WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

stripping żył

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Stripping żył to zabieg polegający na usunięciu części zmienionej chorobowo żyły. Metoda stosowana jest wtedy, gdy inne, mniej inwazyjne zabiegi okazują się nieskuteczne.

Po 45. roku życia wiele kobiet zmaga się z problemem, jakim są żylaki. To problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny, któremu towarzyszy szereg nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak skurcze czy uczucie ciężkości nóg. Nieleczone żylaki mogą zagrażać zdrowiu, dlatego warto robić wszystko, by ich uniknąć, a jeśli to już niemożliwe – warto podjąć wszelkie możliwe kroki, by je usunąć. Na przykład wykonując tzw. stripping żył.

Wskazania

Wskazaniami do wykonania zabiegu są m. in.: uczucie ciężkich nóg, ustępujące lub znacznie zmniejszające sie po odpoczynku, szczególnie z uniesionymi kończynami, nocne skurcze mięśni łydek, nasilające się po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, siedzącej, a także w wysokich temperaturach, uczucie rozpierania łydek, obrzęki stóp, kostek lub łydek nasilające się po długotrwałym przebywaniu w pozycji stojącej, siedzącej, a także w wysokich temperaturach, ból wzdłuż przebiegu żyły, mrowienie, drętwienie nóg , zespół niespokojnych nóg, świąd skóry, przebarwienia skóry, zwłaszcza w okolicach kostek, widoczne, wypukłe, kręte żylaki , zakrzepowe zapalenie żył i zakrzepica żył głębokich, owrzodzenia podudzi.

Na czym polega zabieg?

Stripping to chirurgiczna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na usunięciu części zmienionej chorobowo żyły za pomocą sondy. Ta metoda stosowana jest w przypadku, gdy inne metody, takie jak np. skleroterapia nie dały pozytywnych rezultatów lub jeśli żylaki są zbyt duże i wywołują pojawianie się owrzodzeń. Zabieg zaczyna się od wypreparowania ujścia żyły piszczelowej, później następuje podwiązanie wszystkich siedmiu dopływów tej żyły, włożenie sondy i wydobycie znacznej części żyły na zewnątrz. Zamiast zwykłej sondy można zastosować także kriosondę. Za pomocą bardzo niskiej temperaturze sondy ściany naczynia zamarzają i przyczepiają się do sondy. Wyjmując sondę, wyjmuje się więc także przymrożone do niej naczynie krwionośne. W przypadku kriosondy liczba cięć w czasie zabiegu jest mniejsza, a krwawienie mniej obfite, jednak z drugiej strony wybór kriosondy zamiast zwykłej utrudnia prawidłowe zaopatrzenie ujścia żyły (może doprowadzić do żylaków sromu, żylaków uda, czy pośladków).

Ile trwa zabieg

Zabieg trwa od 1,5 do 2 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym.

Efekty zabiegu

Efekty są widoczne po zabiegu, jeśli zastosujemy się do wszystkich zaleceń wydanych przez lekarza.

Zalecenia po zabiegu

Po zabiegu trzeba jak najszybciej chodzić po to, by nie powstały zakrzepy. Po znieczuleniu miejscowym trzeba zacząć chodzić tuż po założeniu opatrunku uciskowego, po ogólnym – po 4–6 godzinach, a po zewnątrzoponowym – po około 12 godzinach. Po 5–7 dniach należy zgłosić się na wizytę kontrolną. Powrót do pracy jest możliwy średnio po 2-4 tygodniach po zabiegu. Uwaga: po zabiegu mogą pojawić się krwiaki, które wchłoną się w ciągu kilku tygodni. Problem bólu najczęściej potrafią rozwiązać leki dostęĻne bez recepty (paracetamol, ibuprom etc.).

Przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do wykonania strippingu żył są m. in. przebyta zakrzepica żył głębokich, sytuacja, w której żyły powierzchniowe pełnią rolę krążenia obocznego w przypadku niedrożności żył głębokich, mała sprawność ruchowa, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, nieuregulowana cukrzyca, otyłość, ciąża, miesiączka, zaburzenia krzepnięcia.

Średnia cena

Cena zabiegu wykonana na jedną nogę wynosi około 2-3 tysięcy, z kolei wykonana na dwie nogi 5-6 tysięcy.

Autor: Martyna Szkaradek

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.