Roślinne superfoods wydłużające życie

Roślinne superfoods wydłużające życie

160
0
PODZIEL SIĘ

Te warzywa stały się podstawą diety długowieczności opracowanej przez prof. Valtera Longo na podstawie wielu lat badań. Znajdziesz je więc też w diecie imitującej głodówkę Prolon, która – co udowodniono – powtarzana cyklicznie 3 razy w ciągu roku przyczynia się do wydłużenia życia i poprawy wskaźników zdrowia, a także utraty szkodliwego tłuszczu trzewnego (i przy okazji zbędnych kilogramów).

jarmuż5-dniowy program żywieniowy Prolon został skomponowany w taki sposób, aby „oszukać” organizm, który myśli, że głoduje, choć codziennie dostarczasz mu cenne składniki odżywcze (w postaci batonów, zup i przekąsek – od 1100 do 750 kcal dziennie). Dzięki temu czerpiesz korzyści płynące z głodówki bez uczucia głodu i skutków ubocznych charakterystycznych dla typowego postu. Do stworzenia Prolonu wykorzystano całkowicie wegańskie składniki organicznego pochodzenia, bez użycia substancji chemicznych ani środków konserwujących, a ich dobór i proporcje są efektem wielu lat badań prof. Valtera Longo. Dlatego trudno zastąpić ten program „domowym” menu, bo po prostu nie uda Ci się skomponować posiłków w odpowiednich proporcjach. Warto natomiast – myśląc o długim i zdrowym życiu – wprowadzić do swojego codziennego menu następujące warzywa:

Kapusta

Nie tylko jest bogatym źródłem witamin i antyoksydantów (ponad 45 flawonoidów, które chronią przed wolnymi rodnikami i działają przeciwzapalnie), ale też chroni nasz mózg przed starzeniem. Osoby spożywające każdego dnia porcję liści kapusty mają w starszym wieku lepszą pamięć i sprawniejszy umysł niż ci, którzy stronili od tego warzywa. Kapusta zawiera też sulforafan, który pomaga usuwać z organizmu substancje toksyczne i kancerogennne, oraz indolo-3-karbinol o wszechstronnym działaniu przeciwnowotworowym. Pamiętaj, że do rodziny kapustnych należą też rukola i jarmuż – możesz dodawać je codziennie np. do kanapek, jarmuż świetnie smakuje w postaci chipsów (pieczone kilka minut z dodatkiem oliwy i soli).

Prolon
W diecie imitującej głodówkę znajdziesz m.in. krakersy z jarmużu

Grzyby

Powszechnie zwykło się uważać, że grzyby nie zawierają wielu cennych substancji odżywczych dla naszego organizmu. Tymczasem ostatnie badania prowadzone w The Study Researches na Uniwersytecie w Pensylwanii wykazały, że zawierają dużą ilość silnych antyoksydantów – ergotioneiny i glutationu, które chronią przed chorobami neurodegeneracyjnymi, takimi jak Alzheimer i Parkinson. Przebadano kilkanaście różnych rodzajów grzybów – najbogatszym źródłem tych substancji okazały się borowiki. Co ciekawe, grzyby te nie tracą swoich ochronnych właściwości po ugotowaniu czy usmażeniu. W krajach, w których dieta jest bogata w ergotioneinę i glutation (np. we Francji i Włoszech), jest mniej zachorowań na choroby neurodegeneracyjne niż w Stanach, gdzie brakuje tych substancji w diecie.

zupa grzybowa
Zupa grzybowa Prolon

Oliwki

Prof. Longo zaleca spożywanie przynajmniej jednej łyżki oliwy z oliwek na zimno dziennie. Są bogactwem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które obniżają poziom złego cholesterolu i pomagają utrzymać odpowiedni poziom dobrego. Chronią przed stresem oksydacyjnym, przewlekłymi stanami zapalnymi, nadciśnieniem i chorobami serca. Pobudzają krążenie, dotleniają organizm, są bogatym źródłem żelaza. Chronią też nasze DNA przed uszkodzeniami, a mózg przed zmianami postępującymi wraz z wiekiem – są więc prawdziwym składnikiem długowieczności. Co ciekawe, dodanie łyżki oliwy z oliwek do warzyw (np. do sałaty), pomaga przyswajać cenne składniki w nich zawarte, maksymalizując korzyści płynące z ich spożywania. 

oliwki
Oliwki – ważny składnik diety imitującej głodówkę Prolon

Pomidory

Podstawa diety śródziemnomorskiej, są przede wszystkim źródłem silnej substancji antyoksydacyjnej – likopenu oraz witaminy C. Mają działanie przeciwzapalne, obniżają poziom złego cholesterolu, wzmacniają odporność, chronią serce. Mają też działanie nowotworowe (obniżają u mężczyzn ryzyko zachorowania na raka prostaty, a u kobiet – na raka szyjki macicy). Likopen chroni też mózg przed chorobami neurodegeneracyjnymi i demencją. 

zupa pomidorowa
Zupa pomidorowa Prolon

Partnerem działu jest:

logo Prolon

www.prolon.pl

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od ponad 15 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Jestem też współzałożycielką i redaktor naczelną portalu www.iBeauty.pl. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ