WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

laser

Zamykanie naczyń na twarzy

Cera naczyniowa jest częstym problemem osób w różnym wieku. Zazwyczaj zgłaszają się one do dermatologa z powodu uciążliwego rumienia na twarzy lub widocznych nieestetycznych naczynek na twarzy, czyli tak zwanych „pajączków” (fachowo nazywanych teleangiektazjami). Najczęściej takie zmiany lokalizują się na nosie, policzkach, podbródku i często spędzają sen z powiek osobom dotkniętym tym problemem. Na szczęście współczesna medycyna estetyczna dysponuje licznymi narzędziami, które pomogą nam uporać się z problemem popękanych i rozszerzonych naczynek na twarzy.

Zamykanie naczynek na twarzy przy pomocy lasera

Laserowe zamykanie naczynek krwionośnych na twarzy wykorzystuje zjawisko pochłaniania wiązki światła przez barwnik krwi – hemoglobinę. Dzięki temu wiązka lasera jest koncentrowana na naczyniu i nie uszkadza okolicznej skóry. Na rynku jest wiele różnych urządzeń laserowych o odmiennych parametrach. Wśród laserów używanych do zamykania naczyń na twarzy znajdują się:

  • laser argonowy
  • pulsujący laser barwnikowy PDL (długość fali 585-595 nm) – skuteczny w zamykaniu naczynek, leczeniu naczyniaków skóry o typie plamy wina porto, dodatkowo ma zdolność poprawiania struktury skóry
  • laser diodowy (810 nm)
  • laser aleksandrytowy (755nm)
  • laser Nd:YAG (1064nm) – umożliwia koagulację (ścięcie białek) krwi i zamknięcie nawet grubszych, głębiej położonych w skórze naczyń

Przy niewielkiej liczbie naczynek na twarzy jest szansa, że już pojedynczy zabieg laserowy je wyeliminuje, ale przy bardziej nasilonych zmianach zabieg zazwyczaj trzeba powtarzać 2-4 razy.

Laserowe zamykanie naczynek na twarzy – środki ostrożności

Należy pamiętać, że laserowe zamykanie naczyń nie jest zabiegiem wyłącznie kosmetycznym, ale jak każdy zabieg medyczny wymaga uwzględnienia ewentualnych przeciwwskazań. Do bezwzględnych przeciwwskazań do zabiegu należy ciąża (przez cały jej okres trwania), aktywne zakażenie w miejscu planowanego zabiegu, w tym opryszczka, a także opalanie się do 4-6 tygodni przed wizytą – zarówno na słońcu, jak i w solarium. Do innych przeciwwskazań należą:

  • wykonanie innego zabiegu laserowego w ciągu ostatniego miesiąca,
  • wykonanie peelingu chemicznego lub mechanicznego (mikrodermabrazja) w ciągu ostatnich 2 tygodni,
  • uczulenie na światło (w celu jego wykluczenia, należy przed zabiegiem wykonać próbę laserową),
  • stosowanie leków mogących wywołać reakcje fotoalergiczne, w tym ziół o działaniu światłouczulającym (np. preparatów z dziurawcem)
  • stosowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi, np. z aspiryną,
  • infekcja wirusowa lub bakteryjna, przyjmowanie antybiotyków.

Po zabiegu można spodziewać się wystąpienia na skórze drobnych strupków, przejściowego nasilenia rumienia (na skutek przemijającego stanu zapalnego w skórze po zabiegu). Rzadszymi, ale możliwymi powikłaniami są przebarwienia lub odbarwienia skóry lub powstanie pozapalnych blizn.

Zamykanie naczynek na twarzy IPL – co to?

Skrót IPL pochodzi od Intense Pulse Light, co oznacza intensywne pulsujące źródło światła. Urządzenie pracujące w tym trybie, w przeciwieństwie do lasera, nie wytwarza jednorodnej wiązki o konkretnej długości fali, ale wysyła spektrum fal o różnych długościach. IPL jest uważany za bardzo skuteczne narzędzie zmniejszające liczbę naczynek na twarzy u osób ze skłonnością do rumienia, w tych chorujących na trądzik różowaty (tą jednostkę chorobową przybliżam w artykule dotyczącym rumienia na twarzy). Pojedynczy zabieg IPL kosztuje już nawet około 60 złotych. Jednak do uzyskania dobrego efektu konieczne jest powtórzenie zabiegu 4 do 6 razy w 3-tygodniowych odstępach.

Zamykanie naczyń na twarzy prądem

Brzmi może niepokojąco, ale jest metodą stosowaną powszechnie w gabinetach medycyny estetycznej. Tak zwana elektrokoagulacja, czyli krótkotrwałe działanie prądem na naczynie, jest szybkim zabiegiem o niewielkiej bolesności, w trakcie którego dochodzi do ścinania białek naczynia. Naczynie to jest następnie rozkładane w trakcie naturalnych procesów zachodzących w skórze. Elektrokoagulacja naczynek jest nieco bardziej inwazyjnym zabiegiem niż IPL, ale szybciej przynosi efekty – już po 1 lub 2 zabiegach naczynka na twarzy zostają usunięte.

Jak pielęgnować skórę po zamknięciu naczynek?

Niezależnie od tego, jaką metodę zamykania naczyń na twarzy wybierzemy, ważne jest, aby pamiętać o prawidłowej pielęgnacji po zabiegu. Ponieważ praktycznie każdy rodzaj zamykania naczynek na twarzy wiąże się z wytworzeniem pewnej ilości ciepła, przez krótki okres czasu możemy odczuwać w naświetlanej okolicy pieczenie lub obserwować zaczerwienienie. Zazwyczaj objawy te mają niewielkie nasilenie i ustępują nawet po kilku godzinach, ale indywidualnie mogą utrzymywać się nieco dłużej.

Aby wspomóc regenerację skóry po zabiegu, warto pamiętać o następujących zaleceniach:

  • dzień po zabiegu dobrze jest zrezygnować z nakładania makijażu,
  • zaczerwienione miejsca można smarować kremami łagodzącymi z alantoiną (Alantan) lub pantenolem (Panthenol). Po ustąpieniu zaczerwienienia pamiętajmy o intensywnym nawilżaniu skóry,
  • przez co najmniej miesiąc po zamykaniu naczyń na twarzy konieczne jest stosowanie wysokiej fotoprotekcji (ochrony przed słońcem). Warto wybrać krem zawierający filtry zarówno UVA jak i UVB, o SPF minimum 30, oraz unikać opalania,
  • po zabiegu nie zaleca się również przed kilka tygodni wykonywania peelingów chemicznych czy stosowania kosmetyków na bazie alkoholu; przez co najmniej miesiąc przeciwwskazane są inne zabiegi laserowe w tej samej okolicy.

Przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności, dostępne obecnie zabiegi medycyny estetycznej są bezpiecznymi i skutecznymi metodami walki z rozszerzonymi i pękającymi naczynkami skóry twarzy.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

laser

Ostatni moment na zabiegi laserowe!

Zabiegi laserowe najlepiej wykonywać jesienią i zimą – ze względu na łatwość ochrony skóry przed słońcem po ich wykonaniu. To bardzo ważne, […]

rumień na twarzy

Rumień na twarzy – jak go zwalczyć?

Każdemu z nas zdarzyło się pewnie „spłonąć rumieńcem” w stresującej lub wstydliwej sytuacji. Rumień na twarzy jest bowiem naturalną konsekwencją […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki