WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Lipoliza ultradźwiękowa

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Lipoliza ultradźwiękowa pozwala rozbić komórki tłuszczowe, które następnie są usuwane z organizmu. Efektem jest zmniejszenie obwodów i redukcja nadmiaru tkanki tłuszczowej na w wybranym obszarze.

Średnia cena:

kawitacja – ok. 300-500 zł, HIFU – od 2500 zł

Ile trwa zabieg:

ok. 30-60 minut

Ilość zabiegów:

1-6, w zależności od metody

Po zabiegu:

Nie wymaga rekonwalescencji

Lipoliza ultradźwiękowa to jeden z rodzajów lipolizy – skutecznej metody trwałego usunięcia tkanki tłuszczowej z wybranego obszaru, obok popularnej lipolizy iniekcyjnej, kriolipolizy i lipolizy laserowej. W tym przypadku czynnikiem wywołującym upłynnienie zawartości tłuszczowej są fale ultradźwiękowe.

Na czym polega lipoliza ultradźwiękowa?

Celem zabiegu jest wywołanie miejscowego stanu zapalnego w tkance tłuszczowej, który prowadzi do przerwania błon komórek tłuszczowych i stymuluje rozpad adipocytów. W efekcie uwolnione z nich trójglicerydy ulegają przekształceniu do kwasów tłuszczowych i glicerolu i przedostają się do krwiobiegu – w tej postaci organizm jest zdolny samodzielnie pozbyć się zawartości tłuszczowej z organizmu (część zostanie spalona w procesach energetycznych, a część wyeliminowana przez wątrobę i nerki w naturalnych procesach metabolicznych). To ogólne zasada działania zabiegów lipolizy.

kobieca talia i boczki - lipoliza
Liopoliza jest skuteczną metodą pozbycia się miejscowej otyłości i fałdów tłuszczowych

W przypadku lipolizy ultradźwiękowej czynnikiem sprawczym są fale ultradźwiękowe – stosuje się zwykle urządzenia do lipolizy kawitacyjnej (kawitacji ultradźwiękowej), bardzo dobre efekty daje też wykorzystanie skupionej wiązki fal ultradźwiękowych o dużym natężeniu, czyli HIFU (tzw. High-Intensity Focused Ultrasound). Kawitacja uszkadza komórki tłuszczowe poprzez drgania, natomiast technologia HIFU działa na dwa sposoby – termiczny i mechaniczny. Fale ultradźwiękowe wywołują drgania cząsteczek w docelowej tkance, a powstałe tarcie molekularne generuje ciepło o temperaturze ok. 60-70 stopni C. Powoduje to skrócenie włókien kolagenu, pobudzenie procesów przebudowy (syntezy nowych włókien kolagenowych i elastynowych), a w przypadku oddziaływania na tkankę tłuszczową – uszkodzenie adipocytów. HIFU to technologia stosowana przede wszystkim w zabiegach ujędrniania i liftingu skóry. Jednak niektóre urządzenia, np. Liposonix czy Scizer, dzięki specjalnym głowicom docierają energią do głęboko położonej tkanki tłuszczowej (13 mm) i w sposób selektywny prowadzą do jej „rozpuszczenia” i usunięcia, bez naruszania otaczających tkanek. Proces ten następuje w ciągu 8-12 tygodni po zabiegu – wtedy można ocenić jego pełen efekt i ewentualnie go powtórzyć. Dodatkową zaletą liposukcji ultradźwiękowej jest obserwowana niemal natychmiast poprawa napięcia skóry i jej przebudowa w kolejnych 1-3 miesiącach.

lipoliza ultradzwiekowa - WirtualnaKlinika.pl

Lipoliza ultradźwiękowa – jak wygląda zabieg?

Zabieg nie wymaga przerywania ciągłości skóry – do powierzchni ciała, na obszarze wymagającym wysmuklenia (np. na brzuchu), przystawiana jest głowica aparatu emitująca ultradźwięki, które przenikają na określoną głębokość, a więc do tkanki tłuszczowej. Działanie fal jest bardzo precyzyjne – zabieg nie działa na otaczające tkanki i jeśli jest wykonany prawidłowo, na wysokiej jakości sprzęcie, nie ma ryzyka uszkodzenia tkanki łącznej, naczyń krwionośnych i nerwów. Zabieg zwykle trwa 30-60 minut, w zależności od obszaru.

Czy lipoliza ultradźwiękowa jest bolesna?

Kawitacja ultradźwiękowa jest zabiegiem bezbolesnym. Natomiast technologia HIFU kojarzy się z bólem i w przypadku zabiegów liftingujących często wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. Samo działanie ultradźwięków na komórki tłuszczowe jest praktycznie bezbolesne, bo tkanka ta jest bardzo słabo unerwiona. Możesz jednak odczuwać dosyć intensywne ciepło – dla poprawy komfortu stosuje się specjalne systemy chłodzenia bądź, w przypadku dużej wrażliwości na ból, znieczulenie miejscowe w kremie.

liposukcja ultradźwiękowa - WirtualnaKlinika.pl

Lipoliza ultradźwiękowa – efekty

Możesz liczyć na zmniejszenie nawet kilku centymetrów w obwodach. Ogromną zaletą zabiegów HIFU na ciało jest to, że nie tylko pozwalają pozbyć się centymetrów z obwodów (nawet jednego rozmiaru!), ale też poprawiają napięcie i jędrność skóry oraz zmniejszają cellulit, nawet ten w zaawansowanym stadium. Pierwsze efekty są widoczne od razu – to wynik skrócenia włókien kolagenowych, a optymalne – po ok. 3 miesiącach, gdy skończy się metaboliczny proces usuwania z organizmu zniszczonych komórek tłuszczowych oraz przebudowy skóry w wyniku pobudzenia produkcji kolagenu, odpowiedzialnego za jej jędrność i gęstość. Dzięki temu nie dochodzi też do powstania wiotkiej, luźnej skóry po miejscowej redukcji obwodów.

Lipoliza ultradźwiękowa – wskazania

Pamiętaj, że żadna metoda lipolizy nie zastąpi odchudzania. Najlepsze efekty uzyskuje się u osób dosyć szczupłych (o prawidłowej wadze) z miejscowo nagromadzoną tkanką tłuszczową, której trudno pozbyć się dietą czy ćwiczeniami. Lipoliza HIFU pozwala ładnie wymodelować te oporne miejsca i pozbyć się miejscowej otyłości – zależnej często od uwarunkowań anatomicznych. U kobiet najczęściej są to:

 • oponka na brzuchu
 • tzw. boczki
 • tzw. bryczesy
 • fałdy na plecach
 • ramiona
 • pośladki, tzw. banany pod pośladkami
 • uda po stronie wewnętrznej i zewnętrznej

Lipoliza pleców - efekty przed-po - WirtualnaKlinika.pl

Lipoliza ultradźwiękowa a liposukcja ultradźwiękowa

Określenie lipolizy jest często stosowane wymiennie z liposukcją ultradźwiękową. Tymczasem – choć cel jest podobny – metody różnią się techniką wykonania i sposobem eliminacji z organizmu uszkodzonych komórek tłuszczowych, a także inwazyjnością. Lipoliza ultradźwiękowa uszkadza komórki tłuszczowe, ale ich zawartość jest usuwana samodzielnie przez organizm w kolejnych tygodniach. Nie wymaga też przerwania naskórka – głowica dotyka powierzchni skóry, a emitowane przez nią fale ultradźwiękowe przenikają bezpiecznie do tkanki tłuszczowej. Liposukcja ultradźwiękowa to liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu, tylko wspomagane ultradźwiękami. Sonda je emitująca jest wprowadzana bezpośrednio w tkankę tłuszczową poprzez nacięcia w skórze – powodują one odseparowanie tkanki tłuszczowej i jej przetworzenie w emulsję łatwą do usunięcia specjalną kaniulą, a więc odessania. Tak pozyskany tłuszcz, po odpowiednim przygotowaniu, można wykorzystać jako naturalny wypełniacz w zabiegu lipofillingu. Zabieg jest procedurą chirurgiczną, wymagającą zastosowania znieczulenia nasiękowego i najczęściej sedacji, po zabiegu jest też konieczne noszenie specjalnego ubrania uciskowego.

Ile razy powtarzać lipolizę ultradźwiękową?

W większości przypadków lipoliza ultradźwiękowa jest procedurą jednorazową. Czasami jest wskazanie do powtórzenia zabiegu – zwykle jednak nie wykonuje się go więcej niż 2-3 razy na jednym obszarze, w odstępie co najmniej 6-8 tygodni.

Lipoliza ultradźwiękowa – przeciwwskazania

 • Ciąża i karmienie piersią
 • Stany zapalne skóry w miejscu zabiegowym
 • Zaburzenia krzepnięcia krwi
 • Niewydolność nerek
 • Niewydolność i schorzenia wątroby
 • Choroby nowotworowe
 • Nieuregulowane choroby autoimmunologiczne i endokrynologiczne
 • Zaawansowana cukrzyca
 • Przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych
 • Stałe stosowanie leków rozrzedzających krew
 • Rozrusznik serca i metalowe implanty
 • Zbyt skąpa warstwa tkanki tłuszczowej (min. 1 cm)

Jak przygotować się do zabiegu lipolizy ultradźwiękowej?

Zabieg lipolizy laserowej nie wymaga specjalnych przygotowań, ale warto jest na co najmniej 7 dni wcześniej zwiększyć ilość wypijanej wody (nawet do 2-3 l dziennie) – wtedy organizm lepiej poradzi sobie z usuwaniem tkanki tłuszczowej oraz oczyszczenia organizmu z toksyn. Dobrze nawodniona tkanka lepiej też poddaje się działaniu fal ultradźwiękowych.

Jak wygląda rekonwalescencja po zabiegu lipolizy ultradźwiękowej?

Zabieg jest praktycznie bezinwazyjny i nie pozostawia śladów – bezpośrednio po nim skóra może być lekko zaczerwieniona i rozgrzana, objawy te szybko jednak ustępują. Aby usprawnić proces fizjologicznego pozbywania się komórek tłuszczowych, w kolejnych miesiącach należy spożywać więcej płynów, najlepiej wody (2-3 litry dziennie), dbać o lekką, nieobciążającą wątroby dietę i regularny ruch. Można też włączyć do terapii masaże drenujące.

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.