Co warto wiedzieć o suplementach anti-aging?

Co warto wiedzieć o suplementach anti-aging?

1369
0
PODZIEL SIĘ

Mieliśmy okazję uczestniczyć w pierwszym, emitowanym na żywo w social mediach spotkaniu z cyklu #meetupwithneauviastyle pod tytułem „Odpowiednia suplementacja w świadomym anti-agingu”.

O tym, na co zwrócić uwagę w wyborze suplementów, dyskutowały prof. dr hab. n. med. Halina Car, farmakolog kliniczny i internista, dr Dorota Kowalczyk, lekarz medycyny przeciwstarzeniowej i dr Aleksandra Jagielska, specjalista dermatolog. Spotkanie moderowała Magdalena Wójcik, dyrektor generalna Neauvia. 

Neauvia
Od lewej: Magdalena Wójcik (Neauvia), prof. Halina Car, dr Dorota Kowalczyk, dr Aleksandra Jagielska

Na rynku jest coraz preparatów doustnych, które mają wspomagać odmładzanie naszego wyglądu i całego organizmu. O czym warto wiedzieć, aby ich stosowanie było skuteczne i bezpieczne? Zebrałam w pigułce 🙂 najciekawsze wskazówki ze spotkania:

1. Suplementy zawierają składniki, które mogą poprawiać fizjologię, a więc usprawniać funkcjonowanie naszego organizmu. Nadużyciem natomiast jest mówienie, że mogą poprawiać wskaźniki zdrowotne i realnie wpływać na nasze zdrowie. 

2. Dlatego warto zastanowić się, czy w ogóle potrzebujemy w danym momencie suplementacji i uzupełnienia niedoborów. – Nie namawiam do ciągłego przyjmowania suplementów, ale do regulacji organizmu za ich pomocą w sposób kontrolowany – mówi prof. Halina Car. – W szeroko pojętej medycynie anti-aging trzeba zmienić swoje podejście i cały styl życia. Co z tego, że włożymy piękne ubranie, jeśli szybko się zabrudzi. Tak samo jest z suplementacją, jeśli nie stoi za tym zmiana nawyków i podejścia do własnego organizmu.

Neauvia3. Zażywane bez kontroli suplementy można też przedawkować. – Szczególnie dotyczy to witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A, E czy D. Objawy przedawkowania mogą być podobne do objawów niedoborów, np. w przypadku witaminy A to łuszczenie się skóry czy zaburzenia ze strony układu pokarmowego, ponieważ nadmiar witamin gromadzi się w wątrobie i może działać toksycznie – zwraca uwagę dr Aleksandra Jagielska. Są badania mówiące, że przedawkowanie witaminy A, cynku czy selenu, a także antyoksydantów może stymulować rozwój nowotworów.

4. Z tego powodu przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji najlepiej wykonać podstawowe badania określające poziom niedoborów konkretnych składników oraz skonsultować się z lekarzem danej specjalności bądź lekarzem, który holistycznie zajmuje się zdrowiem i medycyną przeciwstarzeniową.

5. Dr Halina Car zwróciła też uwagę, że suplementy mogą wchodzić w reakcje z lekami, dlatego samodzielne ich zażywanie i dawkowanie może dawać nieprzewidziane reakcje.

6. W większości przypadków na opakowaniu znajdziesz informacje o tym, jak działają poszczególne składniki wieloskładnikowego preparatu, a nie – cały suplement (to wymaga przeprowadzenia badań, tego typu suplementy są rzadkością na rynku). Nie masz więc do końca pewności, jak – przyjmowana w sposób niekontrolowany przez dłuższy czas – kompozycja zadziała na twój organizm.

Neauvia7. Jeśli masz możliwość wyboru np. witaminy D3 w postaci suplementu bądź leku – zawsze wybierz lek (na receptę), który jako produkt medyczny jest dokładnie przebadany.

8. – Uważajmy też na pierwiastki śladowe – przestrzega dr Dorota Kowalczyk. – Owszem, nie magazynujemy ich, szybko je tracimy, ale też łatwo je przedawkować, bo naprawdę potrzebujemy ich w niewielkich ilościach. Z punktu widzenia medycyny przeciwstarzeniowej do najcenniejszych pierwiastków śladowych należą cynk i selen, które są silnymi antyoksydantami, a także krzem – niezbędny do odbudowy tkanki łącznej. Najlepiej przyswajalny jest krzem nieorganiczny.

9. Wiele osób posiada też niedobory kwasów Omega 3 do Omega 6 i 9, co może skutkować nasileniem stanów zapalnych i problemami ze skórą. Aby odpowiednio dobrać ich dawkę, niezbędna jest najpierw odpowiednia diagnoza. Badania poziomów

10. Badania poziomów kwasów tłuszczowych czy witamin warto powtarzać średnio co 3 miesiące, choć wszystko zależy od tego, jak dużą dawkę przyjmujesz i jak duże niedobory musisz wyrównać.

11. Stosując preparaty roślinne, np. coraz bardziej popularne adaptogeny, sięgaj po preparaty o sprawdzonym składzie i pochodzeniu. Suplementy spoza UE mogą być bowiem zanieczyszczone. Adaptogeny stosujmy też z rozsądkiem – zbyt mocna stymulacja organizmu może prowadzić w efekcie do jego osłabienia.

12. Jeszcze raz – pamiętaj, że suplementy nie zastąpią ruchu czy diety, szerzej – stylu życia. Nie ma cudownej pigułki na długie życie w zdrowiu, dlatego trzeba działać kompleksowo. Umiarkowany ruch stymuluje hormon wzrostu, sprzyjając poprawie gęstości kości i elastyczności stawów, a także powodując, że wolniej się starzejemy. W połączeniu z ograniczeniem kalorii powoduje wydłużenie telomerów, a więc życia komórek naszego organizmu. Suplementy mogą natomiast wspomóc nasz organizm w utrzymaniu równowagi fizjologicznej czy sezonowego uzupełniania niedoborów – i tak powinnaś je traktować.

NeauviaTrendy w suplementacji

Prof. Halina Car zwróciła uwagę na trzy rodzaje substancji, które w niedalekiej przyszłości mogą stać się hitami nowoczesnej suplementacji:

Związki aktywujące telomerazę – enzym wydłużający telomery, czyli niewielkie fragmenty chromosomu, zlokalizowane na jego końcach, zabezpieczające przed uszkodzeniem materiał genetyczny. Wraz z każdym podziałem komórkowym podczas replikacji DNA telomery ulegają skróceniu, a komórki potrzebują coraz więcej czasu, by się podzielić (w końcu tracą tę zdolność i wchodzą w okres biologicznego starzenia się). Proces skracania się telomerów zachodzi szybciej pod wpływem czynników zewnętrznych, w tym stresu.

Senolityki – to produkty medyczne, które ograniczają procesy starzenia się poprzez uśmiercanie starych komórek, które skończyły się dzielić, ale są magazynowane w organizmie, wykazując odporność na apoptozę (podobnie jak komórki nowotworowe). Badania nad nimi prowadzą m.in. naukowcy ze sławnej Mayo Clinic.

Składniki eliminujące z organizmu uszkodzone, wadliwe komórki – tutaj popularność zyskuje m.in. stosowana od lat w leczeniu cukrzycy metformina, podawana w niewielkich dawkach.

Neauvia