PODZIEL SIĘ
blizna na ciele

Blizny powstają w wyniku uszkodzenia skóry, np. wskutek urazu, stanów zapalnych czy cięcia operacyjnego. Jakie są rodzaje blizn i jakie metody najlepiej sprawdzą się w ich usuwaniu? 

Rodzaje blizn – czas powstania

Blizna świeża / niedojrzała – jest czerwona i lekko wypukła, może też lekko swędzieć, to znak, że blizna „pracuje” – wskutek uszkodzenia skóry organizm zaczyna wytwarzać nowe naczynia krwionośne, a następnie nową tkankę łączną zbudowaną z szybko namnażających się włókien kolagenowych, aby naprawić miejsce uszkodzenia.

Blizna dojrzała – blizna utrwalona, o kolorze zbliżonym do skóry bądź jaśniejszym. Proces utrwalania się blizny trwa zwykle ok. 2 lat.

Uwaga! Świeże blizny łatwiej poddają się leczeniu – zarówno domowymi preparatami, np. żelami silikonowymi, jak i zabiegami, np. laseroterapią.

Rodzaje blizn – wygląd / nieprawidłowości

Blizna zagojona w prawidłowy sposób jest miękka i elastyczna, nie powoduje dolegliwości bólowych, nie swędzi. Zdarza się jednak, że skóra nie goi się prawidłowo (zwykle jest to uwarunkowane indywidualnymi predyspozycjami) – wtedy powstają blizny patologiczne:

Przerostowe – powstają w efekcie zbyt intensywnego procesu naprawczego zachodzącego w tkankach w miejscu uszkodzenia skóry. Blizna przerostowa jest wypukła (wystaje ponad powierzchnię skóry), przerośnięta, zwykle zaczerwieniona, ale nadal pozostaje w obrębie rany.

Zanikowe – te blizny związane są ze zbyt małą produkcją kolagenu w miejscu rany. Najczęściej powstają w następstwie zmian zapalnych, np. po trądziku lub ospie. Rodzajem blizn zanikowych są też rozstępy, które powstają w wyniki nadmiernego rozciągnięcia skóry (np. w ciąży) i zerwania włókien kolagenowych.

Bliznowce (tzw. keloidy) – te blizny pojawiają się po pełnym zagojeniu rany. Mają włóknistą, twardą strukturę oraz nieregularny, zwykle podłużny kształt. Z czasem rozrastają się poza obszar rany. Tradycyjnie bliznowce usuwa się metodą chirurgiczną – niestety, mają tendencję do nawracania.

Uważa się, że nawet co dziesiąta osoba z bliznami pooperacyjnymi ma problem z ich nieprawidłowym gojeniem.

Rodzaje blizn – pochodzenie

Ze względu na czynnik sprawczy, blizny można podzielić na:

  • pourazowe – po każdym mechanicznym uszkodzeniu skóry,
  • pooperacyjne – np. po operacji cesarskiej, po operacji plastycznej, po interwencji chirurgicznej,
  • żel na bliznypozapalne – blizny będące efektem stanów zapalnych skóry, np. potrądzikowe,
  • poparzeniowe – uważane za najtrudniejsze w leczeniu, ponieważ mamy do czynienia z gojeniem się skóry poddanej wcześniej działaniu wysokiej temperatury; zwykle są dosyć rozległe i mają charakter mieszany, co sprzyja nierównomiernemu gojeniu i zmianom patologicznym.

Jak przyspieszyć leczenie blizn?

Niezależnie od rodzaju i pochodzenia blizn, im szybciej zaczniesz działać, tym lepiej. Najłatwiej usunąć blizny będące w fazie wzrostowej, dla której charakterystyczny jest ich czerwonkawy kolor. Bardzo ważne – choć niestety, często zaniedbywane, zwłaszcza gdy rana jest w miejscu mało widocznym – jest smarowanie świeżej blizny specjalnymi preparatami przyspieszającymi jej gojenie. Są to przede wszystkim żele na bazie silikonu, których celem jest stworzenie warunków przyspieszających gojenie się blizny poprzez utrzymanie prawidłowej wilgotności skóry.

Formułę Żelu silikonowego na Blizny wzbogacono też o składniki wspomagające regenerację i przebudowę skóry, takie jak izokwercetyna, mącznica lekarska oraz alantoina. Żel Blizny DUO to z kolei żel silikonowy z pigmentami, dzięki czemu preparat nie tylko przyspiesza leczenie blizn, ale też zmniejsza ich widoczność od pierwszej aplikacji!

 

 

PODZIEL SIĘ
Anna Kondratowicz
O urodzie piszę od 20 lat (byłam wicenaczelną magazynu URODA, pisałam dla dwutygodnika VIVA!, prowadzę wydania specjalne PARTY Medycyna Estetyczna). WirtualnaKlinika.pl to portal dla takich kobiet jak ja sama – zainteresowanych profesjonalnymi metodami poprawy wyglądu, które szukają rzetelnych informacji na ich temat i nie chcą ulegać ani modom, ani mitom związanym z tą dziedziną. I traktują zabiegi jako sposób na naturalne podkreślenie urody, a nie jej „przerobienie”. Można się ze mną skontaktować mailowo: redakcja@wirtualnaklinika.pl.