WIRTUALNA KLINIKA

Wyszukaj na WirtualnaKlinika.pl

peptyd

Peptydy w medycynie estetycznej

Peptydy, czyli cząsteczki aminokwasów, które są połączone wiązaniem peptydowym, są coraz częściej i coraz śmielej wykorzystywane w medycynie estetycznej. Dzieje się tak dlatego, że w odróżnieniu od innych białek docierają głębiej w skórę. Ponadto, w zależności tego, jak ustawiona jest sekwencja aminokwasów, mogą pełnić w kosmetyce bardzo różne funkcje. Doskonale sprawdzają się m. in. w terapiach anti-aging czy tych, których celem jest „odzyskanie” włosów.

Rozwój nowych technologii dostrzegalny jest także w medycynie estetycznej. I nie chodzi jedynie o coraz to bardziej zaawansowane urządzenia, ale opracowywanie i pozyskiwanie nowych składników aktywnych, które potrafią silnie i skutecznie, a zarazem delikatnie i bezpiecznie oddziaływać na komórki skóry. Dużym zainteresowaniem cieszą się zwłaszcza te składniki, które wpływają na przyspieszenie mechanizmów obronnych i regeneracyjnych organizmu. Naukowcy zwrócili uwagę na rolę białek w procesach metabolicznych, czyli także w procesach starzenia. I tak na ich naukowym celowniku znalazły się peptydy.

Co to są peptydy?

Peptydy powstają podczas biosyntezy białek. Są to organiczne związki chemiczne, które od jakiegoś czasu jesteśmy w stanie pozyskiwać także w sposób sztuczny. I to takie syntetyczne peptydy cieszą się coraz większym uznaniem ekspertów z zakresu medycyny estetycznej. Powoli wypierają one białka roślinne (z pszenicy, ryżu, jedwabiu czy mleka) oraz tzw. białka fizjologicznie naśladujące, jak kolagen czy elastynę. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – chodzi o głębokość penetracji peptydów w porównaniu z innymi białkami. Są one po prostu w stanie dotrzeć dużo głębiej, ponieważ pozwala im na to ich unikalna budowa. To na co zadziała jaki peptyd, czyli w jakiej terapii się sprawdzi, zależy przede wszystkim od tego, jak wygląda jego łańcuch chemiczny. Prawdziwym hitem są ostatnio peptydy biomimetyczne, czyli taka odmiana peptydów syntentycznych, których właściwości są takie same, jak czynniki wzrostu znajdujące się w ludzkim organizmie. Uaktywniają się one po wstrzyknięciu, dając wyraźne, ale naturalnie wyglądające efekty np. odmładzające. Wypełniacze w postaci peptydów poprawiają stopień nawilżenia skóry, regenerują ją i głęboko odżywiają. Peptydy biomimetyczne najlepiej działają w połączeniu z kwasem hialuronowym, dając lepszy i długotrwały rezultat.

Jak dzielimy peptydy?

Obecnie w medycynie estetycznej wykorzystywanych jest około 300 peptydów biomimetycznych, 100 kolejnych jest w fazie dalszych badań i/lub w trakcie procesu rejestracji. Jak je podzielić? Ze względu na efekt oddziaływania. I tak peptydy biomimetyczne dzielimy na:

  • peptydy sygnałowe – potrafią inicjować procesy wewnątrzkomórkowe, dzięki czemu mają wpływ na proces wzrostu fibroblastów, syntezę kolagenu i elastyny.  Efekt? Ogólny lepszy stan skóry: wygładzone zmarszczki, szybsze gojenie się ran, bardziej jędrna i elastyczna skóra,
  • peptydy transportujące – ich zadaniem jest nie tylko wniknięcie do głębokich warstw skóry, ale także „zabranie tam ze sobą” konkretnych składników aktywnych. Takie peptydy sprawdzają się jako składnik dodatkowy, pozwalający na silniejsze oddziaływanie stosowanej podczas zabiegi substancji,
  •  inhibitory neurotransmiterów – ich prekursorem jest toksyna botulinowa, której zastosowanie w medycynie estetycznej polega na blokowaniu połączeń płytki nerwowo-mięśniowej, czyli wygładzaniu zmarszczek. Mówiąc wprost neuropeptydy rozluźniają mięśnie odpowiedzialne za tworzenie się zmarszczek mimicznych i dlatego doskonale sprawdzają się w walce z bruzdami w okolicy ust, oczu czy czoła.

„Najsłynniejsze” peptydy

Peptydy mają zastosowanie w medycynie estetycznej ze względu na swoje właściwości – wykazują działanie anti-aging, likwidują przebarwienia a także potrafią powstrzymać proces wypadania włosów.

Peptydy „anti-aging” to m. in.:

  • Acetyl Decapeptide-3, który wspomaga tworzenie nowych komórek skóry i redukuje zmarszczki;
  • Decapeptide-4 wpływający na syntezę elastyny i kolagenu;
  • Tripeptide-6, którego zadaniem jest optymalne nawilżenie (ma on zdolność zwiększania wiązania wody w skórze właściwej.

Peptydami likwidującymi przebarwienia są m. in.:

  • Ligopeptide-34, który zmniejsza syntezę melaniny;
  • Pentapeptide-13, który wykazuje działanie rozjaśniające i rozświetlające skórę.

Peptydem „atycellulitowym” jest m. in:

  • rh-Oligopeptide-2, który wspomaga spalanie i rozbijanie tkanki tłuszczowej, odpowiada za napięcie i wygładzenie skóry.

Peptydy potrafiące zahamować proces utraty włosów to m. in.:

  • Oligopeptide 24, stymulujący migrację komórek włosowych;
  • Acetyl Decapeptide o właściwościach rewitalizujących cebulki włosowe, regenerujący komórki włosa.

Kto może stosować kuracje z peptydami?

Odpowiedź brzmi: praktycznie każdy. Mają one bowiem bardzo silne działanie przy znikomej ilości potencjalnych skutków ubocznych. Najchętniej sięgają po nie (i jest to w pełni uzasadnione) osoby, których skórze brakuje jędrności, mające zmarszczki i bruzdy czy kłopoty z nadmierną utratą włosów. Barierę ochronną skóry pomogą wzmocnić tzw. polipeptydy – są idealne dla osób mających skórę wrażliwą, zaś lipopeptydy pomogą przywrócić skórze elastyczność (odpowiadają za produkcję kolagenu i elastyny). A czy peptydy mogą być szkodliwe? Naukowcom do tej pory udało się wykazać ich skuteczność, natomiast na negatywny wpływ na organizm nie ma dowodów. Warto przy tym wiedzieć, że peptydy są nietrwałe, stąd np. krem z peptydami będzie wymagał zastosowania w formule odpowiedniego konserwantu.

dr cyjWłos Ci z głowy nie spadnie – Dr. Cyj Hair Filler

Peptydowa terapia włosów Dr. Cyj Hair Filler to innowacyjny zabieg hamujący wypadanie włosów i przyspieszający ich odrost poprzez pobudzenie krążenia i rewitalizację mieszków włosowych. Terapia przeznaczona jest równo dla kobiet, jak i mężczyzn, nie tylko w przypadku łysienia androgenowego, ale także spowodowanego stresem, złą dietą, częstym farbowaniem lub też niewłaściwą pielęgnacją włosów i skóry głowy. Zabieg także świetnie wzmacnia włosy przed i po przeszczepie.

Prace na tym preparatem trwały ponad 10 lat – ich zwieńczeniem jest nowa opatentowana formuła 7 rewolucyjnych peptydówi kwasu hialuronowego. Innowacyjność Dr. Cyj Hair Filler to nie tylko sam jego skład, ale również nowa opatentowana technologia Przedłużonego Uwalniania Substancji Aktywnych – „Sustained Release Technology”. To zupełny przełom jeśli chodzi o sposób dostarczania substancji aktywnych – minimalna dawka skoncentrowanego preparatu jeszcze przez 2 tygodnie po zabiegu utrzymuje się w skórze, powodując powolne, długotrwałe uwalnianie się i penetrację składników aktywnych.

Już pierwszy zabieg hamuje wypadanie włosów, natomiast kolejne stymulują odrastanie nowych, zagęszczają je i pogrubiają. Spektakularne efekty widać już po 2 miesiącach, peptydowa terapia włosów wymaga jedynie 4 zabiegów w odstępach co 2 tygodnie. Terapię należy powtórzyć po roku. Pojedynczy zabieg z wykorzystaniem produktu Dr. Cyj Hair Filler trwa do ok. 30 min. i polega na wykonaniu serii mikro wkłuć. Jest praktycznie bezbolesny i nie wymaga znieczulenia, ponieważ w przeciwieństwie do mezoterapii wymaga mniej wkłuć – podawana jest niewielka ilość skoncentrowanego preparatu.

Mezokoktajle z peptydami

Preparaty z peptydami są bardzo chętnie wykorzystywane w mezoterapiach. Dużą popularnością cieszy się tzw. oferta biomimetyczna marki Dermaheal. W zależności od potrzeb możemy dzięki tym koktajlom zredukować zmarszczki czy rozjaśnić przebarwienia. W portfolio Dermaheal znajdziemy m. in.:

dermaheal sbDermaheal SB o działaniu rozjaśniającym

Dermaheal SB to preparat zawierający czynniki wzrostu i białka biomimetyczne. Redukuje przebarwienia skórne i zapobiega syntezie melaniny. Działa rozjaśniająco i efektywnie zapobiega dalszej pigmentacji skórnej. Redukuje przebarwienia skórne powstałe w wyniku syntezy melaniny i wygładza koloryt cery. Sprawia, że skóra staje się rozświetlona i pełna zdrowego blasku. Skuteczny także w walce z plamami starczymi. Pozostawia skórę gładką, miękką i promienną. Jakie peptydy wykorzystuje?

  • Oligopeptide-34: zmniejsza syntezę melaniny blokując transfer ciałek melaninowych do keratynocytów; odpowiada za nawilżenie skóry,
  • Pentapeptide-13: rozjaśnia i rozświetla skórę,
  • Oligopeptide-50: działa przeciwzapalnie i rozjaśniająco.

dermaheal llDermaheal LL o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym

Dermaheal LL to produkt pobudzający spalanie tkanki tłuszczowej o działaniu wyszczuplającym i antycellulitowym. Dzięki zawartości czynników wzrostu i białek biomimetycznych wspomaga rozpad komórek tłuszczowych, likwiduje cellulit. Działa detoksykująco i wygładzająco. Napina skórę, czyniąc ją bardziej jędrną i sprężystą. Wzmacnia elastyczność skóry i poprawia jej kondycję. Może być stosowany na całe ciało, a także przy redukcji podbródka, przywracając napięty owal twarzy. Jaki peptyd wykorzystuje?

  • Decapeptide-4: wspomaga spalanie i rozbijanie tkanki tłuszczowej, odpowiada za napięcie i wygładzenie skóry, pobudza metabolizm mięśni.

Dermaheal HSR

dermaheal hsrDermaheal HSR to przeciwzmarszczkowy produkt, dający efekt odmłodzenia, regenerujący i nawilżający. Działa rewitalizująco na suchą i nieodżywioną skórę, wpływając na zwiększenie proliferacji komórek. Kompleks peptydów biomimetycznych odmładza i pobudza postarzałą skórę, spłycając zmarszczki. Czysty kwas hialuronowy nawilża skórę i zmniejsza pory. Produkt przeznaczony do rewitalizacji skóry dojrzałej okolic twarzy, szyi i dekoltu. Powoduje wygładzenie drobnych zmarszczek poprzez stymulację produkcji nowych komórek skóry. Wzmacnia elastyczność skóry poprzez indukcję syntezy kolagenu i elastyny. Nawadnia sucha skórę i pomaga jej utrzymać równowagę. Jakie peptydy wykorzystuje?

  • Acetyl Decapeptide-3: stymuluje podziały komórkowe i procesy naprawcze skóry; redukuje drobne zmarszczki i zapobiega powstawaniu nowych,
  • Decapeptide-4: poprawia elastyczność, wpływa na syntezę elastyny i kolagenu,
  • Oligopeptide-24: redukuje zmarszczki wpływając na proliferację komórkową,
  • Tripeptide-6: odpowiada za optymalne nawilżenie skóry,
  • Copper Tripeptide-1: wpływa na proliferację komórkową.

Aguashine

REVOFIL AQUASHINEAguashine to preparat do mezoterapii igłowej firmy Caregen na bazie nieusieciowanego kwasu hialuronowego i peptydów biomimetycznych, rekomendowany w terapiach rewitalizacji skóry, likwidacji zmarszczek oraz walki z przebarwieniami. W skład gamy AquaShine wchodzą dwa produkty: AquaShine Rewitalizaja, do głębokiego nawilżenia skóry oraz AquaShine BR, zawierający dodatkowo peptydy rozjaśniające, polecany szczególnie  dla osób  z przebarwieniami. Działanie peptydów polega m.in. na pobudzaniu komórek skóry do syntezy kolagenu i elastyny, odpowiadających za jej napięcie, jędrność i elastyczność. Peptydy biomimetyczne, stymulują naturalne   mechanizmy naprawcze i regeneracyjne naszego organizmu.  Nieusieciowany kwas hialuronowy działa silnie nawilżająco.  Kompleks odżywczy  stymuluje procesy naprawcze, odżywia i rewitalizuje skórę. Jakie peptydy wykorzystuje?

  • Oligopeptide-34,
  • Oligopeptide-72,
  • Oligopeptide-51,
  • Oligopeptide-23.

Dodaj komentarz

Podobne tematy


Nasi eksperci

ZAPYTAJ EKSPERTA

Gabinety i kliniki