Najważniejszy jest uśmiech!
Co jest najważniejsze przy pierwszym spotkaniu? Amerykańskie badania udowadniają, że bezkonkurencyjny okazuje się uśmiech.
Nie jest najważniejsze to, co powiesz, jak będziesz ubrany, albo jakich użyjesz perfum. Liczy się przede wszystkim to, jak będziesz się uśmiechał – wynika z ankiety Amerykańskiej Akademii Stomatologii Estetycznej (American Academy of Cosmetic Dentistry). 48% przebadanych Amerykanów potwierdza, że po pierwszym spotkaniu właśnie uśmiech jest najbardziej pamiętaną cechą. Dbasz o garderobę? Wyobraź sobie, że tylko 9% uczestników ankiety potwierdziło, że ubrania zapadają w pamięć, gdy poznajemy nową osobę. Jeszcze mniejsze znaczenie ma rodzaj perfum (8%). Nawet to, co powiesz, wpłynie na pierwsze wrażenie tylko w 25%.
Według badania AACD 85% z nas uważa, że osoby z ładnym uśmiechem są bardziej atrakcyjne. Wyniki ankiety są z kolei bezlitosne dla posiadaczy zepsutych, krzywych lub przebarwionych zębów. Jedna trzecia badanych Amerykanów stwierdziła, że prawdopodobnie nie będzie się całować i nie umówi się na randkę z kimś, kto jest na bakier z dentystą. Nieatrakcyjny uśmiech to także przeszkoda w życiu zawodowym. 3 na 4 osoby stwierdziły, że może on zamknąć drogę do kariery.
Jak zatem dbać o hollywoodzki uśmiech?
– Atrakcyjny uśmiech jest spontaniczny i pewny siebie. Kąciki ust podnoszą się bez przeszkód, pokazujemy wtedy górne zęby, a w uśmiech angażują się również mięśnie okrężne oczu – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, stomatolog gwiazd z wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. – Widząc nieskrępowany uśmiech, czujemy, że mamy do czynienia z osobą szczerą, zadowoloną z siebie i pełną pozytywnych emocji. To wpływa na relacje zawodowe i osobiste. Ale uwaga, nawet zęby dalekie od perfekcji mogą współgrać z urodą twarzy, a gdy są akceptowane przez posiadacza, zdobić bardziej niż biżuteria. Diastema, zbyt dziąsłowy uśmiech, szparowatość zębów, nietypowe ustawienia kłów – wszystko to może dodawać uroku, jeśli w całości uśmiech jest estetyczny i prezentowany bez kompleksów – podkreśla stomatolog, zajmująca się smile designem.
Niestety takiego szczerego uśmiechu brakuje wielu z nas.
– Najczęściej pacjenci dorośli zakrywają usta rękami, bo krępują ich wady zgryzu. Przez lata żyją z krzywymi zębami, które już w okresie dojrzewania stały się dla nich powodem kompleksów. Uśmiechają się więc bez pokazywania zębów, przez co na pierwszy rzut oka mogą wyglądać na osoby nieszczere, nieśmiałe lub zakłopotane – mówi dr Gnach-Olejniczak.
Takie wrażenie jest szczególnie kłopotliwe, gdy od pierwszego wrażenia zależą: zdobycie nowej pracy, negocjacje z klientem, ale nie tylko. Także w życiu prywatnym napędzanym przez nowe technologie pierwsze wrażenie jest coraz ważniejsze – a robią je zdjęcia umieszczanie na portalach społecznościowych. Sprawdź zatem, czy się na nich uśmiechasz i zrób test atrakcyjności swojego uśmiechu.
- Jaki kolor mają twoje zęby? Jeśli są pożółkłe, możesz się wydawać starszy/a niż jesteś w rzeczywistości. Zbyt żółta barwa uzębienia wywołuje także obawy o stan zdrowia. Z pomocą przyjdzie konsultacja u stomatologa estetycznego, który dobierze skuteczną i bezpieczną metodę wybielania. Warto poradzić się także w przypadku przebarwień, niektóre z nich przykryją dopiero porcelanowe licówki.
- Co pokazujesz w uśmiechu? Jeśli zęby dolne zamiast górnych, możesz sprawiać wrażenie osoby agresywnej oraz także starszej. Z pomocą przyjdzie leczenie ortodontyczne, przy niewielkich wadach może wystarczyć konturowanie oraz wydłużenie górnych zębów za pomocą bondingu.
- Czy twoje zęby się błyszczą? Jeśli są matowe, będą wyglądać na ciemniejsze. Zabieg polerowania szkliwa za pomocą mikroabrazji rozjaśni uśmiech i zmniejszy podatność zębów na gromadzenie płytki nazębnej i osadów.
- Czy na zębach widać kamień? Jeśli tak, będziesz odbierany/a jako osoba zaniedbana, która ma problemy z higieną. Regularny skaling z piaskowaniem (standardowo 2 razy w roku) rozjaśni uśmiech i sprawi, że twoja ocena podczas pierwszego spotkania wzrośnie.
- Czy w kącikach ust widać zęby, czy puste przestrzenie? Jeśli nie lśnią tam zęby, to znaczy że masz zbyt wąskie łuki zębowe. Można je rozszerzyć ortodontycznie, przy okazji rozładowując stłoczenia zębów. Uśmiech stanie się jaśniejszy i bardziej pełny.
- Jaki kształt ma w uśmiechu linia górnych zębów? Jeśli odwrotną niż linia ust, to nawet jeśli będziesz uśmiechać się naprawdę szczerze, twój uśmiech sprawi wrażenie smutnego. Tak zwana odwrócona linia uśmiechu psuje wizerunek. Dentysta poprawi jej kształt za pomocą: leczenia ortodontycznego lub konturowania i bondingu.
- Czy twoje zęby są proste? Krzywe zęby, które nie układają się w harmonijne łuki, zawsze pogarszają wygląd, są także szkodliwe dla zdrowia. Szybciej się psują, są narażone na choroby przyzębia itd. Jeśli chcesz pewnie się uśmiechać, załóż aparat ortodontyczny. Leczenie zajmie 1-2 lata, ale już w jego trakcie poczujesz różnicę i nabierzesz pewności siebie, ponieważ lekarz odbuduje prawidłowe zwarcie kompozytem, a aparat zmieni położenie zębów już w pierwszych miesiącach kuracji.
- Czy masz zęby w komplecie? Braki w uzębieniu robią złe wrażenie, nawet wtedy gdy luki znajdują się w głębi jamy ustnej. Twój rozmówca będzie widział, że próbujesz coś ukryć, śmiejąc się półgębkiem. Zamiast rezygnować ze spontanicznego zachowania, od razu uzupełniaj braki w uzębieniu. Implanty to powszechna technologia, stosuje się ją bez względu na wiek, a sama procedura wszczepienia implantu w kość trwa ok. godziny i jest mniej inwazyjna niż usuwanie ósemki.