PODZIEL SIĘ
trądzik różowaty a cera naczynkowa

Codzienna pielęgnacja skóry – zarówno ta wewnątrz, jak i na zewnątrz – może stanowić spore wyzwanie. Przed trudnym zadaniem stoją przede wszystkim posiadacze problematycznych typów cer, które wymagają specjalnego traktowania. Dlatego warto poświęcić chwilę, by dobrać kosmetyki i stworzyć odpowiedni rytuał pielęgnacyjny, co pozwoli na zachowanie zdrowego wyglądu skóry. Zaniedbanie tego może prowadzić do poważniejszych problemów, tak jak w przypadku cery naczynkowej, która może stanowić podłoże dla trądziku różowatego.

Czym wyróżnia się cera naczynkowa?

Cera naczynkowa jest z reguły bardzo cienka, delikatna i wrażliwa – wyraźnie widać na niej naczynka krwionośne, które często ulegają rozszerzeniu. W przypadku takiej skóry łatwo o podrażnienia, co skutkuje nieprzyjemnym pieczeniem lub swędzeniem.
Jeśli od czasu do czasu na naszej cerze są widoczne niespodziewane czerwone plamki, np. na policzkach oraz w okolicy nosa, to pierwszy znak, że mamy do czynienia z cerą naczynkową. Z czasem rumień może pojawiać się coraz częściej, do tego stopnia, że trudno się go pozbyć.

Co powoduje zaczerwienienie skóry? Niestety czynników, które wpływają na tę reakcję, jest bardzo wiele, dlatego też cera naczynkowa wymaga szczególnie starannej pielęgnacji. Rumieniec może pojawiać się na skutek:

  • wahań temperatury – jest to doskonale widoczne szczególnie zimą, kiedy z nagrzanych pomieszczeń wychodzimy na zewnątrz i odwrotnie. Podobnie działa
  • ciepło pochodzące z urządzeń służących do stylizacji włosów, takich jak suszarka czy prostownica, a także przebywanie na solarium lub w saunie;
  • stresu – gwałtowne emocje mogą powodować zaczerwienienie nawet w przypadku mniej problematycznych cer;
  • wysiłku fizycznego;
  • używek, zwłaszcza papierosów oraz alkoholu;
  • ostrych przypraw;
  • zaburzeń cyklu miesiączkowego;
  • stosowanych środków antykoncepcyjnych.

Chociaż cera naczynkowa dotyczy przede wszystkim kobiet przechodzących menopauzę, to jednak może występować bez względu na wiek – dlatego jest też stwierdzana u osób między 20. a 40. rokiem życia.

Jaki związek ma trądzik różowaty z cerą naczynkową?

O tym, jak bardzo istotna jest pielęgnacja cery naczynkowej, świadczy fakt, że nieumiejętne stosowanie kosmetyków oraz lekceważenie problemów może prowadzić do chorób skóry. Rozszerzone naczynka i powracający rumień to często spotykane zjawisko w przypadku trądziku różowatego. Zaczerwienienie z czasem utrzymuje się stale, szczególnie w środkowej części twarzy. Później pojawiają się inne niedoskonałości, takie jak wyraźnie wyczuwalne grudki i krostki. Naczynka są popękane i jeszcze mocniej widoczne, a skóra staje się wyraźnie pogrubiona, jej faktura zaś jest wyraźnie nierówna pod palcami.

Podłoże cery naczynkowej to wprost idealne środowisko dla rozwoju trądziku różowatego. Dlatego należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, by w miarę możliwości załagodzić niepokojące objawy i jednocześnie nie doprowadzić do tego, by chwilowe zaczerwienienia stały się bezpośrednią przyczyną bardziej uporczywych zmian skórnych.

Trądzik różowaty – charakterystyka choroby

Trądzik różowaty to choroba skóry, która najczęściej dotyczy cery dojrzałej. Objawia się przewlekłym stanem zapalnym w postaci rumienia zlokalizowanego niemal wyłącznie na twarzy, szczególnie na jej środkowej części. Silne zaczerwienienie jest widoczne na policzkach, na nosie, brodzie i czole. Zdarza się, że symptomy są dostrzegalne również na szyi czy dekolcie, a nawet na owłosionej skórze głowy.

W aktywnym stadium trądziku różowatego zauważalna jest zwiększona produkcja łoju. Towarzyszy mu wyraźnie zaczerwienienie skóry, które nasila się szczególnie w kontakcie z czynnikami atmosferycznymi, stresem czy pikantnym jedzeniem. Łatwo dostrzec wówczas wyraźne grudki i krostki, a nawet zmiany guzowate, które są umiejscowione szczególnie w okolicach nosa.

Trądzik różowaty jest dość powszechną chorobą, ponieważ szacuje się, że może dotyczyć nawet 10% społeczeństwa. Choć częściej dotyka kobiet, to jednak zdarza się również u mężczyzn. Pierwsze symptomy mogą być widoczne już po 20. roku życia – z trądzikiem różowatym raczej nie mają do czynienia osoby w okresie dojrzewania.

Na jego pojawienie się bardzo często mają wpływ uwarunkowania genetyczne, choć duże znaczenie mogą mieć też skłonności do alergii, a także problemy z układem żołądkowym bądź nadciśnienie tętnicze. Wszelkie objawy nasilają się w kontakcie z nieumiejętnie dobranymi kosmetykami oraz środkami chemicznymi.

Jak rozwija się trądzik różowaty?

W początkowej fazie rozwoju trądziku różowatego zauważalne jest przede wszystkim zaczerwienienie. Już wówczas powinniśmy wdrożyć odpowiednią pielęgnację, tymczasem pojawienie się rumienia często bywa bagatelizowane. Z czasem jednak pojawiają się wypryski, którym na dodatek towarzyszy uporczywe swędzenie. W zaawansowanym stadium na twarzy można dostrzec nawet guzki.

Zignorowanie objawów trądziku różowatego może skutkować nieodwracalnymi zmianami na skórze twarzy. Mocny rumień oraz grudki trudno jest zakamuflować makijażem, na dodatek stan zapalny wiąże się z ogromnym dyskomfortem. Cera często jest nieprzyjemnie ściągnięta, odczuwalne jest także pieczenie. Dodatkowo należy uważać, by chronić ją przed słońcem, w przeciwnym wypadku łatwo o podrażnienia.

Rutyna pielęgnacyjna a trądzik różowaty

Dobierając kosmetyki do pielęgnacji cery z trądzikiem, niezwykle ważna jest obecność składników aktywnych, które rzeczywiście pozwolą na złagodzenie objawów. Celem stosowania poszczególnych produktów jest zmniejszenie zaczerwienień i ochrona przed ich rozprzestrzenianiem, dodatkowo należy zadbać o odpowiednie nawilżenie. Skóra z tendencją do trądziku często się przetłuszcza, w związku z czym formuła kosmetyków nie może być obciążająca. Ważne jest, by przywrócić jej niezbędny komfort oraz by wzmocnić jej naturalną barierę ochronną.

W naszej rutynie pielęgnacyjnej powinien znaleźć się produkt z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV może spowodować, że rumień będzie jeszcze bardziej wyraźny, na dodatek skóra łatwiej ulega podrażnieniom i zaczyna swędzieć. Zastosowanie kremu z SPF doskonale chroni przed słońcem.

Ponieważ trądzik różowaty czy też cera naczynkowa najczęściej dotyczą osób dojrzałych, to możemy mieć już wówczas do czynienia z pierwszymi oznakami starzenia. Z biegiem czasu zmniejsza się ilość produkowanych przez organizm włókien kolagenowych, stąd też skóra traci dawną jędrność i miękkość. Przywrócić ją możemy m.in. dzięki kwasowi hialuronowemu.

By natychmiast zwalczać pojawiające się stany zapalne, można stosować S.O.S. Punktową pastę przeciw niedoskonałościom dla skóry tłustej i trądzikowej z gamy Normaderm marki Vichy. Jej skład został oparty na siarce oraz kwasie glikolowym. Stosowany bezpośrednio na zmiany skórne znakomicie radzi sobie z niwelowaniem zaczerwienień, a przede wszystkim przyczynia się do zmniejszania wyprysków.

Elementy pielęgnacji, które pomagają leczyć trądzik różowaty

Jak powinna wyglądać nasza codzienna pielęgnacja? Warto trzymać się kilku prostych kroków, które zagwarantują, że symptomy trądziku różowatego nie będą się nasilać.

Rano, przed wyjściem z domu, powinniśmy odpowiednio przygotować cerę. Najpierw należy wykonać dokładne oczyszczanie, ponieważ w trakcie snu na skórze mogą gromadzić się różne zanieczyszczenia. Do tego zadania możemy wykorzystać Normaderm Phytosolution Żel głęboko oczyszczający. Likwiduje on nadmiar sebum oraz eliminuje wszelkie inne niepożądane substancje – a to wszystko za sprawą minerałów i ekstraktu probiotycznego.

Następnie należy przejść do kremu na dzień; powinien mieć on właściwości nawilżające, a także kojące, tak by stany zapalne nie zaogniały się. Normaderm Phytosolution krem korygujący niedoskonałości do skóry trądzikowej to zatem idealny produkt. Nie tylko głęboko regeneruje cerę, wzmacniając jej naturalną ochronę przed czynnikami środowiskowymi, ale także wpływa na niwelowanie przebarwień oraz zaskórników.

Wieczorem pielęgnację należy oczywiście rozpocząć od demakijażu. Wystarczy odrobina Mineralnego płynu micelarnego dla skóry wrażliwej od Vichy, który powstał na bazie wody wulkanicznej, by dokładnie pozbyć się nałożonych wcześniej kosmetyków kolorowych. Dzięki dodatkowi panthenolu cera będzie na dodatek ukojona i przygotowana na dalsze zabiegi.

Później twarz należy umyć żelem, a następnie – jeśli zachodzi taka potrzeba – dodatkowo ją odświeżyć przy pomocy Toniku oczyszczającego do codziennej pielęgnacji Normaderm Vichy. Dzięki starannie wyselekcjonowanym składnikom nie tylko zwęża pory i matowi cerę, ale także wygładza wszelkie nierówności i zapobiega powstawaniu kolejnych niedoskonałości.

Stosowanie się do podstawowych zasad higieny oraz pielęgnacji może stanowić realną pomoc w walce z trądzikiem różowatym. Dlatego warto podążać za wszelkimi wskazówkami, które mogą znacznie zredukować objawy.

(Artykuł partnera)

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.