WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

przeszczep włosów

DODAJ GABINETZAPYTAJ EKSPERTA

Transplantacja chirurgiczna włosów dla wielu osób jest ostatecznością. To dość ryzykowny zabieg, dlatego warto zdecydować się na niego dopiero wtedy, gdy przetestujemy wszystkie inne opcje. Dzięki transplantacji chirurgicznej możliwe jest uzupełnienie łysiejącej skóry głowy na dużym obszarze.

Wskazania

Wskazaniem do przeprowadzenia transplantacji chirurgicznej włosów jest postępujące łysienie androgenowe. Zwykle pacjent nie ma na nie wpływu, łysienie androgenowe możemy odziedziczyć genetycznie. Transplantacja chirurgiczna włosów sprawdzi się również w przypadku ubytków we włosach związanych np. z oparzeniami, a także z dużym stopniem uszkodzenia skóry.

Na czym polega zabieg?

Transplantacja włosów polega na pobraniu mieszków włosowych z owłosionych części ciała i przeszczepieniu ich w miejsca, które uległy łysieniu. Zabieg jest bezpieczny, choć wymaga specjalnych środków ostrożności przed i po zabiegu. Przed zabiegiem lekarz powinien przeprowadzić wywiad, by dowiedzieć się wszystkiego o ewentualnie przebytych wcześniej chorobach, a także by ocenić stopień wyłysienia. Bardzo rozległe transplantacje włosów (na przykład po oparzeniu) wymagają krótkiej rekonwalescencji – wtedy zwykle pacjent zostaje w szpitalu przynajmniej na jedną dobę.

Ile trwa zabieg

Czas trwania zabiegu zależy od ilości przeszczepianych włosów; w przypadku mniejszej ilości zabieg może trwać około 2 godzin, w przypadku większych ilości nawet 8 godzin. Po 2 tygodniach należy przyjść ponownie do gabinetu, by lekarz mógł zbadać stan skóry głowy oraz zdjąć szwy.

Efekty zabiegu

Zabieg umożliwia zatrzymanie łysienia oraz ponowny wzrost włosów w miejscach wyłysiałych. Nie należy obawiać się tego, że po zabiegu łysienie nadal będzie postępować – faza gojenia i adaptacji włosów może trwać nawet kwartał, więc w tym czasie wypadanie włosów nie powinno wzbudzać wątpliwości. Po trzech miesiącach włosy zaczną wyrastać na nowo, będą mocniejsze i gęstsze, nie powinny już wypadać w nadmiernej ilości.

Zalecenia po zabiegu

Początkowo na skórze i na czole może pojawić się obrzęk; jeśli będzie bardzo nieznośny, można przyłożyć na czoło zimny kompres, który go nieco złagodzi. Możliwe są także zaczerwienienia i krwiaki, nie powinno się ich jednak rozdrapywać – unikamy dotykania skóry głowy, ponieważ będziemy utrudniać włosom zagnieżdżanie się w prawidłowym miejscu. Przez pierwszy tydzień należy myć włosy delikatnym szamponem dla dzieci, unikając tarcia skóry głowy.

Średnia cena

Cena zależy od zabiegu i ilości przeszczepianych włosów. Może wahać się od 2 tysięcy złotych do nawet 16 tysięcy złotych.

Przeciwwskazania

Zabieg nie sprawdzi się w przypadku łysienia plackowatego (nie przyniesie żadnych efektów). Do transplantacji chirurgicznej włosów nie mogą również podejść kobiety ciężarne i karmiące piersią. Podejście do zabiegu dyskwalifikują także różne stany zapalne skóry głowy i przewlekłe choroby skórne. Dodatkowo nie można mieć wykonanej transplantacji chirurgicznej, jeśli ma się stwierdzoną cukrzycę. Ponadto dyskwalifikują: choroby układu krążenia, przebyty zawał, zaburzenia krzepnięcia krwi.

Autor: Adrianna Bzdzion

Zadaj pytanie – zaloguj się

Chcesz zadać pytanie lekarzom medycyny estetycznej? Zarejestruj/zaloguj się na portalu i wpisz je poprzez specjalny formularz wybierając kategorię, do jakiej należy. Pytanie zostanie przesłane do lekarzy wykonujących zabiegi z danej kategorii. Odpowiedź zobaczysz na portalu, przyjdzie też do Ciebie powiadomienie mailowo. Zapraszamy!

Gabinety wykonujące ten zabieg

Dodaj gabinet

Zapraszamy gabinety i kliniki medycyny estetycznej oraz kosmetologii estetycznej do zaistnienia w naszej bazie. Podstawowa wizytówka jest bezpłatna, w wersji premium zyskujesz dodatkowe możliwości. Daj się zauważyć naszym użytkownikom, poszukującym sprawdzonych miejsc oferujących zabiegi medycyny i kosmetologii estetycznej w całej Polsce.