne wymodelowanie owalu. Technologia laserowa daje ponadto dodatkowe korzyści:
- napina, ujędrnia, liftinguje i zagęszcza skórę, co wpływa na spektakularne odmłodzenie owalu w przypadku zabiegów na twarz oraz widoczną poprawę wyglądu np. luźnego i wiotkiego brzucha,
- ma też zdolność niszczenia zbitych struktur włóknistych, co prowadzi do zmniejszenia cellulitu, nawet w zaawansowanym stadium.
Lipoliza laserowa – przed i po
Lipoliza laserowa – przeciwwskazania
- Ciąża i karmienie piersią
- Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
- Zaburzenia krzepnięcia krwi
- Niewydolność nerek
- Niewydolność i schorzenia wątroby
- Choroby nowotworowe
- Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne
- Zaawansowana cukrzyca
- Skóra świeżo opalona
- Przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych
- Stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
- Fotoczułość skóry lub zażywanie leków zwiększających fotoczułość
- Choroby stymulowane światłem, takie jak epilepsja, toczeń, pokrzywka
- Bielactwo
- Upośledzony system odpornościowy lub zażywanie leków immunosupresyjnych
- Skłonność do keloidów, nieprawidłowe gojenie
- Zażywanie leków z Izotretinoiną (Accutane) w ciągu ostatnich 6 miesięcy przed zabiegiem
- Zbyt krótka przerwa po innych zabiegach z wykorzystaniem światła, RF oraz peelingów chemicznych w tym samym obszarze
- Tatuaż w obszarze zabiegowym
Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu lipolizy laserowej?
Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić rumień, miejscowy obrzęk, tkliwość, a w przypadku gdy pod skórę był wprowadzany światłowód – siniaczki i krwiaki. Są to przejściowe skutki uboczne miejscowo wywołanej reakcji zapalnej, które powinny ustąpić w ciągu kolejnych 1-3 dni. Po zabiegu należy przestrzegać następujących zaleceń:
- utrzymuj skórę w miejscach wkłuć w czystości, aby nie doszło do nadkażenia,
- przez 24 godziny po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu ani przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. aspiryny,
- po zabiegu lipolizy należy dużo pić (nawet 2-3 litry dziennie), aby usprawnić proces usuwania tłuszczu w naturalnych procesach metabolicznych,
- przez 1-2 tygodnie po zabiegu należy unikać sauny i gorących kąpieli (mogą nasilać obrzęk),
- w przypadku zabiegów na twarz i podbródek należy spać z uniesioną głową (też zapobiegnie to obrzękowi),
- w celu zmniejszenia bólu, obrzęku pozabiegowego i tkliwości można stosować kompresy chłodzące (sterylne, z apteki, nie mrożonki z lodówki!),
- jeśli pojawiły się siniaki bądź krwiaki, warto smarować skórę żelem z arniką bądź specjalnym kremem przyspieszającym gojenie się skóry po zabiegach,
- należy unikać słońca, gdyż laser uwrażliwia skórę na promieniowanie UV,
- po upływie ok. 5-7 dni warto włączyć do terapii masaże drenujące lub próżniowe, aby usprawnić proces usuwania upłynnionej tkanki tłuszczowej z organizmu; masaż zmniejszy też ryzyko wystąpienia nierówności i zgrubień po lipolizie,
- dla poprawy i utrzymania efektów warto stosować lekką dietę i ruch – lipoliza nie ma sensu u osób, które nie chcą zmienić swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
MediArt Clinic
Babiana Kosmetologia Genokosmetyka
Estetica Nova dr Ewa Rybicka
Klinika dr Duda – Medycyna estetyczna Wrocław
Ars Estetica Klinika Medycyny Estetycznej i Laseroterapii
Dr Cwojdzińska – Medycyna Estetyczna i Kosmetologia
Klinika Janeczko – medycyna estetyczna i dermatologia
Kaniowscy Dermapuls Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej
Skin Laser Lubelscy – Bielsko-Biała
Klinika Bellamed
Skin Laser Lubelscy – Katowice
Kaniowscy Dermapuls Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.