Bypass żołądkowy
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAZałożenie bypassu żołądkowego to jedna z najczęściej wykonywanych operacji z zakresu chirurgii bariatrycznej, czyli tzw. chirurgii otyłości. Ogromną popularnością cieszy się zwłaszcza w USA, ale i Polacy coraz chętniej odchudzają się właśnie tą metodą.
Bypass żołądkowy (Roux-en-Y Gastric Bypas – RNY) to metoda redukcji wagi u pacjentów, u których dieta i aktywność fizyczna nie przyniosły żadnych efektów, bądź efekty są niesatysfakcjonujące.
Wskazania
Bypass żołądkowy jest przede wszystkim wskazany pacjentom, którzy: mają BMI>40; mają BMI>35 i współistniejące choroby towarzyszące otyłości, np. cukrzycę, nadciśnienie, zespół bezdechów sennych; podjęli wcześniej nieudane próby odchudzania innymi metodami niż chirurgiczne; zdiagnozowano u nich problemy zdrowotne zależne od otyłości; są w wieku 18-65; nie cierpią z powodu chorób psychicznych (depresja nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu). Bypass żołądkowy dobrze sprawdza się także u otyłych pacjentów z zaburzeniami odżywiania – niekontrolowanym obżarstwem (Binge Eating) oraz dla pożeraczy słodyczy (Sweet Eaters).
Na czym polega zabieg?
Założenie bypassu żołądkowego polega na zmniejszeniu żołądka poprzez jego podział na dwie części o różnej wielkości – jednego większego i jednego mniejszego. Nowo utworzony zbiornik zszywa się pętlą, która tworzona jest z jelita cienkiego. A jak to działa? Tak zmniejszony żołądek nie pozwala spożyć zbyt wiele pokarmu, ponadto wpada on bezpośrednio do jelita cienkiego (z pominięciem dwunastnicy i 150 cm jelita czczego), przez co skraca się czas jego trawienia i wchłaniania.
Ile trwa zabieg?
Założenie bypassu żołądkowego trwa średnio 2-3 h i odbywa się metodą laparoskopową pod narkozą.
Efekty zabiegu
Bypass żołądkowy pozwala na znaczną redukcje masy ciała – utrata masy w ciągu 12 miesięcy może sięgnąć nawet ponad 80%.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu pacjent zostaje w szpitalu przez kilka dnia, natomiast do normalnej aktywności wraca po kilku tygodniach. Ważne, by jeszcze w dniu zabiegu próbował usiąść. Ból zredukują przepisane przez lekarza leki. Ponadto dzień po operacji wykonywane jest zdjęcie rentgenowskie górnego odcinka przewodu pokarmowego z kontrastem, by ocenić efekty leczenia. Najważniejsze jest, aby pacjent zmienił swoje nawyki żīwieniowe. Przez pierwsze 14 dni zalecenia jest jedynie dieta płynna (w drugim tygodniu także miksowana). Dopiero po tym czasie można zacząć przyjmować niewielkie ilości posiłków stałych. Uwaga: lekarz może zalecić stosowanie rozległej suplementacji witaminiowo-mineralnej, w szczególności witaminami z rodziny B, Fe, Ca oraz kwasu foliowego.
Przeciwwskazania
Bypass żołądkowy nie może być stosowany u osób, które borykają się psychicznymi zaburzeniami odżywiania, będącymi źródłem ich nadwagi. Ponadto nie wykona się go u pacjenta, który źle rokuje w kontekście zmiany dotychczasowych upodobań żywieniowych. Inne przeciwwskazania to choroby serca i płuc, niektóre choroby autoimmunologiczne, stany zapalne skóry w rejonie działania laparoskopu. przyjmowanie leków rozrzedzających krew etc. Wszystkie przeciwwskazania określi lekarz kwalifikując danego pacjenta do zabiegu.
Średnia cena
Operacja ta podlega refundacji, ale w większości ośrodków czas oczekiwania jest długi. Koszt bypassu żołądkowego założonego prywatnie to wydatek od 15 do nawet 30 tysięcy w zależności od ośrodka.
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.