WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

Czym jest starzenie dentalne?

Dzięki białemu uśmiechowi i zdrowym zębom wyglądamy młodziej. Jednak zęby zaniedbane, żółte czy zły zgryz sprawią, że możemy wyglądać starzej, niż nasi rówieśnicy! Co to jest starzenie dentalne, wyjaśnia Iwona Gnach-Olejniczak z UNIDENT UNION Dental Spa.

Starzenie dentalne występuje wtedy, kiedy uśmiech ma zdecydowanie więcej lat niż twoja metryka. Wpływa na wygląd twarzy, kiedy się uśmiechasz oraz postarza jej rysy. Atakuje na kilku poziomach. Na szczęście zawsze możesz pokonać starzenie dentalne, a nawet odmłodzić się na fotelu u dentysty.

Żółte i matowe zęby dodają lat

Żółte zęby są oznaką wieku tak jak zmarszczki czy siwizna. A białe? To atrybut młodości.

Dr Iwona Gnach-Olejniczak
Dr Iwona Gnach-Olejniczak

Z wiekiem szkliwo zmienia kolor z bieli o odcieniu niebiesko-szarym w stronę pomarańczowego  tłumaczy dr Iwona Gnach-Olejniczak z kliniki UNIDENT UNION Dental Spa. Żółte zęby mają babcie i dziadkowie, ale czy pasują 20-30 latce? Gdy zęby pacjenta są zbyt ciemne do jego wieku, rekomenduję wybielanie gabinetowe. Można to porównać do maskowania przedwczesnej siwizny – mówi stomatolog. Każdy z nas ma zapisaną w genach granicę wybielenia zębów. Tak więc nie ma obaw o nienaturalny efekt.

Przez wadę zgryzu szybciej się pomarszczysz

Starzenie dentalne idzie w parze z krzywymi zębami. Żeby to zrozumieć, musisz zastanowić się, dlaczego właściwie zęby są krzywe?

– Ponieważ nie mieszczą się w za wąskich łukach zębowych – odpowiada ekspert. Za wąskie kości szczęki i żuchwy nie podpierają właściwie skóry twarzy. Za wcześnie pojawiają się zmarszczki na policzkach, bruzdy nosowo-wargowe. Rozmywa się owal, a usta bez podparcia tracą wypukłość – wylicza dr Gnach-Olejniczak. Lekarz rozszerza łuki zębowe aparatem ortodontycznym – zęby się prostują, a podparta skóra jest mniej podatna na wiotczenie i zmarszczki. Leczenie ortodontyczne zajmuje średnio 12-18 miesięcy i daje trwałe efekty.

I będziesz mieć za wąskie usta

Czym innym jest nienaturalne pompowanie ust, a czym innym usta cienkie jak niteczki. Bez dwóch zdań postarzają, a gdy są zapadnięte do wewnątrz, przypominają usta bezzębnej staruszki.

– Za mało wyeksponowana czerwień wargowa to bardzo często nie cecha urody, ale konsekwencja wady zgryzu – mówi dr Gnach-Olejniczak. Zmiana wysokości zwarcia za pomocą leczenia ortodontycznego nadaje ustom właściwy rozmiar. To nagroda za doprowadzenie zgryzu do ładu. Co ważne, przywrócenie ustom właściwego wieku i rozmiaru jest trwałe i daje naturalny efekt.

Brakuje Ci trzonowców? Przybędzie Ci lat

Jeśli nie wstawiłaś brakujących zębów bocznych, będziesz się złościć, że starzejesz się szybciej niż rówieśniczki. Zamiast narzekać, idź do dentysty.

– Tak zwane ubytki skrzydłowe mają wpływ na rysy całej twarzy. To przez nie brakuje kości podpierającej skórę – wyjaśnia wrocławska stomatolog.

– Gdy usunie się ząb, szczęka staje się w miejscu ubytku węższa i mniej wypukła. Wystarczy, że brakuje 2 zębów, a już skóra bez podparcia wiotczeje i opada. Pogarsza się owal, kształt policzków. Mogą pojawić się tzw. chomiki, czyli nadmiary obwisłej skóry oraz pionowe zmarszczki na policzkach. Dlatego tak ważna jest wczesna implantacja. Tytanowa śruba, która naśladuje naturalny korzeń zęba, stale pobudza kość do utrzymania objętości. Cieszysz się odzyskanym zębem i atrakcyjnym wyglądem.

Zmęczone spojrzenie? Idź do dentysty

Jest bardzo prawdopodobne, że twoje wiecznie podkrążone oczy, pod którymi tworzą się tzw. worki, to konsekwencja gotyckiego podniebienia. Czyli jakiego? Strzelistego i wąskiego jak średniowieczna katedra.

–  Gotyckie podniebienie występuje powszechnie przy zbyt wąskiej szczęce. Jest tak wysokie, że zaburza pracę naczyń limfatycznych i krwionośnych wokół oczu. Stąd zastoje, obrzęki, niedotlenienie – wyjaśnia dr Gnach-Olejniczak. Przy okazji rozszerzenia szczęki aparatem ortodontycznym podniebienie opada, a naczynia odzyskują prawidłową drożność. Spojrzenie staje się wypoczęte i młode.

Starte zęby jak u babci

Starzenie dentalne dotyka osoby, które mają starte zęby. Wyglądają na więcej lat niż mają, ponieważ nie pokazują w uśmiechu górnych zębów.

– Młoda osoba pokazuje w uśmiechu ok. 4-6 mm górnych siekaczy. Z wiekiem to się zmienia. Średnio co 20 lat widać już o 2 mm górnych zębów mniej – wyjaśnia stomatolog. Kłopot mają młode kobiety, które w uśmiechu w ogóle nie pokazują górnych zębów. To postarza. Z reguły z dwóch powodów: wady zgryzu lub zgrzytania zębami. Dentysta podnosi zwarcie podczas leczenia ortodontycznego i odbudowuje starte zęby za pomocą licówek, często też leczy bruksizm. Uśmiech odzyskuje młody wygląd, a usunięcie przyczyny ścierania zębów zabezpiecza je przed erozją szkliwa i atakiem próchnicy.

Dodaj komentarz

Podobne tematy

Lifting u stomatologa

Budowa zgryzu ma ogromny wpływ na rysy twarzy i jej wygląd. Na czym polega nowoczesna stomatologia estetyczna i jaki efekt można uzyskać za pomocą […]

Wybielanie zębów

Slow whitening – wolno, ale solidnie

Kiedy nachodzi nas chęć zmienienia czegoś w swoim wyglądzie, pragniemy szybkich i spektakularnych efektów. Dotyczy to na przykład wybielania zębów […]


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki