WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Botoks na okolicę oczu

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Botoks, czyli toksyna botulinowa, jest najszybszą i najskuteczniejszą metodą redukcji drobnych zmarszczek wokół oczu, tzw. kurzych łapek.

Średnia cena:

500-600 zł

Ile trwa zabieg:

15-30 minut z konsultacją

Ilość zabiegów:

1 zabieg, powtarzany co 4-6 miesięcy

Po zabiegu:

nie wymaga rekonwalescencji

Botoks (toksyna botulinowa) to jedna z najpopularniejszych i najskuteczniejszych substancji pozwalających wygładzić zmarszczki mimiczne, w tym tzw. kurze łapki, a więc drobne zmarszczki powstające w kącikach oczu.

Botoks na okolicę oczu – jak działa?

Botoks to powszechne określenie toksyny botulinowej – to nic innego jak jad kiełbasiany, czyli toksyczna substancja wytwarzana przez drobnoustroje Clostridium botulinum, która kiedyś byłą częstą przyczyną zatruć pokarmowych. Okazało się jednak, że w małym stężeniu działa leczniczo. Znana jest w medycynie już od kilkudziesięciu lat – początki jej zastosowania są związane z okulistyką. Badania prowadzone w latach 60. XX wieku przez amerykańskich badaczy Alana Scotta i Edwarda Schantza nad nieoperacyjnym leczeniem zeza wykazały, że wstrzyknięcie niewielkich dawek toksyny botulinowej redukuje nieprawidłowy kurcz mięśni dodatkowych oka i pozwala leczyć zeza.

Jean Carruthers, kanadyjska okulistka zajmująca się pacjentem z kurczem oka leczonym toksyną botulinową, wraz z mężem Alastairem Carruthersem, cenionym dermatologiem, zaobserwowali wygładzenie zmarszczek w okolicy międzybrwiowej u tego pacjenta. To przypadkowe odkrycie pozytywnego skutku ubocznego, jaki daje toksyna botulinowa, zapoczątkowało jej błyskawiczną karierę w medycynie estetycznej. Do zabiegów stosuje się toksynę botulinową typu A (istnieje jej 7 typów serologicznych A-G), który cechuje się najsilniejszym i najdłuższym działaniem.

W jaki sposób botox zmniejsza zmarszczki? Toksyna botulinowa blokuje neurotransmitery uwalniane z zakończeń nerwowych, co hamuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe. Napięcie mięśniowe zostaje więc zmniejszone (potocznie mówimy o relaksacji zmarszczek), przez co nie dochodzi do powstawania zmarszczek mimicznych, wywoływanych ruchem mięśni w określonych partiach twarzy. Dobrze podana toksyna botulinowa zapewnia naturalny efekt wygładzenia – nie chodzi tutaj o wygładzenie skóry „na blachę” i „zamrożenie” mimiki, ale o spłycenie zmarszczek przy zachowaniu naturalnej mimiki. Botox nie jest wypełniaczem! Podany precyzyjnie w odpowiednie miejsce pozwala też ładnie i naturalnie unieść brwi, a nawet powieki.

Botoks na okolicę oczu – jak wygląda zabieg?

Przed zabiegiem lekarz precyzyjnie określa miejsca wstrzyknięcia toksyny botulinowej. Powinien poprosić cię o zrobienie różnych min (np. zmrużenie oczu), co pozwoli mu dokładnie określić, w jaki sposób pracuje mięsień okrężny oka i gdzie dokładnie podać botoks, aby uzyskać pożądany efekt i uniknąć działań niepożądanych, np. opadnięcia powieki. Sam zabieg ostrzyknięcia kurzych łapek botoksem jest szybki i niemal bezbolesny – odczuwalne jest jedynie lekkie ukłucie, jak przy ukąszeniu komara. Zwykle nie jest wymagane znieczulenie, wielu lekarzy stosuje przed iniekcją jedynie schłodzenie skóry kostkami lodu bądź specjalnym kompresem chłodzącym. Wszystko trwa dosłownie kilka minut, a po zabiegu praktycznie nie są widoczne żadne ślady.

Botoks na okolicę oczu – efekty

Efektem dobrze wykonanego zabiegu jest spłycenie zmarszczek mimicznych w okolicy oka. Dzięki temu spojrzenie nabiera świeżości, a cała okolica oka wygląda na młodszą. Pierwsze działanie toksyny jest obserwowane po 24-48 godzinach, a pełne po upływie 7 dni od zabiegu. Efekty utrzymują się ok. 4-6 miesięcy (zaleca się zachować min. 12 tygodni odstępu między kolejnymi zabiegami). Skóra jest wyraźnie gładsza, a zmarszczki mniej widoczne. Zabieg zapobiega też pogłębianiu zmarszczek, może więc być stosowany profilaktycznie, zwłaszcza u osób o bogatej mimice. Jeśli zabieg wykonywany jest regularnie, odstępy między kolejnymi powtórzeniami zwykle ulegają wydłużeniu. Nie ma antidotum na źle podaną toksynę botulinową, która może skutkować niepożądaną zmianą mimiki. W takim przypadku należy odczekać ok. 4 miesiące, aby efekty ustąpiły.

Botoks na okolicę oczu – wskazania

W okolicy oka toksyna botulinowa stosowana jest przede wszystkim w celu:

• redukcji kurzych łapek,

• redukcji zmarszczek między brwiami (w tym tzw. lwiej bruzdy),

• uniesienia linii brwi,

• delikatnego uniesienia górnej powieki,

• wygładzenia i odświeżenia skóry wokół oczu.

Zabieg polecany też jest profilaktycznie dla osób z silną mimiką – aby zapobiec pogłębianiu i utrwalaniu zmarszczek mimicznych.

Botoks na okolicę oczu – zalecenia po zabiegu

Podanie toksyny botulinowej można nazwać zabiegiem lunchowym. Wykonywany jest cieniutką igłą i zwykle nie pozostawia śladów. Skóra tuż po nakłuciach skóra może być nieco zaczerwieniona, lecz po godzinie powinna powrócić do normalnego koloru. Bywa, że pojawia się malutki siniak w miejscu ukłucia, które można jednak łatwo zamaskować makijażem. Rzadko kiedy występuje obrzęk, a jeśli już – jest niewielki i szybko znika. Aby nie doszło do przemieszczenia toksyny botulinowej w ciągu pierwszych godzin po podaniu, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń pozabiegowych:

• przez kilka godzin nie wolno pochylać głowy,

• przez dwa dni należy unikać wysokich temperatur,

• najlepiej spać na plecach,

• nie wolno masować miejsc poddanych ostrzyknięciu,

• należy unikać treningów,

• odstawić alkohol,

• uważać na czapki z mocnym ściągaczem itp.

Po 2 tygodniach zalecana jest wizyta kontrolna.

Przeciwwskazania

To przede wszystkim:

• ciąża i karmienie piersią,

• nadwrażliwość na jad kiełbasiany,

• stany zapalne skóry (aktywny trądzik, opryszczka, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry)

• Zespół Lamberta-Eatona (zaburzenie w przekazywaniu impulsów z nerwów do mięśni szkieletowych),

• miastenia rzekomoporaźna (schorzenie układu nerwowego charakteryzujące się nadmierną nużliwością mięśni szkieletowych),

• stwardnienie zanikowe boczne,

• jednoczesne stosowanie takich leków, jak: gentamycyna, amikacyna, leki zwiotczające mięśnie.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 8

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.