PODZIEL SIĘ
D-lab skin detox

Skóra wystawiana na działanie zanieczyszczeń reaguje nie tylko przyspieszonym starzeniem się, ale też niedoskonałościami, zaskórnikami i szarym, matowym kolorytem. Podobne objawy wywołuje długie noszenie maseczki ochronnej – objawy te są określane jako „maskne”. Co to dokładnie jest? I jak dbać o skórę, także od środka, aby im zapobiegać?

Maskne, czyli trądzik od maseczki

To określenie pojawiło się wraz z pandemią koronawirusa. Pochodzi od połączenia angielskich słów: „mask” + „acne” (trądzik) i oznacza niedoskonałości skórne pojawiające się głównie na brodzie, żuchwie, policzkach i nad ustami, a w więc na obszarach zakrywanych maseczką ochronną. Nawet u osób, które do tej pory nie miały problemów ze skórą!

Dlaczego tak się dzieje? Pod maseczką powstaje „mikroklimat” sprzyjający wypryskom – to skutek braku dostępu świeżego powietrza, mechanicznego podrażniania skóry i nieodpowiedniej higieny (zwłaszcza gdy po każdym użyciu nie zmieniasz maseczek jednorazowych albo nie pierzesz i nie prasujesz tych wielokrotnego użytku). Zanieczyszczenia mieszają się z makijażem i potem, zatykając pory, a ciepło i wilgoć spowodowana oddychaniem pod warstwą materiału tworzą „saunę”, a więc warunki idealne dla rozwoju bakterii odpowiedzialnych za rozwój zmian trądzikowych. Ponadto ściśle przylegająca do skóry maseczka może powodować mechaniczne otarcia i podrażnienia, a jeśli jest prana w środkach dezynfekujących – nawet alergię kontaktową.

To wszystko nasila objawy maskne, ale nie tylko – noszenie maseczek może zaostrzać objawy trądziku dorosłych, rumień i podrażnienie w przebiegu trądziku różowatego, nasilać stany zapalne skóry, w tym zapalenie okołoustne, a nawet wywoływać alergie kontaktowe. Czasami objawy dosłownie układają się we wzór maseczki ochronnej!

maska ochronnaJak zmniejszyć ryzyko maskne?

 • Staraj się nie dotykać twarzy brudnymi dłońmi – nie tylko ze względu na ochronę przed koronawirusem, ale też przed roznoszeniem po niej bakterii i zarazków sprzyjających niedoskonałościom.
 • Tuż po przyjściu do domu i zdjęciu maseczki zrób demakijaż i dokładnie umyj twarz łagodnym środkiem myjącym.
 • Pamiętaj o nawilżaniu skóry, aby wzmacniać jej funkcje obronne i zapobiegać przesuszeniu – po posmarowaniu twarzy chwilę odczekaj przed założeniem maseczki, aby się nie przykleiła do skóry.
 • Zdecydowanie łatwiej utrzymać skórę w czystości, gdy stosujesz maseczki jednorazowe – i wymieniasz je po każdym użyciu (zgodnie z ich przeznaczeniem). Oddychającą, filtrującą maseczkę FP3 można nosić nawet przez kilkanaście godzin, ale maseczkę chirurgiczną, która tworzy na skórze fizyczną barierę, już tylko przez kilkanaście-kilkadziesiąt minut, ponieważ szybko wytwarza się pod nią wilgoć.
 • Jeśli wolisz nosić maseczki z materiału, pierz je po każdym użyciu w temperaturze min. 60 stopni C używając do tego delikatnego proszku lub płynu do skóry wrażliwej – aby zminimalizować ryzyko wystąpienia alergii kontaktowych.
 • Maseczkę zawsze nakładaj czystymi dłońmi, potem staraj się jej już nie dotykać. Zdejmując ją, chwyć za gumki bądź troczki.
 • Unikaj mocno kryjących, ciężkich podkładów, które sprzyjają powstawaniu zaskórników, zwłaszcza w warunkach sauny powstających pod maską – wybieraj pudry mineralne lub lekkie kremy BB.
 • Warto też zadbać o głębokie oczyszczanie skóry z zanieczyszczeń i toksyn, aby odblokować zaskórniki i pozbyć się niedoskonałości. Pomocne będą tutaj profesjonalne zabiegi oczyszczające, np. mikrodermabrazja czy peelingi chemiczne.

Oczyszczanie skóry od środka

Warto też wspomóc oczyszczanie skóry i walkę z niedoskonałościami poprzez… suplementację. Skin Detox marki D-LAB Nutricosmetics to bogaty w antyoksydanty naturalny preparat głęboko oczyszczający skórę, regulujący aktywność hormonalną, działający przeciwzapalnie i kojąco. Jest idealny dla osób z niedoskonałościami lub zmianami pojawiającymi się wskutek czynników zewnętrznych, takich jak noszenie maseczki. Preparat zawiera też probiotyki przywracające równowagę mikrobiomu skóry.
D-lab skin detox

Działanie oczyszczające

 • Czarna rzodkiewka – oczyszcza skórę z zanieczyszczeń.
 • Mikrokapsułkowany cynk – reguluje produkcję sebum.
 • Ekstrakt z fiołka trójbarwnego – wyrównuje pH skóry tłustej i przyczynia się do długotrwałego oczyszczenia tkanek skóry.
 • Perz – usuwa zanieczyszczenia z organów filtrujących.
 • Biologicznie dostępne probiotyki – przywracają równowagę mikrobiomu skóry, wzmacniają jej odporność.
 • Sole termalne z wody Vichy – koją i remineralizują.

Regulacja aktywności hormonalnej

 • Niepokalanek i witamina B6 – regulują aktywność hormonalną i walkę z trądzikiem.
 • Magnez morski – reguluje pracę układu nerwowego i spowalnia endogenną syntezę kortyzolu, hormonu stresu.

Działanie przeciwzapalne

 • Opatentowane probiotyki – skutecznie chronią skórę przed zaczerwienieniami i stanami zapalnymi.
 • Witamina C – chroni skórę przed stresem oksydacyjnym, ma działanie przeciwzapalne, stymuluje też produkcję kolagenu w skórze i nadaje jej promienny wygląd.
 • Kurkuma i selen – dzięki swoim właściwościom antyoksydacyjnym chronią skórę przed wolnymi rodnikami, odpowiedzialnymi za starzenie się komórek.

Skuteczność Skin Detox została potwierdzona testem samooceny przeprowadzonym w grupie 95 osób (po miesiącu stosowania):

 • 81% – obserwowało, że ma dwa razy mniej podskórnych wyprysków
 • 98% – że ma bardziej przejrzystą skórę
 • 81% – że ma jaśniejszą cerę
 • 97% satysfakcji
PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.