WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Plastyka odstających uszu (otoplastyka)

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Otoplastyka to jedna z niewielu interwencji chirurgicznych, która może być wykonywana (a nawet bywa wskazana) w wieku dziecięcym. Na czym polega zabieg i jakie są wskazania do plastyki uszu?

Problem różnego rodzaju odstających uszu do tyczy nawet 5% populacji. To jedna z najczęściej diagnozowanych deformacji okolic głowy i szyi. Co prawda defekt ten nie zagraża bezpośrednio zdrowiu ani życiu, to jednak ze względu na umiejscowienie bywa powodem kompleksów, a co za tym idzie – obniżonej samooceny, także u dzieci. A ponieważ uszy są w pełni wykształcone już o 4-latków, otoplastyka obecnie najczęściej wykonywana jest u pacjentów pomiędzy 5. a 10. rokiem życia.

Wskazania

Zabiegowi otoplastyki mogą poddać się zdrowe osoby, które ukończyły 5. rok życia, a którym defekt ten przeszkadza – utrudnia lub wręcz uniemożliwia codzienne życie i które walczą z kompleksami lub są obiektem żartów i kpin, a jednocześnie są na tyle dojrzałe, aby same lub pod kontrolą osoby trzeciej, przestrzegać pooperacyjnych zaleceń. Korekta uszu może również dotyczyć wielkości całej małżowiny usznej /rozciągniętej, pomarszczonej/ lub jej poszczególnych części, np. dużego płatka ucha. Chirurg jest w stanie również wymodelować nowy płatek u osób z wadą wrodzoną lub zrekonstruować płatek po wypadku (odtworzenie chrząstki z własnego łuku żebrowego lub wszczepienie implantu). Najczęściej operowane typy malformacji to: odstające ucho, mikrocja (wrodzone niepełne wykształcenie ucha), anocja (wrodzony całkowity brak małżowin) oraz malformacje po urazach.

Na czym polega zabieg?

W zależności od przypadku, a także preferencji lekarza i usposobienia pacjenta (zwłaszcza dziecka), otoplastykę przeprowadza się w znieczuleniu lokalnym bądź ogólnym (pod narkozą). Najczęściej chirurg decyduje się (na bezpieczniejsze dla ogólnego stanu organizmu) znieczulenie miejscowe, tj. znieczulona zostaje sama małżowina uszna oraz jej okolica. jeśli chodzi o sama zabieg, zaczyna się oczywiście od nacięcia, które – w zależności od przypadku – wykonywane jest albo na przedniej albo na tylnej powierzchni ucha (to drugie rozwiązanie łączy się w mniejszą widocznością blizn). Kolejny krok chirurga to odwarstwienie skóry i zabieg na samej chrząstce: może być ona celowo osłabiana, nacinana lub po prostu w części usuwana. W przypadku konieczności wycięcia części chrząstki, lekarz usuwa planowany fragment wraz z nadmiarem skóry z tylnej części ucha (przednia pozostaje nietknięta). Co prawda po operacji małżowina uszna nie jest idealnie równa, za to szycie pozwala na wymodelowanie ucha – jego rozciągnięcie lub skrócenie. W niektórych wypadkach możliwe jest zastosowanie techniki oszczędzającej chrząstkę. W takim wypadku – jak sama nazwa wskazuje – chrząstka nie jest wycinana a nacinana i formowana przy użyciu wewnętrznych szwów (1 szef w części górnej, 3 w części środkowej i 1 w dolnej). Dzięki temu ucho uzyskuje naturalny wygląd litery U (naturalne zagięcie – antyhelix). Chirurg może także zdecydować się na alternatywny rodzaj cięcia – nie za małżowiną, a nad nią i równolegle po bokach. Nadmiar skóry pod koniec zabiegu może zostać usunięty. Rzadko konieczna jest reoperacja, a nawet jeśli jest wymagana, to lekarz przeprowadza ją „po starych cięciach”.

Ile trwa zabieg?

Otoplastyka trwa z reguły 1,5-2 h. Jeśli nie ma żadnych komplikacji, pacjent jeszcze tego samego dnia (po kilkugodzinnej obserwacji) może opuścić klinikę. Chyba że zabieg odbywa się w porze wieczornej, wtedy konieczne może okazać się spędzenie nocy w placówce.

Efekty zabiegu

Po zabiegu głowa pacjenta jest obwiązana bandażem lub zastosowana zostaje opaska elastyczna. Cały proces gojenia trwa ok. 2 tygodni i to właśnie po upływie takiego czasu można ocenić efekty operacji. Jeżeli obyło się bez komplikacji, można liczyć na „uszy jak nowe” – o odpowiedniej wielkości i odpowiednim kształcie. Oczywiście im trudniejszy przypadek, tym i oczekiwania powinny być odpowiednio mniejsze, jednak otoplastyka to jeden z takich zabiegów, gdzie rezultaty są przewidywalne i nietrudne do osiągnięcia. Uwaga: mimo że pierwsze efekty operacji plastycznej uszu widoczne są natychmiast po zabiegu (tj. po zdjęciu opatrunków), aczkolwiek cały proces przebudowy chrząstki małżowiny usznej trwa ok. pół roku. Wtedy staje się ona twardsza, bardziej elastyczna i „trzyma” nowy kształt.

Zalecenia po zabiegu

Przez klika dni po zabiegu uszy mogą boleć, ale z reguły do uśmierzenia bólu wystarczają środki dostępne bez recepty. Może się również pojawić jednostronna lub obustronna opuchlizna, która znika po kilku dniach. Ważne jest, aby nie zdejmować opatrunku (bandaża) bądź opaski tak długo, jak nie zezwoli na to lekarz (nawet na noc!). Z reguły rekonwalescencja trwa ok. 2 tygodni i w tym czasie należy powstrzymać się od uprawiania sportu, a także mycia głowy (i farbowania włosów). Najlepiej spać na plecach, a włosy umyć podczas zmiany opatrunków w klinice. Do pracy, o ile nie wymaga ona aktywności fizycznej, lub szkoły (o ile dziecko bęzie miało zwolnienie z zajęć W-F) można wrócić po tygodniu.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazania do przeprowadzenia plastyki uszu to: skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, infekcje ropne skóry i śluzówek, ciąża i karmienie piersią.

Średnia cena

Cena korekty uszu uzależniona jest od gabinetu, a także dokładnego celu, jaki chcemy uzyskać poprzez operację i tak: korekcja odstających uszu to średnio 5-6 tysięcy złotych, plastyka zwiniętych uszu 6-7 tysięcy, zmniejszenie również do 7 tysięcy, zaś rekonstrukcja małżowiny to już koszt rzędu nawet 15 tysięcy złotych.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.