PODZIEL SIĘ
nastolatka
Nastolatki coraz częściej są klientami gabinetów dermatologicznych i klinik medycyny estetycznej. W 80% zgłaszają się z problemem cery tłustej i trądzikowej, bliznami potrądzikowymi, przebarwieniami i chęcią usunięcia nadmiernego owłosienia. Przedstawiamy zabiegi polecane nastolatkom!

Zabiegi na trądzik

Problem:
Pogrubiony, błyszczący naskórek o nierównej powierzchni, poszerzone pory i zaskórniki, reakcje zapalne, wykwity grudkowe, krosty, ropne torbiele i cysty – to typowe objawy trądziku pospolitego (acne vulgaris) w różnych etapach jego rozwoju. Ich występowanie związane jest ze wzmożoną produkcją sebum, nadmiernym rogowaceniem ujść mieszków włosowych i namnażaniem bakterii Propionbacterium Acnes. Uważa się, że aż 80% osób w wieku 15-17 lat zmaga się z trądzikiem. Lato zwykle sprzyja poprawie skóry trądzikowej (następuje ono u 60% pacjentów), jesienią dochodzi zwykle do zaostrzenia objawów na skutek wzmożonej pracy gruczołów łojowych. Co ważne, leczenie trądziku wymaga kompleksowego podejścia: połączenia leczenia (doustnego, miejscowego) z odpowiednią pielęgnacją dermokosmetyczną i zabiegami, a także często zmianą diety (np. wykluczeniem słodyczy czy mleka, które mogą zaostrzać objawy).
Zabiegi wspomagające leczenie trądziku: 
 • Oczyszczanie manualne – ciągle jest jedną z najskuteczniejszych metod pozbycia się zaskórników i zaczopowanych wyprysków, pod warunkiem że oczyszczanie skóry jest wykonywane w profesjonalny sposób, z odpowiednim wcześniejszym przygotowaniem skóry, np. za pomocą mikrodermabrazji diamentowej (odchodzi się od „rozpulchniania” skóry tzw. parówkami); na koniec kosmetyczka nałoży na twarz maskę regulującą i kojącą.
 • Peeling kawitacyjny – niezwykle delikatny zabieg oczyszczania skóry za pomocą fal ultradźwiękowych, która w połączeniu z wodą tworzy efekt kawitacji (wytwarzane są mikroskopijne pęcherzyki z rozrzedzonym gazem, które pękają, usuwając martwy naskórek).
 • Peelingi chemiczne – odpowiednio dobrane kwasy pomagają pozbyć się zanieczyszczeń i zrogowaciałych komórek naskórka, mają też działanie normalizujące, przeciwbakteryjne i antyzapalne, zwiększają penetrację składników aktywnych z nakładanych kosmetyków i leków; to przede wszystkim kwasy salicylowy i pirogronowy.
 • Laseroterapia / światło IPL – może stanowić alternatywę dla antybiotykoterapii bądź leczenia retinoidami; mikrouszkodzenia wywołane energią urządzenia pobudzają tkankę do szybszej regeneracji i odnowy, światło ma też działanie antybakteryjne i przeciwzapalne.

Usuwanie blizn potrądzikowych

Problem: 
Częstym problemem są też powstające blizny potrądzikowe, najczęściej o charakterze zanikowym (zagłębienia w skórze). W miejscu ustępującego stanu zapalnego powstaje tkanka łączna (w procesie gojenia się skóry), a jej włókna powodują trwałe przyrośnięcie powierzchni skóry do tkanki podskórnej z jednoczesnym jej zaciągnięciem. Na twarzy pojawiają się wtedy tzw. dzioby (dziobata twarz). To poważny problem estetyczny, który jest przyczyną kompleksów i obniżenia pewności siebie, co wpływa negatywnie na samopoczucie młodych ludzi i ich kontakty z rówieśnikami. W leczeniu blizn bardzo dobrze sprawdzają się metody mające na celu przebudowę skóry w uszkodzonym i zabliźnionym miejscu.

Zabiegi na blizny potrądzikowe:

 • Peelingi medyczne – peelingi na bazie kwasów chemicznych (np. retinowego, salicylowego, kojowego) stymulują przebudowę skóry w miejscu blizny, powodują jej przebudowę i wypłycenie; zabiegiem polecanym w terapii blizn jest też tzw. bezigłowa, chemiczna biorewitalizacja skóry PRX-T 33 na bazie kwasu TCA;
 • Laseroterapia – w leczeniu blizn wykorzystuje się zwykle laser frakcyjny, który powoduje w skórze mikrouszkodzenia, prowadząc tym samym do przebudowy blizny i jej wypłycenia; zwykle należy wykonać serię zabiegów dla widocznego efektu.
 • Podcięcie blizny – zabieg podcięcia blizny powoduje jej „uwolnienie” i tym samym zniwelowanie nierówności skóry – zabieg łączy się z podaniem kwasu hialuronowego w celu uzyskania jeszcze lepszego efektu wyrównania blizn oraz przyspieszenia gojenia.
 • Mezoterapia – ostrzykiwanie skóry w miejscu blizny specjalnym koktajlem (np. na bazie krzemionki organicznej) poprawia jakość skóry w tym miejscu, stymuluje jej przebudowę.
 • Wypełniacze kwasu hialuronowego – są czasami stosowane do wypełniania blizn zanikowych, efekty są widoczne natychmiast!
 • Mikronakłuwanie / microneedling – mikrouszkodzenia wywołane podczas zabiegu mikronakłuwania skóry stymulują produkcję kolagenu i przebudowę skóry wokół blizny; bardzo dobre efekty w terapii blizn daje mikronakłuwanie igłami emitującymi energię RF (fale radiowe), co dodatkowo sprzyja neokolagenezie.
 • Karboksyterapia – zabieg ten polega na podskórnym wstrzykiwaniu odpowiednich dawek czystego, medycznego dwutlenku węgla (CO2) za pomocą specjalnego urządzenia przy użyciu niewielkiej, bardzo cienkiej igły. CO2 powoduje silne rozszerzenie naczyń krwionośnych w tkankach i powstawanie nowych naczyń włosowatych. Zwiększa przepływ tlenu, krwi oraz składników odżywczych, w wyniku czego pod skórą zachodzi proces stymulacji kolagenu i elastyny, regeneracja i odżywienie komórek, a także poprawa mikrokrążenia.
 • Terapia światłem LED (z ang. Light Emiting Diode) – to całkowicie bezbolesny i nieinwazyjny zabieg, którego istotą jest dostarczanie komórkom odpowiedniej energii o działaniu rewitalizującym. Lampa LED ma wszechstronne zastosowanie – m.in. przyspiesza gojenie się skóry, zmniejsza stany zapalne, pobudza odnowę komórkową, powoduje redukcję blizn.

Usuwanie przebarwień

Problem:
Palmy i nierównomierny koloryt skóry są coraz częstszym problemem u młodych osób – związane to jest nie tylko z nadmierną ekspozycją słoneczną, ale też ze zmianami hormonalnymi zachodzącymi w okresie dojrzewania, przyjmowaniem leków hormonalnych, w tym tabletek antykoncepcyjnych, co zwiększa ryzyko pojawienia się przebarwień. Zmiany pigmentacyjne mogą też pojawić się na skutek stanów zapalnych (np. po trądziku) bądź urazów mechanicznych.
Zabiegi na przebarwienia:
 • Peelingi chemiczne – w przypadku przebarwień szczególnie sprawdzają się peelingi na bazie kwasu fitowego, kojowego, mlekowego, retinowego. W przypadku młodych skór zwykle wykonuje się serię powierzchownych, łagodnych peelingów.
 • Terapie chemiczne – na rynku dostępnych jest kilka terapii terapii tego typu (np. Cosmelan, Dermamelan, pH formula mela, PRX Reverse Peel), zwykle łączą one zabieg gabinetowy (np. maska na bazie kwasów chemicznych i substancji aktywnych) z pielęgnacją domową. Są bardzo skuteczne, ale mogą wywoływać podrażnienie delikatnej, młodej skóry, dlatego zawsze muszą być poprzedzone konsultacją lekarską.
 • Światło IPL / VPL – zabiegi te szczególnie są polecane do młodych skór ze względu na małą inwazyjność, brak okresu rekonwalescencji i wysoką skuteczność; urządzenia IPL (z ang. Intense Pulsed Light) wykorzystują lampę ksenonową, która emituje całą wiązkę promieni o różnej długości fali, dzięki czemu można dotrzeć na różne głębokości skóry. W przypadku przebarwień wiązka światła IPL jest pochłaniana przez melaninę, co prowadzi do rozbicia komórek barwnikowych i usunięcie przebarwień.
 • Laseroterapia – zabiegi zwykle wykonuje się za pomocą lasera frakcyjnego lub pikosekundowego; energia laserowa rozbija barwnik w drobne cząsteczki, które są następnie „zżerane” przez makrofagi i usuwane przez układ limfatyczny. W przypadku głębokich przebarwień zabieg trzeba powtórzyć.

Usuwanie zbędnego owłosienia

Problem: 
Owłosienie ciała – charakterystyczne dla dorosłej osoby – związane jest ze wzrostem poziomu androgenów w okresie dojrzewania, zwykle w wieku 12-13 lat, choć zdarza się, że już 11-12-letnie dziewczynki mają problem z gęstym owłosieniem, którego wstydzą się przed rówieśnikami. Jeśli problem jest nasilony, warto skonsultować się z endokrynologiem. Jakie zabiegi depilacji owłosienia wybierać w młodym wieku?

Zabiegi usuwające zbędne owłosienie: 

 • Depilacja woskiem – obecnie dostępne metody (np. paskowa) pozwalają w łagodny i mało bolesny sposób pozbyć się zbędnego owłosienia.
 • Depilacja pastą cukrową – szczególnie polecana nastolatkom ze względu na małą bolesność i naturalny skład pasty.
 • Epilacja laserowa – w trakcie burzy hormonalnej związanej z okresem dojrzewania może się zmieniać struktura i ilość mieszków włosowych, dlatego lekarze zalecają wykonywanie epilacji laserowej u dziewczyn, które już w miarę regularnie miesiączkują. Światło lasera jest pochłaniane przez zawartą w mieszkach melaninę i zamieniane w energię cieplną, co prowadzi do ich zniszczenia. Ponieważ laser działa wyłącznie na włosy będące w fazie wzrostu, zabieg trzeba powtarzać kilka razy dla pełnego efektu.