Zmniejszenie żołądka
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAZmniejszenie żołądka, czyli tzw. rękawowa mankietowa resekcja żołądka, to jedna z operacji bariatrycznych. Jest ona nieodwracalna i polega na usunięciu dwóch trzecich organu, ale za to umożliwia w ciągu dwóch lat zrzucenie nawet 60% wagi.
Rękawowa mankietowa resekcja żołądka to operacja chirurgiczna z zakresu chirurgii otyłości, czyli bariatrii. Jak sama nazwa wskazuje polega na nieodwracalnym usunięciu fragmentu żołądka, co zwiększa tempo przechodzenia przez niego treści pokarmowej. Zmniejsza się również wydzielanie greliny czyli hormonu głodu, gdyż produkowany jest on w tej części żołądka, która uległa wycięciu. Dzięki temu pacjent ma szansę na szybką utratę nawet ponad połowy nadwagi.
Wskazania
Pacjenci kwalifikowani do zmniejszenia żołądka to osoby otyłe z BMI co najmniej 40 (35 w przypadku występowania chorób współtowarzyszących sprzyjających wzrostowi masy ciała). Jej wykonanie zalecane jest także u chorych, u których założenie regulowanej opaski do żołądka nie przyniosło oczekiwanych rezultatów lub którzy z różnych przyczyn nie są w stanie regularnie stawiać się na wizyty kontrolne (co w przypadku opaski jest konieczne). Rękawowa resekcja żołądka może być także pierwszym etapem kilkuetapowego leczenia operacyjnego otyłości (zwykle poprzedza wykonanie ominięcia żołądkowo-jelitowego lub wyłączenia dwunastnicy).
Na czym polega zabieg?
Rękawowa resekcja, jak może sugerować nazwa, zmienia żołądek z worka w wąski rękaw. Dzieje się tak, ponieważ usuwane jest dwie trzecie bocznych powierzchni tego organu. Wskutek operacji pojemność żołądka zmniejsza się nawet o 90%, natomiast treść pokarmowa przechodzi przez niego o wiele szybciej. Usunięty fragment żołądka jest oczywiście usuwany poza organizm. Zaletą rękawowej mankietowej resekcji żołądka jest fakt ,że wykonywana jest za pomocą laparoskopu, dzięki czemu rany pooperacyjne są mniejsze i szybciej się goją, a pacjenci szybciej odzyskują pełnię aktywności i mogą wrócić do codziennych obowiązków.
Ile trwa zabieg?
Mankietowa rękawowa resekcja żołądka to operacja wykonywana w pełnej narkozie, czyli znieczuleniu ogólnym i trwa, o ile nie ma powikłań lub zabiegów współtowarzyszących, średnio 90 minut.
Efekty zabiegu
U większości pacjentów rękawowa resekcja pozwala na uzyskanie zadowalającego spadku masy ciała. Utrata nadmiaru kilogramów może wynosić od 50 do 80% w ciągu pierwszych 6-12 miesięcy po zabiegu operacyjnym. Badania naukowe dowiodły także, że zmniejszenie żołądka ma pozytywny wpływ na kontrolę cukrzycy, nadciśnienia tętniczego czy cholesterolu. Redukcja nadwagi bezpośrednio przyczynia się także do mniejszych problemów z zespołem bezdechu sennego.
Zalecenia po zabiegu
Rękawowa resekcja żołądka wiąże się z bólem. Jego intensywność regulowana jest poprzez podawanie środków przeciwbólowych. Ważne jest, aby jeszcze tego samego dnia pacjent zaczął siadać. Pobyt w szpitalu z reguły trwa kilka dni, a do normalnej aktywności wraca się po kilku tygodniach. Ponadto w pierwszej dobie po operacji wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie górnego odcinka przewodu pokarmowego wraz ze środkiem cieniującym, aby ocenić efekty zabiegu. Pacjenci muszą także diametralnie zmienić swoje dotychczasowe nawyki żywieniowe: pierwsze 2 tygodnie to dieta płynna lub miksowana, pokarmy stałe wprowadzane są stopniowo po upływie tego czasu.
Przeciwwskazania
Osoby z dużą nadwagę lub otyłością znajdują się w grupie wysokiego ryzyka chorych zagrożonych przedwczesnym zgonem. W związku z tym istnieje wiele przeciwwskazań, które uniemożliwiają wykonanie resekcji mankietowej .Należą do nich: zapalne choroby przewodu pokarmowego, takie jak zapalenie przełyku ,owrzodzenie żołądka i dwunastnicy, choroba Crohna, ciężkie choroby układu krążenia i oddechowego (umożliwiające znieczulenie ogólne), stany predysponujące do krwawień z górnego odcinka przewodu pokarmowego (np. żylaki przełyku), czynna choroba wrzodowa, wrodzone lub nabyte anomalie anatomiczne przewodu pokarmowego, kurcz wpustu żołądka, zwężenie odźwiernika, ciąża, uzależnienia, choroby psychiczne.
Średnia cena
Średnia cena za rękawową resekcję żołądka metodą laparoskopową wynosi 17 tysięcy zł, przy czym najniższa cena to 12 tysięcy, natomiast najwyższa prawie 30 tysięcy. Zabieg jest refundowany przez NFZ, o ile pacjent spełni narzucone przez fundusz kryteria.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.