peelingi chemiczne na przebarwienia
DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTAPeelingi chemiczne na przebarwienia wykorzystują przede wszystkim kwasy: glikolowy, retinowy, fitowy, mlekowy czy TCA albo ich specjalnie skomponowane mieszanki. Zabiegi pozwalają pozbyć się skutecznie płytkich przebarwień i rozjaśnić te bardzo głębokie. Czasami wymagają wielu powtórzeń dla uzyskania pożądanego efektu.
Peelingi kwasami są bardzo skuteczną metodą rozjaśnienia przebarwień – choć zwykle wymaga ona wykonania serii zabiegów.
Wskazania
Przebarwienia będące efektem nadmiernego korzystania ze słońca i zmian hormonalnych.
Na czym polega zabieg?
Ze zmianami pigmentacyjnymi najlepiej radzą sobie peelingi na bazie kwasów: glikolowego, retinowego, azelainowego, fitowego i kojowego. Łagodne zmiany mogą też być zredukowane kwasem migdałowym z dodatkiem witaminy C. W trakcie zabiegu pacjentowi nakłada się na twarz mieszanki kwasów w odpowiednim stężeniu dobrane do potrzeb jego skóry. Po zmyciu i neutralizacji kwasu – po odpowiednim, kontrolowanym czasie – na skórę aplikuje się krem łagodzący. Na rynku są też gotowe mieszanki kwasów przeznaczone do leczenia skóry z przebarwieniami.
Peeling powierzchowny – odbywa się w obrębie naskórka, usuwa warstwę rogową. W efekcie dochodzi do złuszczenia korneocytów, wzrostu przepuszczalności warstwy rogowej oraz stymulacji podziałów komórkowych w warstwie podstawnej. Złuszczanie jest zazwyczaj niewidoczne, a okres odnowy wynosi od 5 do 10 dni. Najczęściej stosuje się tutaj kwas salicylowy (BHA) w stężeniu 10-30%, kwasy AHA (np. migdałowy, glikolowy, pirogronowy).
Peeling średniogłęboki – dochodzi do górnej warstwy brodawkowatej skóry właściwej. Oprócz złuszczania dodatkowo przyśpiesza regenerację oraz pobudza fibroblasty. Odnowa skóry trwa ok. 10 dni. Stosuje się do niego kwasy w wyższym stężeniu, np. TCA 35%, AHA 50-70%.
Peeling głęboki – sięga aż warstwy siateczkowatej skóry. Daje widoczny efekt przeciwzmarszczkowy, usuwa nawet głębokie przebarwienia, pobudza fibroblasty, ale wymaga długiego okresu rekonwalescencji (min. 15 dni) i daje największe ryzyko powikłań – z tego powodu jest stosowany coraz rzadziej, a wielu specjalistów uważa, że seria częściej wykonywanych łagodnych peelingów daje taki sam efekt jak jeden silny, bez zbędnego ryzyka. Do głębokiego złuszczania stosuje się preparaty na bazie 50% TCA i fenolu.
Ile trwa zabieg?
Zabieg może trwać od 30 do 60 minut, w zależności od tego, na jaką część ciała nakładamy peeling chemiczny i ile pozostaje on na skórze. Skórę do zabiegu warto wcześniej przygotować – w tym celu stosuje się przez 2-4 tygodnie kremy zawierające małe „kosmetyczne” stężenia kwasów, np. migdałowego lub glikolowego (w ten sposób można również stwierdzić, czy występuje u pacjenta nadwrażliwość na dany składnik). Taka pielęgnacja przyzwyczaja skórę do kwasów oraz ułatwia penetrację składników aktywnych aplikowanych w trakcie zabiegu.
Efekty zabiegu
Rozjaśnienie przebarwień zwykle następuje po serii 3-4 peelingów (w zależności od stopnia ich intensywności), wykonywanych co miesiąc. Peelingi dają bardzo dobre efekty w wypadku rozległych plam, wyglądających jak rozlane kakao, np. na czole. Wyrównują nierównomierny koloryt skóry i dodatkowo dodają jej zdrowego blasku.
Zalecenia po zabiegu
Po zabiegu skóra może być wrażliwa, dlatego bezwzględnie należy stosować się do zaleceń. Pacjent nie może się opalać przez 6 tygodni od zabiegu, w tym czasie powinien stosować wysokie filtry przeciwsłoneczne SPF (nawet w przypadku krótkiego kontaktu ze słońcem). Ponadto należy używać do oczyszczania i nawilżania twarzy łagodnych bezzapachowych kosmetyków (najlepiej sprawdzą się takie przeznaczone do skóry atopowej czy alergicznej). Złuszczanie się naskórka po łagodnych peelingach, np. migdałowym, jest prawie niewidoczne, natomiast po tych bardziej intensywnych – może trwać nawet do tygodnia. Skóra po zabiegu może się łuszczyć, ale nie wolno jej rozdrapywać ani „zrywać”. W tym czasie trzeba ją intensywnie natłuszczać, nawet zwykłą wazeliną lub specjalnymi preparatami do stosowania po zabiegach medycyny estetycznej.
Przeciwwskazania
Przeciwwskazania do zabiegu obejmują: aktywną opryszczkę i przewlekłe stany zapalne skóry, ciążę oraz okres laktacji, terapię pochodnymi witaminy A, aktywne infekcje bakteryjne i wirusowe, używanie maszynki do golenia w dniu zabiegu oraz robienie depilacji na dwa dni przed zabiegiem.
Średnia cena
Cena zabiegu zwykle waha od 120 do 300 złotych. Zabiegi kwasami często należy powtórzyć kilkakrotnie, ale to kwestia indywidualna i kosmetolog powinien ustalić, ile serii peelingów chemicznych jest potrzebnych w konkretnym przypadku.
Autor: Adrianna Bzdzion
Zadaj pytanie – zaloguj się
Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!
Gabinety wykonujące ten zabieg
Dr Barbara Jerschina Face & Body Clinique
Ruczaj Clinic
Klinika Urody Jolanta Skuza
Klinika Urody Jolanta Skuza
Instytut Piękna Masiak
Absolu Klinika
MediArt Clinic
Gabinet Kosmetologii Anna Jurgielaniec
Bueno Beauty Clinic
Health & beauty
Wyspa Piękna
Centrum Medyczne Gunarys
Dodaj gabinet
Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.