WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Plazma

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Technologia plazmowa powoduje natychmiastowe obkurczenie tkanek i stymuluje produkcję włókien kolagenowych. Efektem jest napięcie i uniesienie tkanek, co jest wykorzystywane m.in. w liftingu powiek. Zabieg stosuje się też w redukcji zmarszczek, np. kurzych łapek i zmarszczek palacza.

Średnia cena:

ok. 700-1200 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 30-60 min

Ilość zabiegów:

zwykle jeden, maksymalnie 2-3

Po zabiegu:

Skóra goi się ok. 7 dni

Technologia plazmowa znalazła zastosowanie w niechirurgicznym liftingu powiek oraz redukcji drobnych zmarszczek wokół oczu czy ust. Pozwala też na usunięcie drobnych niedoskonałości skóry (jako alternatywa dla skalpela czy lasera), np. brodawek czy włókniaków.

Plazma – jak działa?

Technologia plazmowa (potocznie nazywana plazmą) wykorzystuje efekt jonizacji gazów zawartych w powietrzu w postaci wytworzenia iskry plazmy – plazma to zjonizowany gaz zawierający w przybliżeniu takie same ilości ładunków dodatnich i ujemnych, który ze względu na specyficzne właściwości nazywany jest czwartym (obok gazu, cieczy i ciała stałego) stanem skupienia. W momencie dotarcia pulsacyjnie podawanej energii do powierzchni skóry oddaje ona swój ładunek podnosząc temperaturę tkanek do wysokiej temperatury. Plazma tworzy się między końcówką urządzenia i skórą pacjenta dzięki niewielkiemu łukowi elektrycznemu, który w kontrolowany sposób zdolny jest do sublimacji naskórka i obkurczania skóry w miejscu jego działania. W zależności od zastosowania powoduje to natychmiastowe usunięcie (odparowanie) tkanki w wybranym miejscu (gdy np. „wypalamy” plazmą włókniaki) lub skurczenie włókien kolagenowych oraz stymulację produkcji nowego kolagenu, co prowadzi do odmłodzenia i liftingu skóry, np. uniesieniem powiek. Co ważne, energia plazmy – oczywiście pod warunkiem że zabieg jest wykonywany na sprawdzonym medycznym urządzeniu – działa precyzyjnie w wybranym punkcie nie uszkadzając tkanek otaczających, co przekłada się na lepsze efekty, zmniejszenie bólu oraz bezpieczeństwo całego zabiegu.

Plazma – jak wygląda zabieg?

Sama procedura polega na tworzeniu niewielkich punktów na powierzchni skóry, w małej odległości od siebie (ok. 0,5 mm), które powodują sublimację naskórka i kurczenie się włókien kolagenowych oraz powstawanie nowego kolagenu. Wszystko dzieje się bez udziału krwi i bez przerywania ciągłości skóry właściwej. Jednak mimo że zabieg zalicza się do metod małoinwazyjnych, należy pamiętać, że mamy tutaj do czynienia z wysoką energią i temperaturą, co powoduje, że zabieg jest bolesny – dlatego konieczne jest zastosowanie wcześniejszego znieczulenia w formie kremu znieczulającego, nakładanego na skórę co najmniej 30 minut wcześniej. Nie jest natomiast konieczna ochrona gałki ocznej, jak np. w przypadku zabiegów laserowych. Zabieg powinien być wykonywany przez doświadczonego lekarza z użyciem sprawdzonego, medycznego urządzenia emitującego impulsy elektryczne w bezpieczny i kontrolowany sposób. Tutaj łatwo o powikłania, jeśli zabieg jest wykonywany w niewłaściwy sposób!

Na rynku są też dostępne urządzenia do tzw. plazmy prysznicowej, której głowica działa na większą powierzchnię niż punktowa końcówka, ale z mniejszą energię, co przekłada się na krótszy czas rekonwalescencji i daje efekt oczyszczenia, odświeżenia, poprawy napięcia, zwiększa też wchłanianie substancji aktywnych zawartych w kosmetykach.

Plazma – wskazania

Głównym wskazaniem do zabiegu plazmy jest nieinwazyjny lifting powiek, tzw. plazmowa blefaroplastyka. Pamiętaj jednak, że:

• zabieg ten sprawdzi się jedynie w przypadku niewielkiego bądź umiarkowanego opadania powiek (zaawansowana ptoza będzie wymagać blefaroplastyki chirurgicznej)

• może też być stosowany do podtrzymania efektów liftingu chirurgicznego, gdy z czasem – wskutek starzenia się skóry – dochodzi do ponownego opadania powiek.

Jednak uwaga! Chirurdzy plastyki niechętnie robią zabieg tradycyjnej blefaroplastyki u osób, które wcześniej miały wykonaną plazmę, dlatego zanim się na niego zdecydujesz, koniecznie poradź się lekarza, czy to jest dla ciebie najlepszy wybór.

Ponadto plazma jest stosowana w następujących wskazaniach:

• usuwanie zmarszczek, np. zmarszczek palacza czy kurzych łapek

• usuwanie zmian skórnych, np. kępek żółtych, brodawek, włókniaków

• redukcja wypukłych blizn

• usuwanie rozstępów

• likwidacja plam soczewicowatych i głębokich przebarwień

• lifting dolnej partii twarzy i poprawa owalu

Plazma – efekty zabiegu

W zależności od wskazania i zastosowania plazmy możesz liczyć na:

• uniesienie i lifting powiek

• redukcję zmarszczek

• poprawę jędrności skóry

• usunięcie zmian skórnych

Plazma jest w większości przypadków zabiegiem jednorazowym, czasami są wskazania do powtórzenia (zwykle maksymalnie wykonuje się 2-3 zabiegi) dla pogłębienia efektu, nie wcześniej niż po upływie 4-6 tygodni. Efekty liftingu czy odmłodzenia skóry utrzymują się ok. 2-4 lat. Usunięcie zmian skórnych jest trwałe.

Plazma – zalecenia po zabiegu

Skóra tuż po zabiegu jest obrzęknięta i mocno zaczerwieniona wskutek działania wysokiej temperatury. Zabieg wymaga ok. tygodniowej rekonwalescencji – w tym czasie na skórze powstają drobne strupki, które ciemnieją i następnie stopniowo odpadają od skóry (nie należy ich zdrapywać ani zrywać!). Aby uniknąć powikłań, w tym czasie należy bezwzględnie przestrzegać zasad pielęgnacji skóry po zabiegu z użyciem technologii plazmowej:

• należy stosować delikatne środki myjące i dbać o higienę skóry w miejscu poddanym działaniu plazmy

• można stosować kremy regenerujące, przyspieszające gojenie się skóry

• pomocne jest też stosowanie kompresów chłodzących np. z soli fizjologicznej i jałowych gazików

• przez ok. 2 tygodni należy unikać picia alkoholu, sauny i kąpieli rozgrzewających

• należy przez co najmniej 3 miesiące chronić skórę przed słońcem, w przypadku zabiegów na okolicę oczu zaleca się nosić okulary przeciwsłoneczne

W przypadku zastosowania plazmy jako narzędzia do usuwania zmian skórnych, dużą zaletą jest to, że w przeciwieństwie do skalpela nie występuje podczas zabiegu krwawienie, a rana goi się szybciej (też trzeba poczekać, aż strupek odpadnie).

Plazma – przeciwwskazania

Przede wszystkim:

• ciąża, okres laktacji

• aktywne infekcje i stany zapalne (np. trądzik, opryszczka)

• choroby nowotworowe

• padaczka

• wszczepione urządzenia elektroniczne, takie jak rozrusznik serca czy implanty słuchowe

• implanty w miejscu zabiegu

• zaburzenia krzepliwości, przyjmowanie leków przeciwkrzepliwych

• przyjmowanie antybiotyków i retinoidów

• choroby autoimmunologiczne

• ciężkie choroby układu krążenia

• stosowanie kosmetyków, leków, ziół, suplementów ze składnikami fototoksycznymi

• tendencja do powstawania bliznowców

Pytania

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.