WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

skleroterapia

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Skleroterapia to popularna metoda leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na iniekcji roztworu środka sklerotyzującego do środka zmienionego chorobowo naczynia, co powoduje zanik żylaków.

Żylaki to dość powszechny problem nie tylko kobiet, ale i wielu mężczyzn. Nie oznacza to jednak wcale, że musimy z nim żyć i nie oznacza to też konieczności operacji. Jak zatem pozbyć się nie tylko problemu w kategorii estetycznej, ale i zdrowotnej? Jest na to wiele metod, a jedną z nich jest tzw. skleroterapia, czyli ostrzykiwanie – całkowicie bezbolesna i umożliwiająca szybką rekonwalescencję. Cały zabieg jest minimalnie inwazyjny i bez problemu można go wykonywać wiele razy.

Wskazania

Wskazaniem do zabiegu są zmiany żylne o małym stopniu nasilenia, a także pajączki.

Na czym polega zabieg?

Skleroterapia jest metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Zabieg polega na iniekcji roztworu środka sklerotyzującego, który powoduje zanik żylaka, do wnętrza zmienionego chorobowo naczynia. Zabieg ten stanowi trzecią główną grupę zabiegowych metod leczenia poszerzonych naczyń żylnych kończyn dolnych. Roztwory, które stosuje się w leczeniu sklerotyzującym zawierają substancje, które należą do różnych grup chemicznych, ale efekt ich działania jest podobny. Wywołują stan zapalny wewnątrz naczynia, następnie prowadzą do wykrzepiania krwi w jego wnętrzu, stopniowego włóknienia i zamykania się żylaka, który ostatecznie ulega całkowitemu zanikowi poprzez wchłonięcie przez otaczające tkanki.

Ile trwa zabieg

Cały zabieg trwa około 30-60 minut w zależności od trudności przeprowadzanego zabiegu.

Efekty zabiegu

Skleroterapia jest bardzo skuteczną nieinwazyjną metodą leczenia żylaków kończyn dolnych. Na ostateczny efekt leczenia wpływa głównie rozległość i stopień nasilenia zmian żylnych, plan wieloetapowego postępowania leczniczego i ścisła współpraca pacjenta z lekarzem w zakresie postępowania między kolejnymi zabiegami i postępowania pozabiegowego.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu pacjent powinien pozostać w pozycji leżącej przez około 20-30 minut. Po krótkiej obserwacji może powrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Chodzenie i nawet prowadzenie pojazdu nie sprawia większych problemów, jednak można odczuwać pewien dyskomfort. Przez dwa tygodnie po zabiegu należy unikać intensywnego wysiłku fizycznego oraz ekspozycji kończyny na światło słoneczne – może to skutkować powstaniem trwałych przebarwień skórnych. Ponadto, warto nosić luźną odzież i wskazane jest noszenie pończochy uciskowej, zakładanej w pozycji leżącej.

Przeciwwskazania

Choć skleroterapia jest zabiegiem bardzo bezpiecznym, to jednak w pewnych sytuacjach wiąże się z pewnym ryzykiem w związku z czym nie zawsze może być stosowana. Przeciwwskazania do wykonania zabiegu dzielą się na względne oraz bezwzględne – pierwsze z nich oznaczają dopuszczalność leczenia po spełnieniu dodatkowych warunków, z kolei drugie, że leczenie nie może być dopuszczalne pod żadnym pozorem. Przeciwwskazaniami bezwzględnymi są: uczulenie na substancje zawarte w roztworach sklerotyzujących, ostra postać zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych oraz zatorowość płucna, zakażenie tkanek w okolicy poddawanej leczeniu lub ciężka infekcja ogólnoustrojowa, długotrwałe unieruchomienie pacjenta, niezdolność do samodzielnego poruszania się.  Z kolei względnymi są: ciąża, karmienie piersią, miażdżyca tętnic kończyn dolnych, ciężkie, niewyrównane choroby ogólnoustrojowe (skleroterapia może nasilać zaburzenia związane z cukrzycą, nadczynnością i niedoczynnością tarczycy czy niewydolnością serca), ciężkie reakcje alergiczne w przeszłości, stany wysokiego ryzyka zakrzepicą, zakrzepica żył układu powierzchownego kończyn dolnych.

Średnia cena

Ceny wahają się od 400 zł do nawet 1800 zł, w zależności od regionu i renomy kliniki/lekarza.

Autor: Martyna Szkaradek

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.