
Suplementy na sezonowe wypadanie włosów
Gęste, piękne włosy są symbolem atrakcyjności i zdrowia. Nic więc dziwnego, że ich nadmierne wypadanie może być powodem stresu i obniżenia samopoczucia. U kobiet najczęściej mamy do czynienia z łysieniem telogenowym, a więc wywołanym przez czynniki zewnętrzne bądź hormonalne. Wiosną dla wielu osób problemem staje się sezonowe wypadanie włosów. Czy można je zahamować za pomocą suplementów? Jak najbardziej!
Łysienie telogenowe – co to jest?
Łysienie telogenowe dotyczy głównie kobiet i jest związane ze skróceniem fazy wzrostu włosa – więcej włosów niż normalnie przechodzi więc w fazę telogenu (spoczynku) i następnie wypadania. Można więc powiedzieć, że włosy „żyją” w naturalnym cyklu, ale zachodzi on szybciej, niż powinien. Wpływ mają na to przede wszystkim czynniki zewnętrzne, a także stres i niedobory składników odżywczych. Ten rodzaj łysienia jest charakterystyczny dla kobiet.
Aby to lepiej zrozumieć, warto poznać dokładnie cykl życia włosa, składający się z 3 faz:
- Anagen (faza wzrostu) – trwa od 3 do 6 lat. Na zdrowej skórze głowy ok. 80-85% włosów znajduje się w tej fazie.
- Katagen (faza przejściowa/inwolucyjna) – trwa ok. 1-2 tygodni. W tym czasie opuszka włosa zmniejsza się, a włos przestaje rosnąć i przygotowuje się do wypadnięcia – koniec włosa odrywa się od brodawki znajdującej się w mieszku włosowym i przesuwa bliżej powierzchni skóry. W tej fazie znajduje się mniej niż 1% włosów.
- Telogen (faza spoczynku) – trwa od 2 do 4 miesięcy. Zrogowaciały „stary” włos tkwi w górnym odcinku mieszka włosowego, po czym zostaje wypchnięty przez nowy włos anagenowy (który zaczął dopiero rosnąć). W tej fazie znajduje się ok. 15% włosów.
Mechanizm łysienia telogenowego polega na skróceniu fazy wzrostu włosa – powstaje wówczas więcej włosów telogenowych, a więc tych, które wypadają w naturalnym cyklu życia włosów. W fazie telogenu może się wtedy znajdować nawet 60-80% włosów, co prowadzi do szybkiego i widocznego przerzedzenia włosów.
Uważa się, że łysienie tego typu nie jest uwarunkowane genetycznie, a wpływ mają na nie przede wszystkim takie czynniki, jak:
- czynniki środowiskowe – zanieczyszczenia, promieniowanie UV, zmiany pogodowe,
- czynniki fizjologiczne – np. wypadanie włosów po ciąży,
- stres emocjonalny, trauma, ciężkie operacje czy urazy,
- intensywne diety odchudzające, głodówki – to skutek niedoborów składników odżywczych,
- anemia, zaburzenia wchłaniania żelaza,
- miejscowe działanie składników chemicznych, np. stosowanych w farbach do włosów,
- stosowanie niektórych leków – np. doustne retinoidy, doustna antykoncepcja (po odstawieniu, zwłaszcza dotyczy to antykoncepcji z dużą zawartością estrogenów), leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwtarczycowe, beta-blokery,
- ciężkie choroby, zwłaszcza przebiegające z wysoką gorączką, także Covid-19 (tzw. pocovidowe wypadanie włosów),
- choroby endokrynologiczne – nadczynność bądź niedoczynność tarczycy.
Co charakterystyczne, wypadanie włosów zwykle rozpoczyna się po 2-5 miesiącach od zadziałania czynnika sprawczego. Ma ono charakter uogólniony – dochodzi do przerzedzenia włosów na całej głowie, zwykle nie obejmuje ono więcej niż 50% powierzchni. Jest to proces przewlekły, który może trwać kilka miesięcy, a nawet lat, jeśli jest nieleczony.

Sezonowe wypadanie włosów
Dlaczego włosy wypadają nadmiernie jesienią i wiosną? Związane to jest przede wszystkim z ekspozycją na niekorzystne czynniki zewnętrzne, np. latem na mocne słońce (włosy zaczynają wypadać jesienią), a zimą na mróz albo przegrzewanie czapką (rezultat widoczny jest wiosną). Obecnie mniejsze znaczenie ma podaż składników odżywczych, kiedyś regulowanych cyklem wzrostu i zbiorów np. bogatych w witaminy owoców i warzyw. Jest też teoria mówiąca, że sezonowa utrata włosów jest uwarunkowana ewolucyjnie i że ludzie, podobnie jak większość ssaków, jesienią tracą zbędne owłosienie (w związku ze zmianą poziomu hormonów płciowych) – na szczęście częściowo. :-)
Jak wzmocnić włosy i zapobiec ich okresowemu wypadaniu?
Na szczęście łysienie telogenowe można skutecznie zahamować, a nawet odwrócić jego objawy – włosy w końcu odrosną i zagęszczą się. Pierwsze efekty kuracji widać po upływie ok. 3 miesięcy, czasami potrzeba dłuższego czasu, nawet 6-12 miesięcy. Co Ci pomoże?
- Jeśli przyczyną nadmiernego wypadania włosów jest niedobór składników odżywczych, ich uzupełnienie – poprzez zmianę diety oraz włączenie suplementów, a czasami także leków zapisanych przez lekarza (np. żelazo).
- Bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja włosów – stosowanie łagodnych preparatów myjących i stylizujących, można też włączyć specjalne kuracje przeciwko wypadaniu włosów. Czasami dermatolog może zalecić terapie lecznicze np. na bazie minoksydylu, który poprawia ukrwienie brodawek skórnych i przedłuża fazę anagenu, przyspieszając odrost włosów. Pamiętaj jednak, że jeśli nie zadbasz o odżywienie włosów od środka, problem będzie nawracał.
- Polecamy też profesjonalne zabiegi trychologiczne oraz z zakresu medycyny estetycznej, np. mezoterapię skóry głowy osoczem bogatopłytkowym albo specjalnymi koktajlami stymulującymi odrastanie włosów. One zmniejszają objawy wypadania włosów, ale nie likwidują przyczyny!
Jakie suplementy na włosy warto stosować?
Na rynku powszechnie są dostępne preparaty np. na bazie krzemu i z wyciągiem ze skrzypu polnego. Ich celem jest uzupełnienie niedoborów składników pokarmowych, które mogą mieć wpływ na osłabienie włosów. Niezwykle cenne są też aminokwasy, ponieważ to właśnie z nich zbudowany jest włos – głównym białkiem budulcowym włosów jest keratyna. W ofercie marki D-LAB znajdziesz między innymi Czystą Keratynę, której skuteczność w zagęszczaniu włosów jest potwierdzona badaniami klinicznymi – 4-krotnie zmniejsza wypadanie włosów w ciągu 30 dni, zwiększa ilość włosów będących w fazie wzrostu (anagenu), ma też pozytywny wpływ na jakość i wygląd paznokci.