PODZIEL SIĘ
laseroterapia

Zabieg resurfacingu laserowego cieszy się coraz większą popularnością – jego celem jest odmłodzenie skóry poprzez jej głęboką przebudowę. Technologie frakcyjne pozwalają uzyskać spektakularny efekt wygładzenia zmarszczek, redukcji blizn, poprawę struktury, gęstości i ujędrnienia skóry – bez wyłączania z codziennego życia. O czym pamiętać, decydując się na resurfacing laserowy? 

W zależności od rodzaju i długości fali energia lasera może być pochłaniana przez melaninę (tak działają urządzenia do rozjaśniania przebarwień czy epilacji włosków) bądź hemoglobinę (lasery na naczynka). W resurfacingu laserowym chromoforem jest woda zawarta w tkankach – po jej podgrzaniu dochodzi do termolizy i uszkodzenia tkanek. Lasery frakcyjne wytwarzają w skórze kolumnowe, mikroskopijne uszkodzenia, nie naruszając skóry dookoła, dzięki czemu szybciej zachodzi proces gojenia, a pacjent praktycznie od razu może wrócić do codziennych aktywności. Efektem tych uszkodzeń jest pobudzenie produkcji nowego, zdrowego kolagenu w skórze, co prowadzi do jej przebudowy i odmłodzenia.

Rodzaje laserów

W zabiegach resurfacingu zwykle stosuje się dwa rodzaje laserów:

 • CO2 – silnie pobudzający odnowę skóry i produkcję kolagenu, polecany osobom z objawami starzenia – w celu redukcji zmarszczek i ujędrnienia skóry,
 • Er:YAG – o działaniu lekko złuszczającym naskórek (tzw. peeling laserowy), polecany także osobom młodym celem odświeżenia skóry, redukcji rozszerzonych porów i zmian potrądzikowych, świetny też dla palaczy o szarej, zmęczonej cerze.

Jeśli chodzi o skuteczność, można powiedzieć, że frakcyjny laser CO2 przewyższa skuteczność lasera erbowo-yagowego jedynie w trudnych przypadkach (np. przerosłe blizny, keloidy), jednak jego zastosowanie wiąże się z dłuższym okresem rekonwalescencji i wyłączeniem pacjenta z aktywnego życia towarzyskiego i zawodowego na kilka dni. Laser Er:YAG powoduje mniejsze uszkodzenie termiczne, więc jest łagodniejszy dla skóry. Można go dzięki temu powtarzać np. co 4 tygodnie – i uzyskać podobny efekt do tego, jaki daje laser CO2.

Ponadto w zależności od tego, jak mocno laser oddziałuje na skórę, można wykonywać zabiegi:

 • nieablacyjne – podgrzewające tkanki bez ich odparowania, działają bardziej powierzchownie, wymagają większej ilości powtórzeń,
 • ablacyjne – związane z odparowaniem tkanki (zabieg robiony jest w znieczuleniu miejscowym), wymagają 5-7-kilkudniowej rekonwalescencji, ponieważ skóra jest zaczerwieniona („spalona”) i obrzęknięta, radzą sobie z głębokimi bliznami i poprawiają wygląd bardzo zniszczonej skóry, a efekt jest spektakularny już po jednym zabiegu; nowoczesne lasery ablacyjne CO2 są jednak dużo bardziej bezpieczne niż lasery tego typu stosowane kiedyś, które wiązały się z jeszcze dłuższą rekonwalescencją i wysokim ryzykiem pojawienia się przebarwień bądź blizn.

Efekty resurfacingu laserowego

Pierwsze efekty są widoczne ok. tygodnia po zabiegu – cera ulega odświeżeniu i rozjaśnieniu, ma lepszą fakturę, jest wygładzona i promienna. Następnie, przez 3-6 miesięcy, na jej lepszy wygląd pracują fibroblasty pobudzone do wzmożonej produkcji kolagenu i elastyny. Tyle czasu trwa pełen proces jej przebudowy – dlatego musisz uzbroić się w cierpliwość. Zabieg:

 • poprawia elastyczność i jędrność skóry, dając wrażenie soft liftingu
 • spłyca zmarszczki
 • wyrównuje strukturę skóry
 • zwęża pory i normalizuje pracę gruczołów łojowych
 • zmniejsza przebarwienia
 • ujednolica i wyrównuje koloryt
 • redukuje blizny różnego pochodzenia i rozstępy
Jednym słowem – sprawia, że skóra wygląda jak nowa! – Widoczne efekty po laserze frakcyjnym sprawiają, że zabieg ten jest chętnie wybierany zarówno przez kobiety, jak i mężczyzn, którzy chcą odzyskać atrakcyjny wygląd lub pozbyć się problemu estetycznego – poleca dr Franciszek Strzałkowski, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Strzałkowski w Warszawie, gdzie można wykonać zabieg laserem frakcyjnym CO2. – Dużą popularnością cieszy się usuwanie blizn laserem frakcyjnym, które pozwala na bezbolesne przywrócenie skórze gładkości i jędrności. Innym, często wybieranym zabiegiem jest laser frakcyjny pod oczy, który usuwa cienie oraz nadaje spojrzeniu wypoczęty wygląd.
odmładzanie

Pielęgnacja po zabiegu

Jeśli zabieg jest wykonywany laserem nieablacyjnym, rekonwalescencjanie jest uciążliwa i trwa krótko – wiąże się z zaczerwienieniem i delikatnym obrzękiem skóry przez 1-3 dni. Po tym czasie skóra może się zacząć delikatnie łuszczyć (łuszczenie drobnopłatkowe). Jeśli robisz zabieg w wersji maksymalnej, czyli laserem ablacyjnym CO2, nastaw się na 5-7-dniowy okres gojenia, który wymaga pozostania w domu. W tym czasie skóra jest mocno zaczerwieniona („poparzona”) i obrzęknięta.
 • Należy ją intensywnie nawilżać i natłuszczać (np. zwykłą wazeliną), nawet kilkakrotnie w ciągu dniu, można ją też bardzo delikatnie myć bez pocierania.
 • Wielu lekarzy odradza stosowanie w tym czasie kremów pozabiegowych o działaniu przeciwzapalnym (np. na bazie cynku), ponieważ hamują one stan zapalny celowo wywołany laserem frakcyjnym. Lepiej, gdy skóra wygoi się sama!
 • Przez pierwsze dni odradza się też przykrywać skóry makijażem, który może zaburzać kontrolowany stan zapalny.
 • Pamiętaj, aby po zabiegu przez minimum 4 tygodnie unikać słońca i chronić skórę kremem z filtrem SPF 50.
 • Ponieważ laser pobudza produkcję naturalnego kolagenu w skórze, dla wzmocnienia tego efektu zaleca się suplementację i pielęgnację z witaminą C.
PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.