WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

osocze bogatopłytkowe (PRP)

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Osocze bogatopłytkowe PRP (ang. Platelet Rich Plasma) to autologiczny koncentrat płytek krwi w osoczu, który pozyskuje się z własnej krwi pacjenta pobranej tuż przed zabiegiem. Osocze uwalnia w skórze czynniki wzrostu, które mają bardzo silne właściwości regenerujące i naprawcze. Dzięki temu zabiegi prowadzą do przebudowy i odmłodzenia skóry, przyspieszają gojenie tkanek po innych zabiegach (np. laseroterapii), poprawiają jakość, napięcie i koloryt skóry, dodają jej promiennego blasku. To też świetna profilaktyka przeciwstarzeniowa.

Osocze bogatopłytkowe (PRP – od ang. platelet rich plasma) jest koncentratem płytek krwi, który otrzymuje się w wyniku odwirowania krwi pobranej od pacjenta. Do przygotowania żelu bogatopłytkowego służą jednorazowe zestawy. Na rynku medycznym dostępnych jest wiele systemów do separacji płytek krwi, które pozwalają na uzyskanie różnych stężeń płytek krwi. Są one bogate w czynniki wzrostu, z których najważniejsze znaczenie mają PDGF (płytkopochodny czynnik wzrostu), TGF (transformujący czynnik wzrostu), EGF (nabłonkowy czynnik wzrostu), IGF (insulinopodobny czynnik wzrostu) oraz VEGF (czynnik wzrostu śródbłonka naczyń). Dzięki temu osocze bogatopłytkowe ma niezwykle silne działanie regenerujące na skórę. 

Wskazania

Zabieg ten wykonuje się, gdy występują oznaki starzenia: zmarszczki, bruzdy, kurze łapki, zmniejszona gęstość skóry, a także gdy chcemy, by skóra szybciej się goiła i regenerowała po innych zabiegach, np. laserowych. Zabieg jest idealny dla osób, które poszukują naturalnych metod odmładzania lub cierpiących z powodu chorób alergicznych – osocze to nasz własny koktajl do mezoterapii, który nie niesie ryzyka uczulenia. Zabieg z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego stosuje się w rewitalizacji skóry (także trudnych okolic oczu lub szyi), leczeniu blizn potrądzikowych, łysienia, a także w celu poprawienia kolorytu, gęstości i napięcia skóry. To świetny zabieg profilaktyczny, zapobiegający przedwczesnemu starzeniu się skóry.

Na czym polega zabieg?

Aby zminimalizować bolesność związaną z iniekcyjnym podaniem PRP, wcześniej nakłada się na skórę krem znieczulający, np. Emla (na 30-40 minut przed zabiegiem, skórę trzeba przykryć folią). Sam zabieg składa się z kilku etapów. Pierwszym jest pobranie krwi od pacjenta bezpośrednio do specjalnie do tego przeznaczonej probówki, która następnie wkładana jest do specjalnego urządzenia, tzw. wirówki – tam w ciągu kilku minut zachodzi odseparowanie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do probówek, tuż przed wykonaniem zabiegu, należy dodać specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które najczęściej podaje się w skórę klasyczną techniką mezoterapii. Trwa to zwykle ok. 20-30 minut.

Ile trwa zabieg?

Każdy zabieg składa się z trzech etapów. W pierwszym etapie pobiera się krew, w drugim otrzymuje się koncentrat bogatoplytkowy z krwi własnej pacjenta, który z kolei w trzecim etapie wykorzystywany jest do zabiegu. Cały zabieg trwa około 40-60 minut.

Efekty zabiegu

Czynniki wzrostu pochodzące z odwirowanej krwi uwalniają substancje aktywne, które stymulują replikację komórkową, tworzenie naczyń, pobudzają metabolizm i różnicowanie komórkowe. Czynniki te odgrywają kluczową rolę we wspomaganiu procesów regeneracyjnych tkanek, co jest istotą działania osocza bogatopłytkowego PRP. Zabiegi z użyciem osocza bogatopłytkowego stosuje się więc w celu naturalnego odmłodzenia i regeneracji skóry. Poprawia się jej elastyczność, gęstość i napięcie, a fałdy i zmarszczki zostają wygładzone. Skóra po zabiegu staje się lepiej ukrwiona i nawilżona, przez co wygląda wyraźnie młodziej i nabiera blasku. Zwykle dla uzyskania optymalnych efektów zaleca się wykonanie 4 zabiegów co miesiąc – choć są też na rynku systemy pozyskiwania osocza PRP, które gwarantują pełen efekt już po jednym zabiegu.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu twarz może być lekko zaczerwieniona, mogą też być widoczne ślady po wkłuciach, jak po mezoterapii. Ważne jest zabezpieczenie skóry przez promieniowaniem UV, przez kilka dni należy też zrezygnować z opalania, sauny i basenu. Gojenie skóry przyśpieszy stosowanie preparatów łagodzących, następnego dnia po zabiegu można już wykonać makijaż.

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do podania osocza bogatopłytkowego są: ciąża i okres karmienia piersią, choroby autoimmunologiczne o ciężkim przebiegu, choroby nowotworowe, choroby przebiegające z zaburzeniami funkcji lub liczby płytek krwi, zaburzenia krzepliwości krwi, choroby krwi, nietolerancja iniekcji, aktywna opryszczka). Zabieg ostrzykiwania osoczem bogatopłytkowym PRP uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej ze względu na 100% biokompatybilność i immunologiczną neutralność, dzięki czemu nie niesie ryzyka reakcji uczuleniowych.

Średnia cena

Średnia cena zabiegu wynosi około 1000-1200 zł. Cena uzależniona jest od stosowanego zestawu do zabiegu oraz obszaru poddawanego ostrzykiwaniu.

Autor: Martyna Szkaradek

Pytania

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 8

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.