WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

IPL/VPL

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

IPL/VPL to światło pulsujące, które daje szerokie możliwości w fotoodmładzaniu. Wyrównuje koloryt skóry, rozjaśnia przebarwienia, ale też redukuje drobne zmarszczki, zamyka naczynka, poprawia ogólnie jakość skóry. 

Jednym ze sposobów zwalczania przebarwień jest stosowanie światła pulsującego (IPL, VPL). Jest to jedna z najskuteczniejszych technologii wszechstronnego fotoodmładzania skóry. 

Wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia zabiegu z użyciem światła pulsującego są zmiany barwnikowe na skórze wszelkiego pochodzenia. Światło IPL/VPL ma szerokie zastosowanie w fotoodmładzaniu – nie tylko wyrównuje koloryt skóry, ale też redukuje drobne zmarszczki, zamyka naczynka, poprawia ogólnie jakość skóry. Najlepiej radzi sobie z małymi i średnimi przebarwieniami,

Na czym polega zabieg?

Zabieg wykonuje się za pomocą głowicy emitującej  energię światła pulsującego, która jest przykładana do wybranego obszaru skóry punkt po punkcie. W zabiegu stosowane są okulary ochronne, a dodatkowo zaleca się zamknięcie oczu. W czasie zabiegu może być odczuwalne pieczenie, zwykle jednak nie jest wymagane stosowanie leków znieczulających. Uczucie rozgrzania zaraz po zabiegu złagodzą okłady chłodzące lub maska kojąca – zwykle stosowane w gabinetach. Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić rumień, delikatny obrzęk, swędzenie, pieczenie, suchość skóry, a zmiany te bardzo szybko ustępują, zwykle w ciągu kilku godzin, rzadko w ciągu kilkunastu godzin czy kliku dni.

IPL (Intense Pulse Light) – intensywne światło pulsujące, które od laserów różni się tym, że emituje fale o różnych długościach, a stosowane filtry „wycinają” z widma określony ściśle zakres fal do konkretnych zastosowań.

VPL (Variable Pulsed Light) – jest opatentowaną odmianą IPL polegającą na tym, że w czasie jednego widocznego błysku generowanych jest szereg szybkich i drobnych błysków.

Ile trwa zabieg

Zabieg trwa 20-30 minut. W niektórych przypadkach może być konieczne wykonanie kilku zabiegów, ale ilość serii ustala się indywidualnie dla każdego pacjenta. Przeciętnie wykonuje się około 5 zabiegów przy użyciu światła pulsującego. Kolejne serie zabiegów należy powtarzać mniej więcej co 2-4 tygodnie.

Efekty zabiegu

Zabieg z użyciem światła pulsującego IPL i VPL pozwala skutecznie pozbyć się zmian barwnikowych na skórze. Początkowo przebarwienia mogą zacząć ciemnieć, a z czasem zaczną się łuszczyć – po upływie dwóch tygodni od zabiegu skóra powinna się już odświeżyć, a przebarwienia zblaknąć lub zniknąć.

Zalecenia po zabiegu

Przez miesiąc od zabiegu należy chronić skórę przed słońcem (unikać promieni słonecznych i stosować wysokie filtry SPF). Przez tydzień po zabiegu należy unikać drażniących środków kosmetycznych; do higieny najlepiej używać produktów przeznaczonych do cery wrażliwej lub atopowej. Aby przywrócić skórę do normalnego stanu, zaleca się stosowanie łagodnych kremów pielęgnacyjnych, które przyspieszają regenerację (dostępne w aptekach Bepanthen, Alatan czy Panthenol). Należy unikać kosmetyków zawierających alkohol. Niewskazane jest również korzystanie z sauny i basenów.

Przeciwwskazania

Z zabiegu nie mogą skorzystać kobiety ciężarne i karmiące piersią. Ponadto przeciwwskazania obejmują osoby z przewlekłymi stanami zapalnymi skóry, a także te, które są w trakcie infekcji bakteryjnych lub wirusowych. Stosowanie światła pulsującego jest wykluczone również w przypadku stosowaniu leków z pochodną witaminy A i witaminą C, a także tych, które wykazują działanie światłouczulające. Do zabiegu nie powinny podchodzić osoby opalone, ze skłonnością do powstawania blizn oraz te, u których stwierdzono cukrzycę.

Średnia cena

Cena waha się od 350 do 1000 złotych w zależności od gabinetu oraz od tego, na jakiej partii ciała wykonywany jest zabieg. W przypadku 5 powtórzonych zabiegów z użyciem światła pulsującego łączny koszt może wynieść od 1750 do 5000 złotych.

Autor: Adrianna Bzdzion

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.