WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Korekcja chirurgiczna nosa (rhinoplastyka)

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Nos to jeden z tych elementów ludzkiej fizjonomii, który najbardziej przyciąga wzrok i który najczęściej poddawany jest estetycznej korekcie. I nic w tym dziwnego, ponieważ wpływa na wygląd całej twarzy, a co za tym idzie także na samopoczucie psychiczne. Operację plastyczną nosa zwiemy rhinoplastyką. Co warto o niej wiedzieć?

Rhinoplastyka to jeden z najczęściej wykonywanych, ale przy tym najbardziej skomplikowanych zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej. W zależności od potrzeb i wyjściowego stanu pacjenta, chirurg może skorygować niewielką asymetrię lub nadać mu całkiem nowy kształt.

Wskazania

Rhinoplastyce może poddać się pacjent w każdym wieku, pod warunkiem że wzrost nosa i jego rozwój jest już zakończony. Zabieg może zmniejszyć lub powiększyć nos, skrócić go lub wydłużyć, wymodelować przegrodę, zmienić kształt czubka lub wyregulować odstęp między dziurkami. Najczęściej jednak jest to kompleksowa operacja niwelująca ogólną asymetrię w obrębie tego organu. To także optymalna metoda rekonstrukcyjna w przypadku poważnego urazu, wskutek którego doszło do znacznego odkształcenia nosa.

Na czym polega zabieg?

Przebieg zabiegu zależny jest od typu samej operacji. W przypadku zabiegu przeprowadzonego metodą zamkniętą, cięcia wykonywane są wewnątrz nosa, dzięki czemu blizny są niewidoczne. Natomiast w przypadku operacji metodą otwartą cięcie prowadzone jest prostopadle do przegrody nosowej w kształcie litery W. Ta druga metoda wybierana jest raczej przy ewentualnych reoperacjach, ze względu na dłuższy okres rekonwalescencji.
Ponieważ nos zbudowany jest z dwóch rodzajów tkanki – chrzęstnej oraz kostnej – operacje nosa dzielimy na tzw. miękkie i twarde. Plastyka części miękkich opiera się na cięciach pod, między oraz przez chrząstkę. W przypadku plastyki części twardych, chirurg ingeruje w elementy kostne. Gdy poprawia kształt przegrody nosowej, mówimy o septoplastyce.
Korekcja nosa garbatego wymaga spiłowania przerośniętego fragmentu kostnego, zaś zbyt szerokiego nawet kontrolowanego złamania i ponownego dokładnego, ale ściślejszego, złożenia kości. Jeśli natomiast pacjent wymaga zmniejszenia nozdrzy, chirurg wycina fragmenty skóry nosa i odpowiednio ją ściąga. Czasami, gdy naturalna chrząstka jest uszkodzona lub za słaba, lekarz może zdecydować się na pobranie fragmentu chrząstki z ucha, a gdy pojawia się ubytek kostny, zastępuje go część własnego żebra (pobieranego w trakcie tego samego zabiegu).

Ile trwa zabieg?

Zabieg plastyki nosa trwa, w zależności od skomplikowania przypadku – od godziny do trzech. Wykonywany jest najczęściej w znieczulenie ogólnym czyli narkozie, aczkolwiek przy niewielkich korekcjach możliwe jest znieczulenie miejscowe, czyli po prostu zastrzyk ze środka znieczulającego. Po zabiegu pacjent z reguły co najmniej dobę pozostaje w klinice.

Efekty zabiegu

Nie są widoczne od razu, ponieważ naturalne jest, że po rhinoplastyce pacjent ma opuchniętą i zasinioną twarz. Nowy kształt nosa jest stabilizowany opatrunkiem gipsowym, a do dziurek wkładane są tampony, które zabezpieczają przed krwawieniem (po operacjo oddycha się więc jedynie ustami). Szwy oraz usztywnienie zdejmowane są z reguły po tygodniu. wtedy chirurg wstępnie ocenia wyniki operacji. Na te ostateczne należy poczekać do pełnego wygojenia, a zatem nawet kilkanaście tygodni. Dyskomfort, czyli dolegliwości przypominające katar, powinny ustąpić w ciągu 14 dni.

Zalecenia po zabiegu

Przez okres ok. 6 tygodni od operacji, pacjent powinien unikać wysiłku fizycznego i powstrzymać się od wyczynowego uprawiania sportu. Musi także uważać, by nie doszło do kontuzji nosa lub jego okolic. Możliwe powikłania po rhinoplastyce to infekcje pooperacyjne, krwawienie z nosa, kłopoty z oddychanie i asymetria (w przypadku której konieczna może być druga operacja). Niebezpieczne i niepolecane jest opalanie przez okres ok. 3 miesięcy , ponieważ grozi nierówną pigmentacją. Ból zaś należy eliminować zaleconymi przez lekarza lekami lub uciskowym masażem (pokazuje go lekarz, można go stosować maksymalnie trzy razy na dobę).

Przeciwwskazania

Należą do nich m. in. choroby serca, choroby tarczycy, nieuregulowana cukrzyca, obniżona krzepliwość krwi, choroby autoimmunologczne, ciąża i okres karmienia piersią.

Średnia cena

Cena rhinoplastyki zależy od stopnia skomplikowania przypadku i waha się od 4 do nawet 12 tysięcy zł.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.