PODZIEL SIĘ
Kurs chirurgii plastycznej nosa na preparatach nieutrwalonych

Jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej jest plastyka nosa.

Zabieg ten jest nadal skomplikowanym technicznie zadaniem, dlatego specjaliści wykonujący tego typu zabiegi, nieustannie muszą podnosić swoje kwalifikacje. Niedawno w Centrum Edukacji Medycznej CEMED w Warszawie odbył się pierwszy w Polsce kurs chirurgii plastycznej nosa na preparatach nieutrwalonych. Przeprowadził go znany specjalista chirurgii plastycznej i ogólnej – dr n. med. Lubomir Lembas, który na stałe współpracuje ze Szpitalem LUX MED w Warszawie.

Plastyka nosa jest wykonywana nie tylko ze względów estetycznych, ale głównie ze wskazań medycznych. Niewłaściwy kształt nosa może wyraźnie wpłynąć na wygląd całej twarzy, ale też zaburzać funkcje oddechowe. Korekta nosa może w zadowalający sposób rozwiązać z tym związane problemy. Celem przeprowadzonego szkolenia była prezentacja nowoczesnych technik korekcji nosa, wykonywanych zarówno przez chirurgów plastyków, jak i laryngologów. W trakcie pierwszej części spotkania lekarze wysłuchali wykładu doktora Lubomira Lembasa, w którym prowadzący kurs przypomniał anatomię twarzy oraz fizjologię nosa. W części praktycznej uczestnicy na specjalnie przygotowanych preparatach nieutrwalonych ćwiczyli różne techniki modelowania twarzy, od preparowania tkanek i przegrody nosa po zabiegi chirurgiczne, m.in. osteotomie, pobieranie i zakładanie  przeszczepów oraz modelowanie czubka nosa.

Centrum Edukacji Medycznej CEMED to jedno z nielicznych miejsc w Polsce, gdzie można przeprowadzać warsztaty na preparatach nieutrwalonych. Wszystkie preparaty użyte do realizacji szkoleń są przebadane pod kątem chorób zakaźnych i stanowią bezpieczny dla lekarzy materiał do ćwiczeń. Kurs z zakresu chirurgii plastycznej nosa zorganizowany przez CEMED 20 września 2014 r. był doskonałą okazją do dalszego podnoszenia kwalifikacji i stanowił niebywałą okazję do praktycznego przećwiczenia nowoczesnych technik korekcji nosa. Spotkanie było akredytowane przez Okręgową Izbę Lekarską, a jego uczestnicy otrzymali certyfikaty i punkty edukacyjne. Więcej informacji o działalności szkoleniowej CEMED-u oraz o kursach typu cadaver workshop można odnaleźć na stronie internetowej firmy: www.cemed.pl.