PODZIEL SIĘ
Kobieta mierz rozmiar biustu

Na temat metody powiększania, korekcji i rekonstrukcji piersi własnym tłuszczem z wykorzystaniem systemu BRAVA rozmawiamy z dr hab. n. med. Bartłomiejem Noszczykiem.


Nasz ekspert: dr hab. n. med. Bartłomiej Noszczyk – specjalista w dziedzinie chirurgii plastycznej, Członek Polskiego Towarzystwa Chirurgii Plastycznej, Rekonstrukcyjnej i Estetycznej, oraz członek American Society of Plastic Surgeons (ASPS). Kierownik Kliniki Chirurgii Plastycznej w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. dr W. Orłowskiego, Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie.


Anna Kondratowicz: Które kobiety zwracają się najczęściej z chęcią zastosowania metody przeszczepu własnego tłuszczu z wykorzystaniem systemu BRAVA – kobiety po mastektomii, kobiety, które chcą powiększyć lub ujędrnić piersi, czy te z wrodzonymi wadami piersi?

Bartłomiej Noszczyk: Operacją zainteresowane są najczęściej pacjentki z wrodzonymi wadami piersi. Na drugim miejscu wymieniłbym grupę Pań poszukujących sposobów na poprawienie urody. Nadal najrzadszą grupą są pacjentki po operacjach onkologicznych. Metody rekonstrukcji piersi własnopochodnym tłuszczem z kopułkami BRAVA są nadal bardzo mało znane, stąd niewiele Pań wie o takiej możliwości.

AK: Jakie są główne zalety systemu BRAVA?

BN: System BRAVA został wymyślony jako metoda bezoperacyjnego zwiększania objętości piersi. Wykorzystanie kopułek BRAVA jako metody uzupełniającej w leczeniu operacyjnym zaproponowano wkrótce później. Okazało się bowiem, że kopułki zwiększają pojemność piersi, umożliwiając wypełnienie ich większą objętością tkanki. Żywe komórki tłuszczowe są niezwykle wrażliwe na ciśnienie, toteż przeszczepianie ich do ciasnej przestrzeni nierozciągniętych piersi kończy się zazwyczaj niepowodzeniem. Stosowanie kopułek wymaga od pacjentek włożenia w leczenie pewnego wysiłku. Jest to duża zaleta systemu BRAVA. Pacjentki, które całkowicie oddają się leczeniu, kierują się we wczesnym okresie zaleceniami lekarza i koncentrują na celu, mają zdecydowanie lepsze rokowania. Wymuszanie troski o własne piersi jest drugą zaletą systemu BRAVA, o której wciąż rzadko się wspomina.

AK: Dlaczego niektóre kobiety powinny wybierać metodę przeszczepu własnego tłuszczu z zastosowaniem systemu BRAVA zamiast implantów piersi?

BN: Zwiększające się grono dojrzałych chirurgów plastycznych uważa, że powiększanie piersi implantami powinno być obecnie traktowane jako metoda opcjonalna. U wielu pacjentek trudno jest bowiem znaleźć pierwotne wskazania do stosowania implantów w celu powiększenia piersi. Oczywiście, taka interpretacja spotyka się nadal z krytyką plastyków stosujących wkładki. Należy jednak pamiętać, że implanty, w odróżnieniu od własnej tkanki tłuszczowej, są ciałem obcym. Zdecydowanie lepiej jest poprawiać urodę, modelując piersi własnym tłuszczem, niż wypełniać je silikonowymi poduszeczkami, wkładanymi pomiędzy mięśnie a żebra.

AK: Jak wygląda przygotowanie do zabiegu, zabieg oraz opieka po operacji?

BN: System BRAVA należy zacząć nosić na miesiąc przed operacją. W ciągu tego miesiąca zwiększa się stopniowo czas stosowania systemu, aż do ostatniego tygodnia przed operacją. Na 5-6 dni przed zabiegiem należy go stosować niemal całą dobę. Do szpitala przychodzi się z założonymi kopułkami. Zdejmuje się je dopiero w sali operacyjnej. Operację przeprowadzić można w lekkim znieczuleniu dożylnym. Zarówno pobieranie, jak i przeszczepianie tłuszczu jest niemal bezbolesne, poza kilkoma krótkimi etapami zabiegu, gdy potrzebne jest dodanie nieco większej dawki leku dożylnego. Tłuszcz pobiera się i przeszczepia kaniulami o średnicy 1 -1,5 mm. Poza punktami wkłucia, nie wykonuje się podczas zabiegu żadnych cięć na skórze. Operacja trwa około 2 – 3 godzin. Kopułki zakłada się ponownie wkrótce potem. W pierwszym tygodniu po operacji stosuje się je ponownie niemal bez przerwy. W drugim tygodniu nosi się je już jednak coraz rzadziej.

AK: Niektóre kobiety mogą być niepewne rezultatu, proszę o rozwianie tych wątpliwości.

BN: O możliwości powiększenia piersi własnym tłuszczem słyszało wciąż niewiele Pań. Nawet te, które słyszały, zazwyczaj nie wiedzą, że operacja daje trwałe wyniki. Stąd powszechna wśród pacjentek niepewność o ostateczne rezultaty. By rozwiać wątpliwości należy wyjaśnić, że wynik leczenia oceniać można w dwóch etapach. W pierwszych tygodniach po operacji piersi powiększone są o pełną objętość przeszczepionego tłuszczu. Niestety część tej objętości ulegnie wkrótce wchłonięciu. Będzie to maksymalnie 30% przeszczepu. Dopiero przed końcem 3 miesiąca po zabiegu wielkość piersi się stabilizuje, a pozostałe 70 – 80 % objętości przestaje zanikać. Objętość utrwalona po 3 miesiącu po operacji będzie już stała.

AK: Jakie są przeciwwskazania do zabiegu?

BN: Podstawowym przeciwwskazaniem jest obecność lub podejrzenie istnienia zmian nowotworowych przed operacją. Pacjentki narażone w sposób szczególny na nowotwory piersi powinny zrezygnować z tej formy leczenia. Dotyczy to na przykład Pań, u których wykryto mutację genu BRCA1. Obecnie uważa się, że przeszczep tłuszczu nie zwiększa ryzyka zachorowania na nowotwór, jednak wkrótce po operacji może utrudnić badanie onkologiczne.
Względnym przeciwwskazaniem jest brak tkanki tłuszczowej do pobrania. Wprawdzie nawet u bardzo szczupłych pacjentek dostępna jest wystarczająca ilość tkanki tłuszczowej, by uzyskać zadowalający wynik, jednak pobieranie tłuszczu u osób szczególnie chudych jest trudne, przedłuża leczenie i daje mniejszą satysfakcję. Pobieranie tłuszczu u osób bardzo szczupłych wymaga szczególnej dokładności by zapobiec powstawaniu nierówności w odsysanej okolicy. Lepiej jest w takich przypadkach pobierać tłuszcz kilkakrotnie, lecz w mniejszych objętościach.

AK: Czy należy powtarzać operację?

BN: Przy właściwym stosowaniu systemu BRAVA wystarczająco dobry wynik uzyskuje się już po pierwszej operacji. Często jednak pacjentki zachęcone wynikiem pierwotnego leczenia rozważają dodatkowe powiększenie. Drugi zabieg jest wówczas związany z mniejszymi kosztami, ponieważ można wówczas wykorzystać stosowane już wcześniej kopułki BRAVA.

AK: Jakie są zalety i wady powiększania piersi implantami oraz metodą przeszczepu własnego tłuszczu z systemem BRAVA?

BN: Podstawową zaletą nowoczesnych implantów piątej generacji jest możliwość uzyskania znakomitego wyglądu bez żadnych dodatkowych starań. Na tym jednak zalety wkładek się kończą. Ich wady to stałe ryzyko powikłań związanych z wszczepieniem ciała obcego, obecność trudnej do ukrycia blizny oraz pogarszający się wygląd piersi w miarę upływu lat po zabiegu. Związane jest to z nierównomiernym procesem starzenia się ciała i wszczepionych wkładek.
Podstawową zaletą powiększenia piersi własnym tłuszczem jest całkowicie naturalny wynik, dotyczący zarówno wyglądu jak i jędrności oraz co najważniejsze, unerwienia czuciowego skóry piersi. Uważa się, że recepcja bodźców czuciowych na skórze piersi ulega po operacji poprawie. Dotyczy to również unerwienia okolicy otoczek i brodawek, co stanowi zasadniczą różnicę w stosunku do pacjentek po operacji wszczepienia implantów. Jednym z częstych następstw stosowania implantów jest bowiem pogorszenie czucia w tej okolicy. Dodatkową zaletą powiększania biustu własnym tłuszczem jest brak blizn pooperacyjnych w okolicy piersi oraz trwały wynik, ulegający starzeniu dopiero z naturalnym procesem starzenia się organizmu.
Uciążliwa może być konieczność zarezerwowania czasu na stosowanie systemu BRAVA oraz potrzeba pewnych wyrzeczeń, związanych z koniecznością stosowania się do zaleceń lekarza. Chodzi głównie o to, by w ostatnim tygodniu przed operacją oraz w pierwszym tygodniu po niej kopułki BRAVA stosować stale, jedynie z krótkim przerwami na prysznic. Do szpitala należy przyjść w założonych kopułkach. Powiększanie piersi z systemem BRAVA można w tym sensie porównać do leczenia i rehabilitacji po urazach sportowych. Powrót do pełnej, lub większej sprawności sportowej, wymaga również pewnych poświęceń.

AK: Czym różni się lipotransfer z wykorzystaniem systemu BRAVA od samego lipotransferu?

BN: Różnica polega na stworzeniu optymalnych warunków dla wgajania się przeszczepionego tłuszczu. System BRAVA zwiększa pojemność piersi, pozwalając przeszczepić większą objętość tłuszczu w odpowiednio rozciągniętą tkankę. Stosowanie kopułek zwiększa również ukrwienie tkanek, poprawiając warunki dla wgajania się przeszczepu. Po operacji system BRAVA stabilizuje biust w krytycznym okresie pierwszego tygodnia. W tym czasie bowiem delikatne i kruche naczynia mikrokrążenia wrastają w przeszczep, zapewniając mu możliwość dalszego przeżycia. Powiększanie piersi dużą objętością tłuszczu, i bez stosowania systemu BRAVA, wiąże się z nieuniknionym procesem wchłaniania się ponad 50% przeszczepionej tkanki.

AK: Zatem czym charakteryzuje się zwykły lipotransfer?

BN: Tak zwany „tradycyjny” lipotransfer to przeszczepianie tłuszczu metodą mikroprzeszczepów w okolicę zmarszczek na twarzy. Metodę tę można wykorzystać do powiększania piersi, jeśli tłuszcz przeszczepiać w kilku etapach i w małych objętościach. W powiększaniu piersi wspomaganym systemem BRAVA stosuje się zmodyfikowaną metodę mikroprzeszczepów określaną jako „mega – objętościową” (tzw. megavolume lipotransfer). Ta metoda nadaje się do stosowania jedynie z systemem BRAVA.

Z dr hab. n. med. Bartłomiejem Noszczykiem rozmawiała Anna Kondratowicz – dziennikarka, redaktor naczelna portalu ibeauty.pl i wirtualnaklinika.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ