PODZIEL SIĘ
Dr Barbara Parda-Głomska

Raport po kongresie medycyny estetycznej i antiaging IMCAS w Paryżu – prezentujący najważniejsze kierunki rozwoju medycyny estetycznej w najbliższych miesiącach – przedstawiła na specjalnym spotkaniu dla dziennikarzy dr Barbara Parda-Głomska.

Główny cel – poprawa jakości skóry

Na Kongresie Medycyny Estetycznej i Antiaging w Paryżu 2015 szczególną uwagę poświęcono tematowi poprawy jakości skóry. Za jedną z najbardziej skutecznych metod biorewitalizacji skóry uznano mezoterapię. Zasugerowano, iż w zabiegu tym substancje aktywne, pobudzające komórki skóry do wzrostu, można podawać bardzo płytko pod skórę, maksymalnie do 1 mm głębokości. To daje dobry rezultat poprawy jej jakości po około 6 miesiącach od rozpoczęcia kuracji.

Istotna rola kosmeceutyków

W 2015 będą kontynuowane badania nad konceptem „drug delivery” – co oznacza dalsze zaawansowanie prac nad wykorzystaniem już znanych źródeł energii (laserów, ultradźwięków, fal elektromagnetycznych) do tworzenia w skórze kanałów, którymi kosmetyki będą dostawały się w głąb skóry. W kwestii składu najbardziej pożądanych kosmeceutyków praktyka będzie koncentrowała się na tzw. czynnikach wzrostu i antyoksydantach.

Coraz krótsza rekonwalescencja

Generalnie rynek rozwija się w kierunku metod coraz bardziej skutecznych przy coraz mniejszej inwazyjności, co oznacza też krótszy okres rekonwalescencji i gojenia się skóry po zabiegach. Uwaga specjalistów medycyny estetycznej jest skupiona na ograniczaniu czasu procedury pozabiegowej po procedurach np. laserowych. Najnowszej generacji picosekundowe lasery w stosunku do ostatniej generacji nanolaserów mają spełnić te oczekiwania. Dodatkowo w zastosowanych procedurach medycznych przewiduje się mniejszą ilość powikłań o charakterze przebarwień pozapalnych.

Nowa forma toksyny botulinowej

Wprowadzenie toksyny botulinowej było milowym krokiem w rozwoju medycyny estetycznej i ta metoda na pewno przez wiele lat pozostanie niezastąpiona. Dużo uwagi poświęcono tematowi wykorzystania nowych neurotoksyn w medycynie estetycznej, m.in. mówiono o zaletach koreańskiej toksyny. Podkreślano też rolę, jaką neurotoksyna może odgrywać w leczeniu depresji. Nowością będzie niebawem na rynku płynna toksyna botulinowa (do tej pory miała ona postać proszku), co pozwoli na jej bardziej precyzyjne dawkowanie.

Obecna wartość rynku medycyny estetycznej w 2014 wyniosła 2,7 billiona dolarów, a przewidywana liczba do 2019 r. – to aż 4 billiony dolarów.

Body contouring

Według prognoz na najbliższe lata, ogromne dochody będzie generował rynek modelowania sylwetki ciała, tzw. body contouring. Dotychczasowe technologie RF, kriolipolizy, ultradźwięków są ciągle udoskonalane. Na rozwój tego rynku ma ogromny wpływ rynek chiński, na który składają się setki drobnych gabinetów, które konkurują między sobą technologiami w zakresie modelowania sylwetki. Przewiduje się, że ten segment wzrośnie o 9,9% w ciągu kolejnych 5 lat. Zwracano uwagę na problem zalewających rynek maszyn bez certyfikatów oryginalności, które mogą wyrządzić pacjentom wiele szkód.

Warto wiedzieć, że rynek azjatycki medycyny estetycznej w 2014 przekroczył wartościowo rynek europejski oraz amerykański, który nadal plasuje się na 1. miejscu – stanowiąc 44% światowego rynku.

W poszukiwaniu lekkich implantów

Wiele miejsca na kongresie poświęcono zagadnieniom z obszaru chirurgii plastycznej – skupiono się m.in. na poszukiwaniu jak najlżejszych implantów piersiowych. Z kolei metoda lipofillingu, która staje się coraz bardziej powszechna na świecie, wymaga dalszych badań, w tym temacie pojawia się jeszcze zbyt dużo znaków zapytania.

Jedna z amerykańskich firm – EternoGen Aesthetics – wprowadza na rynek kolagen pochodzenia zwierzęcego, którego depozyty mają być szczególnie dedykowane do leczenia ubytków tkanki na powiece dolnej  (w Polsce ma być dostępny od czerwca 2015). – Jego przewaga nad kwasem hialuronowym jest taka, że nadmiernie nie ściąga wody – wobec tego jest bezpieczny w aspekcie powstawania obrzęku pozabiegowego. Mając jednak na uwadze złe doświadczenia z kolagenem zwierzęcym sprzed wielu lat pod postacią ziarniniaków na razie podchodzę do nowego produktu z pewną rezerwą – podkreśla dr Barbara Parda-Głomska.

Wizualizacja 3D

Podczas kongresu podkreślano wagę systemu fotografii 3 D w zabiegach medycznych jako ułatwiającej komunikację z pacjentem i zrozumienie jego potrzeb. Zaprezentowano też obrazki 3 D printing, wykorzystywane już w niektórych ośrodkach chirurgii plastycznej- drukuje się kolorowe mapy symulujące wygląd danego obszaru po operacji.

Jako ciekawostkę można przytoczyć fakt zaprezentowania wyników badań przeprowadzonych przez firmę Allergan. Z ich raportów wynika, że przeciętnej kobiecie od podjęcia decyzji o procedurach antiaging do wdrożenia decyzji w życie potrzeba aż 10 lat! Być może w najbliższej przyszłości okres ten znacznie się skróci.

Dr Barbara Parda-Głomska 
www.drparda.com.pl 

 

Dr Barbara Parda-Głomska przy pracy
Dr Barbara Parda-Głomska przy pracy