WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

wrastające pazonkcie

Sposoby na wrastający paznokieć

Wrastające paznokcie nie prezentują się estetycznie, ale też są poważnym problemem natury zdrowotnej. Nie warto doprowadzać do sytuacji, w której utrudniają chodzenie, bo może być konieczna interwencja chirurga.

Wrastający paznokieć najczęściej pojawia się w dużym palcu u nogi. To właśnie ten paznokieć jest zazwyczaj najgrubszy i najtwardszy, ale też największy, więc stosunkowo łatwo go uszkodzić.

Dlaczego paznokcie wrastają?

Przyczyn jest kilka. Po pierwsze, nieprawidłowy sposób ich obcinania (tzw. na okrągło, z wycinaniem lub piłowaniem bocznych fragmentów), może prowadzić do uszkodzenia płytki paznokciowej. Ta odrastając, napotyka miękką tkankę wokół paznokcia i wżyna się w nią, powodując na początku delikatny, a z czasem nasilający się ból, a nawet powstawanie zmian wypełnionych płynem lub ropą.

Drugą przyczyną są niewygodne, za małe lub zbyt obcisłe buty. Panie, które lubią chodzić w szpilkach, powinny szczególnie uważnie kontrolować stan swoich paznokci, ponieważ klasyczny fason tych butów bardzo często powoduje takie dolegliwości.

Trzecią przyczyną są wszelkie urazy mechaniczne, związane z uderzeniem w płytkę paznokciową lub też powstałe w trakcie wykonywania ćwiczeń fizycznych. Najbardziej na uszkodzenia płytki paznokciowej narażeni są tancerze, szczególnie tańczący w odsłaniających palce butach lub uprawiający balet.

Niektóre choroby dermatologiczne, takie jak grzybica stóp czy paznokci, także zwiększają prawdopodobieństwo ich deformowania i w późniejszym czasie, wrastania. Niektóre osoby posiadają wrodzoną tendencję do wrastających paznokci – jeśli płytka paznokciowa sama z siebie rośnie pod kątem, konieczne jest jej korygowanie, a czasem nawet usunięcie.

wrastające pazonkcieCzy to wrastający paznokieć?

Do najczęstszych objawów wrastającego paznokcia zalicza się ból naskórka przy paznokciu. Dyskomfort nasila się przy dotyku, zakładaniu butów, a nawet skarpetek. Z objawów widocznych gołym okiem, najłatwiejsze do rozpoznania jest zaczerwienienie i opuchlizna, a niekiedy sączenie się płynów ustrojowych. Jeśli dojdzie do zakażenia bakteryjnego, wydzielina może być ropna. Bardzo ważne jest, by nie doprowadzić do takiego stanu.

Co zrobić, kiedy paznokieć wrasta?

Jeśli tylko zaobserwujemy niepokojące nas objawy, koniecznie udajmy się do lekarza internisty, a najlepiej podologa. To specjalista zajmujący się medycznym pedicurem i leczeniem chorób stóp. W początkowym stadium wrastania paznokcia wystarczy poddać się tzw. tamponowaniu. Chory fragment paznokcia jest usuwany, na to miejsce kładzione są specjalne opatrunki, przez co znacznie mniejszy nacisk wywierany jest na wał paznokciowy. Kiedy paznokieć zaczyna odrastać, przytwierdza się do niego specjalne klamry, aby uformować go w odpowiedni sposób. Klamry ortonyksyjne są bezpiecznym, łagodnym i bezbolesnym sposobem na wrastające paznokcie. Wymagają jednak zakładania przez profesjonalistę. Tego typu klamry nosi się przez ok. pół roku, po tym czasie paznokieć najczęściej rośnie już prawidłowo i nie ma nawrotów choroby.

Kostka Arkady – na czym polega?

Pod tą tajemniczą nazwą kryje się zabieg wyciągania wrastajacego paznokcia z wału paznokciowego. Zabieg ten ma dwa plusy: przede wszystkim, pacjent od razu odczuwa wyraźną ulgę. Po drugie: dzięki zastosowaniu masy akrylowej, paznokieć od razu wygląda estetycznie. Zabieg trzeba powtarzać przez okres ok. 6 miesięcy. Warto pamiętać, że tego typu praktyki, jak kostka Arkady czy stosowanie klamer, jest znacznie bardziej wskazane, niż usuwanie chirurgiczne całości lub fragmentu paznokcia. Niestety takie inwazyjne potraktowanie paznokci często kończy się powikłaniami, nawrotami choroby oraz zakażeniami.

Korekta wałów paznokciowych

Jeśli do wrastania paznokci dochodziło często, wały paznokciowe mogły ulec przerostom. Wtedy ryzyko ponownego wrośnięcia jest bardzo wysokie. W takich przypadkach zaleca się zabieg chirurgiczny, polegający na wycięciu nadmiaru tkanek z wałów paznokciowych w znieczuleniu miejscowym. Zabieg ten jest szybki, rekonwalescencja przebiega błyskawicznie i rzadko kiedy występują jakiekolwiek powikłania.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki