WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Lipoliza iniekcyjna

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Lipoliza iniekcyjna to skuteczna metoda redukcji miejscowo nagromadzonej tkanki tłuszczowej np. z brzucha, ud czy ramion.

Średnia cena:

300-600 zł / 1 obszar

Ile trwa zabieg:

30-45 min

Ilość zabiegów:

1-6

Po zabiegu:

Rekonwalescencja trwa ok. 1-3 dni

Lipoliza iniekcyjna to skuteczna metoda pozbycia się tkanki tłuszczowej nadmiernie nagromadzonej np. na brzuchu, udach, plecach, ramionach, w okolicy kolan. Doskonale sprawdza się też w przypadku podwójnego podbródka. Jest to jeden z kilku rodzajów lipolizy – obok kriolipolizy, lipolizy laserowej i ultradźwiękowej.

Na czym polega lipoliza iniekcyjna?

Zabieg polega na iniekcyjnym podaniu (poprzez wstrzyknięcie cienką igłą) w tkankę tłuszczową substancji powodujących hydrolizę trójglicerydów, które stanowią główną zawartość komórek tłuszczowych (aż 95% tłuszczu zgromadzone jest w tkance podskórnej i przechowywane w takiej postaci). W miejscu wstrzyknięcia preparatu powstaje zamierzony i kontrolowany stan zapalny tkanki tłuszczowej, który prowadzi do uwolnienia trójglicerydów i do powstania kwasów tłuszczowych i glicerolu. Rozłożone tłuszcze trafiają do krwiobiegu – część z nich jest wychwytywana przez inne tkanki i wykorzystywana jako źródło energii, a część metabolizowana w wątrobie i wydalana z organizmu. Proces ten trwa ok. 4-8 tygodni – dopiero wtedy można ocenić pełen efekt zabiegu i ewentualnie go powtórzyć.

Substancjami stosowanymi najczęściej w lipolizie iniekcyjnej (także w połączeniu) są:
fosfatydylocholina – fosfolipid pozyskiwany z soi, który zwiększa przepuszczalność błony komórkowej adipocytów, co ułatwia wydalanie nadmiaru tłuszczu z organizmu, a także wykazuje działanie lipotrficzne, zwiększając metabolizm tłuszczu,
deoksycholan sodu – detergent, który prowadzi do zniszczenia błony komórki tłuszczowej i uwolnienia trójglicerydów (takiego działania nie ma fosfatydylocholina).

Dodatkowo składniki te łączy się często z karnityną, która przyspiesza proces spalania kwasów tłuszczowych i wykorzystania ich jako zasobu energii.

Możesz też spotkać się z określeniem intralipoterapia – jest to nazwa zabiegu z użyciem preparatu Aqualyx na bazie deoksycholanu sodu (bez fosfatydylocholiny). Uważa się, że zabieg wykazuje większą skuteczność w porównaniu do roztworów fosfatydylocholiny (w niektórych przypadkach wystarczy tylko jeden zabieg), daje mniejszą reakcję zapalną po zabiegu, więc nie wymaga rekonwalescencji, a zabiegi można wykonywać w mniejszych odstępach czasu. Technika wprowadzenia preparatu – intralipoterapii – wykorzystuje specjalną igłę i wymaga zrobienia tylko 1-2 wkłuć. Dzięki temu zabieg jest szybszy i praktycznie bezbolesny.

lipoliza iniekcyjna strzykawka - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg lipolizy iniekcyjnej powinien być wykonywany przez lekarza

Lipoliza iniekcyjna – jak wygląda zabieg?

Metoda ta polega na wstrzyknięciu preparatu lipolitycznego w tkankę tłuszczową, na głębokość ok. 1 cm. Zwykle to kilka-kilkanaście ukłuć w odstępach co 1-1,5 cm. Wcześniej lekarz może zastosować krem znieczulający lub chłodzące cold-packi, aby zapewnić bezbolesność zabiegu. W przypadku intralipoterapii preparat Aqualyx rozprowadza się po całym obszarze zabiegowym tylko z 1-2 miejsc wkłucia i jest to procedura praktycznie bezbolesna.

Ile trwa zabieg lipolizy iniekcyjnej?

Czas trwania zabiegu jest uzależniony przede wszystkim od obszaru zabiegowego. W przypadku niewielkich miejsc, takich jak podbródek, to ok. 20-30 minut, w przypadku większych, jak brzuch – do godziny. Jest to jednak zabieg stosunkowo krótki i niewymagający specjalnego przygotowania.

Lipoliza iniekcyjna – dla kogo zabieg?

Jest to zabieg idealny dla osób zmagających się z nadmiarem miejscowo zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Pozwala skutecznie zmniejszyć obwody w miejscach, które nie poddają się tradycyjnemu odchudzaniu – i mimo diety czy ćwiczeń trudno z nich zrzucić nadmiar tłuszczyku. U kobiet to zwykle brzuch, uda, ramiona. Z wiekiem problem pojawia się w okolicy kolan (nawet u szczupłych osób) i pod pośladkami. Bardzo dobrym wskazaniem do lipolizy iniekcyjnej jest też podwójny podbródek. Warto pamiętać, że lipoliza nie jest metodą odchudzania i nie zastąpi diety czy ćwiczeń – doskonale je jednak uzupełni, wymodeluje ładnie ciało i pozwoli poprawić jego proporcje.

Lipoliza brzucha - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg lipolizy pozwala wymodelować ciało i pozbyć się fałdów tłuszczu opornych na dietę i ćwiczenia

Lipoliza iniekcyjna – wskazania

To przede wszystkim:

 • oponka na brzuchu,
 • brzuch po ciąży,
 • tzw. bryczesy,
 • tzw. boczki,
 • fałdki na plecach,
 • nadmiar tkanki po wewnętrznej i zewnętrznej stronie ud,
 • „bułeczki” tłuszczowe po wewnętrznej stronie kolan,
 • „banany” pod pośladkami,
 • podwójny podbródek,
 • ginekomastia u mężczyzn (pseudoginekomastia, kiedy przerost piersi jest spowodowany nadmiarem tkanki tłuszczowej, a nie zaburzeniami hormonalnymi),
 • bawoli (byczy) kark,
 • zniekształcenia, nierówności po zabiegu liposukcji,
 • nierówności i asymetrie po autologicznym przeszczepie tkanki tłuszczowej,
 • tłuszczaki.

Lipoliza iniekcyjna dla mężczyzny - Wirtualnaklinika.pl
Z zabiegu lipolizy iniekcyjnej mogą też korzystać mężczyźni

Lipoliza iniekcyjna – części ciała

Zabieg może być wykonany praktycznie na dowolną część ciała wymagającą korekcji i zmniejszenia obwodów. Najczęściej wykonuje się ją na:

 • brzuch,
 • biodra,
 • uda,
 • plecy,
 • pośladki,
 • ramiona,
 • okolicę kolan,
 • podbródek i okolicę żuchwy,
 • kark,
 • piersi (w przypadku ginekomastii u mężczyzn),
 • ramiona.

lipoliza iniekcyjna ud - WirtualnaKlinika.pl
Zabieg może być stosowany m.in. na uda, pośladki czy brzuch

Lipoliza iniekcyjna podbródka

To jedno z najczęstszych zastosowań tego zabiegu. Podwójny podbródek nie zawsze jest efektem nadwagi czy otyłości – może pojawiać się z wiekiem wskutek wiotczenia i opadania tkanek, a czasami jest uwarunkowany genetycznie i po prostu taka jest „nasza uroda”. Podwójny podbródek często pojawia się też po znacznej utracie wagi. Wprowadzenie lipolizy iniekcyjnej na rynek (początki sięgają lat 90. XX wieku) pozwoliło skutecznie uporać się z tym problemem estetycznym, szczególnie dotkliwym dla kobiet po 50-60. roku życia. Metodę tę można też łączyć – w przypadku luźnej i wiotkiej skóry – z zabiegami liftingującymi, np. nićmi z haczykami czy biostymulatorami. Lipoliza pozwala przywrócić ładny kształt podbródka z widocznym odcięciem od szyi, a także poprawić zaburzoną linię żuchwy.

lipoliza iniekcyjna podbródka - WirtualnaKlinika.pl
Bardzo dobrym wskazaniem do lipolizy iniekcyjnej jest podwójny podbródek

Lipoliza iniekcyjna brzucha

To najczęściej wykonywany zabieg lipolizy na ciało. Gromadzenie się tłuszczu na brzuchu – do którego tendencja zwiększa się wraz z wiekiem – jest związane nie tylko z nieprawidłową, bogatą w cukry proste dietą i brakiem ruchu, ale też ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie menopauzy. To dlatego nawet u kobiet mających całe życie płaski brzuch z czasem może pojawić się charakterystyczna (i bardzo denerwująca) oponka, którą trudno wyćwiczyć i zgubić mimo diety. Lipoliza iniekcyjna będzie szybkim i skutecznym rozwiązaniem.

lipoliza iniekcyjna brzucha - WirtualnaKlinika.pl
Jednym z najczęstszych wskazań do lipolizy iniekcyjnej jest zmniejszenie objętości brzucha

Lipoliza iniekcyjna pośladków

U wielu kobiet wraz z wiekiem dochodzi do opadania pośladków i pojawienia się charakterystycznych wałeczków w ich dolnej części (tzw. bananów). Ostrzyknięcie ich substancją rozpuszczającą komórki tłuszczowe pozwoli ładnie wymodelować ten obszar. Problem często jest też związany z tzw. otyłością gynoidalną, czyli pośladkowo-udową, typową dla osób o figurze gruszki, a także w okresie ciąży, gdy dochodzi do magazynowania tłuszczu właśnie w okolicy pupy, ud i bioder. Lipoliza pomoże ci szybko wrócić do wymarzonego wyglądu!

Lipoliza iniekcyjna – boczki

Boczki to nic innego jak fałdki tłuszczu gromadzące się w bocznych częściach brzucha (na linii pępka), powodujące zanik ładnie wciętej talii. Zwykle jest to skutek nieodpowiedniej diety, bogatej w niezdrowe tłuszcze i węglowodany proste, oraz braku ruchu. Niestety, z wiekiem coraz trudniej się ich pozbyć, ponieważ obszar ten fizjologicznie przechowuje duże zapasy komórek tłuszczowych. Jeśli problem nie jest duży, już jeden zabieg lipolizy iniekcyjnej może przynieść satysfakcjonujący efekt wysmuklenia i wyrzeźbienia talii.

kobieca talia i boczki - lipoliza
Nawet u szczupłych osób częstym problemem są boczki. Lipoliza pozwala ładnie wymodelować talię

Lipoliza iniekcyjna – efekty zabiegu

Proces usuwania rozpuszczonego tłuszczu trwa ok. 4-12 tygodni i zwykle dopiero po tym czasie można ocenić pełen efekt zabiegu. Możesz jednak liczyć na widoczną redukcję obwodów, nawet o 3-5 centymetrów. Dodatkową korzyścią jest zmniejszenie cellulitu.

Lipoliza iniekcyjna przed i po

lipoliza iniekcyjna podbródka - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza iniekcyjna podbródka

Lipoliza iniekcyjna ramion - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza iniekcyjna ramion

lipoliza talii - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza iniekcyjna boczków

lipoliza pośladków - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza iniekcyjna pośladków

lipoliza iniekcyjna podbródka - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl
Lipoliza iniekcyjna podbródka (u szczupłej osoby)

Lipoliza iniekcyjna – przeciwwskazania

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Niewydolność nerek
 • Niewydolność i schorzenia wątroby
 • Choroby nowotworowe
 • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Skóra świeżo opalona
 • Alergia na składniki preparatu (np. na soję)
 • Przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych
 • Stałe stosowanie leków rozrzedzających krew

Lipoliza iniekcyjna – cena

Ile kosztuje lipoliza iniekcyjna? Zwykle cena jest uzależniona od ilości zużytych ampułek stosowanego preparatu, a ta – od obszaru zabiegu. Jedna ampułka, w zależności od preparatu i kliniki, kosztuje ok. 300-600 zł. Na brzuch zwykle wykorzystuje się 3-4 ampułki, na podbródek – 1-2 ampułki. Przed zabiegiem zawsze zapytaj o dokładną cenę!

Lipoliza iniekcyjna – co ile powtarzać?

Zwykle zabieg powtarza się co ok. 4 tygodnie. Dla uzyskania pożądanego efektu najczęściej trzeba zrobić 3-6 powtórzeń. W przypadku intralipoterapii Aqualyx to w większości przypadków tylko 1-2 zabiegi.

Jak postępować po lipolizie iniekcyjnej?

Bezpośrednio po zabiegu mogą wystąpić rumień, miejscowy obrzęk, tkliwość, czasami siniaczki. Są to przejściowe skutki uboczne miejscowo wywołanej reakcji zapalnej, które powinny ustąpić w ciągu kolejnych 1-3 dni. Po zabiegu należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • utrzymuj skórę w miejscach wkłuć w czystości, aby nie doszło do nadkażenia,
 • przez 24 godziny po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu ani przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. aspiryny,
 • po zabiegu należy dużo pić (nawet 2-3 litry dziennie), aby usprawnić proces usuwania tłuszczu w naturalnych procesach metabolicznych,
 • przez 1-2 tygodnie po zabiegu należy unikać sauny i gorących kąpieli (mogą nasilać obrzęk),
 • w przypadku zabiegów na twarz i podbródek należy spać z uniesioną głową (też zapobiegnie to obrzękowi),
 • w celu zmniejszenia bólu, obrzęku pozabiegowego i tkliwości można stosować kompresy chłodzące (sterylne, z apteki, nie mrożonki z lodówki!),
 • jeśli pojawiły się siniaki bądź krwiaki, warto smarować skórę żelem z arniką bądź specjalnym kremem przyspieszającym gojenie się skóry po zabiegach,
 • należy unikać słońca, gdyż miejsca wkłuć są uwrażliwione na promieniowanie UV,
 • po upływie ok. 5-7 dni warto włączyć do terapii masaże drenujące lub próżniowe, aby usprawnić proces usuwania upłynnionej tkanki tłuszczowej z organizmu; masaż zmniejszy też ryzyko wystąpienia nierówności i zgrubień po lipolizie,
 • dla poprawy i utrzymania efektów warto stosować lekką dietę i ruch – lipoliza nie ma sensu u osób, które nie chcą zmienić swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze.
 • utrzymuj skórę w miejscach wkłuć w czystości, aby nie doszło do nadkażenia,
 • przez 24 godziny po zabiegu nie wolno spożywać alkoholu ani przyjmować leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. aspiryny,
 • po zabiegu należy dużo pić (nawet 2-3 litry dziennie), aby usprawnić proces usuwania tłuszczu w naturalnych procesach metabolicznych,
 • przez 1-2 tygodnie po zabiegu należy unikać sauny i gorących kąpieli (mogą nasilać obrzęk),
 • w przypadku zabiegów na twarz i podbródek należy spać z uniesioną głową (też zapobiegnie to obrzękowi),
 • w celu zmniejszenia bólu, obrzęku pozabiegowego i tkliwości można stosować kompresy chłodzące (sterylne, z apteki, nie mrożonki z lodówki!),
 • jeśli pojawiły się siniaki bądź krwiaki, warto smarować skórę żelem z arniką bądź specjalnym kremem przyspieszającym gojenie się skóry po zabiegach,
 • należy unikać słońca, gdyż miejsca wkłuć są uwrażliwione na promieniowanie UV,
 • po upływie ok. 5-7 dni warto włączyć do terapii masaże drenujące lub próżniowe, aby usprawnić proces usuwania upłynnionej tkanki tłuszczowej z organizmu; masaż zmniejszy też ryzyko wystąpienia nierówności i zgrubień po lipolizie,
 • dla poprawy i utrzymania efektów warto stosować lekką dietę i ruch – lipoliza nie ma sensu u osób, które nie chcą zmienić swoich nawyków żywieniowych na zdrowsze.

endermologia
Aby wspomóc usuwanie komórek tłuszczowych z organizmu, warto po zabiegu lipolizy poddać się serii masaży np. próżniowych

Lipoliza iniekcyjna – najczęstsze pytania

• Czy lipoliza iniekcyjna jest skuteczna?
Tak, jest to jedna z najbardziej skutecznych metod redukcji nadmiernie nagromadzonej tkanki tłuszczowej z wybranych obszarów. Jeśli zabieg został wykonany prawidłowo przy użyciu skutecznego preparatu, efekt jest zawsze widoczny, choć czasami dla jego uzyskania lipolizę trzeba powtórzyć nawet kilkukrotnie.

• Kto wykonuje lipolizę iniekcyjną?
Lipoliza iniekcyjna jest procedurą medyczną i ze względu na bezpieczeństwo powinna być wykonywany wyłącznie przez lekarza.

• Jakie mogą być powikłania po lipolizie iniekcyjnej?
Do przejściowych powikłań, a raczej skutków ubocznych, należą zaczerwienienie, obrzęk, tkliwość po zabiegu, czasami bolesność, przeczulica, a czasami także siniaki i krwiaki. Objawy te zwykle ustępują samoistnie w ciągu kilku dni po zabiegu. Do powikłań natomiast – na szczęście bardzo rzadkich i zwykle wynikających ze złej kwalifikacji do zabiegu, nieprawidłowego jego wykonania bądź braku odpowiedniej pielęgnacji pozabiegowej ze strony pacjenta – należą: infekcje, nierówności i zgrubienia na skórze, blizny w miejscach wkłuć, reakcje alergiczne, uszkodzenie głębiej położonych struktur, np. nerwów. W trakcie zabiegu może też dojść do groźnego wstrząsu anafilaktycznego u osoby uczulonej na składnik preparatu.

• Czy można ostrzyknąć podczas jednej wizyty wiele obszarów ciała?
Zwykle w czasie jednej wizyty zabieg robi się na 2-3 obszarach (albo jednym większym). Dlaczego nie na wszystkich, które wymagają wysmuklenia? Ponieważ aby doprowadzić do uszkodzenia komórek tłuszczowych, musimy wywołać w nich miejscowy stan zapalny. Zbyt rozległy byłby dużym obciążeniem dla organizmu – zwłaszcza dla wątroby i nerek.

• Czy lipoliza iniekcyja boli?
Tkanka tłuszczowa zawiera mało receptorów nerwowych, dlatego rozprowadzanie w niej preparatu nie boli – bardziej przypomina to uczucie rozpierania. Bolesne może być natomiast samo przekłuwanie się przez naskórek i skórę cienką igłą – dlatego zwykle stosuje się znieczulenie miejscowe kremem bądź zimnym okładem.

• Czy efekt lipolizy iniekcyjnej jest trwały?
W pewnym sensie tak, ponieważ komórki tłuszczowe ulegają trwałemu zniszczeniu i usunięciu. Pamiętaj jednak, że nigdy nie dochodzi do usunięcia całego tłuszczu z danego obszaru, poza tym gdy przybierzesz na wadze, powiększą się obwody w innych obszarach ciała. Gdy tyjemy, odbywa się to na dwa sposoby: przybywa komórek tłuszczowych i zwiększają one swoją objętość.

• Czy lipoliza iniekcyjna może być alternatywą dla liposukcji?
Są to zupełnie dwa różne zabiegi, choć cel mają jeden: zmniejszenie ilości tkanki tłuszczowej. Lipoliza polega na uszkodzeniu i „upłynnieniu” komórek tłuszczowych, które są usuwane z organizmu w ciągu 8-12 tygodni, a liposukcja – na ich uszkodzeniu i natychmiastowym „odessaniu”. W wielu przypadkach jednak efekty są porównywalne, zwłaszcza gdy zabieg jest robiony na niewielkim obszarze.

• Lipoliza iniekcyjna w domu – czy jest możliwa?
Możesz spotkać się z opisami zabiegów lipolizy iniekcyjnej wykonywanymi samodzielnie w domu. Absolutnie przed tym przestrzegamy! Jest to procedura medyczna, obarczona ryzykiem powikłań, tak jak każdy inny zabieg polegający na wstrzykiwaniu substancji do tkanek. Do najgroźniejszych powikłań należą wstrząs anafilaktyczny w reakcji alergicznej na podany składnik oraz martwica skóry, jeśli zabieg został przeprowadzony nieprawidłowo i doszło do uszkodzenia naczyń krwionośnych i żylnych. Jeszcze raz podkreślamy – lipoliza iniekcyjna jest procedurą medyczną i powinna być wykonywana wyłącznie przez lekarza.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

1 2 3 5

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.