WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

suplementy odchudzające

Wspomagacze odchudzania – czy warto je stosować?

Nie ma cudownej pigułki zapewniającej szybki i zdrowy spadek wagi i utratę masy. Czy warto w ogóle stosować suplementy wspomagające odchudzanie? A jeśli tak, to jakie?

Przede wszystkim pamiętaj, że żaden suplement nie zastąpi diety odchudzającej ani wysiłku fizycznego. Na rynku znajdziesz jednak wiele środków, które mogą wspomóc ten proces, choć nie ma co liczyć na cuda – ich działanie jest ograniczone. W końcu są to suplementy – a to nic innego jak środek spożywczy uzupełniający codzienną dietę. Działają one w kilku mechanizmach:

  • hamują apetyt (tzw. blokery apetytu),
  • nasilają termogenezę (utratę ciepła) i spalanie tłuszczu (tzw. termogeniki),
  • usprawniają perystaltykę jelit i wypróżnianie, dają uczucie sytości (głównie to błonnik pokarmowy),
  • zmniejszają wchłanianie węglowodanów i tłuszczów.

Najczęściej w suplementach wspomagających odchudzanie stosuje się takie substancje, jak: błonnik pokarmowy, L-karnityna, inulina, kwas hydroksycytrynowy, chitosan, chrom, kofeina, ekstrakty z zielonej herbaty, ananas, sprzężony kwas linolowy (CLA). Szczególnie pożądanym składnikiem suplementów diety wspomagających odchudzanie jest błonnik – jego niskie spożycie sprzyja gromadzeniu i odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Zaleca się jego suplementację przy dietach niskokalorycznych, gdyż istnieje wtedy ryzyko jego niedoborów. Niektóre badania potwierdzają też pozytywny wpływ chromu (tzw. chromu trójwartościowego), który zwiększa wrażliwość tkanek na insulinę, zmniejsza apetyt i przyspiesza przemianę materii. Z kolei kofeina zwiększa perystaltykę jelit, przyspiesza spalanie tłuszczu, a także zwiększa termogenezę. Spalanie tłuszczu, według niektórych badań, może też mieć L-karnityna, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie. Coraz częściej stosowanym składnikiem jest też ekstrakt z gorzkiej pomarańczy, który zawiera synefrynę – składnik o podobnym działaniu co wycofana z tego typu produktów efedryna, tylko bez jej skutków ubocznych (palpitacja serca, wzrost ciśnienia, bóle głowy). Badania dowodzą, że pobudza ona receptory adrenaliny w tkance tłuszczowej i może sprzyjać szybszej utracie wagi.

D-Lab spalanie tłuszczu
Marka D-LAB specjalizuje się w programach nutrikosmetycznych – jednym z bestsellerów jest program spalania tkanki tłuszczowej składający się aż z 3 produktów, które ułatwiają uzyskanie wymarzonej wagi. 100% naturalne składy, wysoka bioprzyswajalaność. Zobacz szczegóły na: www.dlabpolska.pl

Bezpieczeństwo stosowania suplementów odchudzających

Najwięcej skutków niepożądanych i interwencji ratunkowych obserwowanych po zażyciu suplementów jest związane właśnie z zażywaniem preparatów wspomagających odchudzanie, a także przyspieszających przyrost masy mięśniowej i zwiększających sprawność seksualną oraz dodających energii. Niektóre związki stosowane w suplementach odchudzających (np. kofeina, kapsaicyna) mogą być niebezpieczne dla osób z wysokim ciśnieniem krwi, cukrzycą, chorobami serca czy chorobami wątroby, mogą też wchodzić w interakcje z lekami. Poza tym niektóre dostępne na rynku środki tego typu mogą zawierać celowo dodane, ale niezgłoszone, zakazane związki, jak np. syntetyczny hormon tarczycy lub dopalacze, m.in. 1,3-dimetyloamy- loaminę lub metylosynefrynę, które w niektórych przypadkach są reklamowane jako pochodzące z olejku geraniowego i gorzkiej skórki pomarańczowej. Mogą one być niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia. Dlatego zawsze zwracaj uwagę na kupowane suplementy – sprawdź, czy zostały one zarejestrowane w Głównym Inspektoracie Sanitarnym, jakie składniki zawierają, kto je wyprodukował. Uważaj też na reklamy – żaden suplement nie zapewni ci utraty wagi i nie może być promowany w taki właśnie sposób.

Suplementacja składników odżywczych

Podczas diety niskokalorycznej mogą występować niedobory składników odżywczych, zwłaszcza gdy odchudzasz się sama, bez pomocy specjalistów (choć i oni często zalecają wtedy suplementację). Dlatego warto uzupełnić wtedy swoją dietę w składniki odżywcze, głównie witaminy i minerały (przede wszystkim z grupy B, magnez, chrom, cynk), które mają wpływ na funkcjonowanie całego organizmu, dzięki czemu sprawniej też radzi sobie ze spalaniem tłuszczu, a efekty są szybsze i trwalsze. Bardzo ważną rolę odgrywa witamina D – badania wykazały, że jej niedobory mogą wręcz sprzyjać nadwadze i otyłości. Jeśli masz problem z zatrzymywaniem wody i obrzękami, pomocne może okazać się stosowanie suplementów o działaniu drenującym. Z kolei suplementacja kolegenowa, aminokwasowa oraz witaminy C pobudzi produkcję kolagenu i elastyny w skórze, co przyczyni się do jej jędrności i elastyczności.

D-LAB nutrikosmetyki

Suplementy a leki

Jeszcze raz podkreślmy – suplementy są środkami spożywczymi mającymi na celu uzupełnienie diety, a nie lekami! W przypadku osób z dużą nadwagą lub otyłością konieczne może jednak czasami być zastosowanie farmakologii i leków przepisanych na receptę przez lekarza po dokładnej konsultacji medycznej i wykonaniu zaleconych badań. Działają one głównie poprzez wpływ na receptory kontrolujące uczucie apetytu w mózgu (zmniejszając uczucie głodu i powodując uczucie sytości). U niektórych pacjentów stosuje się też lek hamujący selektywnie działanie lipazy trzustkowej i wchłanianie tłuszczów z przewodu pokarmowego w około 30%, dzięki czemu obniża masę ciała (nie ma jednak wpływu na apetyt i uczucie sytości). Leki te mogą jednak być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Dodaj komentarz