WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Lifting twarzy

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Lifting twarzy to chirurgiczny zabieg modelowania twarzy i podciągania opadających tkanek, który pozwala odmłodzić wygląd nawet o kilka czy kilkanaście lat.

Chirurgia plastyczna oferuje coraz skuteczniejsze metody na walkę z upływającym czasem. Jedną z najczęściej wykonywanych, a jednocześnie najbardziej skomplikowanych operacji w obrębie twarzy, jest „face lift”, czyli lifting. Wymaga niezwykłej precyzji, gdyż jego rezultaty dotyczą najbardziej widocznej części ciała.

Lifting twarzy to zabieg, którego rezultatem ma być widoczne odmłodzenie twarzy, a także ewentualne skorygowanie jej rysów. Największą zaletą liftingu jest fakt, iż prawidłowo przeprowadzony zabieg daje naturalny efekt, a ingerencja chirurgiczna jest praktycznie niezauważalna. Jednak celem „face liftu” jest nie tylko poprawa wyglądu zewnętrznego, ale także komfortu psychicznego pacjenta.

Wskazania

Wyróżniamy trzy rodzaje liftingu: lifting pełny całej twarzy, lifting częściowy, obejmujący skórę pod oczami oraz szyję, a także minilifting (środkowa część twarzy bez szyi). Najczęstszym wskazaniem do operacji jest wyraźnie opadająca, wiotka skóra w okolicy twarzy i szyi. Zwykle dotyczy to osób po 50. roku życia, aczkolwiek zabieg może być przeprowadzony również u osób młodszych, jeżeli są ku temu powody. W przypadku osób po 60. roku życia decyduje ogólny stan zdrowia – musi być on dobry, gdyż lifting twarzy to operacja przeprowadzana w pełnej narkozie.

Na czym polega zabieg?

W trakcie operacyjnego liftingu twarzy chirurg nacina nie tylko skórę, ale także delikatnie nacina i przesuwa osłaniającą mięśnie powięź. Postępuje tak w partiach, gdzie skóra straciła sprężystość. Nacięcia wykonywane są w jak najmniej widocznych miejscach: za uchem, w uchu i na skroni. Taka rekonstrukcja sprawia, że skóra lepiej układa się na mięśniach, a jednocześnie pacjent nie traci mimiki. Jeżeli pacjent wymaga ingerencji także w okolicach podbródka, cięcie wykonywane jest pod brodą. W przypadku grubszej warstwy tłuszczu, face lift można połączyć z delikatną liposukcją. Wewnętrzne cięcia zabezpieczane są rozpuszczalnymi szwami.

Ile trwa zabieg?

Lifting twarzy z reguły trwa od półtorej do 3 godzin, ale jeżeli jest połączony z innymi zabiegami, np. liposukcją czy korekcją kostną łuków brwiowych, korektą powiek czy nosa, może trwać o wiele dłużej.

Efekty zabiegu

Na pełne efekty zabiegu, a więc cieszenie się wyraźnie odmłodzoną twarzą, jędrniejszą skórą, lepszym owalem i ładnie zarysowanym podbródkiem, trzeba poczekać kilka tygodni, nawet 2 miesiące. Lifting jest poważną operacją, zatem rekonwalescencja musi trochę potrwać. Warto jednak poczekać, ponieważ końcowy efekt zazwyczaj utrzymuje się 7 a nawet 10 lat, a zabieg można powtarzać.

Zalecenia po zabiegu

Podczas operacji pacjent ma zakładane dreny, które zostają usunięte na drugi dzień. Jeżeli ogólny stan jest zadowalający, może on wrócić do domu, gdzie przechodzi dalszą rekonwalescencję. Oczywiście w indywidualnych przypadkach konkretna osoba może wymagać dłuższej hospitalizacji. Średnio 4-5 dni po operacji zdejmowany jest bandaż, w który zawinięta była cała głowa. Szwy, o ile nie są rozpuszczalne, zdejmowane są 10. dnia po operacji. Podstawowa rekonwalescencja trwa zatem ok. dwóch tygodni, a przez miesiąc należy unikać wysiłku fizycznego. Ewentualny ból, który może się pojawić, należy uśmierzyć lekami przypisanymi przez lekarza. Silny ból (nieustępujący) lub powiększający się obrzęk twarzy to sygnał, że trzeba natychmiast wrócić do kliniki. Należy przy tym pamiętać, że po zabiegu może wystąpić chwilowy brak czucia w niektórych rejonach twarzy, ale jest to zjawisko całkiem normalne i ustępuje w ciągu miesiąca. Lifting wiąże się także z wystąpieniem większych lub mniejszych opuchnięć oraz całkiem dużych siniaków. Dlatego jeśli pacjent decyduje się na wykonanie tego zabiegu, dla komfortu psychicznego powinien móc pozwolić sobie na co najmniej miesięczny wypoczynek.

Przeciwwskazania:

Główne przeciwwskazania to skazy naczyniowe, zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, aktywne infekcje i stany zapalane skóry i śluzówek, ciąża i okres karmienia piersią.

Średnia cena:

Lifting twarzy to wydatek rzędu od 5-6 do 13-14 tysięcy złotych. Koszt zależy od tego, czy lifting jest pełny czy częściowy oraz renomy chirurga plastyka.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.