PODZIEL SIĘ

Twój brzuch szpeci blizna po cesarce? Bez obaw, dzięki nowoczesnym metodom można ją znacznie zredukować i rozjaśnić. Jak? Wszystkie szczegóły i skuteczny plan działań (w domu i w gabinecie) zdradza ekspertka z Ambasady Urody Medical Spa Warszawa Wilanów, Urszula Krawczyk, mgr fizjoterapii, specjalistka od zabiegów na ciało.

Blizny po cesarce są obecnie dużo krótsze niż kiedyś. Robi się je w linii bikini, więc dosyć łatwo można zakryć ślad po cięciu odpowiednim kostiumem czy bielizną. Ciągle jednak dla wielu kobiet jest to spory problem estetyczny. Do tej pory nie było wielu metod pozwalających skutecznie rozjaśnić i zminimalizować widoczność blizny. Dziś do dyspozycji mamy lasery, nakłuwanie czy nowoczesne technologie biostymulujące. Przynoszą efekty, ale wymagają systematyczności i wielu powtórzeń – indywidualnie dobrany program zależy od „świeżości” blizny i stopnia jej utrwalenia.

Rodzaje blizn:

  • zanikowe – lekko wklęsłe, z zanikiem tkanki (stąd nazwa), typowe np. dla śladów po trądziku czy ospie; do blizn zanikowych zalicza się także rozstępy,
  • przerostowe – lekko wypukłe, wystające ponad otaczającą je skórę (nie przekraczają granic rany), zaróżowione; typowe dla cięć po cesarce,
  • keloidowe – inaczej bliznowce; wyglądają jak „rozlane”, nieregularne zgrubienia, typowym keloidem są ślady po szczepieniach; najtrudniejsze do usunięcia.

Kiedy najlepiej zacząć wykonywać zabiegi na blizny po cesarce?

Urszula_Krawczyk– Serię zabiegów najlepiej rozpocząć ok. 2-3 miesięcy po porodzie, jak blizna już porządnie się zagoi, najlepiej po konsultacji z lekarzem – wyjaśnia Urszula Krawczyk, fizjoterapeutka i dietetyczka, która w Ambasadzie Urody Medical Spa Warszawa Wilanów zajmuje się m.in. młodymi mamami. – Warto też cały czas stosować specjalne kremy przyspieszające gojenie się blizn i delikatnie masować to miejsce, bo to też przyspiesza proces wyrównywania struktury skóry, tak aby wyrównała się z otaczającymi tkankami.

Jakie zabiegi stosuje się na bliznę po cesarce?

Mikronakłuwanie, np. Dermapen

– Blizna jest strukturą włóknistą – tłumaczy nasza eksperta. – Nakłuwanie jej powoduje, że z czasem się wygładza i ujednolica pod względem struktury z otaczającą tkanką. Mikronakłuwanie Dermapenem można połączyć z aplikacją kwasu hialuronowego, ponadto w trakcie wysącza się krew (robimy nakłucia na głębokość 2,5 ml), zrobione kanaliki są więc od razu zalewane własnym osoczem, powodującym szybszą regenerację skóry w tym miejscu. Mikronakłuwanie robi się zarówno na bliznę, jak i zdrową tkankę wokół – w ten sposób stymulowana jest produkcja kolagenu, co przyspiesza proces gojenia się całego obszaru.

Dermapen (fot. Revisage)
Dermapen (fot. Revisage)

Ile zabiegów potrzeba?

Minimum 6-8 zabiegów mikronakłuwania co 2-3 tygodnie. Nakłuwanie blizny po cesarce trwa ok. 10-20 minut, jest to więc zabieg szybki. W domu warto stosować odpowiednie maści i kremy. Na początku blizna zaognia się, bowiem pod wpływem stanu zapalnego wywołanego mikronakłuwaniem dochodzi do uruchomienia procesów naprawczych. Z czasem blizna robi się bardziej płaska, cienka i mniej widoczna, a potem rozjaśnia się i przyjmuje kolor otaczającej ją skóry.

Lasery frakcyjne

Laser frakcyjny tworzy w skórze mikrokanaliki, stymulując produkcję kolagenu. Erbowo-szklany laser stosowany w Ambasadzie Urody do redukcji blizn działa w sposób nieablacyjny, tzn. nie powoduje zniszczenia zewnętrznych warstw skóry. Unikalny system punktowego nagrzewania skóry powoduje „zogniskowane” oddziaływanie na głębokości 2,5 mm, dokładnie w obszarze, w którym powinna wystąpić stymulacja kolagenu. Dzięki wysokiej energii kolagen zostaje podgrzany punktowo. Laser wygładza powierzchnię skóry, obkurcza bliznę, poprawia jej wygląd, napięcie, likwiduje ściemnienie skóry i przebarwienia. Ponadto stymuluje produkcję nowych włókien kolagenowych, dzięki czemu skóra odzyskuje elastyczność i wygładza się. Zabiegi najlepiej wykonywać co 2-4 tygodnie, w serii 6-8 powtórzeń.

– Obydwie metody, tj. Dermapen i laser, można też ze sobą łączyć – tłumaczy nasz ekspert. – W wypadku starych blizn sprzed lat, trzeba wykonać więcej zabiegów dla uzyskania pożądanego efektu. Ale poprawa jest możliwa. Proces redukcji blizn przyspiesza też domowa pielęgnacja w trakcie całej terapii, tj. odpowiednie masaże i stosowanie maści oraz kremów na blizny. Ważne jest też dobre rozpoznanie keloidów, tj. bliznowców. W ich wypadku konieczna jest bowiem interwencja chirurgiczna.

Beautytek

– To zabieg mniej inwazyjny, ale także stosowany do usuwania blizn po cesarce – mówi Urszula Krawczyk. – Wykorzystuje się do niego specjalne urządzenie biocybernetyczne z prądami biostymulującymi, które przywraca tkankom energetyczną równowagę. Uruchamia to spowolnione mechanizmy odżywiające i regenerujące w obszarach uszkodzonych, zapewniając komórkom siłę do samonaprawy. Zapobiega stanom zapalnym i procesom chorobotwórczym.

Więcej na: www.ambasadaurody.pl

logo_Ambasada_Urody

Ambasada Urody

Medical Spa Warszawa Wilanów 
ul. Hlonda 2 / róg al. Rzeczypospolitej, Warszawa
tel. 22 253 23 23, 604 502 501
wilanow@ambasadaurody.pl

Day Spa Warszawa ul. Wilcza 
ul. Wilcza 9a, Warszawa Centrum
tel. 22 621 58 69, 606 90 90 09
wilcza@ambasadaurody.pl

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.