WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Chirurgiczny lifting piersi (mastopeksja)

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Chirurgiczny lifting piersi to zabieg mający na celu uniesienie opadającego biustu, niekoniecznie idący w parze ze zwiększeniem jego objętości. Często korzystają z niego kobiety, u których doszło do opadania i zwiotczenia biustu po ciąży i okresie karmienia.

Lifting piersi, czyli breast-lift pozwala podnieść piersi lub zmienić ich kształt. Mimo że jest to operacja, to efekty zabiegu nie wygrają i tak z upływem czasu. Mimo to potrafi na kilka lat dać naprawdę doskonałe rezultaty – poprawić zarówno wygląd, jak i samopoczucie psychiczne.

Nawet jeśli wielkość piersi jest zadowalająca, a ich rozmiar współgra z wymiarami sylwetki, to czasami sam kształt biustu pozostawia wiele do życzenia. W takim wypadku kobieta może rozważyć plastykę biustu czyli mastopeksję. To warte wzięcia pod uwagę rozwiązanie dla pań, których biust obwisł po karmieniu piersią, ale także dla młodych dziewczyn, których piersi wyglądają na starsze, ponieważ brak im jędrności. Co ważne, lifting biustu nie uniemożliwia późniejszego naturalnego sposobu karmienia.

Wskazania

Operacji liftingu biustu mogą poddać się pacjentki, których piersi straciły elastyczność, przestały być jędrne, zaczęły obwisać. Wskazania do zabiegu to zatem: utrata jędrności i objętości piersi po ciąży; wiotkie, opadające piersi po utracie dużej masy ciała; opadające piersi, które straciły swój wcześniejszy kształt ze względu na postępujące procesy starzenia się.

Na czym polega zabieg?

Chirurg ma do wyboru kilka metod postępowania. W zależności od podjętej decyzji, różnie będą układać się pooperacyjne blizny. Sama decyzja powinna być podjęta w oparciu o wielkość piersi i ich wagę, wymagany efekt końcowy operacji oraz wielkości ptozy (opadania piersi).
Przy ptozie małej i średniej można wykonać cięcie wokółotoczkowe (periareolar resekcji skóry) – chirurg oddziela wtedy skórę od tkanki znajdującej się pod nią i przesuwa ją w górę. Przy metodzie B (średnia i umiarkowana ptoza) powstaje blizna w kształcie litery S, ponieważ wymagane jest dodatkowe cięcie z boku. Periareolar resekcji z cięciem wertykalnym (średnia ptoza) wymaga cięcia wokół otoczki brodawki i pionowo w dół pod fałd podpiersiowy. natomiast cięcie w kształcie odwróconej litery T stosuje się w przypadku wyraźnej ptozy. Cięcie jest prowadzone wokół otoczki brodawki piersiowej, potem pionowo od brodawki do fałdu podpiersiowego i następnie poprzecznie w fałdzie podpiersiowym. Istnieje jeszcze tzw. modelacja kompleksu sutek-brodawka. Tą metodą leczy nie podnosi się piersi, a leczy np. wciągnięte brodawki, przerost brodawki lub jej asymetrię. W każdym wypadku cięcia wykonywane są tak, aby pozostałe po nich blizny były jak najmniej widoczne. W większości przypadków da się je zakryć bielizną, są także niedostrzegalne po założeniu bikini.

Ile trwa zabieg?

Mastopeksja trwa zazwyczaj od półtorej do trzech i pół godziny i odbywa się w znieczuleniu ogólnym.

Efekty zabiegu

Zwykle pacjentki są zadowolone z efektów, ale jeśli nie spełniają one jednak ich wymagań, rok po breast-lift mogą poddać się reoperacji, ale uwaga: zawsze jest ona trudniejsza i niesie ryzyko cięższych powikłań. Samo gojenie to proces stopniowy, dlatego nim zejdzie opuchlizna i zasinienia, a blizny zbledną, minie nawet kilkanaście tygodni. Wtedy dopiero warto ocenić efekt końcowy. Uwaga: „nowe” piersi nie są odporne na grawitację ani wahania wagi, dlatego z upływem lat piersi zmienią swój kształt, choć zawsze będą wyglądały lepiej, niż przed operacją.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu liftingu piersi pacjentka może wrócić do pracy po tygodniu, choć lepiej zaplanować 2-tygodniowy odpoczynek. Przez całą rekonwalescencję należy nosić odpowiedni biustonosz, który „utrwalić” efekty operacji. Przez pierwsze 3-4 tygodnie należy unikać wykonywania czynności wymagających wysiłku fizycznego, takich jak sprzątanie, odkurzanie, mycie okien, etc. Natomiast przez sześć kolejnych tygodni po breast-lift obowiązuje zakaz uprawiania sportu – odpada aerobic, siłownia czy pływanie.
Do 6 miesięcy powinno się unikać sauny oraz solarium, a także intensywnego opalania się. W każdej chwili gdy piersi zmienią swój kształt lub konsystencję (pierś stwardnieje) lub jeśli pojawi się jakakolwiek oznaka zakażenia, należy udać się natychmiast do lekarza.

Przeciwwskazania

Główne przeciwwskazania to: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości, nadciśnienie tętnicze, nieuregulowana cukrzyca, ciąża i karmienie piersią, infekcje skóry w miejscu zabiegu, choroby autoimmunologiczne, choroby wątroby i nerek, zmiany wykryte w USG piersi.

Średnia cena

Chirurgiczny lifting piersi nie jest refundowany przez NFZ i kosztuje kilka tysięcy złotych – nawet powyżej 10 tysięcy. Często jest także droższy niż wszczepienie implantów.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.