peelingi chemiczne
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAPeelingi chemiczne są szybką i skuteczną metodą złuszczenia martwego naskórka. Ale nie tylko. Odpowiednio dobrane do skóry kwasy pozwalają rozjaśnić przebarwienia, nawilżyć i zregenerować skórę, złagodzić objawy trądziku czy wspomóc procesy odmładzania.
Celem peelingu z zastosowaniem kwasów jest złuszczenie i usunięcie martwego naskórka. Dodatkowo poprawiają one kondycję skóry i regulują zachodzące w niej procesy, takie jak produkcja melaniny. Istnieje wiele rodzajów peelingów chemicznych, które dobiera się bezpośrednio do skóry pacjenta. Istnieją peelingi powierzchowne, średniogłębokie i głębokie. Te pierwsze złuszczają jedynie naskórek, a drugie i trzecie docierają do głębszych warstw skóry.
Wskazania
Z zabiegu przy użyciu peelingów chemicznych mogą skorzystać osoby, których skóra wyraźnie zaczęła się starzeć (zmarszczki, zmniejszona jędrność skóry). Zabieg sprawdzi się również w przypadku rogowacenia skóry, blizn i rozstępów, trądziku młodzieńczego i zaskórników, blizn potrądzikowych, nadmiernej suchości skóry, ale też przy skórze tłustej.
Na czym polega zabieg?
W trakcie zabiegu pacjentowi nakłada się na twarz kwasy w odpowiednim stężeniu dobrane do potrzeb jego skóry. Najczęściej stosuje się następujące kwasy: migdałowy (działa rozjaśniająco, jest dobry dla wrażliwej skóry; co ważne, stosowanie go nie wiąże się z unikaniem ekspozycji słonecznej), pirogronowy (sprawdzi się w przypadku cery tłustej, ze skłonnością do trądziku i powstawania zaskórników), glikolowy (działa nawilżająco i złuszczająco), salicylowy (działa złuszczająco i przeciwbakteryjnie), trójchlorooctowy (regeneruje, rozjaśnia przebarwienia, redukuje blizny np. po trądziku), azelainowy (rozjaśnia przebarwienia) czy ferulowy (silny antyoksydant, działa odmładzająco). Stosowane są również różne mieszanki kwasów i gotowe formuły peelingów. Po zmyciu i neutralizacji kwasu na skórę zwykle nakładany jest krem łagodzący.
Peeling powierzchowny – odbywa się w obrębie naskórka, usuwa warstwę rogową. W efekcie dochodzi do złuszczenia korneocytów, wzrostu przepuszczalności warstwy rogowej oraz stymulacji podziałów komórkowych w warstwie podstawnej. Złuszczanie jest zazwyczaj niewidoczne, a okres odnowy wynosi od 5 do 10 dni. Najczęściej stosuje się tutaj kwas salicylowy (BHA) w stężeniu 10-30%, kwasy AHA (np. migdałowy, glikolowy, pirogronowy).
Peeling średniogłęboki – dochodzi do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz złuszczania dodatkowo przyśpiesza regenerację oraz pobudza fibroblasty. Odnowa skóry trwa ok. 10 dni. Stosuje się do niego kwasy w wyższym stężeniu, np. TCA 35%, AHA 50-70%.
Peeling głęboki – sięga aż warstwy siateczkowatej skóry. Daje widoczny efekt przeciwzmarszczkowy, usuwa nawet głębokie przebarwienia, pobudza fibroblasty, ale wymaga długiego okresu rekonwalescencji (min. 15 dni) i daje największe ryzyko powikłań – z tego powodu jest stosowany coraz rzadziej, a wielu specjalistów uważa, że seria częściej wykonywanych łagodnych peelingów daje taki sam efekt jak jeden silny, bez zbędnego ryzyka. Do głębokiego złuszczania stosuje się preparaty na bazie 50% TCA i fenolu.
Ile trwa zabieg?
Zabieg może trwać od 30 do 60 minut, w zależności od tego, na jaką część ciała nakładamy peeling chemiczny i ile pozostaje on na skórze. Skórę do zabiegu warto wcześniej przygotować – w tym celu stosuje się przez 2-4 tygodnie kremy zawierające małe „kosmetyczne” stężenia kwasów, np. migdałowego lub glikolowego (w ten sposób można również stwierdzić, czy występuje u pacjenta nadwrażliwość na dany składnik). Taka pielęgnacja przyzwyczaja skórę do kwasów oraz ułatwia penetrację składników aktywnych aplikowanych w trakcie zabiegu.
Efekty zabiegu
Peelingi natychmiastowo wygładzają i odświeżają skórę – to efekt „rozluźnienia” wiązań międzykomórkowych i usunięcia martwych komórek naskórka. Poza tym, w zależności od rodzaju, mają wszechstronne działanie na kondycję skóry – rozjaśniają przebarwienia, redukują wydzielanie sebum, stymulują produkcję kolagenu w skórze, wzmacniają naczynka, zwiększają poziom nawilżenia w skórze. Złuszczanie się naskórka po łagodnych peelingach, np. migdałowym, jest prawie niewidoczne, natomiast po tych bardziej intensywnych – może trwać nawet do tygodnia.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu skóra może być wrażliwa, dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń. Pacjent nie może się opalać przez 6 tygodni od zabiegu, w tym czasie powinien stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne SPF (nawet w przypadku krótkiego kontaktu ze słońcem). Ponadto należy używać do oczyszczania i nawilżania twarzy łagodnych bezzapachowych kosmetyków (najlepiej sprawdzą się takie przeznaczone do skóry atopowej czy alergicznej). Skóra po zabiegu może się łuszczyć, ale nie wolno jej rozdrapywać ani „zrywać”. W tym czasie trzeba ją intensywnie natłuszczać, nawet zwykłą wazeliną lub specjalnymi preparatami do stosowania po zabiegach medycyny estetycznej.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu obejmują: aktywną opryszczkę i przewlekłe stany zapalne skóry, ciążę oraz okres laktacji, terapię pochodnymi witaminy A, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, używanie maszynki do golenia w dniu zabiegu oraz robienie depilacji na dwa dni przed zabiegiem.
Średnia cena
Cena zabiegu może się wahać od 120 do 300 złotych. Zabiegi kwasami często należy powtórzyć kilkakrotnie, ale to kwestia indywidualna i kosmetolog powinien ustalić, ile serii peelingów chemicznych jest potrzebnych w konkretnym przypadku.
Autor: Adrianna Bzdzion
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique
Ruczaj Clinic
Klinika Urody Jolanta Skuza
Instytut Piękna Masiak
Absolu Klinika
MediArt Clinic
Gabinet Kosmetologii Anna Jurgielaniec
Bueno Beauty Clinic
Health & beauty
Centrum Medyczne Gunarys
Alfa Dental & Beauty
Dr Rusin Medycyna i Chirurgia Estetyczna
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.