WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

cellulit

Cellulit – dlaczego powstaje i jak się go pozbyć?

Problem walki z cellulitem powraca co roku wiosną jak bumerang. Nic dziwnego, uważa się, że dotyka nawet 95% kobiet na całym świecie, coraz częściej – młode osoby, a nawet mężczyzn. Skąd się bierze? Jak mu zapobiegać? Podpowiadamy!

Czym jest cellulit?

Cellulit powstaje w wyniku zachwiania równowagi między magazynowaniem a uwalnianiem tłuszczów na poziomie adypocytów (komórek tłuszczowych), które są odpowiedzialne za magazynowanie (w postaci triglicerydów) glukozy, kwasów tłuszczowych i produktów przemiany materii krążących we krwi. Triglicerydy to jeden z głównych materiałów energetycznych zużywanych na bieżące potrzeby organizmu, który jako materiał zapasowy jest magazynowany w postaci tkanki tłuszczowej (jest to proces lipogenezy, który nasila się w nocy). Gdy organizm odczuwa potrzebę skorzystania ze zmagazynowanej w ten sposób energii, zachodzi zjawisko lipolizy, czyli uwalniania triglicerydów i rozkładania ich na wolne kwasy tłuszczowe.
Cellulit jest objawem zaburzenia tego naturalnego procesu. Dochodzi do niego, gdy ilość magazynowanego tłuszczu rośnie tak bardzo, że adypocyty zaczynają się rozrastać (ich średnica może się rozrosnąć nawet 10-krotnie!). Pod wpływem gwałtownego rozwoju struktura tkanek wokół komórek tłuszczowych zostaje zmodyfikowana. Na włóknach kolagenu odkładają się cukry, powodując ich sztywnienie (zjawisko glikacji). Efektem jest utrata jędrności przez skórę i „uwięzienie” złogów tłuszczowych w sieci usztywnionych włókien. Ponadto wypełniające się tłuszczem adypocyty zwiększają swoją objętość i zaczynają uciskać włókna – skóra ulega deformacji i pojawiają się na niej nierówności, widoczne jako charakterystyczna „skórka pomarańczowa”. Niestety, powstaje w ten sposób błędne koło – zmiany te powodują ucisk naczyń krwionośnych, utrudniając krążenie krwi i limfy na poziomie tkanek, co z kolei potęguje problem cellulitu.

cellulitCo sprzyja powstawaniu cellulitu?

Cellulit dotyka głównie kobiety, ponieważ przegrody łącznotkankowe są u nich zbudowane inaczej niż u mężczyzn (prostopadle do skóry), co powoduje, że komórki tłuszczowe – gdy są duże – przeciskają się pomiędzy nimi i są widoczne pod skórą. Zwykle jest widoczny na biodrach, udach i pośladkach, czasami na ramionach, czyli tam, gdzie znajduje się najwięcej tłuszczyku (choć to nie oznacza, że mają go tylko osoby otyłe lub z nadwagą). W dużej mierze uwarunkowany genetycznie – dlatego jeśli występuje u kobiet w twojej rodzinie, dobrze jest zacząć profilaktykę antycellulitową jeszcze przed jego pojawieniem się lub nasileniem objawów. Niestety, w dużej mierze sprzyjają mu też siedzący styl życia, stres, stosowanie hormonów, nieodpowiednia dieta i złe nawyki pielęgnacyjne.

Stopnie cellulitu

Cellulit dzieli się na 4 stopnie, a oceny możesz dokonać samodzielnie, przyglądając się swojej skórze w pozycji leżącej i siedzącej.
Stopień I: cellulit jest słabo widoczny (na leżąco w ogóle), niewielkie nierówności pojawiają się dopiero po ściśnięciu skóry dłonią. Mogą je mieć nawet nastolatki – ten cellulit nasila się zwłaszcza przed miesiączką, gdy organizm zatrzymuje wodę.
Stopień II: skóra jest jeszcze dosyć gładka, ale po ściśnięciu pojawiają się na niej grudki. Tkanka może już być lekko stwardniała.
Stopień III: nawet bez uciskania na skórze widać pofałdowanie, grudki i nierówności – zarówno w pozycji leżącej, jak i siedzącej. Podczas dotykania dłonią skóry można wyczuć bolesne guzki.
Stopień IV: ciało jest pofałdowane w każdej pozycji. Duże grudki są widoczne gołym okiem, pojawia się ból nawet przy delikatnym uciskaniu.
Najlepiej nie dopuścić do nasilenia cellulitu – najłatwiej usunąć go, gdy zmiany są łagodne (I bądź II stopień). Wtedy często wystarczy zmiana diety, włączenie regularnych ćwiczeń i zmiana nawyków pielęgnacyjnych, aby zobaczyć efekty. W III i IV stopniu trzeba wspomóc się profesjonalnymi zabiegami.

Rodzaje cellulitu

Najczęściej mamy do czynienia z cellulitem mieszanym, który łączy w sobie zarówno wodny, jak i tłuszczowy, czyli:

  • Cellulit wodny – często pojawia się u młodych i szczupłych kobiet, który wynika z zaburzeń hormonalnych, zaburzeń mikrokrążenia oraz krążenia limfy. Nasila się przed miesiączką, ponieważ wtedy organizm kobiety gromadzi więcej wody.
  • Cellulit tłuszczowy – najczęściej dotyczy osób z nadwagą, jest objawem rozrastania się komórek tłuszczowych, które powiększają swoje rozmiary i zaczynają się uwypuklać pomiędzy przegrodami łącznotkankowymi naszej skóry. To powoduje efekt „pikowanego materaca“. Ten rodzaj cellulitu zmniejsza się, gdy chudniemy.

Odpowiednia pielęgnacja

To nie tylko stosowanie balsamów antycellulitowych, ale też regularne masaże ciała – wtedy bowiem następuje poprawa mikrokrążenia w skórze i przyspieszenie procesów przemiany materii, szybciej usuwane są toksyny i nadmiar wody. Warto też wykonywać regularne peelingi (przed aplikacją balsamu) – nie tylko pozytywnie wpływają one na mikrokrążenie, ale też poprawiają wchłanialność składników aktywnych zawartych w nakładanym potem kosmetyku.

dietaZmiana diety

Dieta ma ogromne znaczenie w walce z cellulitem. Należy w niej unikać:
  • cukru – sprzyja gromadzeniu się tłuszczu,
  • kofeiny – choć jest składnikiem wielu antycellulitowych, jako napój sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i w efekcie nasilaniu się cellulitu,
  • soli – też zatrzymuje wodę w tkankach, może powodować problemy z krążeniem limfatycznym,
  • alkoholu – kobiety, które piją regularnie wino, mają wyższy poziom estrogenu w organizmie niż pozostałe, a hormon ten wpływa na ilość, wielkość i sposób odkładania się komórek tłuszczowych, produkowany w nadmiarze – sprzyja też zatrzymywaniu wody,
  • polepszaczy (konserwantów, syntetycznych barwników, aromatów itp.) – zawierają dużo sodu i kalorii, mało błonnika i składników odżywczych.
Warto wybierać natomiast: potrawy zawierające zdrowe kwasy tłuszczowe (ryby morskie, orzechy, awokado, oliwy z pierwszego tłoczenia) – bo przyspieszają metabolizm komórkowy i przeciwdziałają magazynowaniu tłuszczu, produkty bogate w błonnik, pić dużo wody i działającej na nasz organizm odtruwająco zielonej herbaty.

Wysiłek fizyczny

Jest niezbędny dla skutecznej walki z cellulitem. Ruszając się, pobudzamy układ limfatyczny i spalanie tkanki tłuszczowej. Poza tym praca mięśni stymuluje też produkcję kolagenu i elastyny – skóra staje się wtedy mocniejsze i gładsza, a cellulit mniej widoczny. Najskuteczniejsze w walce z cellulitem są jazda na rowerze, pływanie, jogging, tenis i niezbyt forsowny aerobik.

masaż antycellulitowyZabiegi w gabinecie

W gabinetach znajdziesz wiele zabiegów skutecznych w redukcji skórki pomarańczowej – zarówno działających mechanicznie, jak i „technologicznie”. Do top 7 – zabiegów najczęściej wykonywanych na cellulit – należą:
  • endermologia LPG – połączenie masażu podciśnieniowego z mechaniczną stymulacją tkanki i drenażem limfatycznym; masaż podciśnieniowy wykorzystuje też popularne i skuteczne urządzenie Icoone;
  • karboksyterapia – ostrzykiwanie tkanki dwutlenkiem węgla przyspiesza rozpad komórek tłuszczowych i wywołuje zagęszczenie i uelastycznienie skóry poprzez pobudzenie produkcji kolagenu, co powoduje wyrównanie i wzmocnienie jej powierzchni;
  • lipoliza iniekcyjna / mezoterapia – podanie substancji o działaniu lipolitycznym powoduje uszkodzenie i usunięcie komórek tłuszczowych tworzących cellulit, w gabinetach są dostępne specjalne preparaty iniekcyjne o takim działaniu, np. Alidya, RRS HA Cellutrix, które nie tylko wygładzają skórę, ale też pozwalają pozbyć się miejscowo nagromadzonego tłuszczyku;
  • fala uderzeniowa – fala dźwiękowa dosłownie „rozbija” nagromadzone komórki tłuszczowe, powodując ich rozpad i usunięcie, nawet gdy mamy do czynienia z zaawansowanym, włóknistym cellulitem; falę uderzeniową znajdziesz (często w połączeniu z innymi technologiami, np. ultradźwiękami czy falą radiową) w takich zabiegach, jak Liposhock, Eat Skin Shock, BTL Unison czy DuoLith (nazywany „młotem pneumatycznym”);
  • bandaże Arosha – lubiane przez wiele kobiet bandaże są wykonane z delikatnej bawełny nasączonej aktywnymi składnikami, które w trakcie zabiegu przenikają w głąb skóry. Zabieg owijania ciała poprzedzony jest peelingiem, a po zdjęciu bandaży w skórę wmasowywany jest odpowiednio dobrany krem;
  • urządzenia modelujące ciało – tutaj gabinety oferują wiele zaawansowanych technologii, a nowoczesne urządzenia modelujące ciało wykorzystują m.in. ultradźwięki, fale radiowe, HIFU, kriopterapię czy – nowość, promowana jako skuteczny sposób nawet na uporczywy i zaawansowany cellulit – mikrofale (zabieg Onda); metody te świetnie sprawdzą się w wypadku cellulitu tłuszczowego – redukcja komórek tłuszczowych zmniejszy jego widoczność;
  • drenaż limfatyczny – nie zapominaj o tej prostej metodzie, zwłaszcza jeśli masz tendencję do zatrzymywania wody i obrzękowego cellulitu wodnego; drenaż może być wykonany manualnie przez masażystę lub specjalnymi „nogawkami” do presoterapii. Warto poprzedzić nim inne zabiegi.

Dodaj komentarz

hania |

Fajnie opisane te stopnie cellulitu przy pierwszym i drugim wystarczyłoby to co się w domu robi czy i tak lepiej zabieg wybrać?

Alicja |

Z tego co wiem to przy 4 stopniu to jest nawet zalecane pójść na zabieg, ale nic nie stoi na przeszkodzie żeby nawet i przy pierwszym stopniu wykonać coś takiego. Ja w swoim przypadku, no miałam dosyć niewielki cellulit, to radziłam sobie onshea i jakimiś masażami czy to szczotkowanie na sucho lub mokro. Jedyny zabieg na jakim byłam to była bańka chińska