PODZIEL SIĘ
depilacja laserowa Vectus, depilacja laserowa, centrum Elite

Czy depilacja laserowa musi boleć? Czy są urządzenia, które radzą sobie z usuwaniem nie tylko ciemnych, ale też jasnych włosków? Jak często trzeba powtarzać zabieg dla trwałego efektu? Na wszystkie nurtujące Cię pytania odpowiada nasz ekspert, Wioletta Kaniewska, kosmetolog i specjalistka od depilacji laserowej z Kliniki Elite – Centrum Laseroterapii i Modelowania Sylwetki.


Wioletta Kaniewska, Centrum Elite, depilacja Vectus
Nasz ekspert: Wioletta Kaniewska, kosmetolog. Magister kosmetologii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu, absolwentka Wyższej Szkoły Zawodowej Kosmetyki i Pielęgnacji Zdrowia w Warszawie. Od 10 lat zajmuje się nowoczesnymi technologiami laserowymi.

Na czym polega depilacja laserowa?

Do depilacji stosuje się lasery diodowe. Emitują one wiązkę światła, której nośnikiem jest melanina, czyli ciemny barwnik występujący m.in. we włosach. Wiązka wędruje po trzonie włosa aż do mieszka włosowego i podgrzewa go do temperatury nawet 60 stopni Celsjusza. Ciepło ścina białko, zaś mieszek ulega trwałemu uszkodzeniu. Włos zostaje wypchnięty ku górze, a następnie wypada.

Dlaczego część włosów odrasta?

Laser najlepiej działa na włosy będące w fazie wzrostu (zwanej anagenem) – wtedy włosy mocno przylegają do mieszków i bezpośrednio z nich wyrastają. Dużo słabiej oddziałuje na włosy, które akurat są w fazie katagenu, czyli obumierania (gdy wydobywają się z mieszków), i telogenu, kiedy, już martwe i poza mieszkami, są wypychane przez skórę ku górze. – W takiej sytuacji wiązka lasera nie jest w stanie dotrzeć do mieszka włosowego i trwale go uszkodzić. Energia rozproszy się w skórze i choć sam włos ulegnie zniszczeniu, na jego miejsce może wyrosnąć kolejny – tłumaczy nasz ekspert, Wioletta Kaniewska z Kliniki Elite w Warszawie. Z tego powodu należy zabieg powtórzyć kilkakrotnie, aby wyłapać wszystkie włoski w fazie wzrostu (uważa się, że jednorazowo usuwane jest ok. 30% owłosienia z jednej powierzchni). Czy efekt utrzyma się do końca życia? W większości wypadków tak (pod warunkiem że zabieg był wykonany urządzeniem wysokiej jakości o odpowiedniej mocy), ale może się zdarzyć, że część mieszków włosowych z czasem się zregeneruje (tak działa nasz organizm). – Wystarczy wtedy zabieg przypominający raz na 1-3 lata, by skóra pozostawała idealnie gładka – podpowiada Wioletta Kaniewska.

Czy można usunąć tylko ciemne włoski?

Najłatwiej depilacji laserowej poddają się ciemne włosy na jasnej skórze. Zwykle wystarczą wtedy 4 zabiegi, aby usunąć owłosienie. Na szczęście, dzięki coraz bardziej zaawansowanym technologiom laserów, takim jak Vectus, zabiegowi mogą się już poddawać także blondynki i osoby z oliwkową karnacją. Zwykle jednak w tym wypadku trzeba uzbroić się w cierpliwość i poddać się większej ilości zabiegów.

Jak przygotować się do zabiegu?

Wieczorem przed zabiegiem trzeba zgolić włoski, tak aby skóra była idealnie gładka. Jeśli wcześniej depilowałaś włoski (depilatorem lub woskiem), miesiąc przed planowanym zabiegiem przerzuć się już na maszynkę. Na kilka dni przez wizytą w gabinecie unikaj pilingów, zadbaj za to o odpowiednie nawilżenie ciała (ale w dniu zabiegu nie smaruj już skóry balsamem!). Bardzo ważne jest też unikanie słońca i samoopalaczy przez min. 3 tygodnie przed zabiegiem. Dlaczego? Dlatego, że ciemna skóra oznacza większe ryzyko poparzeń – laser wychwytuje bowiem także melaninę z opalenizny. Oczywiście, można zmniejszyć parametry lasera dla bezpieczeństwa (Vectus ma swój własny inteligentny czytnik melaniny), ale wtedy zabieg będzie mniej skuteczny. Przez 3-4 tygodnie nie powinnaś też brać leków rozrzedzających krew (przede wszystkim aspiryny), fotouczulających (głównie tych na bazie dziurawca), obniżających ciśnienie, moczopędnych, przeciwzapalnych, niektórych antybiotyków oraz retinoidów. Unikaj też kosmetyków ze składnikami wrażliwymi na światło, przede wszystkim z retinolem i pochodnymi witaminy A. Depilacji laserowej nie wolno się także poddawać w ciąży.

depilacja laserowa, depilacja Vectus, centrum Elite

Jak wygląda zabieg i czy jest bolesny?

laser Vectus, depilacja laserowaWizyta zaczyna się od konsultacji, podczas której osoba wykonująca zabieg ustawi parametry lasera dopasowane do Twojej skóry. Potem przykłada głowicę miejsce przy miejscu do skóry i „strzela” w nią wiązką lasera. Nowoczesne lasery, takie jak Vectus, wyposażone są w specjalne nakładki chłodzące, które zmniejszają bolesność zabiegu, choć na pewno będziesz odczuwać jakby ukłucia gorąca rozchodzące się w skórze. Najmniej przyjemna jest depilacja bikini. W ekstremalnych przypadkach, gdy twój próg bólu jest bardzo niski, można posmarować skórę znieczulającym kremem Emla (30, a nawet 60 minut przed zabiegiem, skóra powinna być na ten czas szczelnie przykryta folią!). – Lepiej jednak zacisnąć zęby i przetrwać, bo znieczulenie może nieco osłabić efekty – mówi Wioletta Kaniewska. – Nie pozwala ono także realnie ocenić, czy parametry lasera nie zostały ustawione zbyt wysoko, więc ryzyko poparzenia skóry jest większe – ostrzega.

W wypadku najnowocześniejszego lasera Vectus komfort pacjenta zapewnia nie tylko bardzo szybkie tempo pracy lasera (dla przykładu redukcję owłosienia na plecach można wykonać w zaledwie 3 minuty!), ale również zastosowane w głowicy chłodzenie kontaktowe. – Oznacza to, że skóra jest chłodzona przed emisją światła, w jej trakcie i po niej. W rezultacie wyczuwalność ciepła w trakcie zabiegu jest minimalna. Pozwala to zastosować wyższą energię w trakcie zabiegu, a tym samym w znaczący sposób zwiększyć jego skuteczność – dodaje Wioletta Kaniewska. – Laser Vectus posiada głowicę zabiegową o powierzchni działania dwukrotnie większej niż inne urządzenia laserowe tego typu. Dodatkowo duża powierzchnia plamki i szybkość generowania impulsu dwukrotnie szybsza niż w laserze Light Sheer sprawiają, że dziś jest to najszybszy laser depilacyjny na rynku.

Cenrtum Elite jako jedno z pierwszych w Polsce wprowadziło depilację laserową w 1999 roku i dzięki wieloletniemu doświadczeniu może zagwarantować najskuteczniejsze rezultaty zabiegów.

Po zabiegu

Zaraz po wykonaniu depilacji skóra może być zaczerwieniona i lekko podrażniona. W ciągu 1-2 tygodni będziesz mieć wrażenie, że włoski nadal rosną (pojawią się czarne kropki). Poczekaj, aż same zaczną się wykruszać i w tym czasie mocno nawilżaj skórę. Przez kilka dni po zabiegu unikaj też basenu i sauny. Pomiędzy zabiegami nie wystawiaj skóry na słońce (ryzyko przebarwień!), nie wyrywaj włosków depilatorem, pęsetą ani woskiem.

„Efekty uboczne”

Ponieważ laser działa na melaninę, przy okazji depilacji możesz liczyć na rozjaśnienie drobnych przebarwień pozapalnych i posłonecznych. Ponieważ usuwamy mieszki, pozbędziesz się też w ten sposób problemu wrastających włosków albo zapalenia okołomieszkowego. – W przypadku zapalenia okołomieszkowego warto jeszcze wspomóc leczenie kuracją antybiotykową albo zabiegiem z kwasem azelainowym czy salicylowym (o działaniu przeciwbakteryjnym i normalizującym) dwa tygodnie po depilacji – podpowiada Wioletta Kaniewska.

laser Vectus, depilacja Vectus

Inteligentny laser Vectus

Vectus szybko i skutecznie usuwa owłosienie i jest w tej chwili jedynym na światowym rynku urządzeniem w inteligentny sposób dostosowującym swoje parametry do potrzeb pacjenta. Wyposażony jest w tzw. inteligentny czytnik poziomu melaniny w skórze – Skintel. Przykładany jest on do skóry pacjenta w tym miejscu, z którego usuwane będzie owłosienie. – Skintel określa poziom melaniny i na podstawie tego odczytu ustawia w urządzeniu indywidualnie dobrane parametry zabiegu – mówi Wioletta Kaniewska. Indywidualny dobór energii pozwala zastosować wyższe parametry, które mimo to są bezpieczne dla pacjenta. Tym samym zabieg jest bardziej efektywny, a ryzyko poparzenia wykluczone.

Na skuteczność zabiegu wpływa również opatentowana technologia „photo recycling”. Polega ona na ponownym wykorzystaniu światła w naturalny sposób odbijającego się od skóry. Światło, dzięki wbudowanym w głowicy lustrom, powraca , co powoduje, że impuls światła wykorzystywany jest  w 100%, radykalnie zwiększając efektywność procedury.

Cena zabiegu: od 200 do 1500 zł w zależności od obszaru.