PODZIEL SIĘ
Opalona dziewczyna w basenie

Po urlopach warto przyjrzeć się swojej skórze uważniej, ponieważ potrzebuje ona szczególnej pielęgnacji i regeneracji. Jakie zabiegi warto wykonać po powrocie z wakacji?

Fotostarzenie

Wielogodzinne opalanie nie służy zachowaniu zdrowej skóry. Po urlopie zawsze łatwo zauważyć, że skóra stała się przesuszona i mniej elastyczna.

Promieniowanie UVA i UVB powoduje, iż w skórze zmniejsza się ilość włókien kolagenowych odpowiedzialnych za jej odpowiednie nawilżenie, jędrność oraz gładkość. Zaczynają pojawiać się na niej zmarszczki oraz przebarwienia.

– Fotostarzenie to prawdziwy problem dla tych, którzy nie stronią od długich kąpieli słonecznych. Wiele moich pacjentek z czasem zaczyna zauważać, iż słońce odgrywa bardzo negatywny wpływ na kondycję skóry. Pojawiające się zmarszczki oraz przebarwienia, które trudno usunąć, mogą stać się źródłem wielu zmartwień” – mówi lek. med. Anna Płatkowska, dermatolog z Kliniki Medycyna Urody.

Ochrona

Aby nie dopuścić do wielu negatywnych konsekwencji związanych z opalaniem, należy ochraniać skórę już w jego trakcie. Odpowiednie bezpieczeństwo zapewnią kosmetyki z wysokim filtrem. Pozwoli to ustrzec się przed oparzeniami, które tak często towarzyszą opalaniu. Gdy jednak przesadzimy ze słońcem, skóra będzie wymagała silnej regeneracji. Ukojenie przy lekkich oparzeniach słonecznych mogą dać niektóre kosmetyki, np. zawierające pantenol.

Nawilżanie i regeneracja

Najważniejszym krokiem w pielęgnacji skóry po opalaniu jest jej nawilżenie. Balsamy i kremy stosowane na skórę to podstawa. Jednakże działają one jedynie na naskórek, nie wnikając w głębsze warstwy skóry.

Jeśli chcemy doprowadzić do regeneracji w głębokich jej warstwach warto skorzystać z mezoterapii własnym osoczem bogatopłytkowym. Jest to jeden z najpopularniejszych zabiegów umożliwiających wykorzystanie sił witalnych organizmu.

– Dzięki niemu dochodzi do silnej regeneracji i głębokiego nawilżenia skóry” – mówi dr Edyta Adamczyk-Kutera, lekarz medycyny estetycznej z Kliniki Medycyna Urody.

Osocze otrzymuje się w procesie odwirowania krwi. W specjalnie przygotowanym do tego systemie następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki. W ten sposób pozyskuje się osocze bogatopłytkowe, które podaje się pacjentowi za pomocą klasycznej mezoterapii lub za pomocą urządzenia do mikronakłuwaniaDermapen. To bez wątpienia jeden z najskuteczniejszych, a zarazem bezpiecznych zabiegów, który przynosi ulgę opalonej skórze.

W celu poprawy jakości skóry możemy również zaproponować pacjentom mezoterapię preparatami na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego.

Kwas hialuronowy jest naturalnym składnikiem występującym w naszej skórze, a pod wpływem szkodliwego działania UV następuje jego spadek, powodując obniżenie elastyczności skóry. Dostarczenie kwasu do skóry zwiększa jej nawilżenie i znacznie poprawia strukturę– mówi dr Edyta Adamczyk-Kutera.

Innymi zabiegi rekomendowanymi po kąpielach słonecznych są peelingi chemiczne. Jednakże, są one możliwe do wykonania dopiero w przypadku ustąpienia opalenizny. Peelingi wyrównują koloryt skóry i są dobrym remedium na powstałe przebarwienia.

– Po urlopie także polecamy zabiegi laserami frakcjonującymi, które są najskuteczniejszą metodą stymulacji skóry w celu jej odmłodzenia i poprawy jakości.’’ – dodaje dr Edyta Adamczyk-Kutera.

Spektrum zabiegów oferowanych przez Klinikę Medycyna Urody jest szerokie, dlatego warto spróbować któregoś z nich. Uchroni to przed przedwczesnym starzeniem skóry oraz pozwoli dłużej cieszyć się jej zdrowym wyglądem.